Connect with Us

Revolucioni i kënaqësisë, ja çfarë duan gratë

Femra

Revolucioni i kënaqësisë, ja çfarë duan gratë

Publikuar

-

Për një kohë relativish të gjatë gratë kanë luajtur si macja me miun kur vjen puna tek seksi. Në këtë artikull  do t’ju tregojmë se si mendohet nga gratë  kjo çështje.

Kur Stephanie Theobald , së fundmi publikoi një fjalim të titulluar  “Sex and Judgment”, ose në shqip “Seksi dhe Gjykimi”  në Universitetin e Oxfordit. Në një libër të sajin të titulluar  Sex drive,ajo eksploron seksualitetin e grave si dhe pritshmëritë kulturore.

Ajo synon që t’i inkurajojë gratë që  flasin mbi jetën e tyre seksuale si dhe mbi dëshirat e fshehura të tyre, një tjetër objektiv i autores është që ta shëndrrojë në normale bisedën mbi seksin mes grave dhe vajzave.

Në një nga librat e saj ajo  flet mbi valën e parë të feminizmit që lidhet edhe me përhapjen e mendimeve të para seks-pozitive ndër gratë dhe vajzat.  Legjendat e feminizmit që jetuan dhe vepruan gjatë viteve 70’ dhe viteve 80’ të shekullit të shkuar ndërtuan rrugën e mendimit mbi kënaqësinë seksuale tek gratë, çështje të tilla më herët nuk është se ishin objekt diskutimi, duke qenë se gruaja e kishte të vendosur rolin e saj si shtëpiake dhe si nënë, kjo ja hiqte kësaj të fundit të drejtën për ta perceptuar veten si qenie me dëshira, apo me aftësi për të ndjerë kënaqësi seksuale./Cna.al

 

LEXO EDHE:  Mamaja obeze bëhet bodybulding

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit

Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit.

Hiq makeup-in para se të flesh

Pjesa më e madhe e grave bën tualet çdo ditë, kjo bën pjesë në normalitetin e tyre. Ka rëndësi që çdo natë para se të bini në gjumë të hiqni tualetin. Kjo duhet bërë për të çliruar poret dhe për t’i dhënë mundësi atyre që të marrin oksigjen.  Gjithashtu nëse qendroni për shumë kohë me makeup në fytyrë nga bllokimi i poreve mund t’ju krijohen akne, apo puçra.

Të qendrosh e hidratuar

LEXO EDHE:  Mamaja obeze bëhet bodybulding

LEXO EDHE:  Rama thumbon ‘kadrinjtë’/ Iku dhjetori pa revolucion

Hidratimi gjatë ditës ndihmon në uljen e fryrjes si dhe në eleminimin e toksinave në trup.  Kjo bën që edhe lëkura të duket më e butë si dhe të jetë më e shëndetshme.  Të pish ujë rregullisht gjatë ditës është një këshillë që mjekët dhe estetistët e japin me shumë entuziazëm. Kjo jo vetëm për shëndetin e lëkurës, por edhe për shëndetin e përgjithshëm./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre.

Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë e partnerëve.

Të të shohin teksa bën seks është eksituese për gratë dhe bën pjesë në fantazitë më të gjalla të grave. Në vendin e parë të sipas studimeve është fantazia e grave për të bërë seks në publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje

Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo diçka.

Buzëqeshja

Një grua me klas është e qeshur dhe  e njeh mirë vlerën e një buzëqeshje. Vështirë ta shohësh atë të acaruar apo të vrenjtur. Ajo e di mirë që buzëqeshja është çelësi më i mirë për të dalë nga situatat e sikletshme.

LEXO EDHE:  Video-Tentoi të vetëmbytej në det/ Policia shpëton 40 vjeçaren në Vlorë

LEXO EDHE:  Video-Tentoi të vetëmbytej në det/ Policia shpëton 40 vjeçaren në Vlorë

Aroma

Cilido qoftë stili i saj, një grua me klas di që t’i përshtasë edhe aromën në mënyrë perfekte. Ato më romantiket zgjedhin aroma lulesh, ndërsa gratë më të forta zgjedhin aroma më karakteristike.  Çdo grua me klas ka një aromë të vetën e cila e dallon nga gratë e tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: