Connect with Us

Zef Bushati dhe Artur Roshi në krye të Polit të Tretë

Uncategorized

Zef Bushati dhe Artur Roshi në krye të Polit të Tretë

Publikuar

-

Aleati i Edi Ramës, Kryetari i Aleancës Demokristiane z. Zef Bushati së bashku me Aleatin e Lulzim Bashës, Kryetarin e Partisë Balli Kombëtar Demokrat z. Artur Roshi, ditët e fundit kanë shpeshtuar përpjekjet e tyre për krijimin e një Poli të Tretë Politik.

Njoftimin për këtë zhvillim të ri politik, e ka bërë vetë ish Ambasadori i Shqipërisë në Vatikan dhe Kreu i ADK z. Zef Bushati nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.

“Bushati ka qenë deputet i Opozitës kur Kryetar i PD ka qenë Sali Berisha dhe njihet si njëri prej miqve dhe aleatëve të kahershëm të Liderit Historik të PD.”-shkruan ai.

Më tej Zef Bushati ka shërbyer si Ambasador në Vatikan gjatë qeverisjes socialiste të Kryeministrit të asaj kohe Fatos Nano.

Aktualisht, që prej vitit 2013, Bushati dhe ADK janë pozicionuar në Koalicion me Edi Ramën dhe PS.

Mesa duket Zef Bushati ka vendosur ti largohet Koalicionit me Partinë Socialiste dhe së bashku me të djathtin e kahershëm dhe konservator qëndrestar Artur Roshi, po provojnë të krijojnë një Koalicion Politik të së djathtës dhe qendrës së djathtë.

Në postimin e tij, Zef Bushati njofton se ditën e djeshme është zhvilluar një takim informal mes Kryetarëve të 10 partive të djathta dhe qendrës së djathtë.

Ai shkruan gjithashtu se ndërsa këto 10 parti të Koalicionit Opozitar të Djathtë kanë shprehur qëndrimin e tyre mbështetës ndaj Aleancës për Teatrin, studentëve dhe banorëve të Astirit, diskutuan edhe mbi mundësinë e krijimit të një grupimi të ri politik të partive të djathta.

“Në takimin e djeshëm kanë qenë Arian Starova, Sazan Guri, Arian Galdini dhe disa Kryetarë të tjerë të partive të djathta të Koalicionit Opozitar që aktualisht janë ende formalisht aleatë joparlamentarë të Lulzim Bashës.”-vijon Zef Bushati.

Me shumë gjasa në zgjedhjet lokale të qershorit 2019, do të kemi edhe një grupim të tretë konkurues të krijuar nga parti joparlamentare të djathta.

Postimi i plotë:

Kryetarët e 10 Partive politike Jo Parlamentare te Qëndrës se Djathtë të spektrit politik, të cilat kanë qënë pjesmarrëse në Zgjedhjet Lokale e Parlamentare, te cilat kane elektoratin dhe keshilltaret e tyre bashkiake, kane patur deputetë ne Kuvendin e Shqiperise, parti e kryetare që nuk mbartin asnje mëkat gjate 28 viteve te demokracise, janë mbledhur se bashku në nje takim informal, ku diskutuan per situaten e renduar ekonomike qe po kalon shteti yne. Kryetaret e ketyre Partive mendojne se korrupsioni dhe paaftesia i ka detyruar studentet, qytetaret dhe shtresa te ndryshme si minatoret apo naftetaret e pensionistet, te ngrihen ne protesta masive per te shprehur pakënaqësinë e tyre dhe per ti kerkuar maxhorances Qeverisese zgjidhjen e problemeve te shumta ekonomike e sociale. Arjan Starova Partia Bashkimi Liberal Demokrat, Arian Galdini Partia për Liri Demokraci dhe Etike, Sazan Guri Partia Ekologjike Europiane, Artur Roshi Partia Balli Kombetar Demokrat, Kujtim Gjuzi Partia Konservatore Albania, Zef Shtjefni Partia Ora e Shqiperise, Rivelino Çuno Partia per Europianizim dhe Integrim, Ylber Valteri Partia Bashkimi Demokrat, Behar Kallaku Partia e te Drejtave te Emigranteve, Zef Bushati Partia Aleanca Demokristiane, mendojne se protestat vine per shkak te keqqeverisjes se socialisteve ne pushtet, te cilet duhet te plotesojne kerkesat e protestuesve edhe nepermjet ndryshimeve ne qeverine e tyre, te cilat duhet te vine edhe nepermjet nje Reforme Zgjedhore dhe nje ndryshimi te Kodit Zgjedhor simbas rekomandimeve te Rezolutës se Parlamentit Europian, per ti hapur rrugë zgjedhjeve te barabarta. 10 Kryetaret mendojne se opozita e Partise Demokratike e udhehequr nga Lulzim Basha nuk i bind studentet dhe qytetaret qe me mbeshtetjen e PD dhe LSI do te realizojne 8 kerkesat e tyre, nuk bind pensionistet qe kerkojne ngritjen e kufirit minimal te pensioneve, nuk bind minatoret dhe naftetaret per marrjen e statusit, nuk bind banoret e Astirit dhe Bregut te Lumit se Qeveria do ti rimbursoje 100% simbas cmimit te tregut, nuk bindin askend. Koha tregon se Shqiperise i duhet nje klase e re politike qe te marre ne dore te ardhmen e shtetit. Studentet jane drita e shpreses. Ne perfundim te takimit Kryetaret diskutuan edhe per mundesine e nje Grupimi politik të Qendrës së Djathtë te Partive jo Parlamentare. Nje grupim gjithë perfshires edhe me parti te tjera jo Parlamentare të Qendrës së Djathtë dhe te Qendres, nje grupim ku te perfshihet shoqeria civile, organizatat dhe intelektuale pa parti, nje grupim te udhehequr nga politikane te rinj per ti sjelle Shqiperise ndryshimin e kerkuar masivisht nga te gjithe qytetaret.

LEXO EDHE:  Sfidë për një botë me arsye!

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A do ta nxjerrë të pafajshëm Artan Gjermeni, ish-deputetin Salianji?!

Publikuar

-

Nga

Në Gjykatën Penale të Tiranës ka filluar të zhvillohet proçesi gjyqësor në lidhje me çështjen e bujshme, “Babale”, një skenar që zili do ta kishte zili edhe Hollivudi, ku është i përfshirë ish-deputeti i PD-së, Ervin Salianji, gazetari Jetmir Olldashi, Fredi Alizoti dhe i ashtuquajturi “Babale”, apo Albert Veliu.

Katër personazhe, të cilët rreth një vit më parë ngritën në këmbë opinionin publik duke sajuar një film aksion që fillonte tek ministri i Brendshëm në atë kohë, Fatmir Xhafaj, tek vellai i tij Agron Xhafaj, që shkonte deri te kryeministri dhe emra të tjerë drejtues të lartë të mazhorancës, por edhe të opozitës.

Në atë kohë “Babalja” dhe Alizoti mbaheshin nga PD si dy “xhevahire”, por më pas gjerat filluan të zbërtheheshin një e nga një. Tani, pasi çështja shkoi tek Krimet e Rënda, përfundoi tek Prokuroria e Tiranës.

Prokurorët akuzojnë Ervin Salianjin dhe gazetarin Olldashi, si personat që kanë inskenuar gjithë atë zhurmë dhe tymnajë të ngritur në lidhje çështjen “Babale”.

Por, çfarë po ndodh në Gjykatën e Tiranës dhe a po përpiqet Artan Gjermeni, njeriu që po shqyrton çështjen, për ta nxjerrë të pafajshëm Ervin Salianjin dhe mikun e tij gazetarin Olldashi?

Burimet janë të ndryshme, lajmet janë kontradiktore. Dikush pretendon se Gjermeni është i majtë, dikush pretendon se për shkak të mos kalimit të Vettingut mund të bëjë qoken e radhës tek Salianji, e kështu me radhë.

Por, në korridoret e Partisë Demokratike, zërat thonë se Salianji do të dalë i pafajshëm dhe se gjithçka me Gjermenin është mbyllur, nëpërmjet dy linjave të tjera.

Linja e parë, bazuar te opozitarët është një lidhje e përfaqësueve ligjorë të Salianjit që nga fillimi i procesit penal me gjyqtarin Artan Gjermeni.

LEXO EDHE:  Sfidë për një botë me arsye!

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/ Faleminderit Mihal!

Një nga bashkëpunëtorët e Salianjit, i cili është në krah të tij dhe mbrojtës kryesor i tij ka një lidhje të fortë familjare me Gjermenin, çka çon në dyshime se mund të ketë marrë një premtim për pafajësi.

Një lidhje tjetër që ka rënë në duart e opozitarëve është edhe drejtuesi i Fokus Media, Irfan Hysenbelliu, i cili njihet për mbështetjen që ka ndaj Salianjit dhe ish-sekretares së tij Grida Duma. Kjo dyshe ka një suport të plotë mediatik nga mediat e Irfan Hysenbelliut.

Artan Gjermeni njihet për lidhjen e ngushtë dhe miqësinë e veçantë që ka me botuesin e mediave që nga ana tjetër është mik i ngushtë i Salianjit.

Këto janë dy tezat që qarkullojnë në korridoret e opozitës, për të nxjerrë të pafajshëm Ervin Salianjin.

Por, a do të mundet Gjermeni që ta nxjerrë të “palagur” ish-deputetin e PD-së, që ndezi flakë e zjarr një vit më parë politikën shqiptare.

Nga ana tjetër, teza se ai nuk kalon Vettingun, problemet me sistemin, janë një shans për Gjermenin, i cili shumë shpejt pritet të braktisë sistemin e drejtësisë.

Përtej çdo skenari “Babale” apo jo, tani gjithçka ka ngelë në dorën e Gjermenit. Gurët e shahut po luhen të gjithë. Salianji për pafajësi, dhe drejtësia për mosdrejtësi. Të shohim se çdo të ndodhë./ CNA.al

Alizoti “plas bombën” në Gjykatë/ Salianji na ofroi 200 mijë euro

Dosja “Babale”/ Salianji sjell prova të reja, si u manipulua zëri i Agron Xhafajt

“Çështja Babale”/ Alizoti “masakron” Salianjin: “Bëra çfarë më the për të marrë paratë, hap kamerat kur jemi takuar në PD”

“Kam bërë zërin e Agronit, lekët do mi jepte Salianji”/ Alizoti “fundos” ish-deputetin

Dosja “Babale”/ Salianji sjell prova të reja, si u manipulua zëri i Agron Xhafajt

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti Murrizi e thotë troç: PD-PS, pazare në kurriz të shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Partisë Demokratike, Myslym Murrizi, njëherësh dhe zvendëskryetar i Parlamentit, ka goditur fortë dy forcat kryesore politike, PD-PS, duke i akuzuar se bëjnë pazare të ndyra në kurriz të shqiptarëve. Pazare që do tu kushtojnë pasi tashmë ka ardhur një tjetër “usta”

“Nuk është lojë shahu PD-PS. Bëjnë pazare në kurriz të shqiptarëve, por ka ardhur “usta” tjetër. Do pajtohen ose në burg të Recit ose do përfundojnë si ish-ministri Tahiri.  Kanë qejf që ta lënë kështu siç është. Tentojnë të bëjnë marrëveshje. Nesër deputetë të opozitës kanë mbledhje me ambasadorët. Do u them që nuk do jap konsensus pa ndryshuar sistemin zgjedhor, artikuloi deputeti Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Shënim/ Pse fajin për zgjedhjet nuk e ka sistemi?

Publikuar

-

Nga

Sot në mesditë, koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka rënë në një mendje me presidentin Ilir Meta, ish kreu i LSI-së, se përgjegjësi kryesor për situatën dhe krizën politike, që nga post 2008 , është sistemi zgjedhor. Një sistem për të cilin Ilir Meta bëri dhe grevë urie duke pretenduar se ishte shkatërrimtar për të. Por, në fakt, është po ky sistem që e bëri Ilir Metën vërtet polin e tretë politik në vend, me gati 19 deputetë, kur të gjitha forcat e mëdha i kishte kundër, jo shumë larg por dy vite më parë.

E kështu me radhë, lindi LSI-ja në 2009, në fakt si një forcë parlamentare, po nga ky sistem. E është po ky sistem që na prodhoi mandatet e djegura dhe një listë me individë që nuk i’u bindën partisë por hynë në Parlament dhe na treguan se Lulzim Basha vërtetë në vend të përfaqësuesve, të demokratëve dhe të shqiptarëve i kishte mbushur listat me sahanlëpirës, plaçkaxhinj, sharlatan, injorant, të pashkollë e gjithçka ndodhi ndodhej para, ashtu sikundër janë dhe shtresat e rilindjes në krahun tjetër, por nuk shfaqen, nuk flasin e nuk dëgjohen.

Po pse fajin nuk e ka sistemi?

Fajin nuk e ka sistemi për shkak se në Shqipëri problemi nuk është formula, pra mazhoritar, proporcional, mazhoritar i përzier me proporcional, listat e hapura apo listat e mbyllura.

Partitë politike në Shqipëri nuk funksionojnë si organizata të mirëfillta politike ku zgjidhesh, kalon një stad të caktuar, më pas largohesh, ka senate, ka njërëz me eksperiencë, dalin elita të reja e kështu me radhë. Nuk ndodh kështu! Është kryetari që vendos për të gjithë, pra kryetari është bajraktari i partisë. Ai që ka në dorë listat e deputetëve, ai që bën listat e komisionerëve, duke ia deleguar atij të degës, kryetari i degës përveç komisionerëve vendos dhe numëruesit, vendos drejtorët rajonal e kështu me radhë, bashkë me deputetët, e këta krijojnë një kastë të caktuar e cila është e gjitha në shërbim të bajraktarit në krye të partisë.

Prandaj, në thelb, në Shqipëri përtej asaj që artikulohet se sistemi është problem i madh, problem më i madh sot për sot janë kryetarët e partive, janë bajraktarët e tyre të cilët i trajtojnë ato si prona dhe biznese private. Ashtu siç është Edi Rama, ashtu siç është Lulzim Basha, po ashtu siç është dhe Ilir Meta, i cili partinë nuk pati besim t’ia linte më shumë se një muaj Petrit Vasilit, por ia kaloi gruas së tij.

Kështu është dhe Fatmir Mediu, që ka gjithë jetën kryetar, kështu është dhe Dash Shehi që ka gjithë jetën kryetar, kështu është Nard Ndoka, që ka gjithë jetën kryetar e kështu janë shumë e shumë parti në Shqipëri, të cilat janë formuar për të tjera, fillimisht idelale, apo të ndërtuara me të tjera qëllime, por që tani kanë katandisur si një tokë e xanun nga kryetarët e tyre, të cilët nuk lëshojnë një fije peri.

LEXO EDHE:  Meta President, Vettingu në burg!/A e ka pyetur PS Nexhmijen?!

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/ Në Shqipëri nuk ka investime të huaja se paguhen rroga të huaja!

E ky është thelbi i problemit. Çfarëdo lloj sistemi të përdoret në Shqipëri, a nuk ishte mazhoritari me proporcional, që shkaktoi “dushkun”? A nuk ishte proporcionali rajonal, me lista të mbyllura, që na solli këtë Parlament që kemi sot? Këtë palo Parlament që u mbush me kriminel e banditë nga kryetarët e partive, apo budallenj nga ana tjetër.

A nuk ishte sistemi mazhoritar i përzier me proporcional që në zona të drejtëpërdrejta na ka nxjerrë deputetë nga më të fëlliqurit? A nuk ka qenë direkt sistemi mazhoritarë që nëpër bashki u zgjodhën njerëz të inkriminuar, jo vetëm në 30 qershor por dhe në zgjedhjet e kaluara lokale! Prandaj thelbi i problemit është tek bajraktarët, tek kryetarët e partive dhë më pas zbret dhe poshtë tek elektorati, pra tek qytetarët, tek mungesa e një kulture të mirëfilltë politike dhe e një respekti të denjë ndaj votës. Pra shitblerja e saj, pazari që ofrohet nga bajraktarët, por edhe oferta që pranohet për shkak të varfërisë dhe problematikave të thella social-shoqërore.

Mirë do të ishte që kasta politike përtej sistemit të bënte disa hapa të tjerë. Të zgjidhte disa problem të tjera. Pra të kishte një marrëveshje kombëtare në lidhje me sjelljen politike, në lidhje me veprimet dhe aktet politike sesa të bënin hipokritin duke propoganduar se është sistemi ai që po na bëka gjëmën dhe për këtë të na qajë më shumë Ilir Meta i cili krijoi një parti gjobaxhinjsh dhe hajdutësh që sot, pra nga ky sistem, ka 19 deputetë të larguar, ish ministra të korruptuar por edhe 19 të tjerë që kanë hyrë brenda në Parlament që pa folur dhe pa hapur gojën kuptohet se çfarë janë. E më pas janë banditët e Ramës, e më pas vijnë dhe qesharakët e Lulzim Bashës të shitur e të blerë nëpër lista.

Ndaj mirë do të ishte të jenë një herë të sinqertë, e të mos i’a vënë fajin këtij sistemi. Ja ku është sistemi i Kosovës, le ta implementojnë. E kanë dhe sistemin e parë, mazhoritarin me proporcional  të përzierë, le ta provojnë, e kanë dhe këtë sistem që është le ta provojnë. Në çdo lloj forme, në çdo lloj mënyre, sërisht aty askush nuk do të pranojë humbjen, të gjithë do grinden me njëri-tjetrin, deputetët do shiten, listat do të vendosen sipas qejfeve të kryetarëve përsa kohë funksionon një forcë politike, apo shumica e forcave politike si sekte të bajraktarëve që i shfrytëzojnë për qëllime personale

Ky është thelbi i problemit dhe asgjë me shumë se sa kaq./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: