Zbulohen pesë librat më të shkurtër në Shqipëri – CNA
Connect with us

Aktualitet

Zbulohen pesë librat më të shkurtër në Shqipëri

Publikuar

-

kryeministri edi rama,kryetari i pd lulzim basha

Skenaristi dhe moderatori Edi Oga ka bërë një shkrim ironizues ndaj klasës politike në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Oga sugjeron pesë librat më të shkurtër në botë, të cilët i lidh me figurat e kryeministrit Edi Rama, kreut të PD-së Lulzim Basha, kryetares së LSI-së Monika Kryemadhit, presidentit Ilir Meta dhe kryebashkiakut Erion Veliaj.

“Unë e di që juve ju pëlqen të lexoni. Di gjithashtu që nuk keni kohë mjaftueshëm për të lexuar libra të gjatë, ndaj ndjej detyrimin që  t’ju sugjeroj për lexim:

LEXO EDHE:  Shqipëri-Turqi, baraspeshë e plotë/ Këto janë statistikat e përballjeve direkte

5 LIBRAT MË TË SHKURTËR NË BOTË:

  1. “Fitoret e mia në beteja politike” – Lulzim Basha
  2. “Çfarë e bën elegante një grua!” – Monika Kryemadhi
  3. “Mesazhe mirënjohjeje të shqiptarëve për presidentin e tyre” – Ilir Meta
  4. “Kronikë e ditëve të mia pa gënjeshtra dhe mashtrime” – Erion Veliaj
  5. “Njerëz që nuk i lëshoj kurrë” – Edi Rama”-mbyll shkrimin e tij Edi Oga./CNA.al

Aktualitet

Ligji i ri për ndihmën ekonomike/ Masa për ata që refuzojnë punën

Publikuar

-

By

Për shkak të problematikave që shfaqi skema e re shpërndarjes së ndihmës ekonomike, ku mijëra familje tëvarfra u përjashtuan nga përfitimi për shkak se ishin të paafta të plotësonin dokumentacionin e komplikuar, Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar ligjin për Mbrojtjen Sociale me qëllim thjeshtimin e proceduravedhe forcimin e masave shtrënguese për ata refuzojnë ofertat e zyrës  punës.

Projektligji i cili është ende në fazën e konsultimit pritet tëmiratohet në Kuvend këtë vit dhe parashikon që tëgarantojëmbështetje për familjet dhe individët në nevojë, të cilët nuk mund të sigurojnë plotësimin e nevojave bazë jetike për shkak të aftësive dhe mundësive të kufizuara social ekonomike.

Objektivat që synohen të arrihen në lidhje me programin e ndihmës ekonomike, kanë të bëjnë me:

1-Administrimin dhe funksionimin e një skeme të përmirësuar të ndihmës ekonomike;

2-Thjeshtimin e procedurave të panevojshme për shkak të riorganizimit të skemës, të cilat janë bërë pengesë për mospërfitimin në kohë të ndihmës ekonomike;

3-Nxitjen e punësimit dhe përfshirjen e personave në moshë aktive pune përfitues të ndihmës ekonomike në programet aktive të punësimit dhe formimit profesional;

4-Mosrefuzimin e ofertave të përshtatshme të punës nga zyrat e punës;

5-Forcimin e masave shtrënguese në rastet e refuzimit apo largimit nga puna, me synimin për të shmangur sigurimin e të ardhurave në mënyrë alternative (informale);

6- Përjashtimin nga detyrimi i paraqitjes në zyrat e punës për tu regjistruar si punëkërkues të papunë  të anëtarëve të familjeve në zonat rurale që zotërojnë ose jo tokë bujqësore në pronësi/përdorim, apo familjeve që kanë anëtarë në moshë aktive pune, që ndjekin arsimin e mesëm apo të lartë, por jo më shumë se deri në moshën 25 vjeç;

7- Menaxhim dhe kontroll më të mirë mbi përdorimin e fondeve të ndihmës ekonomike dhe shmangien e abuzivitetit.

Objektivat që synohen të arrihen në lidhje me programin e aftësisë së kufizuar, kanë të bëjnë me:

1-Përcaktimin e të drejtës së përfitimit të pagesave të personave me aftësi të kufizuar dhe të së drejtës së përfitimit të një ndihmësi personal;

2-Trajtimin e barabartë të të gjitha grupeve të aftësisë së kufizuar;

3-Heqjen e kufizimit për shkak të punësimit, duke garantuar që ky përfitim të mos ndërpritet në rast punësimi, por ti shërbejë personit me aftësi të kufizuar për tu integruar plotësisht në jetën shoqërore;

4-Thjeshtimin e procedurave të panevojshme për përfitimin e pagesave të aftësisë së kufizuar (heqjen e vendimmarrjes së Këshillit Bashkiak), dhe dhënien e këtij përfitimi bazuar në vendimin e autoritetit përgjegjës për përcaktimin e kësaj të drejte.

Projektakti përcakton mënyrën e financimit të programeve së mbrojtjes sociale, kontrollin e përdorimit të fondeve, sanksionet në raste të konstatimit të shkeljeve dhe procedurën e ankimimit për qytetarët duke ezauruar të gjitha shkallët e ankimimit.

Parashikohet që formula e unifikuar e pikëzimit të përcaktohet me vendim të Këshillit të Ministrave në vartësi të nivelit të varfërisë në vend. Ky nen përcakton që të drejtën e tërheqjes së ndihmës ekonomike në familje e ka gruaja. Procedura më e detajuar do të përcaktohet me vendim të Këshillit të Ministrave.

Procedura e vlerësimit bio-psiko-social të aftësisë së kufizuar e cila do të detajohet me vendim të Këshillit të Ministrave dhe në nenin 30 dispozita kalimtare për përdorimin e regjistrit elektronik kombëtar të të dhënave për aplikuesit dhe përfituesit e pagesës së aftësisë së kufizuar në njësitë e vetëqeverisjes vendore, ku po zbatohet modeli i vlerësimit bio-psiko-socil të aftësisë së kufizuar./ Monitor 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

By

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare dominojnë në ultësirën perëndimore.

Por vranësira të shpeshta paraqiten në zonat malore lindore të vendit gjatë paradites.

Pasditja mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta përgjatë kufirit lindor por pa mundur të gjenerojnë reshje.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten me të paktën 2° në të dy vlerat ekstremale ditore duke u luhatur nga 4-5°C mëngjesi deri në mbi 23°C në mesdita në rang territori.

LEXO EDHE:  Shqipëri-Turqi/ Ja arbitrat që do të gjykojnë këtë ndeshje

Era do fryjë mesatare në tokë dhe det me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 20 mars 2019

Publikuar

-

By

DASHI 21. mars – 20. prill

Ka rrezik te jeni shume xheloze për partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe kjo do ju shtyje te bëni gabime qe ne te vërtetë nuk do donit t’i bënit. Beqaret do dine te qëndrojnë zgjuar ne çdo moment dhe do përfitojnë pafundësisht nga ftesat qe do ju bëhen. Ne planin financiar do keni me shume fat se me pare dhe nuk do gjendeni me ne vështirësi për te kryer shpenzimet e nevojshme.

DEMI 21. prill – 21. maj

Jeta juaj ne çift do jete e qëndrueshme dhe do mund t’i kaloni lehtësisht situatat e sikletshme. Debatet thuajse do mungojnë plotësisht. Beqaret me mire le te bëjnë edhe pak durim dhe te presin sesa te hedhin hapa te paqëndrueshme sot. Gjendja e financave do filloje te normalizohet pas disa parave qe do merrni nga një pune e përfunduar me sukses. Vazhdoni ne këtë rruge dhe keni për t’u pasuruar.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Beni kujdes me ato qe do thoni gjate kësaj dite sepse ne një moment situata mund t’iu dale tërësisht jashtë kontrollit. Partneri nuk do ketë shume durim dhe do ju thotë fjale te renda. Beqaret do jene te gatshëm te bëjnë edhe çmenduri te vogla vetëm për te përjetuar emocionet e një lidhjeje. Situata financiare do jete goxha e turbullt prandaj tregohuni sa me te matur me çdo hap.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Do jeni me sensuale dhe me romantike nga zakonisht ju te dashuruarit. Marrëdhënia ne çift ka për te qene e jashtëzakonshme. Beqaret nga ana tjetër do mbështeten nga yjet dhe do arrijnë te fillojnë një histori dashurie ashtu si e kishin ëndërruar. Buxhetin do e riorganizoni dhe do merrni masat e duhura. Gjendja ka për te mbetur tejet e qëndrueshme.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Jeta juaj ne çift do ketë ndryshime shume te mëdha sot. Do jeni me shume se kurrë te vendosur për te kaluar problemet qe keni pasur ne çift dhe do i mendoni gjerat me optimizëm. Beqaret do zbulojnë një dashuri te re, e cila jo vetëm do i emocionoje, por do i beje te kenë edhe me shume shprese për te nesërmen. Ne planin financiar asgjë nuk do jete e vështirë sepse keni ditur t’i bëni me kujdes llogarite.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Sot duhet te përkujdeseni me tepër për partnerin tuaj ju te dashuruarit dhe nuk duhet ta lini për asnjë moment atë te mërzitet. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare qe ne orët e para te mëngjesit dhe do ndihen mjaft mire. Buzëqeshja dhe gëzimi do mbizotërojë gjithë kohës. Me shpenzimet tregohuni sa me vigjilente qe te mundeni, pasi ne te kundërt do keni tronditje te forta.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite pozitive ka për te qene gjithë kohës kjo e sotmja për te dashuruarit. Do jeni te logjikshëm dhe do bëni te pamundurën qe t’ia plotësoni dëshirat atij qe keni ne krah. Beqaret nuk duhet te jene te turpshëm sepse nuk kane për te fituar asgjë nga kjo. Buxheti nuk do jete aspak i qëndrueshëm, prandaj do bëni mire qe për shpenzimet e domosdoshme te kërkoni borxh nga familjaret e ngushte.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite e stuhishme do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do debatoni fort me partnerin për disa gjera te jetës se përditshme dhe nuk do bini dakord për asgjë. Beqaret do i kenë mendimet shume te qarta dhe do dine sesi ta joshin atë qe pëlqejnë. Do hedhin hapa me rëndësi sot. Për financat do jete një dite e qëndrueshme. Vazhdoni t’i kryeni me maturi te gjitha shpenzimet.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dite e bukur do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Partneri do dije si t’ua plotësojë dëshirat dhe ju do ndiheni me se miri. Beqaret do kenë plot mundësi për aventura kalimtare dhe për te mos u mërzitur, duhet t’i shfrytëzojnë sa me shume qe te mundin. Ne planin financiar, nëse nuk e teproni me shpenzimet, gjithçka ka për te ecur me se miri. Do e keni vete ne dore.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dita e sotme nuk do jete e mërzitshme për ata qe janë ne një lidhje. Ne çdo moment do ja shprehni ndjenjat partnerit dhe marrëdhënia me te do mbetet e qëndrueshme. Beqaret do kenë takime te papritura dhe mjaft interesante. Duhet ta shfrytëzojnë ne maksimum secilën. Financat mire është t’i mbanin nen kontroll ne çdo moment sepse po filluan problemet gjerat do vështirësohen me tepër.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Nëse jeni ne një lidhje yjet do mundohen t’ua prishin harmoninë, por ju do i bëni balle gjithckaje. Komunikimi dhe durimi janë pikat me te forta. Beqaret do kenë plot mundësi për takime. Ata duhet ta shfrytëzojnë secilën sepse me vone nuk i dihet nëse do vijnë me te tilla apo jo. Buxheti nuk do jete ne gjendjen me te mire te mundshme prandaj duhet te bëni kujdes me shpenzimet.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Jeta juaj ne çift do jete shume e këndshme gjate kësaj dite. Do ndiheni mire ne përgjithësi dhe nuk do keni asgjë për çfarë te ankoheni. Beqaret do kenë frike te hedhin hapa e te fillojnë një lidhje, por një takim ne orët e pasdites do i beje te ndryshojnë tërësisht mendim. Financat do i mbani gjithë kohës te ekuilibruara dhe do mundoheni sa te mundni te hiqni nga pak para mënjanë.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Aktualitet23:20 - 9 Mars, 2019

“Është sakrificë”/Grida Duma tregon çfarë ndodhi kur la mandatin

Në muajin shkurt deputetët e opozitës firmosën deklaratat për lënien e mandatit si ligjvënës të parlamentit. Të parët që firmosën...

Trending

Read previous post:
Ligji për pagën e deputetëve/ Nxehet situata në Kuvendin e Maqedonisë

Në opinion ka nxitur debat diskutimi mes deputetëve rreth një ligj të veçantë që do të rregullojë standardin e deputetëve....

Close