Denoncon rrjetin social, më përgjojnë bisedat private – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Denoncon rrjetin social, më përgjojnë bisedat private

Publikuar

-

Adelaide Bracey, një 23-vjeçare australiane ka akuzuar rrjetin social Facebook, sepse ky i fundit ka bombarduar profilin e saj me njoftime publicitare.

Sipas saj ky veprim i rrjetit social, ishte tregues i dhunimit të privatësisë.

Ajo mbeti e habitur pasi disa njoftime publicitare u shfaqën në profilin e saj, pas një bisede me një mikun e saj përmes chatit.

Në këtë bisedë ajo kishte përmendur saunat me mikun e saj. Më tej ajo thotë se nuk kishte kërkuar asgjë në Google, thjesht e kishte biseduar me mikun e saj, sipas kësaj ajo mendon se Facebook analizon bisedat private dhe i sheh ato.

Bracey è proprietaria della compagnia di intrattenimento per bambini Periëinkle Parties e riceve anche annunci per la scuola dei bambini; tuttavia, lei non ha figli suoi.

Ajo është pronare e një kopshti, megjithëse ende nuk ka fëmijë vetë, reklamat që sheh në rrjetet sociale janë gjithnjë të lidhura me fëmijët./Cna.al

 

 

Aktualitet

Romantik apo i prerë? Si flirton me mesazhe secila shenjë e horoskopit

Publikuar

-

shenja horoskop

Të gjithë kemi flirtuar të patën një herë në jetë. Ju ka ndodhur me atë djalin/vajzën tërheqëse, ndërsa ndodheshit me miqtë të ulur në banak, me kryqëzimet e shikimeve në lokal apo në rrugë, me përkëdheljen që i bëni flokëve, me ndërrimin e këmbëve, me prekjen e mjekrës, e shumë teknika të tjera, të cilat i bëjmë në mënyrë të vetëdijshme ose jo. Por së fundmi një mënyrë e mirë për të filtruar është edhe ajo me anë të mesazheve në celular, apo në mediat sociale. Ja çfarë zbulojnë shenjat e horoskopit për ju:

Dashi

Në përgjithësi mesazhet e Dashit përfundojnë me “lol”, “hahaha”, “hihi”, shoqëruar me emoji-t përkatës. Ndoshta ju mendoni se ajo që i shkruani i bën për të qeshur, por në të vërtetë kjo është mënyra e tyre për të përkëdhelur.

Demi

Mesazhet e Demit janë të mbushura me pyetje të pafundme. Kjo është mënyra e tyre për të mbajtur bisedën të gjallë.

Binjakët

Nëse në “inbox”-in e telefonit tuaj gjenden 85 mesazhe, dijeni që 84 prej tyre i ka dërguar një person i shenjës së Binjakëve. U pëlqen të dërgojnë mesazhe të shkurtra me një ose dy fjali.

Gaforrja

Gaforret janë romantikë të lindur. U pëlqejnë mesazhet e gjata sa një çarçaf. Kjo është mënyra e tyre e vetme për të treguar që ju kanë për zemër.

Luani

Mendoni se Luani ka kohë të flirtojë me mesazhe? Imazhi shet gjithçka dhe Luani e di këtë më së miri. I pëlqen të dërgojë sa më shumë foto.

Virgjëresha

Për një Virgjëreshë mënyra më e mirë për të arritur në zemrën e dikujt është duke u përkëdhelur si fëmijë. I pëlqen shumë të dërgojë “gif” dhe ikona me mace, bebe dhe fytyra të lumtura.

Peshorja

Peshorja është gjithmonë e zënë me punë. Praktikisht nuk ka kohë për asgjë, madje as për të dërguar një mesazh. Mesazhet e saj janë shumë pragmatike.

Akrepi

Akrepi nuk di si të fshehë ndjenjat. Mesazhet e tij janë shumë të qartë dhe koncizë.

Shigjetari

Duket sikur Shigjetari nuk ka asnjëherë kohë për t’iu kthyer përgjigje. Në të vërtetë në shumicën e kohës ai kthen përgjigje shumë vonë.

Bricjapi

Bricjapi është i varur plotësisht nga përdorimi i ikonave. Mendon se mes tyre mund të shprehë më së miri emocionet dhe ndjenjat e tij.

Ujori

Për Ujorin, biseda ballë për ballë është shumë herë më e natyrshme për të flirtuar dhe për të shprehur ndjenjat. Mesazhet e tyre janë shumë të thatë dhe praktikë.

Peshqit

Peshqit kanë dëshirën e mirë dhe vullnetin për të shkruar edhe në orën 02:00. U pëlqen të shprehin gjithë emocionet e tyre me anë të fjalëve.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Një “pjesë” e bebeve mbetet gjithmonë në trupin e nënës për ta mbrojtur nga sëmundjet

Publikuar

-

bebe nene

Përjetimi i një shtatzënie dhe lindja i ndryshon gratë në mënyrë të jashtëzakonshme. Por a e dinit që femrat mund të bëhen “chimera” pas lindjes?

Për ta shpjeguar më thjeshtë, “chimera” është një organizëm i cili ka në vetvete dy lloje ADN-shë dhe qelizash në trup që vijnë nga dy organizma të ndryshëm.

Kështu, nënat mund të kalojnë pjesën e mbetur të jetës së tyre duke mbajtur në trup qeliza nga foshnja që ajo ka sjellë në jetë. Këto qeliza e mbrojnë nënën nga sëmundjet.

Kjo ndodh gjatë shtatzënisë kur fetusi liron disa nga qelizat e tij përmes placentës, e cila pastaj i transporton ato në rrjedhën e gjakut të nënës.

Ky fenomen quhet “fetal microchimerism”dhe u zbulua në fund të shekullit të 19-të nga një shkencëtar gjerman, Georg Schmorl.

Koncepti u rishikua rreth një shekulli më vonë kur u teorizua për të shpjeguar pse  kromozomi Y është gjetur herë pas here në qelizat e grave.

Kromozomet Y mund të kalojë vetëm nga babai tek djali, kështu që kjo teori e shpjegon mësëmiri këtë mister.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E mësoi zanatin duke parë prindërit, ky është berberi i vogël që po mahnit botën

Publikuar

-

berber 6 vjecar

Një gjashtëvjeçar nga Kina ka mahnitur botën me aftësitë e tij prej berberi profesionist.

Jiang Hongqi është rritur në një sallon në Suining, provinca, Sichuan dhe aty ka mësuar se si të jetë një berber “profesionist” edhe pse është ende shumë i vogël.

Jiang shfaq aftësi të mahnitshme të stilimit dhe prerjes së flokëve, aftësi këto që i ka mësuar duke vëzhguar me kureshtje punën e prindërve të tij.

Prindërit e tij ndanë në rrjetet sociale një video të tijën duke shpalosur talentin. Videoja, e bërë virale, është parë nga më shumë se 1.5 milionë njerëz nga i gjithë globi.

Në fillim, berberi i vogël asistohej nga kolegët e tij më të rritur, por tashmë ai është në gjendje t’u shërbejë vetë klientëve e tij.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet16:26 - 21 Janar, 2019

Zgjedhjet e 2020 / Zbulohet kush do përballet me Trump

Demokratët amerikanë kanë bërë publike se cila do jetë kandidatura e tyre për zgjedhjet presidenciale 2020. Senatorja amerikane, Kamala Harris...

protesta para parlamentit grek protesta para parlamentit grek
Aktualitet15:14 - 21 Janar, 2019

Protesta e dhunshme në Athinë/ Plagosen dhjetra vetë

Protesta e dhunshme që u zhvillua ditën e djeshme në Athinë ka përfundura me dhjetëra të plagosur. Mediat e huaja...

Aktualitet12:25 - 21 Janar, 2019

Familja Jashari akuza Thaçit/ Serbia dhe Greqia ju pagoi për propagandë

Murat Jashari, vëllai i Ismetit – komandant “Kumanovës”, në vazhdimin e pyetjeve për Hashim Thaçi thotë se, ky ka krijuar...

Ish-presidenti i Kosoves, Ibrahim Rugova Ish-presidenti i Kosoves, Ibrahim Rugova
Aktualitet10:27 - 21 Janar, 2019

13-vjetori i vdekjes së Rugovës/ Kosova nderon ish-presidentin

Sot shënohet 13-vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova. Në nderim të ish-presidentit, në Kosovë do të mbahen homazhe në varrin e tij...

Aktualitet10:19 - 21 Janar, 2019

Ish-këshilltari i Ramës kundër taksës ndaj Serbisë/ Pezullimi është i domosdoshëm

Analisti politik Shkëlzen Maliqi, ish-këshilltari i kryeministrit Rama, ka thënë se është e domosdoshme që të pezullohet taksa 100% e...

Aktualitet09:55 - 21 Janar, 2019

 “Kamerat”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

 Nga Mitro Çela * Teknologjia ka ecur përpara. Në shumë dyer ka kamera. Por çdo e mirë e ka një...

protesta para parlamentit grek protesta para parlamentit grek
Aktualitet14:01 - 20 Janar, 2019

“Marrëveshja e Prespës”/ Greqia përfshihet në protestë masive

Me mijëra qytetarë grekë janë duke protestuar përpara Parlamentit në Athinë. Kjo protestë është iniciuar nga “Marrëveshja e Prespës”. Me...

el chapo dashnore grua el chapo dashnore grua
Aktualitet11:43 - 20 Janar, 2019

“Kishim marrëdhënie miks”, gruaja e lordit të drogës dëgjon rrëfimin e dashnores në sallën e gjyqit

Që gruaja dhe dashnorja të përballen në gjykatë, duket si një skenë filmash apo telenovelash, por në rastin e lordit...

zjarrr ne nje resort turistik zjarrr ne nje resort turistik
Aktualitet10:11 - 20 Janar, 2019

Merr flakë resorti turistik/ Ndërrojnë jetë dy persona plagosen disa të tjerë

Një zjarr i madh ka rënë në një resort skish në Courchevel, në Alpet e Francës. Mediat ndërkombëtare raportojnë se...

presidenti i shba donald trump presidenti i shba donald trump
Aktualitet09:18 - 20 Janar, 2019

Dy vite Donald Trump/ Dy vite shokim për miqtë e SHBA

Më 20 Janar Donald Trump mbush dy vite në postin e presidentit – Në dy vitet e mandatit ai ka...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet09:09 - 20 Janar, 2019

“Vuçiç largohu”/ Protesta masive në Beograd

Me mijëra qytetarë serbë protestuan në rrugët e Beogradit kundër sundimit autokratik të presidentit të tyre Aleksandër Vuçiç. Kjo protestë...

vendosja e gjuhes shqipe ne maqedoni vendosja e gjuhes shqipe ne maqedoni
Aktualitet19:25 - 19 Janar, 2019

Vendosja e gjuhës shqipe/ Sfidat e institucioneve të Maqedonisë

Hyrja në fuqi e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, qytetarëve shqiptarë të Maqedonisë u mundëson një komunikim të zgjeruar me...

protesta per mbrojtjen e teatrit protesta per mbrojtjen e teatrit
Aktualitet19:04 - 19 Janar, 2019

Protesta e Teatrit/ Ambientalisti thirrje për bashkim

Ambientalisti Sazan Guri ka marrë pjesë mbrëmjen e sotme te portesta që zhvillohet për mbrojtjen e Teatrit. Ai u ka...

presidenti i shba donald trump, udheheqesi i korese se veriut kim jong un presidenti i shba donald trump, udheheqesi i korese se veriut kim jong un
Aktualitet17:19 - 19 Janar, 2019

Çarmatimi bërthamor/ Trump takohet me Kim Jong Un

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un do të takohen do të takohen...

mbytet gomonia me emigrante ne detin mesdhe mbytet gomonia me emigrante ne detin mesdhe
Aktualitet15:09 - 19 Janar, 2019

Tragjike/ Mbytet gomonia me 117 emigrantë

Një tragjedi tjetër ka ndodhur në Detin Mesdhe. Një gomone me rreth 117 emigrantë është mbytur dhe si pasojë të...

Aktualitet15:09 - 19 Janar, 2019

Shpërthim në Meksikë/ 20 të vdekur, 71 të plagosur

Një ngarje e rëndë ka tronditur Meksikën, ku pas një shpërthimi të një gypi karburantësh, 20 persona kanë mbetur të...

Aktualitet18:20 - 17 Janar, 2019

Vizita e Putin në Serbi/ Tregon dy gabimet e Kosovës

Presidenti rus, Vladimir Putin i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Serbi. Nga konferenca me homologun e tij serb...

Aktualitet16:11 - 17 Janar, 2019

Kaos në Universitetin e Durrësit/ Pedagogët bashkohen me studentët

Pedagogët e Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës kanë firmosur një peticion për të mbështetur protestën e studentëve. Ndërsa, studentët prej...

presidenti rus vladimir putin presidenti rus vladimir putin
Aktualitet15:58 - 17 Janar, 2019

Putin në Serbi/ Reagojnë Oganizatat joqeveritare

Organizatat joqeveritare në Serbi kanë thënë sot se modeli i pushtetit autoritar që përdor presidenti rus, Vladimir Putin nuk duhet...

Aktualitet11:40 - 17 Janar, 2019

Në kujtim të aktorit korçar Jani Riza

Kujtojme sot 73 vjetorin e lindjes se aktorit te mirenjohur Korcar Jani Riza qe per fat te keq eshte ndare...

Aktualitet08:53 - 17 Janar, 2019

Putin sot në Beograd/ Mitrovica “pushtohet” nga flamujt dhe shkrimet ruse

Në ditën kur presidenti rus Vladimir Putin pritet të vizitojë Beogradin, në veri të Mitrovicës janë vendosur gjithandej flamuj të...

kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate
Aktualitet20:37 - 16 Janar, 2019

Brexit/ Theresa May fiton në mocionin e mosbesimit

Parlamenti britanik nuk e ka miratuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Theresa May. Pas votimit, kryeministrja Theresa May tha...

stema e ushtrise clirimtare te kosoves stema e ushtrise clirimtare te kosoves
Aktualitet18:44 - 16 Janar, 2019

Krimet e luftës/ Komandanti i UÇK-së përpara Gjykatës Speciale

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku ka përfunduar ditën e sotme intervistimin nga Prokuroria Speciale e Hagës. Pas...

ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat
Aktualitet15:58 - 16 Janar, 2019

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë/ Zbulohet qëndrimi i Rusisë

Rusia ka ngritur një pikëpyetje në lidhje me marrëveshjen e ndryshimit të emrit të Maqedonisë. Ministri i Jashtëm i Rusisë,...

ish-komandanti thirret nga gjykata speciale ish-komandanti thirret nga gjykata speciale
Aktualitet15:41 - 16 Janar, 2019

Akuza për krime lufte/ Ish-komandanti në Gjykatën Speciale

Komandanti i Brigadës 124 të Rahovecit, Ismet Tara, i njohur si “komandant Hoxha”, është  thirrur nga Gjykata Speciale. Tara është...

voa, zeri i amerikes ne shqip voa, zeri i amerikes ne shqip
Aktualitet10:58 - 15 Janar, 2019

E quajti kazan/ “Zëri i Amerikës” i përgjigjet Ramës

Media amerikane më e madhe dhe më jetëgjatë, në Shqipëri, “Zëri i Amerikës” mbushi  sot 75-vjet transmetim. Ditën e djeshmje...

masakra ku u vrane 45 vete ne recak masakra ku u vrane 45 vete ne recak
Aktualitet10:47 - 15 Janar, 2019

Masakra e Reçakut/ Ende nuk ka drejtësi

20-vjet kanë kaluar nga masakra në Reçak të Shtimës në Kosovë dhe asnjë shenjë nuk ka që të bëjë lidhjen...

Aktualitet13:54 - 13 Janar, 2019

Foto/ Zgjidhet ministri i ri i Mbrojtjes në Greqi

Është zgjedhur personi i cili do të drejtojë Ministrinë e Mbrojtjes në Greqi. Menjëherë pas dorëheqjes së Panos Kammenos nga...

Trending

Read previous post:
Heqja e certifikimit nga ambasada italiane/ Bushati: Bashkëpunim jetësor

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka zhvilluar një konferencë për shtyp së bashku me Ambasadorin e...

Close