Connect with Us

“Turp, turp, turp”/ Ish-ministri i përvishet Ramës

Aktualitet

“Turp, turp, turp”/ Ish-ministri i përvishet Ramës

Publikuar

-

Pasi mazhoranca rrëzoi sot amandamentet e LSI, për kërkesat e studentëve, ka reaguar Petrit Vasili, i cili më parë ka mbajtur dy poste ministrore, atë të Shëndetësisë në qeverinë “Berisha” dhe të Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”.

Në një postim në rrjetet sociale, kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se ka hedhur poshtë amendamentet e studentëve.

Sipas tij LSI paraqiti sot amendamente për buxhetin që reflektonin kërkesat e studentëve por e ka cilësuar turp refuzimin e Ramës

“Kryeministri hodhi poshte amendamentet e studenteve, turp turp.

LSI ka paraqitur amendamente per buxhetin duke reflektuar pike per pike kerkesat e studenteve nevojat e tyre bazike dhe kushtet e turpshme te jeteses se tyre ne konvikte.

LEXO EDHE:  Berisha: Zagani nxjerr Ramën cullak!

Ky kryeminister armik i studenteve qe vjedh 30 milion euro ne nje dite me kompani mashtruese,qe ju dhuron miliarda oligarkeve me koncesione u kursen leket studenteve dhe i le :
qe i le qindra vajza studente me disa banja,
qe i le studentet pa uje per tu lare,
qe i le pa ngrohje,
qe i le nga gjashte e me shume studente ne nje dhome.

Keto jane amendamentet e studenteve per buxhetin,qe LSI vetem i i coi ne sallen e parlamentit per te zgjidhur kushtet c’njerezore te tyre dhe ky kryeminister i paturp i hodhi poshte,i refuzoi,i perbuzi.

Turp turp turp.”-shkruan Vasili në postimin e tij./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Publikuar

-

Nga

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn.

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn shprehet i shqetësuar shumë për gjendjen: “Këtu shohim se për shkak të kthimit të atyre që kanë qenë me pushime, por edhe për shkak të party të llojeve të ndryshme dhe festimeve familjare në gjithë vendin, ka pasur shpërthime të infektimeve në shumë rajone”, deklaroi Spahn për Deutschlandfunk. Sistemi shëndetësor i Gjermanisë ende nuk ka probleme të përballet me shifrat më të reja të infektimeve, por duhet të jemi “shumë, shumë të kujdeshëm”, tha ai.

Spahn apeloi edhe njëherë tek qytetarët që të mbajnë rregullat higjenike, të përdorin maskat mbrojtëse dhe të mbajnë distancën në çdo rast. “Atje ku përdoret alkooli në party, gjërat mund të zhvillohen shumë shpejt”, theksoi Spahn, i cili paralajmëron se në rastet e tilla përhapja e virusit mund të jetë edhe më e shpejtë se zakonisht, për shkak të atmosferës dhe humbjes së kontrollit. Në Düsseldorf në fillim të shtator është parashikuar të mbahet një koncert me 13.000 persona, i pari këtij lloji në Gjermani, prej shpërthimit të pandemisë.
1226 infektime për një ditë

Më parë Instituti Robert Koch ka kumtuar se brenda një dite janë regjistruar 1226 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Një shifër më të lartë për herë të fundit kemi pasur me 9 maj, kur ka pasur 1251 raste të infektimeve të reja.Pika kulmore e rasteve është shënuar në prill, kur brenda ditës regjistroheshin deri në 6000 raste pozitive të COVID-19. Shifrat kanë rënë prej atëherë në mënyrë konstante. Por prej fillimit të kthimit të pushuesve nga vendet e tjera në fund të korrikut, numri i të infektuarve po rritet rishtas. Presidenti i IRK, Lothar Wieler thotë se shkaku kryesor i rritjeve të rasteve është mosrespektimi i rregullave.

LEXO EDHE:  Çuni i Fahriut mesazh Ramës/ Ja si mund ta zgjidhësh “hallin” me banorët e Astirit

LEXO EDHE:  LSI drejt largimit nga qeveria/ Përplasjet nuk ndalen

Ndryshe nga koha e shpërthimit të infektimeve në thertoren Tönnies para më shumë se një muaji, tani kemi të bëjmë me një shtim të numrit të infektimeve në mbarë vendin. Shifrat po shtohen në gjithë Gjermaninë dhe është e pamundur që të kontrollohen të gjitha rastet. Ekspertët kanë frikë se ky zhvillim nuk mund të futet nën kontroll vetëm me disa masa kufizuese.
Në NRW hapen shkollat

Në mbarë vendin me shumë vëmendje po shikohet hapja e shkollave në landin Renania Veriore-Vestfalia (NRW), që është landi me numrin më të madh të banorëve në Gjermnai – 18 milionë banorë. Për rreth 2,5 milionë nxënësit e këtij landi, që mësimet do t’i ndjekin në 5500 shkolla, është futur obligimi i mbajtjes së maskave në shkolla dhe në mësim. Nga ky obligim janë përjashtuar vetëm nxënësit e shkollave fillore. Ata nuk janë të obliguar të mbajnë maska në mësim, por duhet të mbajnë maska në korridore dhe në oborr të shkollës. Në këtë land do të shihet shumë shpejt nëse ky koncept vërtet mund të funksionojë.

Prej shpërthimit të pandemisë në Gjermani janë regjistruar 218.519 persona të infektuar me virusin SARS-CoV-2. Gjatë ditës së djeshme kanë vdekur gjashtë persona. Ndërsa numri i të vdekurve në Gjermani ka arritur ndërkohë shifrën prej 9207 persona. Shefi i Institutit Robert Koch, Wieler thotë se deri të hënën janë regjistruar si të shëraur rreth 198.800 të infektuar. RKI pohon se shifrat duhet të merren me rezervë sepse prej lajmërimit deri tek përpunimi i shifrave kalon një kohë e caktuar, ndaj shifrat edhe mund të dallojnë në realitet./DW

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ish-deputeti i PD dhuron 2 respiratorë për spitalin “Shefqet Ndroqi”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD dhuron 2 respiratorë për spitalin "Shefqet Ndroqi"

Politikani dhe biznesmeni, Agron Shehaj ka dhuruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”, dy pajisje respiratore dhe një aparat dialize. I njohur për filantropinë e tij, Shehaj ka marrë edhe konsideratat e spitalit, pasi bëhet fjalë për pajisje që ndihmojnë në shpëtimin e jetëve.

Në emër të spitalit, njoftimin dhe falënderimet i ka dhënë mjekja, Alma Cani.

Dhurimi i ketyre dy respiratoreve dhe aparatit te dializes jane nje mundesi shume e mire qe na ofrohet, per trajtimin efikas e bashkekohor te ketyre pacienteve.

Ne jemi te ndergjegjshem qe nuk mund te kenaqim te gjitha shpresat njerezore, por suporte te tilla jane mese te domosdoshme, pasi komplikacionet qe vijne nga coronavirusi prekin jo vetem mushkerine, por edhe organe te tjera vitale si veshka, etj.

LEXO EDHE:  Një përgjigje për sulmet e kryeministrit Rama

LEXO EDHE:  Dorëheqja e Haradinajt/ Noka thumbon Ramën

Është një veprim human që do të na ndihmojë të shpëtojmë jetë, dhe që sot një i sëmurë rëndë po përfiton nga një prej respiratorëve.Jemi të prekur nga ky veprim që nuk e ka bërë askush tjetër dhe, mbi të gjitha, nga thjeshtësia dhe përunjësia me të cilën Agroni na ndihmoi!

Uroj qe ky akt sublim e human te jete nje shembull i qytetarise e fisnikerise qe z Shehaj i ben spitalit tone, te pasohet nga shume te tjere, duke deshmuar qe ne te gjithe sebashku jemi pjese e nje skalioni te luftes kunder kesaj te keqeje qe ka perfshire boten mbare!

I urojmë Agronit dhe familjes së tij gjithë të mirat .

Ju urojmë të gjithë të sëmurëve shërim të shpejtë. Ne jemi çdo çast me ju, të përkushtuar deri në vetëmohim, për të shëruar dhe mbrojtur jetën e çdo njeriu”, shkruan mjekja. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Radhë e gjatë në Kakavijë/ Qytetarët në pritje për të bërë tamponin

Publikuar

-

Nga

Radhë e gjatë në Kakavijë/ Qytetarët në pritje për të bërë tamponin

Radhë të gjata me qytetarë janë krijuar në pikën kufitare të Kakavijës.

Shkak i kësaj situate është bërë marrja e tamponëve nga pala greke në këtë pikë doganore. Çdo person, para se të futet në tokën helene, i merret tamponi si dhe të adresa dhe numri i telefonit.Kujtojmë se pikat kufitare të Kakavijës dhe Kapshticës janë të mbyllura nga ora 22:00 deri në orën 06:00 që prej 6 gushtit./CNA.al

LEXO TE PLOTE