Connect with Us

Tërheqja e qeverisë nga VKM-ja për provimet e mbartura/ Këshilltari bashkiak zbulon prapaskenat

Aktualitet

Tërheqja e qeverisë nga VKM-ja për provimet e mbartura/ Këshilltari bashkiak zbulon prapaskenat

Publikuar

-

Qeveria "Rama 1"

Këshilltari i djathtë në Bashkinë e Tiranës, Fabian Topollaj i është bashkuar zërave që kanë reaguar në lidhje me protestën e studentëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Topollaj, referuar anullimit nga qeveria të VKM-së për tarifat e provimeve të mbartura, thotë se kjo nuk është zgjidhja.

Sipas Topollajt e vetmja zgjidhje është anullimi i ligjit të Arsimit të Lartë, sipas tij antikushtetues.

“Kerkesa e pare e studenteve i takon te jete anullimi ne teresi i ligjit antikushtetues te Arsimit te Larte. Me kete rast studentet i japin nje leksion te merituar te gjithe klases politike ne vend.

Edhe nese plotesohen te gjitha kerkesat e parashtruara deri tani nga studentet, perseri kjo mbetet nje zgjidhje e perkoheshme per shkak se ligji i ri i arsimit te larte ka ndertuar nje skeme qe ne mos sot neser perseri shteti mund te terhiqet nga detyrimi i subvencionimit te arsimit te larte publik dhe universitetet te rrisin perseri tarifat si e vetmja menyre per te ekzistuar.
Ndaj kerkesa qe siguron zbatimin e te drejtes themelore te studenteve zgjidhet vetem me anullimin e ligjit te arsimit te larte dhe hartimin nga e para e nje ligji te ri qe garanton te drejten per arsim sic parashikohet nga neni 57 i Kushtetutes se Republikes se Shqiperise.”-shkruan Topollaj.

LEXO EDHE:  Ndryshimi i ligjit për mediat/ Çfarë pritet të ndodhë në Maqedoni

Më tej, këshilltari Bashkiak e cilëson protestën si një leksion të mirë për të gjithë klasën politike, përfshirë edhe opozitën.

“Kjo eshte dhe pergjigjia me e mire qe i jepet klases politike ne teresi ne vend. Se pari Qeverise qe miraton ligje me arrogance pa vjele as mendimin e grupeve te interesit qe preken drejtepersedrejti. Por dhe opozites se LSI nga njera ane qe dje votoi ligjin ndersa sot ben avokatin kryesor te studenteve dhe PD nga ana tjeter qe kishte mundesi te vinte ne levizje Gjykaten Kushtetuese per anullimin e ligjit te arsimit te larte si antikushtetues dhe dogji nje mundesi qe Kushtetuta ja ka njohur vetem opozites per te mbrojtur te drejtat e qytetareve ne kete vend. Mundesi qe tani nuk mund te aplikohet edhe nese Lidershipi i PD ka ndryshuar mendie per shkak se sot ka kaluar afati per ankimimin e ligjit te arsimit te larte.
Dhe kjo vetem sa i perket te drejtes themelore per arsim te te rinjve shqiptare, se te rinjve te ketoj vendi ju shkelen dhe shume te drejta te tjera.”-përfundon postimin Fabian Topollaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

LEXO EDHE:  Astrit Patozi/ Opozita, asnjë akt për të dëshmuar ndyshimin nga qeveria

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës zbulon skandalet e Qeverisë

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

LEXO EDHE:  Përmbyset ligji i Henri Çilit, shkatërron universitetin publik

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës zbulon skandalet e Qeverisë

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: