Connect with Us

Mos qëndroni ulur më shumë se një orë, po dëmtoni trurin

Aktualitet

Mos qëndroni ulur më shumë se një orë, po dëmtoni trurin

Publikuar

-

Ne të gjithë kemi momentet tona që na duhet të ulemi për pesë minuta, të marrim veten apo të shqyrtojmë mendimet tona.

Por sipas një studimi nga Universiteti i Kalifornisë që u bë me një grup njerëzish nga mosha 45-75 vjeç, të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë mund t’ju sjellë probleme me harresën.

Njerëzit që qëndronin ulur 15 orë në ditë, kishin mesatarisht lobet temporale mediale 10 përqind më të ulëta se dikush që rrinte ulur për pesë orë ose më pak. Këto lobe, që gjenden në të dyja anët e pjesës mbrapa të kokës, zvogëlohen në masë gradualisht me moshën.

Gjithashtu, testimi i bërë tregoi se pas 15 orësh të ndenjur ulur, çdo orë shtesë shoqërohej me një rënie prej dy përqind në vëllimin e lobit.

Të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë është shoqëruar vazhdimisht me shumë sëmundje kronike siç janë: sëmundjet e zemrës, diabeti e të tjera.

Sipas studimit, numri i orëve që kaloni ulur është proporcional me rritjen e rrezikut të Alzheimerit.

LEXO EDHE:  Si po e dëmtoni trupin me qëndrimin tuaj?

Ne të gjithë kemi momentet tona që na duhet të ulemi për pesë minuta, të marrim veten apo të shqyrtojmë mendimet tona.

Por sipas një studimi nga Universiteti i Kalifornisë që u bë me një grup njerëzish nga mosha 45-75 vjeç, të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë mund t’ju sjellë probleme me harresën.

Njerëzit që qëndronin ulur 15 orë në ditë, kishin mesatarisht lobet temporale mediale 10 përqind më të ulëta se dikush që rrinte ulur për pesë orë ose më pak. Këto lobe, që gjenden në të dyja anët e pjesës mbrapa të kokës, zvogëlohen në masë gradualisht me moshën.

Gjithashtu, testimi i bërë tregoi se pas 15 orësh të ndenjur ulur, çdo orë shtesë shoqërohej me një rënie prej dy përqind në vëllimin e lobit.

Të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë është shoqëruar vazhdimisht me shumë sëmundje kronike siç janë: sëmundjet e zemrës, diabeti e të tjera.

Sipas studimit, numri i orëve që kaloni ulur është proporcional me rritjen e rrezikut të Alzheimerit./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha “shuplakë” Bashës/ “Opozita në pikën më kritike”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeminsitri Sali Berisha është shprehur se opozita është në pikën më kritike të saj.

I ftuar në emisinin “Now” me moderatoren Erla Mëhilli, Berisha tha se gabimi i opozitës është që të gjitha palët edhe kryetari edhe kundërshtarët e kryetarit ranë dakord të hapnin fushatën elektorale.

Gjithashtu, theksoi se opozita po e nis jetën paralamentare me një mandat të tretë të humbur si dhe me 60 mijë vota më pak se në 2013.

Berisha nënvizon se gabimi i kreut të PD, Lulzim Basha është se u bë pjesë e zgjedhjeve pasi u publikuan një milion të dhënat e qytetarëve.Opozita është në ditën më kritike që nga themelimi. Shqipëria është në gjendje kritike. Unë e kam shprehur kundërshtinë time për hapjen e fushatës brenda PD.

Unë gjykoja etike evidentimin e masakrës zgjedhore dhe pastaj analizën. Se unë nuk them që PD nuk kishte përgjegjësitë e veta për rezultatin.

Ajo që ishte e çuditshme, është që të gjitha palët edhe kryetari edhe kundërshtarët e kryetarit ranë dakord të hapnin fushatën elektorale. PD e nis jetën parlamentare me 60 mijë vota ma pak se në 2013.

Të isha unë kryetar partie, nuk do merrja pjesë në zgjedhje kur u publikuan 1 milion të dhënat e qytetarëve”, tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka stabilitet…”/ Berisha kërkon ringritjen e PD: Revolta e protesta kudo

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha është shprehur se opozita duhet të ngrihet në revolt dhe protesta pas asaj që ndodhi në zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Now” nga Erla Mëhilli, Berisha tha se Opozita duhet të bëjë gjithçka për tu ringrititur.

“Ka një moment këtu, njeriu në betejë mund të bjerë, por në çdo pozicion që bie, duhet të gjejë mënyrën të ringrihet.

Opozita duhet të bëjë gjithçka për një strategji të një bashkimi sa më të gjerë jo vetëm të forcave opozitare por të gjithë elementëve qenësorë të shoqërisë.LEXO EDHE:  Rëndësia e qëndrimit të drejtë të trupit

LEXO EDHE:  Mjeku ngre alarmin/ Një e treta e vaksinave të blera rrezikojnë të skadojnë në frigoriferet e ISHP

PD duhet të bëjë gjithçka që në moentin që humbi me penalizmin ndërkombëtar me sanksione.

Vetëm sistemi patronazhisteve s’mund të pranohej kurrë. Nuk ka sistem më të turpshëm. Opozita tani duhet të bëjë të ngrejë protestën revoltën në parlament dhe jasht parlamenti.

Kjo që ndodhi është mënxyrë. Nuk ka stabilitet pa votë. Hiqeni nga mendja.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha paralajmëron Ramën/ “Do përballesh me një opozitë të fortë”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote,

Ish- Sali Berisha, paralajmëroi kryeministrin Rama se do të përballet me një opozitë të fortë.

I ftuar në  emisionin “Now” nga Erla Mëhilli në Euronews, Berisha tha se Rama ka përdorur çdo tentativë për të eliminuar kundërshtarët politikë, përmes shpifjeve të pafundme.

“Aty do të kem përpara Edi Ramën dhe e garantoj se do të këtë një opozitarizmin, që atij do ti duken lule ato që kanë qenë përpara, sepse ai ka treguar me këtë mënyrë përfundimtare ligësinë e pafundme shpirtërore për të eliminuar  kundërshtarët me shpifje dhe mashtrime, Këtë se ka bërë njeri, kurrë.LEXO EDHE:  3 gjërat që nuk duhet të bëni pas orës 21:00

LEXO EDHE:  Mjeku ngre alarmin/ Një e treta e vaksinave të blera rrezikojnë të skadojnë në frigoriferet e ISHP

 “Edi Rama vjen në parlament si mynxyrë kombëtare, si autor i fatkeqësive njëra-pas-tjetrës kombëtare, që nga koha e Jorgo Kristaq Zografi dhe Enver Hoxha.

Edi Rama vjen si një vasal i pështirosur i Aleksandar Vuçiçit… është autor i asaj çfarë ndodhi në Mal të Zi, pasi merr ky një luftë-nxitës, një Gëbels të Millosheviçit”, tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE