Meshkujt e lidhur me një femër të tillë janë 10 herë më të lumtur! – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Meshkujt e lidhur me një femër të tillë janë 10 herë më të lumtur!

Publikuar

-

Po, paraqitja ka shumë rëndësi për partnerin dhe kjo nuk ka pikë dyshimi.

Madje, sipas një studimi të fundit, meshkujt të cilët kanë partnere më të mbushura, qeshin më shpesh dhe janë dukshëm më të lumtur sesa meshkujt që kanë partnere më të imta.

Shkencëtarët e National Autonomous University në Meksikë kanë studiuar qindra çifte dhe kanë arritur në përfundimin interesant: meshkujt partneret e të cilëve janë më të plota janë 10 herë më të lumtur se meshkujt e tjerë.

LEXO EDHE:  Gjykuan lidhjen e saj me Justin Bieber, modelja ka diçka për t’i thënë të gjithëve

Sipas studimit, femrat e dobëta shpesh janë më të rezervuara, më shumë të përqendruara në dukjen dhe janë më pak ekspresive, gjë që ndikon edhe në marrëdhënien e tyre.

Nga ana tjetër, femrat më të shëndosha i zgjidhin më lehtë problemet dhe konfliktet me partnerin.

Kuriozitete

Të gjithë sytë nga qielli, ngrihet në fluturim avioni i “veshur” me diamante

Publikuar

-

Një aeroplan Boeing 777 i Emirateve të Bashkuara Arabe është zbukuruar për sezonin e festave.

Agjencia e fluturimeve postoi në Twitter fotografinë e aeroplanit me pamje të re, i cili është i mbuluar krejtësisht me diamante, duke i dhënë kështu një efekt ndriçues shumë mahnitës.

Dhe adhuruesit e aviacionit mbetën të habitur nga pamja e re e aeroplanit, me fotografinë e tij që u shpërnda me të madhe në rrjetin social.

Përdoruesit e Twitter filluan të spekulojnë për çdo gjë, duke filluar nga kostoja e projektit e deri tek destinacionet që do t’i merrte ky aeroplan, në mënyrë që ta dinin nëse do ta shihnin atë duke fluturuar në qiell.

LEXO EDHE:  Gjykuan lidhjen e saj me Justin Bieber, modelja ka diçka për t’i thënë të gjithëve

Përderisa shumë skeptikë e vënë në pikëpyetje vërtetësinë e fotografisë, duke thënë se ajo është manipuluar me programe për modifikim fotosh. Dhe duket se kishin të drejtë që dyshonin, pasi aeroplani me diamante nuk është i vërtetë, por rezultat i një aftësie të pabesueshme për të modifikuar foto.

Fotografia e aeroplanit me diamante u krijua nga artistja Sara Shakeel. Pasi në fotografinë e shpërndarë thuhej: “Ju prezantojmë Emirates Bling 777. Fotografia u krijua nga Sara Shakeel”.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studimi: Nivelet në rritje të gazeve serrë po i bëjnë njerëzit të lodhur dhe budallenj

Publikuar

-

Nivelet në rritje të gazeve serrë mund t’i bëjnë njerëzit të ndihen të lodhur, harraqë dhe më pak të zgjuar. Në këtë përfundim ka dalë një studim që në fokus kishte efektin e emetimit të gazeve në shëndetin e njeriut.

Lodhja e pasdites dhe kriza që përjetojnë shpesh punonjësit e zyrës, mund të bëhet një problem mbarë botëror për shkak të rritjes së nivelit të dyoksidit të karbonit në atmosferë.

Sipas kërkuesve, rritja e niveleve të dyoksidit të karbonit në ambiente që nuk ventilohen në mënyrën e duhur mund të bëjë që punonjësit e zyrave të ndihen të lodhur, t’iu bien energjitë dhe të jenë më pak efiçentë në punë.

LEXO EDHE:  Gjykuan lidhjen e saj me Justin Bieber, modelja ka diçka për t’i thënë të gjithëve

Por, tashmë me sasinë e madhe të gazeve të leshura në atmosferë, nga ky problem nuk do të vuajnë vetëm punonjësit e zyrave, por e gjithë popullsisë së Tokës. Sipas shkencëtarëve të University College, në Londër, këto efekte do të ndihen nga fundi i këtij shekulli.

Ky është paralajmërimi i parë që studiuesit ngrenë për efektin toksik që nxisin gazrat serrë tek njerëzit.

Djegia e naftës, qymyrit dhe gazit natyror janë shkaqet kryesore të emetimeve të dyoksidit të karbonit në atmosferë, i cili shkakton edhe ndryshimet klimaterike.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kështu fryn era jashtëtokësore, sonda e NASA-s sjell për herë të parë tinguj nga planeti i kuq

Publikuar

-

Sonda, InSight e lëshuar nga NASA për të eksploruar Marsin, ka sjellë për herë të parë tinguj nga planeti i kuq. Më konkretisht, sonda InSight ka sjellë për herë të parë tingullin që bën era në Mars.

Laboratori i agjencisë hapësinore ka publikuar audion e erës jashtëtokësore të mbrëmjen e së premtes. Sonda i regjistroi frekuencat e ulëta të erës gjatë javës së parë të operacioneve ndërkohë që monitoronte lëkundjet sizmike në planet.

LEXO EDHE:  Gjykuan lidhjen e saj me Justin Bieber, modelja ka diçka për t’i thënë të gjithëve

Era vlerësohet të ishte duke fryrë me 10 deri në 15 mph dhe këto janë tingujt e parë nga Marsi që janë të dëgjueshme nga veshët e njeriut, sipas studiuesve.

Sonda InSight  zbarkoi në planetin e kuq më 26 nëntor.

Agjencia shpjegoi që misioni kryesor i sondës është që të studiojë lëvizjet sizmike, por edhe lëvizjet që shkaktohen nga valët e erës mund të ‘kualifikohen’ si lëvizje në planet.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:24 - 10 Dhjetor, 2018

Mesazhi i Ambasadës së SHBA/ Zhvilloni proces të lirë zgjedhor për KLP dhe KLGJ

Ambasada Amerikane në Tiranë ka kërkuar që sistemi i drejtësisë në vend të jetë tërësisht funksional. Në një postim në...

Aktualitet18:38 - 10 Dhjetor, 2018

Ndryshimet klimatike/ Jepet alarmi në Poloni: Bota përballet me një krizë të madhe

Në Poloni u zhvillua një Samitin për Klimën organizuar nga Kombet e Bashkuara. Gjatë këtij Samiti është dhënë alarmi se...

Aktualitet17:11 - 10 Dhjetor, 2018

Artan Fuga hedh akuza të forta/ Zbulon kush po rrjep studentët

Për akademikun dhe profesorin e  njohur, Artan Fuga, Bordit të Menaxhimi të Universiteteve janë ata që po rrjepin pedagogë e...

Aktualitet16:26 - 10 Dhjetor, 2018

Protesta në Kavajë e Shkodër/ Shoferët kundër çmimit të karburantit

Shoferët në qytetin e Kavajës dhe të Shkodrës kanë bllokuar rrugët dhe janë  duke protestuar për çmimin e  lartë të...

Aktualitet15:35 - 10 Dhjetor, 2018

Amnistia/ Të dënuarit në Burrel, letër Ministrisë së Drejtësisë

Plot 55  të dënuar në burgun e Burrelit i kanë dërguar sot një letër Ministrisë së Drejtësisë, për shkak të...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

70 vjet zyrtarizim i të drejtat të njeriut/ Çpo ndodh me lirinë e barazinë

70 vjet Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut. Në celebrimin e përvjetorit, Michelle Bachelet, Komisarja e Lartë e OKB...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

Foto- Studentët vijojnë protestën/ Tubim masiv para Ministrisë së Arsimit

Pavarësisht ftesës së Ramës për dialog, studentët nuk tërhiqen por vijojnë të qëndrojnë duke protestuar në mënyrë paqësore para Ministrisë...

Aktualitet22:38 - 9 Dhjetor, 2018

Zëri i Amerikës/ Trajtimi i rasteve të korrupsionit në Kosovë

Në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, organizatat e shoqërisë civile në Kosovë thonë se edhe gjatë vitit 2018, me gjithë përmirësimet...

Aktualitet19:51 - 9 Dhjetor, 2018

Protestat/ Franca-Trump: Mos ndërhy në çështjet tona të brendshme

Ministri i Jashtëm i Francës i bëri thirrje Presidentit amerikan Donald Trump të dielën, që të mos ndërhyjë në politikën...

Aktualitet18:27 - 9 Dhjetor, 2018

“Merkeli mbetet kancelare”

E vogël përparësia, me të cilën u zgjodh Annegret Kramp-Karrenbauer kryetare e re e CDU-së. E besuara e Merkelit duhet...

Aktualitet18:01 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta e Astirit/ Basha: Policia po ushtron dhunë ndaj banorëve

Banorët e zonës së Astirit kanë dalë sërish pasditen e sotme në protestë për të mos lejuar shembjen e banesave...

Aktualitet17:31 - 9 Dhjetor, 2018

Përfundon protesta e studentëve/ Nesër sërish para Ministrisë së Arsimit

Sapo është mbyllur protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit. Pas refuzimit që i bënë ftesës për dialog nga kryeministri...

Aktualitet15:16 - 9 Dhjetor, 2018

Studentët shkresë Ramës e Ruçit/ Kërkesat të panegociueshme

Këshillat studentorë i kanë drejtuar një letër kryeministrit Edi Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruci, Ministrisë së Arsimit dhe Universiteteve...

Aktualitet14:55 - 9 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj kërkesë studentëve/ Qëndroni të pastër, jo si ata të 90-ës

Protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit ditën e sotme i është bashkuar, edhe artisti Robert Aliaj. Duke folur para...

Aktualitet14:37 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta në Bruksel/ Arrestohen 400 persona

Pas Parisit protesta të dhunshme kanë nisur edhe në Bruksel. Mësohet se më shumë se 400 njerëz janë arrestuar pas...

Aktualitet08:45 - 9 Dhjetor, 2018

Video-Kaos nga protestat në Paris/ Kulla Eifel dhe muzetë qëndrojnë të mbyllura

Protesta  e  ‘jelekëve të verdhë’ në Paris është përshkallëzuar. Mësohets e Kulla Eifel, dyqanet, restorantet dhe muzetë vijojnë të qëndrojnë...

Aktualitet17:39 - 8 Dhjetor, 2018

Media e huaj tregon skandalin/ Shqipëria publikon të dhëna të agjentëve sekretë

“The Independent” ka bërë publike një skandal të Shqipërisë që rrezikon sigurinë e vendit dhe atë ndërkombëtare. Në raportimin e...

Aktualitet16:56 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta te Bregu i Lumit/ Banori: Shtëpitë tona nuk i lëmë pa gjak

Banorët e “Bregut të Lumit” kanë nisur sërish sot protestën e tyre për mbrojtjen e banesave nga shembja për ndërtimin...

Aktualitet15:46 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studenti: Zyrtarët e Ministrisë së Arsimit na provokuan

Një student i Fakultetit të Ekonomisë ka folur në studion e Report Tv për protestën dhe kërkesate tyre ndaj Ministrisë...

Aktualitet15:14 - 8 Dhjetor, 2018

Foto-Përleshje gjatë protestave në Paris/ Policia hedh gaz lotsjellës

Policia franceze hodhi gaz lotsjellës të shtunën mbi protestuesit me “jelekë të verdhë” në Champs Elysees. Demonstruesit po protestojnë kundër...

Aktualitet15:00 - 8 Dhjetor, 2018

Foto/ Përurohet në Vjenë romani në gjuhën gjermane “1803” i autorit Besim Xhelili

Shkrimtari nga Tetova me banim në Vjenë të Austrisë Besim Xheli, të premten në mbrëmje, më 7 dhjetor 2018,  në...

Aktualitet14:02 - 8 Dhjetor, 2018

Vlerësimi i ARRSH/ Ulet numri i objekteve që preken nga Unaza e Madhe

Autoriteti Rrugor Shqiptar, ALUIZNI, Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, IKMT dhe Bashkia Tiranë kanë përmbyllur fazën finale të...

Aktualitet12:45 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Policia kordon për ndarjen e banorëve të Astirit nga studentët

Protestës së studentëve për uljen e tarifave të studimit para Ministrisë së Arsimit i janë bashkuar edhe banorët e zonës...

Aktualitet00:01 - 8 Dhjetor, 2018

Zvicra injoron ultimatumin e BE-së, për firmosjen e traktatit të bashkëpunimit

Qeveria zvicerane do të konsultojë me agjentët e brendshëm të energjisë, një projekt-traktat që përcakton lidhjet me Bashkimin Evropian, duke...

Aktualitet23:58 - 7 Dhjetor, 2018

Kriza e Makron në Francë, një rrezik për mbarë Evropën

Nga Natalie Nougayrède Për hir të Evropës, Emanuel Makron ka nevojë për ndihmën, dhe jo neverinë apo urrejtjen tonë. Një...

Aktualitet22:42 - 7 Dhjetor, 2018

I ftohti ekstrem ‘pushton’ Kinën/ Jep alarmi i kuq

Në Kinë është dhënë alarmi i kuq se dimri i këtij viti, do të jetë më i ftoht se kurrë...

Aktualitet22:23 - 7 Dhjetor, 2018

Mes lotëve, Merkel mesazh politikës/ Koha për një kapitull të ri

Delegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg, ku do të zgjidhet pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel,...

Aktualitet11:53 - 7 Dhjetor, 2018

“Luftove fort me atë sëmundje të mallkuar!”/Ndahet nga jeta gazetarja e kronikës pas sëmundjes së rëndë

Sot është një ditë e trishtë për median shqiptare, pasi raportohet për ndarjen nga jeta të gazetares së kronikës, Sonila...

Trending

Read previous post:
“Luftove fort me atë sëmundje të mallkuar!”/Ndahet nga jeta gazetarja e kronikës pas sëmundjes së rëndë

Sot është një ditë e trishtë për median shqiptare, pasi raportohet për ndarjen nga jeta të gazetares së kronikës, Sonila...

Close