Connect with Us

Shkencëtarët shpjegojnë pse duhet të flini nudo

Aktualitet

Shkencëtarët shpjegojnë pse duhet të flini nudo

Publikuar

-

Të flesh nudo do të ndihmojë që të krijosh një lidhje më të fortë me partnerin. Oksitocina është një hormon që krijon edhe lidhjen mes dy personave të një çifti, nuk mund ta krijoni këtë lidhje duke fjetur me pizhama.

Nëse flini nudo, ulni mundësinë për të zhvilluar myk në zonën intime, pasi trupi ajroset dhe nuk mbyllet nga pëlhurat e pambukta, ose llojet e tjera të copave.

Gjumi nudo ndihmon në çlirimin e hormonit të rritjes, ky hormon është përgjegjës për riparimin e qelizave të trupit.

Jeta juaj seksuale do të përmirësohet, kjo si pasojë e çlirimit të oksitocinës.

LEXO EDHE:  Gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Trupi ynë ka nevojë që të ulë temperaturën gjatë natës, kjo çon edhe në uljen e nivelit të kortizolit, kjo është e nevojshme për përmirësimin e cilësisë së gjumit. Nëse nuk flini mjaftueshëm, nivelet e kortizolit rriten dhe shkaktojnë stres si dhe shtim të oreksit./Cna.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Një vit nga tërmeti tragjik/ U shuan 51 jetë njerëzish dhe mbetën në “qiell të hapur” mijëra familje

Publikuar

-

Nga

Një vit nga tërmeti tragjik/ U shuan 51 jetë njerëzish dhe mbetën në “qiell të hapur” mijëra familje

26 nëntori i vitit të shkuar do të mbahet mend si një ditë e zezë për Shqipërinë, pasi tërmeti i fuqishëm i orëve të para të mëngjesit la pasoja tragjike.

Si pasojë e këtij tërmeti u shuan 51 jetë e me mijëra persona mbetën në qiell të hapur. Dy zonat më të prekura dhe me më shumë viktima kanë qenë Durrësi dhe Thuma. Lëkundjet e forta që vijonin edhe pas 26 nëntorit sollën shumë panik në të gjithë vendin, duke mbajtur qytetarat në aknth.

Pas këtij tërmeti i cili mori jetë dhe shembi një numër të madh banesazh banesa,ka pasur një solidarizim nga shtetet botërore nëpërmjet ndihmave të shumta financiare, apo sjelljen e shumë prej forcave të kërkim-shpëtimit, të cilët luftuan për nxjerrjen e trupave nën gërmadha për disa ditë me rradhë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Agron Duka: Ikja totale e Berishës nuk i bën mirë PD-së

Publikuar

-

Nga

Bizneset në krizë nga pandemia/ PPA i kërkon qeverisë të miratojë me urgjencë paketën e tretë ekonomike

Jo pak herë është aluduar se kryetari i PD-së Lulzim Basha komandohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili dha dorëheqjen pas zgjedhjeve të 2013-ës.

Por kreu i PAA, Agron Duka, e mohoi këtë gjë, pasi theksoi se Berisha i ka lënë dorë të lirë Bashës në drejtim dhe nuk i dikton në vendime.

Duka tha në emisionin “Real Story” se shkëputja totale e Berishës nga politika do t’i shkaktonte impakt negative opozitës.

Kjo që do them unë nuk e përkrahin të gjithë. Ai i ka lënë dorë të lirë Bashës në drejtim. Nuk besoj kurrë që është munduar të diktojë në vendimet e tij. Nuk di se sa dakord mund të kenë qenë Berisha tek djegia e mandateve. Nuk besoj se ka qenë dakord. Kam parë që në marrëdhëniet me bashkëpuntorët e vet ka treguar qëndrueshmëri dhe një farë burrnie.

Në marrëdhënie personale me mua ka qenë pikante. Mund edhe të vija të isha bashkëpuntor i  Berishës. Edhe pse isha kundërshtar i tij. Shumë njerëz që kanë bashkëpunuar me Berishën kanë dalë të kënaqur. Ai duhet të jetë aq aktiv sa ta mendojë, se ka eksperienca. Ikja totale e tij nuk do ketë impakt pozitiv tek PD, sepse ndikon tek elektorati i djathtë”, deklaroi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ngërçi në GJK/ Vishaj: Kushtetuesja s’ngrihet me urdhër ambasadash!

Publikuar

-

Nga

Ngërçi në GJK/ Vishaj: Kushtetuesja s’ngrihet me urdhër ambasadash!

Avokati Sajmir Vishaj ishte i ftuar mbrëmjen e sotmë në ‘Repolitix’, ku është folur për ngërcin e krijuar në Gjykatën Kushtetuese.

Vishaj tha se Gjykata Kushtetuese nuk mund të ngrihet me urdhra ambasadash, duke iu referuar këtu deklaratave të të ambasadorëve të SHBA-së dhe BE-së, për funksionimin e saj brenda 31 dhjetorit 2020.

Sipas Vishaj Kushtetuesja duhet përfaqësuar nga emra të njohur të gjyqësorit.

“Nuk ngrihet Gjykata Kushtetuese as me urdhër ambasada, as me urdhër politik. Pa gjykatë të lartë nuk ka gjykatë kushtetuese. Gjykatë kushtetuese duhet të jesh aktor i pushtetit gjyqësor. Që të zgjidhesh në kushtetuese duhet të jesh juristë me eksperiencë. Ne sot kemi anonimë. Nëse do ecim me urdhra që duhet të ngremë kushtetuese brenda dhjetorit, do gabojmë.

Nuk është faji i as i maxhorancës as i opozitës dhe as i presidentit. Deri më sot nga lista kuvendi me 3 gjyqtar ata kanë miratuar dy. Kurse te presidenti sot akoma mungojnë dy emra. Nuk mendoj se në kushtetuese duhet të na përfaqësojnë emra anonimë. Unë mendoj se KLGJ që ka një anëtar që vijnë nga pushteti gjyqësor”, tha Vishja”;

LEXO EDHE:  Gjërat që bëjnë çiftet e lumtura para se të shkojnë të flenë

LEXO EDHE:  Kim Kardashian “tërbon” rrjetin me foton NUDO, fansat e sulmojnë keq: Fëmijët e tu do të...

Për avokatin vendosja në ngërç e Kushtetueses është faji i KLGJ që pranoi dorëheqjen e 7 anëtareve të Gjykatës së Lartë dhe nuk i lejoi që ato të qëndronin në detyrë deri sa të zëvendësoheshin. Mungesa e saj tha Vishaj sjell dhe ngërçin në Kushtetuese pasi krijimi i institucioneve vjen zinxhir./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE