Connect with Us

Lufta kundër terrorizmit/ Turqia dërgon trupa në kufirin me Sirinë

Aktualitet

Lufta kundër terrorizmit/ Turqia dërgon trupa në kufirin me Sirinë

Publikuar

-

Presidenti amerikan, Donald Trump thotë se Turqia do të eliminojë pjesën e mbetur të Shtetit Islamik në Siri, pasi ushtria amerikane të tërheqë trupat e saj.

Në një mesazh të Twitter, zoti Trump tha se Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan “më ka pohuar me forcë se do të çrrënjosë atë që ka mbetur nga ISIS në Siri… ai është një njeri që mund ta bëjë këtë dhe përveç kësaj, Turqia është fare pranë”.

“Trupat tona po kthehen në shtëpi!”, shtoi zoti Trump.

Më herët të dielën, zoti Trump tha se dy udhëheqësit diskutuan për planin e tij të tërheqjes, në një telefonatë “të gjatë dhe produktive”.

Zoti Trump dha pak detaje për bisedën.Por në Twitter, ai shkruante se diskutoi me zotin Erdogan lidhur me Shtetin Islamik, tregëtinë dhe atë që ai e quajti “tërheqje graduale dhe shumë të koordinuar të trupave amerikane nga zona”.

Zyra e presidentit turk Erdogan, tha përmes një deklarate se ai dhe zoti Trump kishin rënë dakord për të “siguruar koordinimin mes zyrtarëve ushtarakë, diplomatë dhe të tjerë të dy vendeve për të shmangur një hendek të mundshëm pushteti, që mund të pasonte shfrytëzimin e rastit pas tërheqjes dhe fazes së tranzicionit në Siri”.

LEXO EDHE:  Dorëzohet Turqia/ Pritet ti japë lirinë pastorit amerikan

Në fund të javës së kaluar, zoti Erdogan tha se Turqia po shtyn operacionin kundër forcave kurde në Siri, pas vendimit të zotit Trump.

Presidenti Trump ka deklaruar se Shteti Islamik është mposhtur dhe thotë se është koha që anëtarë të tjerë të koalicionit anti-islanmik të kontribuojnë në spastrimin e pjesëve të mbetura të tij.

Por vendimi i tij për ikur nga Siria ka ngjallur reagime negative në Uashington, edhe brenda administratës së tij./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

LEXO EDHE:  Kufi për Neeson ?

LEXO EDHE:  Tre metoda efektive për t'i vënë "kufirin tek thana" mbipeshës

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

LEXO EDHE:  PD dënon aktin terrorist në Berlin dhe vrasjen e ambasadorit rus në Turqi

LEXO EDHE:  Dorëzohet Turqia/ Pritet ti japë lirinë pastorit amerikan

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: