Connect with Us

Nga Artur Zheji/ KM-ja, regjizori i teatrit të Kukullave dhe pasioni për të poshtëruar ministrat…

Aktualitet

Nga Artur Zheji/ KM-ja, regjizori i teatrit të Kukullave dhe pasioni për të poshtëruar ministrat…

Publikuar

-

 

Në fjalën e gjatë dhe monotone të Ramës, ku njoftoi live dhe përpara kamerave ndryshimet e ministrave, duke u bërë nga një fërkim në zverk, pas shkelmit në prapanicë, u kuptua nga reagimet e të pranishmëve se askush nuk dinte gjë më parë.
Pothuajse përlotja e ish ministres Kumbaro dhe trishtimi i Lindita Nikollës, habia plot revoltë e Arben Ahmetajt, të xhiruara detaj pas detaji dhe me kujdes nga kamerat e ERTV, bënë të qartë se kryeministri, nuk e kish parë të udhës të njoftonte paraprakisht, të dënuarit me kokë-prerje, që do të qëroheshin me një goditje të vetme dhe me pak masazh me togfjalësha ngushëllues te qafa, pikërisht aty ku ndodh edhe këputja e kokës nga trupi…

Simbas gojëve të liga të PS, që pas këtyre ndryshimeve në qeveri, u shtuan me shpejtësi, kryeministri këto ndryshime i ka këshilluar vetëm me Lindën, këshilltaren e jetës dhe të qeverisjes, që konkuron sëfundmi edhe Endri Fugën.
Ndryshime priteshin, Rama e provoi njëherë në mënyrë konsensuale në Shtatorin që shkoi, por nuk ja doli dot dhe më pas, vendosi të veprojë sipas zakonit:  Pa parathënie e pa paralajmërim, pa të parë në sy dhe pas kurrizit”…

Dhe ish 7 copë ministrat e ministret, përjetuan live, që u larguan nga Teatri Politik, si të ishin, apo si edhe ishin, 7 kukulla në duart e kukullaxhiut kryeministër…

Në të vërtetë, këtë pjesë, Rama e ka merak vetë dhe e qan mjeshtërisht nga ana aktoriale, duke përdorur një zë të mbytur e pak bas, e pak të përzishëm e solemn njëkohësisht, që procesi i kokë-këputjes së kukullave, të ngjajë më shumë me të kundërtën e vet, sidomos kur KM-ja, herë pas here shtonte me kumbim zyrtar: “do të ngarkohen me detyra të tjera shumë të rëndësishme”…

Kur në të vërtetë, me siguri, shumica dërmuesve e të larguarve, nuk do të bëhen kurrë më ministra në jetën e tyre dhe sigurisht kjo nuk do të jetë ndonjë humbje e madhe, për hir të Zotit! Përkundrazi!

LEXO EDHE:  Vrasja e të riut në Shkodër/ Vasili: Qeverisë i ka ikur situata nga duart

Madje vetë largimi i tyre, nga teatri i kukullave të qeverisjes, në këtë periudhë skandalesh dhe protestash të njëpasnjëshme, i hedh kokëprerët ish ministra, mes dy zjarresh, mes ambicies së pakufi, të atyre që i zëvendësojnë dhe të pakënaqësisë popullore që kërkon “fajtorë” për të shqyer dhe për të mallkuar.

Ndërkohë që mjeshtri i kukullave, i vetmi që ka zë e figurë në atë paradë të heshturish që vetëm dëgjojnë, që nuk debatojnë, që nuk hapin gojë dhe që, në shtangien e tyre, u lejohet vetëm të përloten, hedh sytë në boshllëk dhe jep në mënyrë të njëpasnjëshme lajmet e mynxyrshme, që janë vendimet e tij të plotfuqishme.

Në të vërtetë, Rama duhet falenderuar, sepse na jep mundësinë që “live”, të shohim eksperimente psikologjike, se deri ku dhe se deri sa, mund të përkulet, të përdhoset dhe të asgjësohet, personaliteti njerëzor i individit, në emër të karrierës dhe të ardhurave që sjell ajo.

Poshtërimi publik që u bëri KM-ja, është gjithmonë në favor të tij, sepse jep iluzionin “popullit”, se e ka “lexuar” me themel, protestën e tij, nga “Astiri” e deri te studentët…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk ka shans të ndalë vullnetin e qytetarëve”/Basha: Pas 25 prillit i pret burgu

Publikuar

-

Nga

"Nuk ka shans të ndalë vullnetin e qytetarëve"/Basha: Pas 25 prillit i pret burgu

Kreu i PD, Lulzim Basha ndodhet në Shijak në takimin elektoral të radhës. Basha është shprehur se, nuk ka më asnjë shans të ndalin vullnetin e rinisë dhe qytetarëve të Shijakut.

Më tej kreu i PD ka thënë se, pas 25 prillit, skuthat i pret burgu dhe drejtësia.

“Në ditën më të vështirë i braktisi ata më në nevojë. Këtu në Shijak njësoj si në Durrrës, dhe në zonat e goditura nga tërmeti është bërë abuzimi më i madh me fondet e rindërtimit në kurriz të familjeve të goditura nga tërmeti. Sot kanë guximin të shantazhojnë me fondet e tërmetit qytetarët për vota.

Mesazhi im nga Shijaku ju drejtohet atyre skthueve dhe hijeve që vërtiten qosheve natën, nuk keni asnjë shans ta ndalni vullnetin e rinisë dhe qytetarëve të Shijakut.

LEXO EDHE:  “Marrëveshja Rama-Basha nuk do prishet”/ Spahiu: Ndërkombëtarët po luajnë me dy porta

LEXO EDHE:  Vrasja e të riut në Shkodër/ Vasili: Qeverisë i ka ikur situata nga duart

Pas 25 prillit i pret drejtësia i pret burgu. Pas 8 vjet dështimesh ai gjen guximin të kërkojë me lugën bosh përrallat që s’ja pranon askush. Shijaksit dhe durrsakët do t’i japin ujë në bisht të lugës. Edhe 4 vjet të tjera do të ishin rrënim”, është shprehur Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reagimi qesharak/ “Iliri i floririt” dhe bëmat e tij

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për një poster të vendosur në Gjirokastër, ku shihen në foto ai, ish kryeministri Sali Berisha, kryetarja e LSI Monika Kryemadhi dhe dhe kreu i PD, Lulzim Basha me mbishkrimin, “Këta nuk kanë asnjë shans”.

Reagimi i Metës , i cili prej kohësh ka dalë nga shinat e nuk di çfarë thotë ka qenë qesharak.

“Asnjë shqetësim për psikopatinë tuaj zoti  “Rilindas”, por nëse vërtet e besoni, që unë jam në garë për 25 Prillin, mos më detyroni të hyj vërtet pasi do të mbeteni pa grup parlamentar.

Pale po mora edhe Doktorin e Madh, nuk ka spital, që ju bën derman”, shkruan Meta.

Një ushtar si Meta, që njihet si zyrtar i zarfit dhe floririt, apo si zyrtar i korrupsionit, thotë se do të marrë për dore komandantin, që është Sali Berisha.

LEXO EDHE:  Rakipi flet për zotimin e Ramës/Mënyra që ka zgjedhur për t’i mbyllur punët me Metën

LEXO EDHE:  Zbardhet e plotë/Çfarë diskutoi Meta në 60 minuta takim me zyrtarin e lartë të DASH

Komandanti  nuk komandohet nga ushtarët  dhe aq më tepër nga një si Ilir Meta, i cili ka hesape për të larë me drejtësinë dhe po bën të pamundurën për të krijuar kaos dhe konflikte vetëm e vetëm që të shpëtojë nga prangat.

Duke parë se partia e tij, SHPK, po shkonte drejt humbjes së bashku me koalicionin e udhëhequr nga Lulzim Basha, Meta po synon përgatitjen e terrenit që ti zërë vendin Bashës.

Ndërsa ky i fundit mbetet pa destinacion, nuk dihet ku do të përfundojë e ku do të shkojë, por ndërkohë, Ilir Meta i cili e ka nuhatur humbjen po kërkon drejtimin e Opozitës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ben Blushi kërkon “kokën” e prokurorit/ Flet Ervin Karanxha

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i Libras, Ben Blushi nuk heq dorë nga sulmi ndaj prokurorit të Tiranës Ervin Karanxha.

Blushi në rolin e Drejtorit të Përgjithshëm, vijon të përdorë Top Channel për të sulmuar njerëz të drejtësisë.

Sërish në lajmet kryesore, të ditëve të fundit, objektiv ka qenë prokurori Karanxha, ku sugjeronte në një farë mënyre shkarkimin e tij.

                           Kronika e Top Channel

Prokurori Karanxha ka reaguar në lidhje me sulmet e njëpasnjëshme që Blushi ka ndërmarrë të tij.

Nqë një prononcim për CNA.al ai ka thënë se ka vënë në dijeni institucionet si Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe Inspektoriatin e Lartë  të Prokurorisë, pasi po sulmohet për shkak të detyrës së prokuror.

Në këtë televizion është i punësuar si Drejtor i Përgjithshëm i Top Channel, politikani dhe ish deputeti Ben Blushi, i cili pas largimit nga Partia Socialiste krijoi partinë “Libra” dhe pasi nuk mori asnjë vend si deputet në Kuvendin e Shqipërisë u emërua Drejtor i  Përgjithshëm i Top Channel. Këtë televizion ai e përdor për qëllime të tij personale për të sulmuar anëtarët e sistemit të Drejtësisë të cilët përballen çdo ditë me krimin, me çështje sensitive për opinionin publik.

                   Ben Blushi, si kryetar i LIBRA-s

Drejtori i Përgjithshëm i shoqërisë Top Channel’, nëpërmjet programeve televizive të këtij televizionit synon përhapjen e lajmeve të rreme ndaj meje si prokuror dhe ndaj familjarëve të mi me qëllim për të ulur dinjitetin tim dhe të familjes për arsye politike dhe personale të tij’, është shprehur Karanaxha për CNA.al.

Të njëjtën deklaratë ia ka përcjellë edhe KLP-së dhe ILD-së.

Karanxha është ndalur tek çështja që ka hetuar dhe për të cilën Ben Blushi nëpërmjet Top Channel e sulmon në vijimësi.

LEXO EDHE:  Ç’ndodhi në takimin e Ramës me 15 gazetarë të huaj/Nga inskenimi te “sekuestrimi” i celularëve

LEXO EDHE:  Mirëmëngjes nga Guri i Legjendave të Përmetit/Ju uron ...!

Bëhet fjalë për hetimin e  kreun e PD, Lulzim Basha dhe të tjerë me akuzën “pastrimit të parave” dhe “falsifikimit”, sa i përket mosdeklarimit të 675 mijë dollarëve paguar në emër të Partisë Demokratike për kompani lobimi pjesë e Muzin Capitol Partners drejtuar nga Nicolas Muzin.

Unë kam qenë pjesë e grupit të Prokurorëve në hetimin e procedimit penal Nr.645, të vitit 2018, hetim i cili ka përfunduar dhe për të është shprehur me vendimin Nr.5481/237 Akti date 13.01.2020 Gjykata e Rrethit Gjyqesor Tiranë, vendim i cili është lënë në fuqi edhe nga Gjykata e Apelit Tiranë.

Çuditërisht pas kalimit të  2 vjetëve nga ky vendim, në kohë fushate zgjedhore, ushtrohet sulm dhe presion i pastër politik ndaj personit tim në kundërshtim me ligjin, nga televizioni “Top Channel” me Drejtor të Përgjithshëm Ben Blushi, me qëllim cënimin e pavarësisë dhe paanësisë së Prokurorëve në dhënien e drejtësisë.

     Lobimet e kreut të PD,  Lulzim Basha

Unë si prokuror gjatë ushtrimit të funksionit kam zbatuar me korrektësi ligjin penal material dhe procedural, pa u ndikuar nga asnjë subjekt politik ose nga sulmet botës së krimit të organizuar.

Qëndrimi im personal në procedimin penal Nr.645 të vitit 2018 ka qenë konform ligjit. Gjykata në zbatim të dispozitave procedurale penale ka verifikuar ligjshmërinë e veprimeve të kryera nga grupi i prokurorëve dhe me vendim përfundimtar të formës së prerë, është shprehur për përfundimin e këtij hetimi, duke pushuar akuzat në ngarkim të liderit të opozitës Lulzim Basha”, është shprehur më tej Karanxha.

Ndërkohë pritet dhe një reagim nga KLP dhe ILD, në lidhje me këto sulme të ndërmarra nga Ben Blushi nëpërmjet Top Channel, ndaj prokurorit Karanxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE