Connect with Us

Gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Aktualitet

Gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Publikuar

-

Gjumi i pakët sipas studimeve, vendos në rrezik shëndetin e trurit tonë.

Pa orët e nevojshme të gjumit, truri ynë mund të jetë në rrezik të vazhdueshëm për t’u plakur.

Kërkuesit e Singapore Medical School, kanë arritur në një konkluzion që shpreh se ata që flenë pak i shkaktojnë trurit plakje më të shpejtë.

Për studimin janë analizuar rreth 66 të rritur kinezë, nga mosha 55 vjeç e lart.

Pjesëmarrësit i janë nënshtruar disa analizave si dhe monitorimece të cilat bënin vlerësimin e aktivitetit të trurit në nivel konjiktiv për dy vite.

Të dhënat e mbledhura në fund kanë treguar se ata, të cilët flinin më pak orë shfaqnin tendenca më të shpeshta të plakjes së trurit, si pasojë dhe performanca e tyre konjiktive pësonte ulje.

LEXO EDHE:  Studimi zbulon/ Nëse muzika ju rrënqeth mishin atëherë ju keni një tru të veçantë

Studime të tjera kanë dalë në përfundime që tregojnë lidhjen mes gjumit të keq në fëmijëri dhe pubertetit të vonë.  Gjumi nga ana e tij është një element thelbësor për jetën e njeriut, si dhe për rigjenerimin e qelizave, nëse dëshironi që të jetoni gjatë dhe të keni një organizëm të shëndetshëm, kujdesuni që të bëni një gjumë të shëndetshëm./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Spartak Ngjela: Begeti, ishte një bandit, vagabond edhe unë do ta kisha nxjerrë fishek nga Shqipëria

Publikuar

-

Nga

Shqipëria po bëhet gati të paguajë në arbitrazh 109 milion euro për një vendim të gabuar për mbylljen në mënyrë arbitrare të një televizioni.

Para këto që në vend se të shkojnë për investitorin Françesko Begeti, do të mund të injektoheshin fare mirë në ekonomi.

Por avokati Spartak Ngjela për Rtv Ora thotë se 109 milion euro janë një fluskë sapuni për ekonominë shqiptare dhe madje edhe ai si Rama do të kishte bërë të njëjtën gjë.

Ngjela: 109 milion euro janë një fluskë sapuni për ekonominë shqiptare, GDP e Shqipërisë është 27 miliardë euro. Mirë bëri se ai ishte një bandit, vagabond, nuk e di kush e kishte sjellë. Edhe unë do ta kisha nxjerrë fishek nga Shqipëria, asgjë nuk bëri. Edhe firmën Serenisima që kishte mbikalimin e Fierit, e parë sa ndenji pa e bërë, është firmë që e kanë sjellë skraparlinjtë.Do ta kapin atë. Edhe ajo me prishje kontrate ka ndodhur, po pse nuk po e bënte mbikalimin e Fierit. Këto ishin banda që i ka sjellë korrupsioni. Rama nuk i hoqi të gjithë, duhet ti kishte hequr të gjitha. Për çfarë i donim këtu? Begetin e konsideroj rrezik kombëtar, shteti nuk ka kontratë me një bandit. Kontrata do të prishej në mënyrë të njëjashme por ti do të shpëtosh kombin. Ata që e kanë sjellë nuk do të shpëtojnë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Agim Doçi për opozitën: Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve

Publikuar

-

Nga

I ftuar në “360gradë” nga Artur Zheji në RTV Ora, poeti Agim Doçi tha se opozita më interesante është në rrjetet sociale.

Doçi: Opozita më interesante është në rrjetet sociale. Aty e kanë hequr për 13 minuta, e kanë bërë llumë Bashës. Opozita parlamentare është me një dyshim. Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve. Edhe gazetat e huaja janë marrë me çështjen e parlamentit të Shqipërisë. Ka segmente që këtë lloj opozite parlamentare me skualifikuar që në momentin e parë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Reduktoni përdorimin e këtij produkti/ Njihuni me efektet negative të pastruesit të make up-it

LEXO EDHE:  Intimiteti rrit kapacitetin e trurit/ E thonë studimet

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE