Connect with Us

Nga Mentor Kikia/ Isha, pashë, dëgjova dhe ika

Aktualitet

Nga Mentor Kikia/ Isha, pashë, dëgjova dhe ika

Publikuar

-

Pashë, mes të tjerëve, nja dy tipa që nuk frymëzojnë aspak qytetari. Nuk di të them nëse duhej të ishin në burg, por në një protestë për demokraci jo. Ani, secili është i lirë!
Dëgjova, mes të tjerëve, një vajzë me një zë të mrekullueshëm, vokal madhështor, si një soprano. Filloi të fliste tërë mllef: Mbrëmë pashë një gazetar, një palo gazetar, që tha në televizor se tiranasit janë dembelë, qylaxhinj, tashethemexhinj rrjetesh sociale, që rrinë nëpër kafene. Por unë i them atij se ne nuk jemi të tillë.
-Jooooooooo – bërtiti turma.
Ai gazetari isha unë. I thashë mbrëmë këto epitete për banorët e Tiranës dhe gjithë Shqipërisë, në një program në ABC News. Vajza, mesaduket, e kishte kapur nga mesi fillin e bisedës, pasi unë i akuzova qytetarët për indiferencë, pasi nuk iu bashkuan apo iu bashkuan shumë shumë pak protestës së thërritur nga një grup emigrantësh. Ndërsa në rrjetet sociale të nxjerrin sytë.
Vajza vazhdoi:
-Ky kryeministër i korruptuar do të iki, do ta qërojmë, bashkë me këta gazetarët e tij dhe mediat e tij të shpifura.
-Pooooooooooooooo – bërtiti turma.
Pastaj ajo vazhdoi:
-Ndaj unë kërkoj:
-Ndryshimin e ligjit zgjedhor, që po mban peng demokracinë.
-Rishikimin e ligjit për koncensionet, që mundëson vjedhjet e tenderave.
-Ndalimin e këtyre ofshore-ve që po zhvasin ekonominë.
Vajza po lexonte shkrimin dhe propozimet që kishte bërë publikisht i njëjti “palo gazetar”.
Dhe turma shoqëronte
-Poooooooooo
-Poooooooooo
Nënqesha dhe qëndrova të dëgjoja deri në fund. Të gjitha mallkimet dhe akuzat e mundëshme, ta thëna e stërthëna deri tani në të gjitha tubimet, mediat, rrjetet sociale. Ik Ik Ik- bërtiste turma. Po si do të ikë, në ç’mënyrë? Konkretisht çfarë kërkohet, çfarë do të bëjmë ne që ai, apo ata të ikin?
Turp, turp, turp….
Ika, me mendjen top që ato që kisha thënë një natë më parë në studio për banorët e Tiranës dhe gjithë Shqipërisë ishin shumë pak. Mu dhimbsën realisht ata emigrantë që kishin ardhur me një ideal dhe shpresë, që mes një populli që pëlcet nga marazi në rrjetet sociale, do të frymëzonin reagim qytetar. Por jo, sot kishte dhjetë herë më shumë njerëz në qendrën tregtare “Toptani”, sesa në protestën para kryeministrisë.
Ika me mendjen top se protestat që mbeten gjatë pa kokë, nga frika se mos e kap Rama, dhe pa axhendë, më duken po aq të vdekura sa edhe një trup pa kokë.
Gjithësesi vazhdoj të shpresoj dhe të këmbëngul se kërkesa e parë, nëse do të ketë, të jetë shkatërrimi i Ligjit Elektoral, për të rikthyer lirinë politike në këtë vend.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

E rëndë/ E reja shqiptare vritet në sy të dy fëmijëve të mitur

Publikuar

-

Nga

Një ngajrje e rëndë është regjistruar në SHBA, ku e reja shqiptare 27 vjeçare, është gjetur e vrarë në makinën e saj.

Mediat e huaja shkruajnë se në makinën ku e reja u gjet e pajetë ishin dhe dy fëmijët e saj të mitur të cilët ishin të tmerruar nga ngjarja.

Oficerja e Informacionit Publik të Departamentit të Policisë në Shën Petersburg, Sandra Bentil thotë se rreth orës 5:30 pasdite të Shtunën është marrë një telefonatë në 911, për raportet e një personi të qëlluar në bllokun 100 të Rrugës 60 në Jug.

Kur oficerët mbërritën, Bentil tha se gjetën 27-vjeçaren Joana Peca të vdekur brenda një makine nga një plagë e dukshme me armë zjarri. Dy fëmijët e vegjël të Pecës ishin gjithashtu në makinë, të padëmtuar, por të tmerruar, sipas policisë.

LEXO EDHE:  Protesta për shkollën/ Prindër e nxënës konfrontohen me policinë 

“Dy fëmijë të vegjël sonte do të shkojnë në shtrat pa nënën e tyre,” tha Bentil.

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali i radhës i Klodian Zotos/ Rama refuzon të përgjigjet

Policia tani po i kërkon komunitetit çdo informacion në lidhje me incidentin.

“Sa herë që kemi fëmijë, jeta e të cilëve është prekur nga dhuna në këtë mënyrë, ne i kërkojmë komunitetit që të lutemi të dalë përpara,” tha ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hipokrizia e Metës/ Si mburrej me pasurinë e tij dhe tallej me qytetarët

Publikuar

-

Nga

“Zbrazja e Shqipërisë nga fëmijët dhe të rinjtë vijon të jetë një fenomen thellësisht shqetësues, me tendencë të rrezikshme për t’u kthyer në një fatkeqësi kombëtare”.

Kështu është shprehur pak ditë më parë Presidenti Ilir Meta, me anë të një postimi në rrjete sociale, duke shprehur të njëjtën kohë edhe hipokirizi dhe pabesi.

Hopokrizi dhe pabesi për shkak se Ilir Meta nuk fut so në politikën shqiptare, nuk ra nga qielli në oborrin e Presidencës dhe pa se Shqipëria po braktiset dhe po boshatiset nga të rinjtë.

Përkundrazi Meta  është i pari që ka kontribuuar në zbrazjen e Shqipërisë nga të rinjtë.

Meta ka rreth 30 vite që është në politikë dhe për më tepër ka qenë në maja të pushtetit si në koalicion me Partinë Socialiste ashtu edhe në koalicion me PD.

Shqipëria nuk u varfërua sot, qytetarët dhe të rinjtë nuk u larguan sot, por edhe gjatë kohës që Meta, bëntë, Ministrin, Deputetin, Kryetarin e Kuvendit, Kryetarin e LSI apo edhe Presidentin.

Sot, largimet e të rinjve nga Shqipëria kanë arritur kulmin dhe fajtor për këtë gjë është edhe Ilir Meta, i cili sot hiqet sikur po i dhimbset Shqipëria.

Ilir Meta, është politikani i vetëm që mbi të janë hedhur akuza për korrupsion dhe jo në ajër, por duke u bazuar në deklarata të bashkëpunëtorëve të tij siç është deklarata e ish-kryeministrit Sali Berisha për vjedhjen e floririt, apo akuzat e të ndjerin Dritan Prifti, i cili ia faktoi me zë dhe figurë, por që drejtësia u bë pjesë e padrejtësisë.

Nga ana tjetër, pas asnjë lloj biznesi vetëm me me paga shtetërore Ilir Meta, krijoi pasuri marramendëse dhe përrallore që shokoi çdo shqiptar.

I madh e vogël, në Shqipërinë e varfër dhe të braktisur e panë në televizion vilën e tij lukzose në Gjirin e Lalzit, vilë të cilën nxitoi ta zhdukte nga ekrani.

Bëmat ku lakohet emri i Metës janë të shumta, ndërsa sot del me hipokrizi dhe hiqet si i shqetësuar për fatin e të rinjve shqiptarë, ndërsa nga karriget e politikës, i ka bastisur me vite të tëra, për të krijuar luksin e tij dhe të fëmijëve të tij.

LEXO EDHE:  Video- Marrëveshja për emigrantët/ Zv.kryeministri italian vlerëson Shqipërinë

Ilir Meta, ndoshta duhet të flasë dhe të sqarojë skandalet e tij, para se të përpiqet të ndryshojë fytyrën me të cilën dyshohet se ka bërë zhvatje të fondeve publike dhe korrupsion.

LEXO EDHE:  Video- Marrëveshja për emigrantët/ Zv.kryeministri italian vlerëson Shqipërinë

Në kurriz të të rinjve shqiptarë, Meta siguron luksin e fëmijëve të tij

Në vitin 2019, në një konferencë për media, Presidenti Ilir Meta doli dhe u mburr për pasurinë e tij, duke thënë se i kishte siguruar fëmijët.

Ndërsa foli për pallatin e bashkëshortes së tij Monika Kryemadhi, tek zona e “Unazës së Re”, përmendi edhe sigurimin pasuror të fëmijëve.

Monika falë firmës së Lulit dhe Edit si kryetar bashkie e ka një pallat tek Unaza e Re. I ka të sigurtë fëmijët Monika. Janë tërë ata njerëz që duan të ikin”, është shprehur Presidenti në vitin 2019.

Shqiptarët e dinë që Meta i ka të sigurtë fëmijët e tij dhe jo vetëm nga pallati i Monikës në “Unazën e Re”, por edhe me pasuri të tjera sa të deklaruara dhe të padeklaruara.

Fëmijët  e Ilir Metës kanë ikur nga Shqipëria për t’u shkolluar, për të bërë pushime, duke shpenzuar me miliona euro, që dyshohet se u janë zhvatur familjeve të të rinjve shqiptarë, për të cilët Meta sot bën si i shqetësuar.

Nëse shohim deklarimet ndër vite të pasurisë të zonjës Kryemadhi, e sidomos ato të vitit 2017, rezulton se Presidenti Meta dhe bashkëshortja e tij kanë shpenzuar 140 mijë paund ose 160 mijë euro për të shkolluar fëmijët në Londër. 

Pa llogaritur këtu shpenzimet që bëjnë për udhëtime dhe pushime.

Në këto rrethana Meta duhet të japë llogari pikërisht për këto shifra, për pasurinë dhe për akuzat që janë hedhur ndaj tij dhe më pas nëse i mbetet ende fytyrë të dalë e të bëjë të shqetësuarin për të rinjtë shqiptarë, të cilët i ka përzënë nga vendi, ndërsa ka zënë karriget e pushtetit,  për të krijuar luks për fëmijët e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pjesë e organizatave kriminale/ Policia arreston 52-vjeçarin e shpallur në kërkim ndërkombëtar

Publikuar

-

Nga

Një tjetër person në kërkim ndërkombëtar bie në prangat e Policisë.

Arrestohet përkohësisht, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 52-vjeçari i dënuar për veprat penale “Organizatë kriminale” dhe Trafik i lëndëve narkotike”.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Krujë si rezultat i shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve mes ZQK Interpol Tirana, bënë të mundur kapjen dhe arrestimin me qëllim ekstradimin drejtë Italisë të shtetasit Bert Seseri alias Albert Seseri, 52 vjeç, banues në Krujë.

Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi Gjykata e Apelit në Torino, Itali, e ka dënuar me 10 vjet e 4 muaj burgim nga të cilat i kanë mbetur për të kryer edhe 5 vjet, 6 muaj e 15 ditë burgim, për veprat penale “Organizatë kriminale” dhe “Trafik i lëndëve narkotike”, parashikuar nga Kodi Penal Italian.

LEXO EDHE:  Kërkohet ndihmë/ Qytetari në gjendje të rëndë

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali i radhës i Klodian Zotos/ Rama refuzon të përgjigjet

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Romën, vijojnë procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejtë Italisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE