Pse duhet të porosisim shishen më të lirë të verës kur ikim në restorant? – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Pse duhet të porosisim shishen më të lirë të verës kur ikim në restorant?

Publikuar

-

“Prodhuesit e verës janë shumë të pasinqertë për sa i përket çmimit të pijes alkoolike”.

Kështu shprehet kritiku i restoranteve, Jay Rayner, i cili pohon se është irrituar nga lista e çmimeve.

Ai tregon për “Daily Telegraph” se listat e çmimeve të verës janë gjithë probleme, pasi ato janë shumë të shtrenjta dhe konsumatori gjithmonë del i humbur.

Ai tregon rastin e një shishe vere, e cila në supermarket është 8 dollarë dhe në restorant është 40 dollarë. Jay Rayner këshillon gjithashtu që në restorante të blihet shishja më e lirë e verës, sepse restorantet janë ende pa rregulla të mirëfillta dhe standarde të mirëpërcaktuara.

Pronarët e restoranteve deklarojnë se është e justifikuar nxjerrja e parave nga vera, sepse fitimi në pjatat e ushqimit është shumë i cunguar, kështu sipas tyre ata duhet të nxjerrin koston e gotave të verës, larjes dhe pastrimit.

Kuriozitete

Ndalohet hyrja në plazhin me bukuri përrallore, shkak për këtë bëhet aktori i njohur

Publikuar

-

Filmi “The Beach”, i cili kishte për protagonist aktorin e njohur Leonardo DiCaprio ndihmoi që të zhvillohej goxha turizmi në Tajlandë.

Por së fundmi autoritet në Tajlandë kanë vendosur të ndalojnë hyrjen e turistëve në këtë ishull.

Mësohet se vendimi për të ndaluar hyrjen në Maya Bay, ku u xhirua edhe filmi është dhënë nga qeveria tajlandeze. Numri i turistëve që donin të vizitonin këtë vend, pasi panë DiCaprion në këtë film u rrit ndjeshëm.

Ky vend është cilësuar si një parajsë natyrore dhe vendimi për të ndaluar hyrjen në të është marrë, pasi rreziku që turistët ta dëmtojnë është shumë i lartë.

Dhjetë viteve e fundit, vizitorët janë rritur nga rreth 100 në ditë në mbi 3.000. Numri i lartë ka shkaktuar rreziqe ndaj ekosistemit delikat dhe ka transformuar pothuajse këtë plazh.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I coptohet zemra në çdo lidhje/ Këta janë fatzinjtë e zodiakut

Publikuar

-

i coptohet zemra ne cdo lidhje

Binjakët

Janë ëndërrimtarë, kur hyjnë në një lidhje ëndërrojnë momente të lumturisë ekstreme, por me gjithë këtë fantazi mund të ndjehen keq kur t’i duhet që të përballen me realitetin.

Gaforrja

Janë të ndjeshëm, ndaj mund të vuajnë shumë në dashuri. Lidhen shpejt me njerëzit dhe i japing shumë dashuri personit të zemrës. Mund të vuajnë sepse jo çdo gjë mund të shkojë sipas parashikimit.

Virgjëresha

Janë të kujdesshëm kur vjen fjala tek jeta e tyre romantike, por mund të lëndohen shumë duke dhënë tepër nga vetja e duke mos marrë asgjë nga partneri.

Peshorja

Peshoret janë romantikë dhe kjo mund ti sjellë shumë vuajtje e trishtim kur vjen fjala tek lidhjet romantike. Shkojnë shpesh pas dashurive të pamundura dhe fillojnë drama të kota duke e bërë këtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Fakte të çuditshme që duam apo s’duam na dolën të vërteta

Publikuar

-

Fakte te cuditsheme qe jane te verteta

Nëse nuk jemi në humor  mund të besojmë çdo parashikim

Një eksperimet i bërë në Australi nga  Catherine Greenëay, i ndau personat pjesëmarrës në tre grupe. Në grupin e parë atyre iu kërkua të kujtonin diçka që lidhej me arritjet e tyre, personat  që bënin pjesë në grupin e dytë duhet të kujtonin diçka absurde, ndërsa ata që ishin pjesë e grupit të tretë duhet të kujtonin një poshtërim. Më pas  këtyre personave iu bënë disa pyetje lidhur me parashikimet si dhe aftësitë mbishqisore, u vu re se personat të cilët ishin ekspozuar ndaj ekspreriencave negative ishin më të predispozuar për të besuar profecitë mbi të ardhmen.

Paratë sjellin lumturinë?

Një studim i Grant Donnelly, ka treguar se pasuria mund të jetë një faktor i rëndësishëm, sa i takon lumturisë. Arsyeja kryesore pas kësaj është liria që i siguron  pasuria individëve si dhe gjendja emocionale që krijohet kur ke mundësi për të ndihnmuar edhe të tjerët.

Njerëzit u ikin fakteve nëse ato nuk përputhen me bindjet e tyre

Shumë persona pyesin veten se si ka mundësi që disa njerëz pavarësisht fakteve të pakundërshtueshme vazhdojnë t’i qendrojnë këndvështrimit të tyre. Shumë studime kanë dalë në përfundimin se njerëzit kanë tendencën që të refuzojnë faktet të cilat bien në kundërshim me opinionin  e tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Kosova & Rajoni18:53 - 22 Shkurt, 2019

Ndryshimi i kufijve/ Media gjermane zbulon datën e nënshkrimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Arritja e marrëveshjes, midis Serbisë dhe Kosovës, ka tërhequr vëmëndjen e mediave europiane dhe atyre ndërkombëtare . Më të angazhuar...

Aktualitet18:06 - 22 Shkurt, 2019

Grushti i shtetit/ Rikthehen arrestimet masive në Turqi

Qindra ushtarakë janë venë nën pranga gjatë ditës së sotme, pasi më parë policia ka kryer bastisje nëpër shtëpitë e...

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Trending

Read previous post:
“Luftove fort me atë sëmundje të mallkuar!”/Ndahet nga jeta gazetarja e kronikës pas sëmundjes së rëndë

Sot është një ditë e trishtë për median shqiptare, pasi raportohet për ndarjen nga jeta të gazetares së kronikës, Sonila...

Close