E burgosura kërcënon Xhenetin me jetë, Selim mëson arrestimin e saj, ja ç’do ndodhë sot – CNA
Connect with us

Aktualitet

E burgosura kërcënon Xhenetin me jetë, Selim mëson arrestimin e saj, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Kaja shkon në shtëpinë e Xhenetit dhe kërkon të takojë Mukadezin. Beste i thotë se Mukadez nuk ndodhet në shtëpi. Kaja i thotë se do vijë përsëri. Orhan i kërkon aksionet Arzus. Sema thotë se ato aksione janë meritë e Rëzait dhe haku i fëmijëve të saj. Orhan i thotë Arzus se do ja blejë aksionet sado që të jetë vlera. Arzu nuk pranon dhe ja bën të qartë Semës se nuk do largohet nga shtëpia. Mahir mbron Arzun. Orhan i kujton Ozlemin. Mahir dhe Orhan zihen. Mahir i premton Arzus se nuk do lejoj më ta lëndojnë. Arzu nuk e pranon ndihmën e tij.

Melisa i bërtet Arzus pse nuk e mbështet Mahirin. Arzu niset t’i thotë diçka por më pas pendohet. Melisa i thotë Arzus se mërzitet shumë për Mahirin. Ajo akuzon Arzun se nuk mendon për familjen por vetëm për punën. Arzu i tregon që Xhenet është në burg. Melisa i kërkon falje dhe e përqafon. E burgosura e akuzon Xhenetin për hajdute. Xhenet i thotë se është e pafajshme. E burgosura nxehet me Xhenetin dhe e kërcënon që t’i japë paratë. Policet e fusin në birucë të burgosurën. Mahir takohet me Ozlemin. Ozlem e këshillon t’i qëndrojë pranë Arzus që t’i fitojë besimin. Mukadez i shkon Arzus në kompani dhe i bërtet në mes të mbledhjes. Orhan i premton Mukadezit se do e nxjerrë Xhenetin nga burgu. Orhan e kupton mashtrimin e Arzus. Arzu nuk e pranon që e ka bërë ajo. Sema i jep urdhër Ozlemit të mos takohet më me Mahirin. Avokati informon Semën se Xhenetin e kanë arrestuar. Ozlem njofton Selimin që Xhenet është arrestuar.

Aktualitet

Përulet Rama, thirrje studentëve/ Ngrini urën e komunikimit

Publikuar

-

By

Studentët e Universiteteve të Shqipërisë janë pozicionuar para ambienteve të Ministrisë së Arsimit, nga ku kanë kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre, por nuk kanë pranuar dialog apo negociata.

Kjo ka sjellë reagimin e kryeministrit Edi Rama, i cili në një postim në rrjetet sociale ka riftuar studentët për dialog, pasi sipas tij pa krijimin e urës së komunikimit me qeverinë nuk ka plotësim kërkesash.

“Të dashur protestues,

‪Kjo s’është një lojë force, as një lojë kungulleshkash dhe as një lojë e ka kush e ka. Vazhdojeni protestën sa të doni, po ngrini urën e komunikimit me qeverinë. Unë ju pres në çdo orë që të doni dhe jam gati të punoj me ju, jo për t’i dhënë përgjigje pozitive 8 pikave po e po, por për ta kthyer këtë moment, në çeljen e një faze të re transformimesh për universitetin.

‪Do të ishte hera e parë në historinë e protestave në botë, që protestuesit kërkojnë nga qeveria plotësimin e disa kërkesave dhe s’duan të ulen në tryezë me qeverinë që u thotë hajdeni t’i plotësojmë! (Mbase “tryeza e qeverisë” është një term që e kufizon imagjinatën, po fare mirë mund të takohemi në sallën e parlamentit në sytë e gjithë popullit shqiptar. Ju 140 plus tërë karriget e ministrave me 8 pikat tuaja dhe unë përballë jush, me 8+ pikat e mia”,– u shpreh Rama.

Rama i ka bërë thirrje studentëve që të mos refuzojnë ata që u shtrijnë dorën e bashkëpunimit, duke theksuar se në parim është dakord me kërkesat e studentëve, por që duhet patjetër dialog.

LEXO EDHE:  Bixhoz me dashurinë/ Om sheh hallën duke kryer vetëvrasje, ja ç’do ndodhë sot

“Kujdes nga kushdo ju mëson t’u jepni ultimatume atyre që ju shtrijnë dorën e bashkëpunimit, sepse ju mëson si të bëheni humbës në jetë! Ndërsa kush kujton se një qeveri mund të kuptojë gjuhën e ultimatumeve, ndërkohë që vetë qeveria flet me gjuhën e Dialogut, e ka gabim. Nëse ju keni lënë mësimin për ta bërë universitetin më të mirë, bujrum të ulemi dhe të fillojmë punën bashkarisht për këtë qëllim pa humbur kohë. Çfarë presim?

‪Ju jeni 10 mijë, studentët në Shqipëri janë 140 mijë. Ju flisni dhe s’doni të dëgjoni, unë i dëgjoj të gjithë dhe dua të flas edhe me ju. Ju keni 1 pikë pastaj bëhen 4 pika dhe më pas shkojnë 8 pika, ndërsa unë kam më shumë se 8 pika.

Në parim jam dakord me pikat tuaja, por secila prej tyre duhet zbërthyer dhe kthyer në një politikë financimi, investimi apo administrimi. E kjo nuk bëhet si gjëagjëzë në distancë, po si produkt i punës së përbashkët me laps e me letër.

‪Ju e dini vetë, po unë jam me ju jo me Ariun dhe Ariun se keni në qeveri po brenda e rrotull jus”,- përfundon Rama./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto-Protestë madhështore/ Studentët mblidhen para Ministrisë së Arsimit

Publikuar

-

By

Ka filluar tubimi madhështor i studentëve pranë Ministrisë së Arsimit, e cila do të jetë edhe stacioni i tyre i protestës masive që zhvillohet në të gjitha Universitetet e vendit.

Studentët e të gjitha fakulteteve në Tiranë kanë marshuar fillimisht në Bulevard dhe më pas janë mbledhur tek ministria.

Studentët e Politeknikut, Arteve dhe Gjeologji Minierave u mblodhën tek Korpusi dhe më pas kanë parakaluar në Bulevard para kryeministrisë ku ka pasur ovacione dhe thirrje për kryeministrin Edi Rama.

LEXO EDHE:  Bixhoz me dashurinë/ Om sheh hallën duke kryer vetëvrasje, ja ç’do ndodhë sot

Ata e kanë nisur me këndimin e Himnit Kombëtar dhe më pas me parulla për plotësimin e kërkesave të tyre, kryesisht uljen e tarifave. Studentët e gjeologji minierave janë me kaska të verdha, ndërsa studentët e arteve kanë marrë veglat muzikore.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Video- Pamje të rënda/ Dhunohet autori i vrasjes së 21-vjeçares

Publikuar

-

By

I riu, i cili i mori jetën 21-vjeçares Eleni Topaludhi, pak ditë më parë në ishullin e Rodosit është dhunuar barbarisht në burgun e Avlonës, në Greqi.

Nga video e siguruar nga CNA.al shihet se një grup të burgosurish që kanë hyrë me dhunë në qelinë e tij e godasin me shkelma dhe grushta 19-vjeçarin shqiptar, Aleksandër Lucaj.

Të burgosurit që e godasin Lucajn janë të nacionaliteteve të ndryshme, ndërsa mes tyre është të paktën një gardian.

LEXO EDHE:  Xhenet mëson se Kaja është babai i saj, ja ç’do ndodhë sot

Lidhur me ngjarjen ka reaguar edhe avokati grek i popullit, si dhe shoqatat në mbrojtje të të dënuarve. Në një deklaratë të tyre, ata thonë se pavarësisht vrasjes makabre që 19-vjeçari dhe shoku i tij kanë kryer, ata janë tashmë në duart e drejtësisë dhe askush nuk ka të drejtë t’i dhunojë dhe persekutojë me akte vetëgjyqësie.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:24 - 10 Dhjetor, 2018

Mesazhi i Ambasadës së SHBA/ Zhvilloni proces të lirë zgjedhor për KLP dhe KLGJ

Ambasada Amerikane në Tiranë ka kërkuar që sistemi i drejtësisë në vend të jetë tërësisht funksional. Në një postim në...

Aktualitet18:38 - 10 Dhjetor, 2018

Ndryshimet klimatike/ Jepet alarmi në Poloni: Bota përballet me një krizë të madhe

Në Poloni u zhvillua një Samitin për Klimën organizuar nga Kombet e Bashkuara. Gjatë këtij Samiti është dhënë alarmi se...

Aktualitet17:11 - 10 Dhjetor, 2018

Artan Fuga hedh akuza të forta/ Zbulon kush po rrjep studentët

Për akademikun dhe profesorin e  njohur, Artan Fuga, Bordit të Menaxhimi të Universiteteve janë ata që po rrjepin pedagogë e...

Aktualitet16:26 - 10 Dhjetor, 2018

Protesta në Kavajë e Shkodër/ Shoferët kundër çmimit të karburantit

Shoferët në qytetin e Kavajës dhe të Shkodrës kanë bllokuar rrugët dhe janë  duke protestuar për çmimin e  lartë të...

Aktualitet15:35 - 10 Dhjetor, 2018

Amnistia/ Të dënuarit në Burrel, letër Ministrisë së Drejtësisë

Plot 55  të dënuar në burgun e Burrelit i kanë dërguar sot një letër Ministrisë së Drejtësisë, për shkak të...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

70 vjet zyrtarizim i të drejtat të njeriut/ Çpo ndodh me lirinë e barazinë

70 vjet Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut. Në celebrimin e përvjetorit, Michelle Bachelet, Komisarja e Lartë e OKB...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

Foto- Studentët vijojnë protestën/ Tubim masiv para Ministrisë së Arsimit

Pavarësisht ftesës së Ramës për dialog, studentët nuk tërhiqen por vijojnë të qëndrojnë duke protestuar në mënyrë paqësore para Ministrisë...

Aktualitet22:38 - 9 Dhjetor, 2018

Zëri i Amerikës/ Trajtimi i rasteve të korrupsionit në Kosovë

Në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, organizatat e shoqërisë civile në Kosovë thonë se edhe gjatë vitit 2018, me gjithë përmirësimet...

Aktualitet19:51 - 9 Dhjetor, 2018

Protestat/ Franca-Trump: Mos ndërhy në çështjet tona të brendshme

Ministri i Jashtëm i Francës i bëri thirrje Presidentit amerikan Donald Trump të dielën, që të mos ndërhyjë në politikën...

Aktualitet18:27 - 9 Dhjetor, 2018

“Merkeli mbetet kancelare”

E vogël përparësia, me të cilën u zgjodh Annegret Kramp-Karrenbauer kryetare e re e CDU-së. E besuara e Merkelit duhet...

Aktualitet18:01 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta e Astirit/ Basha: Policia po ushtron dhunë ndaj banorëve

Banorët e zonës së Astirit kanë dalë sërish pasditen e sotme në protestë për të mos lejuar shembjen e banesave...

Aktualitet17:31 - 9 Dhjetor, 2018

Përfundon protesta e studentëve/ Nesër sërish para Ministrisë së Arsimit

Sapo është mbyllur protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit. Pas refuzimit që i bënë ftesës për dialog nga kryeministri...

Aktualitet15:16 - 9 Dhjetor, 2018

Studentët shkresë Ramës e Ruçit/ Kërkesat të panegociueshme

Këshillat studentorë i kanë drejtuar një letër kryeministrit Edi Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruci, Ministrisë së Arsimit dhe Universiteteve...

Aktualitet14:55 - 9 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj kërkesë studentëve/ Qëndroni të pastër, jo si ata të 90-ës

Protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit ditën e sotme i është bashkuar, edhe artisti Robert Aliaj. Duke folur para...

Aktualitet14:37 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta në Bruksel/ Arrestohen 400 persona

Pas Parisit protesta të dhunshme kanë nisur edhe në Bruksel. Mësohet se më shumë se 400 njerëz janë arrestuar pas...

Aktualitet08:45 - 9 Dhjetor, 2018

Video-Kaos nga protestat në Paris/ Kulla Eifel dhe muzetë qëndrojnë të mbyllura

Protesta  e  ‘jelekëve të verdhë’ në Paris është përshkallëzuar. Mësohets e Kulla Eifel, dyqanet, restorantet dhe muzetë vijojnë të qëndrojnë...

Aktualitet17:39 - 8 Dhjetor, 2018

Media e huaj tregon skandalin/ Shqipëria publikon të dhëna të agjentëve sekretë

“The Independent” ka bërë publike një skandal të Shqipërisë që rrezikon sigurinë e vendit dhe atë ndërkombëtare. Në raportimin e...

Aktualitet16:56 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta te Bregu i Lumit/ Banori: Shtëpitë tona nuk i lëmë pa gjak

Banorët e “Bregut të Lumit” kanë nisur sërish sot protestën e tyre për mbrojtjen e banesave nga shembja për ndërtimin...

Aktualitet15:46 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studenti: Zyrtarët e Ministrisë së Arsimit na provokuan

Një student i Fakultetit të Ekonomisë ka folur në studion e Report Tv për protestën dhe kërkesate tyre ndaj Ministrisë...

Aktualitet15:14 - 8 Dhjetor, 2018

Foto-Përleshje gjatë protestave në Paris/ Policia hedh gaz lotsjellës

Policia franceze hodhi gaz lotsjellës të shtunën mbi protestuesit me “jelekë të verdhë” në Champs Elysees. Demonstruesit po protestojnë kundër...

Aktualitet15:00 - 8 Dhjetor, 2018

Foto/ Përurohet në Vjenë romani në gjuhën gjermane “1803” i autorit Besim Xhelili

Shkrimtari nga Tetova me banim në Vjenë të Austrisë Besim Xheli, të premten në mbrëmje, më 7 dhjetor 2018,  në...

Aktualitet14:02 - 8 Dhjetor, 2018

Vlerësimi i ARRSH/ Ulet numri i objekteve që preken nga Unaza e Madhe

Autoriteti Rrugor Shqiptar, ALUIZNI, Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, IKMT dhe Bashkia Tiranë kanë përmbyllur fazën finale të...

Aktualitet12:45 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Policia kordon për ndarjen e banorëve të Astirit nga studentët

Protestës së studentëve për uljen e tarifave të studimit para Ministrisë së Arsimit i janë bashkuar edhe banorët e zonës...

Aktualitet00:01 - 8 Dhjetor, 2018

Zvicra injoron ultimatumin e BE-së, për firmosjen e traktatit të bashkëpunimit

Qeveria zvicerane do të konsultojë me agjentët e brendshëm të energjisë, një projekt-traktat që përcakton lidhjet me Bashkimin Evropian, duke...

Aktualitet23:58 - 7 Dhjetor, 2018

Kriza e Makron në Francë, një rrezik për mbarë Evropën

Nga Natalie Nougayrède Për hir të Evropës, Emanuel Makron ka nevojë për ndihmën, dhe jo neverinë apo urrejtjen tonë. Një...

Aktualitet22:42 - 7 Dhjetor, 2018

I ftohti ekstrem ‘pushton’ Kinën/ Jep alarmi i kuq

Në Kinë është dhënë alarmi i kuq se dimri i këtij viti, do të jetë më i ftoht se kurrë...

Aktualitet22:23 - 7 Dhjetor, 2018

Mes lotëve, Merkel mesazh politikës/ Koha për një kapitull të ri

Delegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg, ku do të zgjidhet pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel,...

Aktualitet11:53 - 7 Dhjetor, 2018

“Luftove fort me atë sëmundje të mallkuar!”/Ndahet nga jeta gazetarja e kronikës pas sëmundjes së rëndë

Sot është një ditë e trishtë për median shqiptare, pasi raportohet për ndarjen nga jeta të gazetares së kronikës, Sonila...

Trending

Read previous post:
“Digjen” Athina e Selaniku/ Protesta të dhunshme antiqeveritare

Dhunë e bomba zjarri kanë shoqëruar protestat e grekëve në 10-vjetorin e vrasjes së 15-vjeçarit Aleksis Grigoropulos. Në mediat vendase...

Close