Connect with Us

PD plas “bombën”/ Zbardhet plani kriminal i Ramës dhe Veliajt

Aktualitet

PD plas “bombën”/ Zbardhet plani kriminal i Ramës dhe Veliajt

Publikuar

-

Partia Demokratike ka denoncuar sot sërish projektin për ndërtimin e Unazës së re. Në një deklaratë për mediat, deputetja e PD, Jorida Tabaku dhe këshilltari ligjor pranë PD-së, Gazmend Bardhi kanë hedhur akuza të forta në drejtim të kryeministrit Rama dhe kryebashkiakut të Tiranës, Erjon Veliaj, në lidhje me projektin në fjalë.

Tabaku dhe Bardhi, akuzuan Veliajn dhe Ramën se kanë ndryshuar planin urbanistik, me qëllim që të mos preket projekti prej 60 milion euro, vetëm për të përfituar Edmond Bego.

“Me firmën e Edi Ramës dhe  Erion Veliajt për ndryshimin e rrjedhës së Lanës dhe me firmën e Arben Ahmetajt për privatizimin e ish Serave, mikut trafikant droge të Taulant Ballës, Edmond Bego, iu hap rruga që të ndërtojë në një sipërfaqe prej rreth 30 mijë metra katror.

Dokumentet e Hipotekës provojnë se kjo sipërfaqe toke i ka kaluar për ndërtim kompanisë ALSION-ALBANIA, e cila është në pronësi 100 për qind e Mond Begës.

ALSION-ALBANIA do të ndërtojë tek ish Serat një projekt me vlerë fillestare investimi 60 milionë euro.”-tha Bardhi.

Më tej, ai u shpreh se “Të dhënat e projektit të siguruar nga Partia Demokratike tregojnë se vendndodhja e tij është përgjatë Unazës së Madhe, buzë lumit Lanë, sipas ndryshimit me firmën Rama Veliaj në vitin 2017.

Projekti luksoz i Mond Begës është krijuar nga studio italiane MISALAB, ku si klient paraqitet kompania tjetër e Mond Begës, INERTE EXPRES.

Gjithashtu Bardhi theksoi se, kompleksi rezidencial ku do të investohen 60 milion euro ka nisur procedurat e pajisjes me leje në Bashkinë e Tiranës.

“Ndryshimi i projektit të Unazës së Madhe dhe sistemimit të shtratit të Lumit Lana për llogari të Edmond Begës është kriminal.

Nga ndryshimi i projektit preken rreth 200 familje, ku pjesa dërrmuese e tyre janë në proces legalizimi. Kjo do të thotë që Edi Rama do të nxjerrë në qiell të hapur mijëra banorë për t’i shërbyer pastrimit të parave të pista që vijnë nga krimi i organizuar dhe trafiku ndërkombëtar i drogës”-deklaroi Bardhi.

Deklarata e plotë e Bardhit:

Me firmën e Edi Ramës dhe  Erion Veliajt për ndryshimin e rrjedhës së Lanës dhe me firmën e Arben Ahmetajt për privatizimin e ish Serave, mikut trafikant droge të Taulant Ballës, Edmond Bego, iu hap rruga që të ndërtojë në një sipërfaqe prej rreth 30 mijë metra katror.

Dokumentet e Hipotekës provojnë se kjo sipërfaqe toke i ka kaluar për ndërtim kompanisë ALSION-ALBANIA, e cila është në pronësi 100 për qind e Mond Begës.

LEXO EDHE:  Basha i kthen “reston” Ramës/ Është artist i mashtrimit

ALSION-ALBANIA do të ndërtojë tek ish Serat një projekt me vlerë fillestare investimi 60 milionë euro.

Të dhënat e projektit të siguruar nga Partia Demokratike tregojnë se vendndodhja e tij është përgjatë Unazës së Madhe, buzë lumit Lanë, sipas ndryshimit me firmën Rama Veliaj në vitin 2017.

Projekti luksoz i Mond Begës është krijuar nga studio italiane MISALAB, ku si klient paraqitet kompania tjetër e Mond Begës, INERTE EXPRES.

Kompleksi rezidencial, ku do të investohen 60 milionë euro, është paraqitur prej Edmond Begos në Bashkinë e Tiranës, ku kanë nisur procedurat e pajisjes së tij me leje ndërtimi.

Edi Rama dhe Erion Veliaj kanë ndryshuar Planin Urbanistik për ta vënë në funksion të realizimit të projektit të Edmond Begës.

Ndryshimi i projektit të Unazës së Madhe dhe sistemimit të shtratit të Lumit Lana për llogari të Edmond Begës është kriminal.

Nga ndryshimi i projektit preken rreth 200 familje, ku pjesa dërrmuese e tyre janë në proces legalizimi. Kjo do të thotë që Edi Rama do të nxjerrë në qiell të hapur mijëra banorë për t’i shërbyer pastrimit të parave të pista që vijnë nga krimi i organizuar dhe trafiku ndërkombëtar i drogës.

Firma e edi Ramës dhe Erion Veliajt për ndryshimin e Planit Urbanistik dhe të shtratit të lumit Lanë për të mos prekur projektin 60 milionësh të Edmond Begos në kurriz të 200 familjeve shqiptare është treguesi më i qartë se alternative e vetme e Edi Ramës është bashkëqeverisja e tij me krimin e organizuar.

Kjo qeveri e ka vënë shtetin në shërbim të trafiknatëve të drogës. Ajo po shemb shtëpitë e shqiptarëve që krimi të ndërtojë pallate.

https://www.cna.al/2018/12/19/unaza-e-madhe-tabaku-zbulon-skandalin-e-radhes/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Top Channel si avokat i prokurores së Tiranës

Publikuar

-

Nga

Televizioni Top Channel shpesh është kthyer në një akovat mbrojtës për disa personazhe. Së fundmi ky televizion ka marrë në mbrojtje drejtuesen e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj.

Dy ditë më parë ajo ka qenë pjesë në emisionin “Top Story” ku hetuesit rrëfejnë sesi rekrutoheshin shqiptarët për ISIS. Mes tyre ishte edhe Imeraj, punës së të cilës i bëhët mjaft mirë avokatia dhe reklamimi nga Top Channel. Elisabeta Imeraj është drejtuese e Prokurorisë së Tiranës që prej gushtit të vitit 2018.

Emri i saj është përfolur shpesh në media dhe së shpejti pritet që të përballet me vettingun. Në një kohë kur kjo prokurore pritet të kalojë në filtrate e vettingut ashtu si shumë kolëgë të sajët, Top Channel i bën reklamë dhe i jep suport.

Televizioni që drejtohet nga Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha është vënë 100% në shërbim të disa personave peër interesa personale.

Kur kjo avokati vjen në momentin që drejtori i këtij televizioni ka disa çështje të hapura në porkuorinë e Tiranës, ka dyshime mjaft të forta që prokuoria dhe vetë televizioni po përdorën për interesa të tjera të dyshimta.

Sepse janë disa dhjetra dosje jo vetëm të Ben Blushit, si drejtor i Top Channel por edhe të vetë televizionit apo Vjollca Hoxhës denoncime, kallzime, përplasje apo interesa që lidhen me këta persona dhe të gjitha janë në dorën e Elisabeta i Imerajt dhe prokurorisë së Tiranës. E mbi të gjitha ky televizion del dhe i bën avoaktinë kësaj prokuroreje. Kjo ndodh kur në Prokurorinë e Tiranës po hetohet çështaj e Andon Dhimës, kur janë hedhur mjaft dyshime në lidhje me Ben Blushin.

LEXO EDHE:  Foto-“Kryeministër rrugaç”/ Nard Ndoka “surprizon” Ramën

LEXO EDHE:  Përmbytjet në Shkodër/ Nard Ndoka poston dy foto “kompromentuese” për Edi Ramën

Kujtojmë që Andon Dhima ka theksuar se nuk ka konflikte me asnjë njëri dhe nëse do i ndodhë gjë do të drejtojë gishtin nga Ben Blushi. Në prokurorinë e Tiranës ndodhen çështjet e pronave të historive rozë të Vjollca Hoxhës e cila ka përdorur emisionin Fiks Fare dhe stafin e saj për interesa mjaft të dyshimta në lidhje me disa prona në Korçë. Në prokuorinë ë Tiranës ka disa kallzime të tjera, çështje që ky institucion i ka mbyllur siç janë borxhe, detyrime dhe falsifikime te pretenduara nga palët e treta në lidhje me fatura të papaguara.

Në momentin që janë të gjitha këto, Prokuroria e Tiranës merret në mbrojtje dhe avokatinë ja bën Top Channel. E në rast se Elisabeta Imeraj do të ketë avokatinë e Top Channel, duhet një orë e më parë të largohet nga ai institucion dhe vettingu nuk duhet ta shikojë me syze por me lupë.

Ky është rasti një flagarance, i një televizioni që ka një konflikt të pastër interesi dhe prokurorja përdoret për çështje okulte të dyshimta që lidhen me biznese duke u provuar shpesh herë se ka mbajtur anësi dhe ka ndërhyrë në favor të një pale./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Këlliçi publikon videon që Veliaj nuk e shfaq/ Jemi drejt gropës

Publikuar

-

Nga

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka publikuar një video përmes të cilës nxjerr zbuluar bëmat e kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj.

Në video shihet qartë se për gjysmë ore te “Pallati me shigjeta” kaluan 12 betoniere! Këlliçi thekson se këto betoniere bllokojnë kalimin e automjeteve dhe këmbësorëve në shumë rrugë e rrugica.

Ai thotë se me foto nga Veliaj, jemi vendi më i gjelbëruar i Europës ndërsa në realitet jemi drejt gropës.

“Videot si kjo, Erion Veliaj nuk i shfaq!
Për gjysmë ore te “Pallati me shigjeta” kaluan 12 betoniere! Është vetëm një nga hyrjet në Tiranë.
1 betoniere ka një kapacitet maksimal 11 metër kub, ku vetëm 1 m³ ka 2400 Kg. Gjithsej 316,8 ton beton që derdhet në Tiranë në 30 minuta! Pa llogaritur hyrjet e betoniereve nga rr. Durrësit, rr. Dibrës, rr. Elbasanit, etj.
100 foto publikon Veliaj për një tek pemë që mbjell. Pemë që mbillen vetëm në parkun ekzistues të liqenit artificial. Këto betoniere bllokojnë kalimin e automjeteve dhe këmbësorëve në shumë rrugë e rrugica. Makina të tonazhit të rëndë që punojnë orar pa orar, që shkatërrojnë rrugë e shkaktojnë një ndotje akustike të tmerrshme për banorët e Tiranës. Rasti më i afërt për të cilin u njoftova nga banorët, ishte ai në rr. “Nikolla Lena”, ku nuk u vendos asnjë tabelë informuese që njoftonte banorët për bllokimin e rrugës.
Veliaj nuk i fotografon betonieret sepse i prishin imazhin e rremë të gjelbëruesit.
Kjo masakër urbane po e bën Tiranën të pajetueshme, po shkatërron trashëgiminë e saj ndërtimore e kulturore.
Po shqepin kodrat e gjelbëruara të Tiranës për të derdhur lumenj betoni.
Ku janë parqet e reja? Ku janë lulishtet? Ku i kaloni pasditet me fëmijët tuaj? Në kafenetë poshtë pallateve?
Me foto nga Veliaj, jemi vendi më i gjelbëruar i Europës. Në realitet jemi drejt gropes”, shkruan Këllici./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Basha kapet mat/ Si gënjeu hapur në emision

Publikuar

-

Nga

Baton Haxhiu zë ngushtë Bashën/ Kreu i PD nuk tregon asnjë emër oligarku

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka dalë sërish bllof me gënjeshtrat e tij që tashmë jemi mësuar t’i dëgjojmë shpesh në daljet televizive.

Dy ditë më parë Basha ka qenë i ftuar në “Opinion’ përballë një paneli gazetarësh. Gjatë intervistës, gazetarët pyetën Bashën për veprat e tij gjatë kohës kur qendronte në krye të Bashkisë së Tiranës.

Teksa diskutohej për ndërtimin e shkollave të reja gjatë asaj kohe, analisti Lorenc Vangjeli i kërkoi Bashës emrin e një shkolle që ai ka inaguruar. Stafi i Bashës i çoi gazetari Blendi Fevziut emrin e shkollës “Ahmet Gashi” që e konfirmon dhe Basha por në fakt kjo ishte genjeshtra e rradhës.

Por si qendron e vërteta e inagurimit të kësaj shkollë?

Shkolla “Ahmet Gashi” nuk është ndërtuar e re ashtu siç Basha pretendon, por është bërë vetëm një rikonstruksion i saj nga ana e bashkisë.

Nuk ka asnjë shkollë të rindërtuar apo të ndërtuar nga Basha, por ka vetëm rikonstruksione me fonde qesharake dhe ajo që vlen të theksohet është se rikonstruksioni i kësaj shkolle zgjati tre vite.

LEXO EDHE:  Përmbytjet në Shkodër/ Nard Ndoka poston dy foto “kompromentuese” për Edi Ramën

LEXO EDHE:  Përmbytjet në Shkodër/ Nard Ndoka poston dy foto “kompromentuese” për Edi Ramën

Për shkollën “Ahmet Gashi”, bashkia e Tiranës me në krye Bashën në atë kohë kishte planifikuar shuma qesharake për vitin 2014 shumën 11.006.652 lekë, për vitin 2015 shumën 8.000.000 lekë dhe për vitin 2016 shumën e 10.000.000 lekëve.

Pra Basha në atë kohë ka inaguarar vetëm rikonstruksionin e kësaj shkolle dhe jo ndërtimin e saj siç ai e shet paturpësusht nëpër emisionet televizive./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE