Connect with Us

Nga depresioni te rrudhat në fytyrë: Ja ushqimet që duhet të hani për t’i luftuar

Life Style

Nga depresioni te rrudhat në fytyrë: Ja ushqimet që duhet të hani për t’i luftuar

Publikuar

-

Harrojini barnat. Më poshtë janë disa ushqime që ju ndihmojnë t’i luftoni disa nga dhimbjet dhe problemet shëndetësore më të shpeshta.

Dhimbje e muskujve

Qershitë -një grusht me këtë frut ose dy gota me lëng qershie në ditë, do të ndihmojnë që të zvogëloni dhimbjen e muskujve.

Qershitë përmbajnë enzimë anti-inflamatore si iboprofenot, por pa asnjë efekt anësor dhe efekt të kundërt në stomak dhe veshka.

Probleme me memorien

Farat e lulediellit – konsumoni një çerek filxhani në ditë. Farat e lulediellit janë të pasura me vitamin E, që mbron neuronet në tru nga stresi i akumuluar, kështu që do të keni mbamendje më të mirë.

Mungesë koncentrimi

Vezët – konsumoni një vezë në ditë. Vezët përmbajnë lëndë ushqyese që ndihmojnë trurin të transmetojë urdhrat në pjesën tjetër të trupit tuaj dhe në të njëjtën kohë ruan strukturën e membranave qelizore.

Lëkurë me rrudha

Portokalli – konsumoni një portokall ose dy gota me lëng portokalli në ditë. Vitamina C ndihmon trupin që të prodhojë kolagjenin, një proteinë që e mban lëkurën të re.

Depresioni

Orizi ngjyrë kaf – konsumoni një filxhan të orizit të gatuar kaf në ditë. Karbohidratet ndihmojnë që të prodhojnë serotoninin që ndihmon me depresionin.

LEXO EDHE:  Një banane në vend të ilaçit/ Ja se për cilat sëmundje funksionon

Pagjumësia

Mishi i pulës – Konsumoni së paku 100 gramë në ditë. Mishi i pulës përmban një aminoacid që ndihmon trupin për të prodhuar hormonin melatonin që ndihmon për të fjetur më mirë.

Sytë e enjtur

Çaji i gjelbër – Konsumoni së paku një filxhan çaji të gjelbër në ditë, pas shujtës. Ky çaj do të bëjë që rrathët e zinj rreth syve të zvogëlohen. Poashtu, çaji i gjelbër ndihmon që ënjtja në trup të reduktohet.

Mungesë energjie

Bananet – konsumoni një banane në ditë. Bananja është e pasur me potasium dhe magnezium që janë elementet kyçe për të prodhuar dhe ruajtur energjinë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Olta Gixhari “hap” zemrën/ Tregon se ky aktor ka qenë dashuria e saj e parë

Publikuar

-

Nga

Tregon se ky aktor ka qenë dashuria e saj e parë

Aktorja Olta Gixhari është një nga personazhet më aktivë në rrjetet sociale. Ajo ka ndarë shumë momente nga jeta e saj me ndjekësit dhe së fundi na ka zbuluar një sekret.

Përmes një postimi në Instastory ajo ka ripostuar një foto të ndarë nga aktori Leonardo di Caprio në mbrojtje të lumit Vjosa.

Krahas veprës të Leonardos, Olta ka shkruar “Dashuria ime e parë”, duke zbuluar kështu se Di Caprio është një nga aktorët më të preferuar.

LEXO EDHE:  Doni të shpëtoni nga depresioni? Filloni kërceni!

LEXO EDHE:  “Nuk e kam ngrënë këtë ushqim prej 10 vitesh”/ Këngëtarja shqiptare tregon sekretin për një trup perfekt

Kujtojmë se prej kohësh aktori është në mbështetje të fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa dhe këtë e ka treguar edhe së fundi në rrjetet e tij sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Sonila Meço tregon “fatkeqësinë” e përbashkët Delinda Dishën: Ta themi troç

Publikuar

-

Nga

Sonila Meço tregon “fatkeqësinë” e përbashkët Delinda Dishën: Ta themi troç

Delinda Disha është një nga aktoret më të komentuara dhe të pëlqyera të momentit.E ftuar së fundi në emisionin e Sonila Meços, “Tempora”, Delinda ka rrëfyer shumë detaje rreth karrierës së saj si aktore.Gazetarja dhe modertorja Sonila Meço ndër të tjera ka zbuluar të përbashkëtën që ka me aktoren.

Ajo është shprehur që ashtu si ajo punon bashkë me bashkëshortin. Ndër të tjera , duke shtuar se të dyja e dinë mirë se si është të punosh me bashkëshortin Sonila i ka kërkuar ta thotë troç.

Sonila Meço: Ne të dyja kemi një fatkeqësi të përbashkët, le t’ia themi publikut, ne të dyja punojmë me bashkëshortët.

Delinda Disha: Dhe unë jam shumë e lumtur për këtë fakt.

Sonila Meço: Kur të pyesin si është të punosh me burrin, duket sikur e kanë përgjigjen brenda. Dhe kur ti u shfaqesh natyrshëm duke u thënë që shiko se është mbështetje, është i rëndësishëm, sidomos për llojin e profesionit që kemi e të bëhet krah në atë që ti bën, kundërpërgjigjia e tyre është një fytyrë që hmm, ose nuk e kuptoke, qenke shumë naive, ose po më mashtron në këtë moment. Tani ta themi troç se jemi dy, si është të punosh me burrin Delinda?

Delinda Disha: Mrekulli. Unë nuk e ndiej fare që jemi në një vend pune me Eldon. Eldo është kostumograf në Klanifornia, dhe gjatë gjithë kohës jemi në diskutime, në debate, për të mirë të punës. E mira është se jemi që të dy energjikë. Thonë që tipat e njëjtë shtyhen, nuk tërhiqen, por me ne ka ndodhur një kimi tjetër, merremi vesh shumë mirë. E kuptojmë njëri-tjetrin dhe pa folur, na mjafton një shikim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

U aksidentua me makinë/ Françeska Jaçe reagon për herë të parë, zbulon shkakun

Publikuar

-

Nga

Pak ditë më parë modelja Françeska Jaçe pësoi një aksident të frikshëm ku makina e saj kishte dalë nga rruga dhe ishte kthyer përmbys. Fatmirësisht modelja nuk pësoi asgjë nga ana shëndetësore por ngjarja është komentuar shumë në mediat online.Françeska ka reaguar nëpërmjet rrjeteve sociale për të treguar se shkaku i aksidentit nuk ishte as shpejtësia e as alkooli.

Për të gjithë njerëz që janë shqetësuar por edhe për ata që kanë gjykuar po ju tregoj arsyen e aksidentit. Nuk ishte as shpejtësia në një zonë të banuar, as alkooli pasi çdo test ka dalë negative”, shkruan ajo në njërin prej postimeve.

Më tej ajo ka shtuar se komentet negative nuk i bëjnë përshtypje pasi është mësuar të mos i marrë përbazë.

LEXO EDHE:  Doni të shpëtoni nga depresioni? Filloni kërceni!

LEXO EDHE:  Këngëtari i famshëm italian flet për të shkuarën e errët: Ja pse u bëra gay

Faleminderit të gjithëve për komentet pozitive dhe dua të përmend që komentet negative të trilluara nuk kanë vend në këtë aksident pasi diskutohet jeta e një njeriu…Natyra ime moskokëçarëse që në fillim të jetës time publike më bën mos ti marr për bazë, dhe mbi të gjitha nëse kam të bëj me njerëz jo me kafshë”, shkruan Frnaçeska./ CNA.al

LEXO TE PLOTE