Connect with Us

“Jelekët e verdhë”/ Pakësohen protestat në Francë

Aktualitet

“Jelekët e verdhë”/ Pakësohen protestat në Francë

Publikuar

-

Prej disa javësh protestuesit me jelekë të verdhë kanë bllokuar qytetin e Parisit duke ndaluar çdo aktivitet ekoniomik dhe e bërë të pamunudur qarkullimin e automjeteve.

Ndonëse në fundjavë u duk sikur vrulli i kësaj proteste ra, një numër i madh francezësh vijuan protestat edhe ditën e sotme, pabvarësht thirrjeve të ministrit të Brendshëm Christophe Castaner për të liruar rrugët.

Deri më tani plot tetë persona kanë humbur jetën në incidente të lidhura me lëvizjen e jelekëverdhëve, kryesisht nga aksidentet e trafikut në rrugët e bllokuara nga protestuesit.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Diskutohet mbyllja e zonës Shengen!

Protestat kundër rritjes së taksës së naftës në Francë kanë filluan në nëntor, por më vonë u shndërruan në shprehje të përgjithshme të zemërimit në qeverinë e Presidentit Emanuel Macron./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Tenderi 1.2 miliardë euro/ Çfarë do të ndodhë nëse shqiptarët lejojnë koncesionin Milot-Fier

Publikuar

-

Nga

Në fillim të korrikut 2020, CNA.al denoncoi aferën për ndërtimin e segmentit rrugor Milot-Fier.

Ministrja e Infrastukturës Belinda Balluku ka thënë dhe vlerën e cila është 1.2 miliardë euro dhe ka shpallur publikisht garën ndërkombëtare, ndërsa CNA.al zbuloi se fituesi ishte i paravendosur dhe do të jetë një kompani greke.

Vlera e rrugës duket të jetë shumë e lartë nga realiteti i disa koncesioneve të mëparshme, të cilat janë anuluar dhe janë përfshirë në koncesionin e ri. Po ashtu CNA.al zbuloi se fituesi është i paravendosur. ( Lexo këtu)

Rruga 1.2 miliardë euro, Milot-Fier, e gjatë 115 km, ku 62 km janë të përfunduara, është koncesion me fitues të paracaktuar. Ajo është kompania greke GEK Terna.

LEXO EDHE:  Hapja e negociatave/ Rudina Hajdari bën lëvizjen e radhës

LEXO EDHE:  Kosovë/ Opozita: Protestat do të vazhdojnë derisa qeveria t’u përgjigjet kërkesave

Në lidhje me këtë koncesion ka pasur disa reagime edhe nga ana e Partisë Demokratike, por tashmë çuditërisht ka rënë heshtje.

Por, çfarë do të ndodhë nëse shqiptarët e lejojnë këtë koncesion?

Video më poshtë i shpjegon të gjitha, sesa do të kushtojë ky koncesion në xhepat e secilit.

Tenderi 1.2 miliardë euro/ Sa e bleu Rama heshtjen e Bashës për rrugën Milot-Fier?Video-Skandali me rrugën 1.2 miliardë euro, Milot-Fier/ Fituesi është paracaktuar

Video-Skandali me rrugën 1.2 miliardë euro, Milot-Fier/ Fituesi është paracaktuar

Denoncimi i CNA.al për rrugën Milot-Fier/ Basha: Tender me 5-fishin e çmimit

LEXO TE PLOTE

Bota

Projektligji i ri në Gjermani/ Dy vjet burg kush fotografon vajzat poshtë fustanit

Publikuar

-

Nga

Projektligji i ri në Gjermani/ Dy vjet burg kush fotografon vajzat poshtë fustanit

Qeveria gjermane ka miratuar kohët e fundit një projektligj, ku sipas tij kushdo që fotografon vajzat poshtë fustanit do të dënohet me dy vite burg.

Ligji  ka kaluar përmes Këshillit të Ministrave në Gjermani, i cili u miratua nga Asambleja Federale dhe gjithashtu nga Asambleja e Shtetit.

Momentalisht ky ligj nuk është futur në fuqi pasi duhet edhe nënshkrimi i presidentit Frank Walter Steinmeier.Gjithashtu sipas këtij  projektligjit ndalohet fotografimi i të plagosurve dhe personave të vrarë pa u miratuar më përpara nga Asambleja e Shtetit. Kjo gjë do të ndalojë  postimin e imazheve të tilla në rrjetet sociale./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Flakët përpijnë ‘Audi A6’ në Qafë Thanë

Publikuar

-

Nga

Një makinë audi A6 është përpirë nga flakët sot në pikën kufitare të Qafë Thanës.

Sipas informacioneve paraprake makina ka marr flakë në momentin që ishte në ecje.Akoma nuk jane zbuluar shkaqet dhe as nëse ka persona të lënduar.

Menjëherë në vendngjarje ka mbërritur zjarrfikësja, e cila po punon për të shuar flakët, ndërsa policia po punon për zbardhje e plotë të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE