Connect with Us

Banorët e Astirit i bashkohen protestës/ Studentët: Kemi vetëm një kauzë

Aktualitet

Banorët e Astirit i bashkohen protestës/ Studentët: Kemi vetëm një kauzë

Publikuar

-

Banorët e Unazës së Re, të cilët prej më shumë se një muaji janë duke protestuar për mbrojtjen e shtëpive të tyre nga projekti i Unazës së Madhe, i janë bashkuar sot protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit.

Ata kanë thënë se ndodhen aty për të mbështetur kauzën e studentëve dhe jo për të protestuar për  banesat e  tyre.

Një banorë është shprehur se pronat do t’i mbrojnë atje ku ndodhen, ndërsa sot janë duke protestuar në mbështetje të studentëve.

“Pronat do t’i mbrojmë atje te vendi jonë, këtu jemi për mbështetur kauzën e studentëve jemi pro kauzës së tyre sepse janë kërkesa ekonomike dhe jo politike.”-tha njëri nga banorët e Astirit që i është bashkuar protestës së studentëve.

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit Kombëtar/ Aktori i njohur sfidon Qeverinë

Ndërsa studentët nga ana e tyre nuk lejojnë që banorët të ngatërrojnë kauzat e tyre, pasi siç thonë ata aty ndodhen vetëm për tarifat e shkollimit dhe do të protestohet vetëm për këtë çështje.

“Ata mund të protestojnë vetëm si prindër, nuk duam kauza të tjera e politkë në protestën tone, ndryshe të largohen.”-deklaroi një student./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Larja e hesapeve dhe vrasjet e bujshme/ Ish-kryeprokurori: Persona me “master krimi” në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeprokurori i Krimeve të Rënda, Eugen Beçi ka deklaruar se organet hetimore në vend duhet të kenë një tjetër nivel përgatitjeje, për të hetuar krimet e ndodhura.

“Ne po flasim për disa persona që vijnë me master krimi në Shqipëri. Organet hetimore duhet të jenë të përgatitur për një stad tjetër”, tha Beçi në studion e emisionit “Në Shënjestër”.LEXO EDHE:  Video/ Ardi Veliu viziton policët e lënduar në protestë

LEXO EDHE:  Neokomunistët bashkohen në Tiranë/ Dalin në protestë

Ish-kryeprokurori gjithashtu theksoi se Shqipëria nuk është treg që mund të përballojë kaq shumë personazhe të krimit të organizuar.

“Në kuptimin e kriminelëve, ata kanë filluar të mësojnë disa gjuhë të huaja, ndërsa organet tona ende nuk janë mësuar. Shqipëria nuk është treg që mund të përballojë kaq shumë personazhet e krimit të organizuar”,  theksoi Beçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Vettingu, nismë historike”/ Deputeti: S’mund të jesh politikan dhe hajdut

Publikuar

-

Nga

Deputeti i PD-së, Dashnor Sula ka deklaruar se vettingu i politikanëve është një nismë “historike” dhe se ka ardhur momenti për të pastruar politikën nga të korruptuarit. Ai theksoi se ky proces ka për të larguar një numër të lartë politikanësh si nga PD, ashtu edhe nga PS.

“Nuk mund ta them në mënyrë të prerë që ka një marrëveshje PS-PD për këtë çështjen e vetingut. Di të them që kemi një marrëveshje me qytetarët shqiptarë, sa i përket çështjes së korrupsionit. Kjo zgjidhet duke pastruar politikën nga të korruptuarit sepse u bënë 30 vite që të korruptuarit diktojnë politikën shqiptare. Nëse sot që i është hedhur dorashka mazhorancës, mendoj dhe shpresoj ka besim që është në moment që do ishte historik për Shqipërinë. Te Rama pashë një lloj frike dhe hezitimi pasi bërja e vettingut në politikë, në të dy krahët, por më së shumti nga mazhoranca do largohen. Kjo nuk do të thotë se do zhduket PD  apo PS. Ka ardhur momenti historik, nuk mund të jesh edhe politikan edhe hajdut. Ne kemi thënë se duhet një paketë më e gjerë se sa kemi çuar. Ne kërkojmë vullnetin e maxhorancës për të filluar procesin, si do të bëhet, mekanizmi, jemi gati për të diskutuar”,  u shpreh deputeti në emisionin Repolitix.

LEXO EDHE:  Foto-Me distancë dhe pankarta në duar/ Aktorët e Shkodrës protestojnë për Teatrin

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit Kombëtar/ Aktori i njohur sfidon QeverinëMë tej Sula shtoi se është koha të fillojmë një proces të thellë në ndryshimin e ngrehinës legjislative.

“Kjo ka të bëjë me atë që e konstatoj fatkeqësisht dhe sot se njerëzit e politikës sillen me ne në të njëjtën formë si ajo që dikur, 100 vite më para, Fan Noli e artikulonte si ‘O popull çdo gjë e bëjnë për ty, në emrin tënd. Ne si shoqëri jemi në kushtet kur është shtruar si nevojë ndërhyrja e thellë legjislative. Këtë ka thënë edhe Balla para zgjedhjeve, që do ketë reformë të thellë legjislative. Nuk jam dakord të kërkohet vetëm vettingu i politikanëve dhe të kërkohet vetëm kjo, është koha të fillojmë një proces të thellë në ndryshimin e ngrehinës legjislative. Pyetja që duhet bërë a është i nevojshëm? Ka nevojë ulëritëse kjo shoqëri për ta bërë këtë gjë. Duhet të angazhohemi të gjithë”, thekson Sula./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma: Basha ka përgjegjësinë të mos hap “betejë” ndaj Berishës

Publikuar

-

Nga

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Grida Duma e ftuar në “Arnautistan” në MCN TV, tha se Basha e ka përgjegjësinë që të mos e hap  “betejë” ndaj Sali Berishës.

“Është parandalimi i një dëmi të madh, unë  e shoh kështu që këtu Basha, e ka përgjegjësinë që të mos hapi në betejë ndaj Berishës, e cila nuk është as e nevojshme as maturë politike, sikur të bënte këtë do të ishte një batërdi e vërtetë.

LEXO EDHE:  “Nuk ka forcë në botë që na ndal”/ Berisha zbulon sa do të zgjasë protesta

LEXO EDHE:  Foto-Me distancë dhe pankarta në duar/ Aktorët e Shkodrës protestojnë për TeatrinDuma tha se në këtë rast ka preferuar të hesht dhe të mos përfshihet në një bisedë e cila ul standardin total të familjes së saj politike.

“Unë kurrë nuk do të përfshihem në një bisedë e cila ul standardin e familjes time politike, kush do ta bëj, kjo është zgjedhje, por jo e suksesshme”./CNA.al

LEXO TE PLOTE