Connect with Us

Na besoni! Nuk do ta anashkaloni kurrë vaktin e mëngjesit pasi ta lexoni këtë

Life Style

Na besoni! Nuk do ta anashkaloni kurrë vaktin e mëngjesit pasi ta lexoni këtë

Publikuar

-

Ne të gjithë kemi dëgjuar që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Por a e dini përse? Ja disa arsye që tregojnë rëndësinë e mëngjesit dhe pse nuk duhet që ta anashkaloni asnjëherë.

1.Ngrënia e mëngjesit ju ndihmon të humbni peshë.

Njerëzit që anashkalojnë mëngjesin kanë 50% më shumë probabilitet që të shëndoshen.

2.Ngrënia e mëngjesit përmirëson performancën tuaj të inteligjencës.

Ky vakt rrit nivelin tuaj të përqendrimit, përmirëson memorien dhe aftësitë e tjera mendore.

3.Ngrënia e mëngjesit është një fillim i shëndetshëm për ditën tuaj.

Është provuar shkencërisht që njerëzit që hanë mëngjes çdo ditë kanë një dietë më të shëndetshme.

4.Ngrënia e mëngjesit riaktivizon metabolizmin tuaj.

Pasi zgjoheni duhet të konsumoni një mëngjes të mirë për të aktivizuar metabolizmin dhe procesin e djegies së yndyrave.

5.Ngrënia e mëngjesit ndihmon në uljen e ankthit.

LEXO EDHE:  Ja pse duhet pirë ujë sapo zgjohemi në mëngjes

Nëse konsumoni një mëngjes të mirë, nuk do t’ju marrë uria shpejt dhe kështu do të shmangni ushqimin e tepërt në drekë.

6.Ngrënia e mëngjesit përmirëson performancën tuaj atletike.

Ky vakt përmban vitamina dhe vlera ushqyesve. Si rezultat i kësaj, ju jeni plot energji dhe gati për t’u ushtruar dhe për të djegur yndyrat e tepërta.

7.Ngrënia e mëngjesit ul rrezikun për t’u prekur nga sëmundjet.

Një dietë e shëndetshme që përfshinë mëngjesin ndihmon në uljen e rrezikut nga hipertensioni dhe diabeti.

8.Ngrënia e mëngjesit përmirëson gjendjen tuaj shpirtërore

Është fakt. Vlerat ushqimore në mëngjes ju bëjnë më të lumtur.

9.Ngrënia e mëngjesit përmirëson shëndetin e zemrës

Kjo pasi përmirëson nivelin e kolesterolit në gjak.

10.Ngrënia e mëngjesit përmirëson marrëdhënien me familjen tuaj.

Është mënyra më e mirë për të shpenzuar kohë me familjen.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Rock the Dictator”/ Renis Gjoka zbulon detajet e koncertit të tij

Publikuar

-

Nga

“Rock the Dictator”/ Renis Gjoka zbulon detajet e koncertit të tij

Renis Gjoka realizon koncertin e tij, të konceptuar krejtësisht ndryshe nga heret e tjera të titulluar “Rock the dictator”. Këngëtari i njohur ka vendosur që ta realizojë brenda ambienteve të viles së ish diktatorit Enver Hoxhës dhe kjo aspak rastësisht.

I ftuar në emisionin Soiree në ABC, Renisi ka sqaruar se pse ka vendosur pikërisht në atë ambient për të mbajtur koncertin e tij.

Këngëtari tregoi se dëshiron të performojë zhanrin e ndaluar nga ai sistem, pikërisht nën çatinë e diktatorit.

“Ky ka qenë një projekt që e kam patur prej kohësh në mendje. Fillova ta mendoja seriozisht në fillim të dhjetorit dhe për këtë publikisht gjej rastin që të falenderoj Eugent Bushpepën dhe Eg Laknorin. Ne të tre kemi qenë në një tavolinë bashkë dhe Gentin e falenderoj që më dha shtysën.

LEXO EDHE:  Në vënd të mëngjesit zbulon diçka tjetër

LEXO EDHE:  Mëngjesi i së hënës nis me shi/ Sa do të zgjasin reshjet?

Genti në atë kohë po bënte koncertin e tij. Është xhiruar në vilën e Enver Hoxhës, titullohet “Rock the dictator”. Ka një simbolikë patjetër. Pikërisht në ambjentet ku diktatori merrte vendime kundër lirisë së fjalës, kundër muzikës perëndimore, kundër rock-ut në veçanti.

Pikërisht në këto ambjente, në këto mure, nën këtë çati, ne vijmë të gjithë së bashku dhe bëjmë sa më shumë zhurmë në rrymën rock dhe bëjmë në një farë mënyre protestë  dhe çlirojmë vilën më në fund”, ka treguar Renis Gjoka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Çfarë po ndodh?/ Për herë të parë pas ndarjes Ledjana publikon videon me Mevlanin

Publikuar

-

Nga

Çfarë po ndodh?/ Për herë të parë pas ndarjes Ledjana publikon videon me Mevlanin

Ledjana dhe Mevlani janë dy prej personazheve më të dashura për publikun. Këtë e tregojnë dhe videot e fundit që po qarkullojnë në rrjetet sociale.

Disa story të publikuara në rrjet tregojnë se Ledjana dhe Mevlani kanë qenë në të njëjtin vend edhe pse duket se nuk janë takuar me njëri-tjetrin.

Ledjana ka takuar opinionistin Arjan Konomi, me të cilin ndodhej Riniani dhe Mevlani por ky i fundit nuk shfaqet në videon e publikuar në rrjet.

LEXO EDHE:  Si ta hidhni parfumin në mëngjes, në mënyrë që t’ju qëndrojë më gjatë

LEXO EDHE:  Në vënd të mëngjesit zbulon diçka tjetër

Më pas ish konkurrentja e Përputhen Ledjana ka befasuar të gjithë ndjekësit duke publikuar një video ku shihet Mevlani me fansat që këndojnë këngën e Ledjanës.

Ajo është lumturuar pafund dhe nuk ka rezituar dot pa e publikuar në Instastoryn e saj.

Si duket akulli ka filluar të thyhet dhe ndoshta dyshja mund t’iu plotësojë dëshirën fansave duke u pajtuar./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk përmbahet Ola Zenelaj/ Nxjerr format me bikini

Publikuar

-

Nga

Ish konkurrentja e Përputhen, Ola Zenelaj është kthyer në qendër të vëmendjes në mediat rozë falë pozave tejet provokuese që publikon në rrjetet sociale.

Së fundi Ola shfaqet shumë seksi teksa tregon linjat e saj perfekte e veshur me bikini.

Kujtojme se Ola është komentuar pafund për lidhjen e saj me Mratin dhe faktin se dyshja nuk publikojnë asnjë foto së bashku.

LEXO EDHE:  Smoothie për mëngjes

LEXO EDHE:  Si ta hidhni parfumin në mëngjes, në mënyrë që t’ju qëndrojë më gjatë

Ata dolën çift nga programi por pas daljes nuk i kemi parë më në shoqërinë e njëri-tjetrit. Për këtë nuk ka dhënë asnjë sqarim, as Ola as Murati por janë fansat e tyre që aludojnë se dyshja i kanë dhënë fund lidhjes së tyre./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE