Connect with Us

Harrojini ilaçet: Këto ushqime janë balancuesit më të mirë të sheqerit në gjak

Life Style

Harrojini ilaçet: Këto ushqime janë balancuesit më të mirë të sheqerit në gjak

Publikuar

-

Shëndeti i mirë ka të bëjë me ekuilibrin, sidomos kur bëhet fjalë për sheqerin në gjak. Raporti i duhur i yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve në çdo vakt e mban sheqerin në gjak të qëndrueshëm, ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit fizik dhe emocional.

Që të balancohet sheqeri në gjak duhet të hamë rregullisht nga lista e mëposhtme:

1.Bimët jeshile

Kërkoni për opsione të dendura në lëndë ushqyese si lakër, spinaq dhe brokoli, të cilat janë të ngarkuar me fibra dhe kalcium. Hajini ato në çdo vakt!

2.Proteina

Peshku i egër, mishi i viçit dhe vezët janë burime të shkëlqyera të proteinave që stabilizojnë gjakun.

LEXO EDHE:  Kujdes! Këto ushqime ndikojnë në jetën tuaj seksuale

3.Drithëra

Kërkoni drithëra me proteina të bollshme si quinoa dhe mel, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e energjisë pa lëvizjen e sheqerit në gjak.

4.Arra

Arrat janë një burim i madh i fibrave, yndyrës së shëndetshme dhe proteinave.

5.Bathë

Thjerrëzat fasule garbanzo dhe hummus janë të larta në fibra, me yndyrë të ulët dhe një burim i mirë i proteinave, duke mbajtur sheqerin në gjak të këndshëm dhe të qëndrueshëm. Sigurohuni që të thithni fasule brenda natës, të cilat do të lehtësojnë tretjen.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Si të qëndroni freskët në ditët e nxehta/ Ja disa këshilla që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta rekord kanë pushtuar gjithë vendin dhe problemi kryesor është se si të qëndrojmë freskët kur është shumë nxehtë.

Vera është përpara dhe specialistët kanë disa mënyra, të cilat do të na ndihmojnë të përballojmë temperatuart e larta. Nga ushqimet deri te veshja, ja si duhet të veprojmë:

1.Ndryshoni kohë tuaj të ushtrimeve në natyrë, në mëngjes ose mbrëmje.

2.Vishni rroba të lira, mundësisht me një ngjyrë të çelët. Veshjet prej pambuku do t’ju mbajnë më të freskët se shumë sintetikë.

3.Mbushni një shishe me ujë dhe mbajeni në frigorifer për një spërkatje të shpejtë freskuese në fytyrën tuaj pasi të jeni jashtë.

4.Provoni të ruani kremra ose tonerë kozmetikë në frigorifer për t’i përdorur në këmbët e  nxehta dhe të lodhura.

LEXO EDHE:  Këto janë ushqimet që duhet të shmangni, nëse vuani nga sëmundjet kardiovaskulare

LEXO EDHE:  Rama publikon pamje nga shpërndarja e ushqimeve dhe ilaçeve/ "Do vazhdojmë kështu"

5.Bëni banjë ose dushe të shpeshta me ujë të freskët ose të vakët.

6-Luftoni dehidratimin duke pirë shumë ujë së bashku me pije freskuse.

7-Në vend të ushqimeve të nxehta, provoni ushqimet më të lehta të verës, duke përfshirë vakte të shpeshta të vogla ose meze të lehta që përmbajnë fruta të ftohta ose produkte qumështi me pak yndyrë.

8-Nëse nuk keni kondicioner, mundohuni të kaloni të paktën një pjesë të ditës në një qendër tregtare, bibliotekë publike, ose hapësirë ??tjetër publike që është e freskët.

Nëse nxehtësia është e patolerueshme ajo çfarë këshillohet është të qëndrojmë brenda kur mundemi dhe të shmangim aktivitetet në rrezet e diellit ose në sipërfaqet e nxehta të asfaltit.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Giussepe vë në siklet Shqipen/ “A bën akoma seks ti?”

Publikuar

-

Nga

Giussepe ve në siklet Shqipen/ “A bën akoma seks ti?”

Giussepe, një nga konkurentët e emisionit të dashurisë “Përputhen +40”, ka vënë në siklet Shqipen gjatë takimit që kanë zhvilluar së bashku.

Ai i kujtoi eksperiencat e saj të mëparshme, që siç ka treguar Shqipja kanë qenë të hidhura dhe kjo e fundit tha se ata kanë qenë pjesë e së kaluarës.

Pas kësaj ai e vuri konkurenten në siklet duke e pyetur nëse bën akoma seks. Shqipja deklaroi se po, ndërsa rrëfeu se ka një kohë të gjatë pa kryer marrëdhënie seksuale duke qenë se jeta nuk është treguar e butë me të.

LEXO EDHE:  Ushqimet që sjellin në qejf femrat

LEXO EDHE:  KLSH zbulon 398,268 medikamente të skaduara në QSUT, dëmi 1.1 mln euro

Pjesë nga biseda:

Giussepe: A bën akoma seks ti?

Shqipja: Them se po.

Giussepe: Them kush e di se unë nuk ndalova nga seksi. Unë nuk ndaloj nga duhani dhe nga seksi, nga kazinoja po.

Shqipja: Po të jetosh me mua duhanin nuk do e pish./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Sara flet për vazhdimin e lidhjes me Atdheun/ Ja si janë marrdhëniet mes çiftit

Publikuar

-

Nga

Dekaruan se ishin ndarë/ Për herë të parë Sara flet publikisht për lidhjen me Atdheun Sara dhe Atdheu janë çifti më i përfolur në Përputhen. Pak kohë më parë ata deklaruan se I kishin dhënë fund romancës me tyre. Por mesa duket çifti është pajtuar. Në një pyetësor të hedhur sot nga Sara një ndjekës e ka pyetur se si vazhdon situata mes tyre. Ajo është përgjigjur vëtëm duke vënë një video të të dyve që duken të dashuruar dhe ka vënë një zemër. Gjë që tregon se dyshja është pajtuar dhe duken më të lumtur se asnjëherë.

Sara dhe Atdheu janë çifti më i përfolur në Përputhen. Pak kohë më parë ata deklaruan se i kishin dhënë fund romancës me tyre.

Por mesa duket çifti është pajtuar. Në një pyetësor të hedhur sot nga Sara  një ndjekës e ka pyetur se si vazhdon situata mes tyre. Ajo është përgjigjur vëtëm duke vënë një video të të dyve që duken të dashuruar dhe ka vënë një zemër.

LEXO EDHE:  Ushqimet më të mira për t’u dobësuar

LEXO EDHE:  KLSH zbulon 398,268 medikamente të skaduara në QSUT, dëmi 1.1 mln euro

Gjë që tregon se dyshja është pajtuar dhe duken më të lumtur se asnjëherë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE