Studimi: Kush martohet herët, rrezikon divorcin – CNA
Connect with us

Life Style

Studimi: Kush martohet herët, rrezikon divorcin

Publikuar

-

Femrat që presin deri në moshën 26-vjeçare për t’u martuar kanë mundësi më të madhe për një martesë jetëgjatë.

Ato të cilat për herë të parë janë martuar shumë më të reja, rreth moshës 45 vjeç kanë gjasa të divorcohen. Të paktën kështu thonë statistikat e prestigjiozes “Time”.

Sipas të dhënave të Regjistrit të Punës, numri më i madh i divorceve është mes femrave që janë martuar rreth moshës 15-20 vjeç. Të dhënat janë analizuar nga sociologu i Universitetit të Maryland, Philip Cohen. Mesatarisht këto martesa që quhen edhe si “martesat e fillimit” zgjasin nga një deri në 10 vjet.

LEXO EDHE:  Kur do të martohet Cristiano Ronaldo?/ Ylli portugez i ka befasuar të gjithë me përgjigjen e tij

Një tjetër studim i 2015 thoshte se mosha ideale për njerëzit që të kenë një martesë të gjatë dhe të suksesshme është mes 28-32 vjeç.

Revista “Time” ka hulumtuar për martesat në një histori të botuar se si ka ndryshuar martesa si institucion, përfshi edhe studimet e fundit se si të rrisësh shanset për një martesë të qëndrueshme dhe pse.

Madje, revista ka botuar edhe një grafik për trendin e martesave jetëgjata.

Aktualitet

Bixhoz me dashurinë/ Om sheh hallën duke kryer vetëvrasje, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Familjarët kërkojnë për Anikën por ajo nuk duket gjëkundi. Pinki mendon se Anika ka ikur përgjithmonë. Anika kthehet dhe thotë se ndodhej në parukeri me Gorin. Pinki i kujton Anikës që ka edhe dy ditë afat për t’u larguar. Amuk dhe Kranti vazhdojnë të ruajnë Omin dhe Gorin. Ata sillen si çift i dashuruar dhe kërcejnë së bashku. Shivai shpall martesën e Rudrës dhe Bavjas para medias. Ai ka informuar familjen që ky është plan i tij pasi Rudrën po e kërkojnë gangsterët. Bavja informon inspektorin se plani i tyre ka dështuar pasi Shivai i shpalli ata të martuar.

Inspektori i thotë se ka një zgjidhje për këtë dhe i kërkon të shohë në televizor. Bavja sheh lajmin ku një polic njofton se Bavja dhe Rudra kane qenë dëshmitarë dhe madje Rudra ka ndihmuar në vrasjen e kriminelit. Edhe Rudra me Omin e shohin këtë lajm dhe Rudra i betohet Omit që nuk bëri asnjë veprim të tillë. Gori i thotë Omit se tani që ahengu mbaroi do largohet nga jeta e tij. Ajo i jep lamtmirën Omit dhe e falenderon për gjithçka. Om kujton momentet me Gorin. Ai shkon në dhomën e hallës dhe e sheh atë gati për t’u hedhur nga dritarja. Om e shpëton. Halla i thotë ta lërë të shkojë tek Ratani. Gori hap sëndukun e hallës dhe tronditet nga ajo çfarë gjen.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Xhenet mëson se Kaja është babai i saj, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Në burg ndodh një sherr mes grave. Xhenet tronditet. Zeliha shkon të plagosë Xhenetin. E burgosura plagos Zelihan. Kaja përgatitet për t’u takuar me Xhenetin. Mahhir merr letrat e divorcit nga Arzu por nuk pranon ta ndahet nga ajo. Melisa dëgjon debatin mes tyre. Arzu detyrohet t’i thotë Melisës se Mahir e ka tradhëtuar me Ozlemin. Nilgyn shkon të takojë Selimin por ai ja mbyll derën. Nilgyn i lutet duke i thënë se është ajo që e ka rritur. Sema nxit Melisën kundër Arzus. Melisa largohet nga shtëpia dhe shkon tek Selimi.

Kaja telefonon Arzun dhe i thotë se është kthyer. Arzu tronditet. Kaja shkon të presë Xhenetin kur të dalë nga burgu. Xhenet takohet me Kajën dh ee kupton se ishte ai personi që e ka mbrojtur. Kaja i treon Xhenetin se është babai i saj. Xhenet nuk mund ta besojë. Kaja i thotë se këtë ja tha Mukadezi. Xhenet habitet. Kaja i thotë se nuk e dinte që kishte një vajzë. Xhenet nuk e beson që Mukadez të ketë biseduar me Kajan dhe mendon se ai po e mashtron. Kaja e bind Xhenetin të ulen e të bisedojnë. Ai thotë Xhenetit se e ka dashur shumë Xhavidanin dhe i tregon asaj historinë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nga fustani te aksesorët, 3 trendet që duhet të dinë nuset e 2019-s

Publikuar

-

“Pinterest” prezantoi një përmbledhje të fotografive të ruajtura më shumë nga njerëzit për tematikën e dasmave të ardhshme.

Ndërsa imazhet më të pëlqyera përfshinin ato për arredimin e vendit, të tavolinës apo zgjedhjen e tortës.

Por ajo që kishte tërhequr më shumë vëmendjen përfshinte edhe aksesorët apo fustanin e bardhë.

Ja tre nga trendet më të mëdha të stilit për fustanin e nuses pas të cilave janë fiksuar të gjithë në 2018-n dhe do të vazhdojnë edhe në 2019-n.

LEXO EDHE:  Këto janë 4 shenjat e horoskopit që nuk duan të martohen

Dantellë 3D

Me shpatulla jashtë

Vathët e veçantë

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:24 - 10 Dhjetor, 2018

Mesazhi i Ambasadës së SHBA/ Zhvilloni proces të lirë zgjedhor për KLP dhe KLGJ

Ambasada Amerikane në Tiranë ka kërkuar që sistemi i drejtësisë në vend të jetë tërësisht funksional. Në një postim në...

Aktualitet18:38 - 10 Dhjetor, 2018

Ndryshimet klimatike/ Jepet alarmi në Poloni: Bota përballet me një krizë të madhe

Në Poloni u zhvillua një Samitin për Klimën organizuar nga Kombet e Bashkuara. Gjatë këtij Samiti është dhënë alarmi se...

Aktualitet17:11 - 10 Dhjetor, 2018

Artan Fuga hedh akuza të forta/ Zbulon kush po rrjep studentët

Për akademikun dhe profesorin e  njohur, Artan Fuga, Bordit të Menaxhimi të Universiteteve janë ata që po rrjepin pedagogë e...

Aktualitet16:26 - 10 Dhjetor, 2018

Protesta në Kavajë e Shkodër/ Shoferët kundër çmimit të karburantit

Shoferët në qytetin e Kavajës dhe të Shkodrës kanë bllokuar rrugët dhe janë  duke protestuar për çmimin e  lartë të...

Aktualitet15:35 - 10 Dhjetor, 2018

Amnistia/ Të dënuarit në Burrel, letër Ministrisë së Drejtësisë

Plot 55  të dënuar në burgun e Burrelit i kanë dërguar sot një letër Ministrisë së Drejtësisë, për shkak të...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

70 vjet zyrtarizim i të drejtat të njeriut/ Çpo ndodh me lirinë e barazinë

70 vjet Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut. Në celebrimin e përvjetorit, Michelle Bachelet, Komisarja e Lartë e OKB...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

Foto- Studentët vijojnë protestën/ Tubim masiv para Ministrisë së Arsimit

Pavarësisht ftesës së Ramës për dialog, studentët nuk tërhiqen por vijojnë të qëndrojnë duke protestuar në mënyrë paqësore para Ministrisë...

Aktualitet22:38 - 9 Dhjetor, 2018

Zëri i Amerikës/ Trajtimi i rasteve të korrupsionit në Kosovë

Në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, organizatat e shoqërisë civile në Kosovë thonë se edhe gjatë vitit 2018, me gjithë përmirësimet...

Aktualitet19:51 - 9 Dhjetor, 2018

Protestat/ Franca-Trump: Mos ndërhy në çështjet tona të brendshme

Ministri i Jashtëm i Francës i bëri thirrje Presidentit amerikan Donald Trump të dielën, që të mos ndërhyjë në politikën...

Aktualitet18:27 - 9 Dhjetor, 2018

“Merkeli mbetet kancelare”

E vogël përparësia, me të cilën u zgjodh Annegret Kramp-Karrenbauer kryetare e re e CDU-së. E besuara e Merkelit duhet...

Aktualitet18:01 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta e Astirit/ Basha: Policia po ushtron dhunë ndaj banorëve

Banorët e zonës së Astirit kanë dalë sërish pasditen e sotme në protestë për të mos lejuar shembjen e banesave...

Aktualitet17:31 - 9 Dhjetor, 2018

Përfundon protesta e studentëve/ Nesër sërish para Ministrisë së Arsimit

Sapo është mbyllur protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit. Pas refuzimit që i bënë ftesës për dialog nga kryeministri...

Aktualitet15:16 - 9 Dhjetor, 2018

Studentët shkresë Ramës e Ruçit/ Kërkesat të panegociueshme

Këshillat studentorë i kanë drejtuar një letër kryeministrit Edi Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruci, Ministrisë së Arsimit dhe Universiteteve...

Aktualitet14:55 - 9 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj kërkesë studentëve/ Qëndroni të pastër, jo si ata të 90-ës

Protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit ditën e sotme i është bashkuar, edhe artisti Robert Aliaj. Duke folur para...

Aktualitet14:37 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta në Bruksel/ Arrestohen 400 persona

Pas Parisit protesta të dhunshme kanë nisur edhe në Bruksel. Mësohet se më shumë se 400 njerëz janë arrestuar pas...

Aktualitet08:45 - 9 Dhjetor, 2018

Video-Kaos nga protestat në Paris/ Kulla Eifel dhe muzetë qëndrojnë të mbyllura

Protesta  e  ‘jelekëve të verdhë’ në Paris është përshkallëzuar. Mësohets e Kulla Eifel, dyqanet, restorantet dhe muzetë vijojnë të qëndrojnë...

Aktualitet17:39 - 8 Dhjetor, 2018

Media e huaj tregon skandalin/ Shqipëria publikon të dhëna të agjentëve sekretë

“The Independent” ka bërë publike një skandal të Shqipërisë që rrezikon sigurinë e vendit dhe atë ndërkombëtare. Në raportimin e...

Aktualitet16:56 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta te Bregu i Lumit/ Banori: Shtëpitë tona nuk i lëmë pa gjak

Banorët e “Bregut të Lumit” kanë nisur sërish sot protestën e tyre për mbrojtjen e banesave nga shembja për ndërtimin...

Aktualitet15:46 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studenti: Zyrtarët e Ministrisë së Arsimit na provokuan

Një student i Fakultetit të Ekonomisë ka folur në studion e Report Tv për protestën dhe kërkesate tyre ndaj Ministrisë...

Aktualitet15:14 - 8 Dhjetor, 2018

Foto-Përleshje gjatë protestave në Paris/ Policia hedh gaz lotsjellës

Policia franceze hodhi gaz lotsjellës të shtunën mbi protestuesit me “jelekë të verdhë” në Champs Elysees. Demonstruesit po protestojnë kundër...

Aktualitet15:00 - 8 Dhjetor, 2018

Foto/ Përurohet në Vjenë romani në gjuhën gjermane “1803” i autorit Besim Xhelili

Shkrimtari nga Tetova me banim në Vjenë të Austrisë Besim Xheli, të premten në mbrëmje, më 7 dhjetor 2018,  në...

Aktualitet14:02 - 8 Dhjetor, 2018

Vlerësimi i ARRSH/ Ulet numri i objekteve që preken nga Unaza e Madhe

Autoriteti Rrugor Shqiptar, ALUIZNI, Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, IKMT dhe Bashkia Tiranë kanë përmbyllur fazën finale të...

Aktualitet12:45 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Policia kordon për ndarjen e banorëve të Astirit nga studentët

Protestës së studentëve për uljen e tarifave të studimit para Ministrisë së Arsimit i janë bashkuar edhe banorët e zonës...

Aktualitet00:01 - 8 Dhjetor, 2018

Zvicra injoron ultimatumin e BE-së, për firmosjen e traktatit të bashkëpunimit

Qeveria zvicerane do të konsultojë me agjentët e brendshëm të energjisë, një projekt-traktat që përcakton lidhjet me Bashkimin Evropian, duke...

Aktualitet23:58 - 7 Dhjetor, 2018

Kriza e Makron në Francë, një rrezik për mbarë Evropën

Nga Natalie Nougayrède Për hir të Evropës, Emanuel Makron ka nevojë për ndihmën, dhe jo neverinë apo urrejtjen tonë. Një...

Aktualitet22:42 - 7 Dhjetor, 2018

I ftohti ekstrem ‘pushton’ Kinën/ Jep alarmi i kuq

Në Kinë është dhënë alarmi i kuq se dimri i këtij viti, do të jetë më i ftoht se kurrë...

Aktualitet22:23 - 7 Dhjetor, 2018

Mes lotëve, Merkel mesazh politikës/ Koha për një kapitull të ri

Delegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg, ku do të zgjidhet pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel,...

Aktualitet11:53 - 7 Dhjetor, 2018

“Luftove fort me atë sëmundje të mallkuar!”/Ndahet nga jeta gazetarja e kronikës pas sëmundjes së rëndë

Sot është një ditë e trishtë për median shqiptare, pasi raportohet për ndarjen nga jeta të gazetares së kronikës, Sonila...

Trending

Read previous post:
“Digjen” Athina e Selaniku/ Protesta të dhunshme antiqeveritare

Dhunë e bomba zjarri kanë shoqëruar protestat e grekëve në 10-vjetorin e vrasjes së 15-vjeçarit Aleksis Grigoropulos. Në mediat vendase...

Close