Bushati e thotë copë/ Dy studente i treguan shqiptarëve, si po i gënjen Rama prej 5 vitesh – CNA
Connect with us

Aktualitet

Bushati e thotë copë/ Dy studente i treguan shqiptarëve, si po i gënjen Rama prej 5 vitesh

Publikuar

-

Analisti Andi Bushati në një  artikull, të tijin ka reaguar për protestën e studentëve. Bushati është ndalur veçanërisht tek pankarata e dy studenteve, në të cilën shkruhej “Mbrëmë fjeta tek konviket 3D të inxhinjerisë”.

“Gjetja ishte super seksi (në kuptimin inteligjent të fjalës). Ajo i përgjigjej flakë për flakë një postimi që Edi Rama kishte shpërndarë dje, ku tregohej se si do rikonstruktoheshin në imagjinatën e tij dixhitale konviketet e studentëve.

Në vend të gjendjes së tyre të mjerë, rrjepjes që iu bëhet për të çuar paratë e tyre tek oligarkët, kryeministri i vendit u propozonte një të ardhme virtuale.

Kjo është fabula e qeverisjes së tij: në këmbim të mizerjes të tregon kartolinën; në vend të varfërisë, projektet e gratacielave gjigande; në vend të shtëpisë që të prish, maketin shumngjyrësh të rreth rrotullimit tek shqiponja.

Dhe pikërisht këtu, fabula e studentëve që po protestojnë i ngjan asaj të banorëve të unazës së re. Edhe me ata, e njëjta parodi. Në vend të shtëpive që po u prishnin për të fituar plot 20 milionë euro nga tenderi 40 milionësh për 2.2 km rrugë, u tregonin, ashtu si indianëve pasqyrat, projektin dixhital të unazaës”, – ka shkruar Bushati.

Më tej ai është shprehur se Rama do të shesë një realitet virtual, në vend të një vjedhjeje reale.

“Ajo është gjithmonë e njëjta, si tek sheshi shqiponja, si tek teatri i Bjorke Ingels, si tek projektet e rilindjes urbane, si tek PPP 1 miliard euroshe dhe si tek kjo e fundit: konviket e reja të qytetit studenti”, – ka nënvizuar ai më tej në shkrimin e tij.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI /DEMOKRATËT DUHET TË ZGJEDHIN SOT MES RUDINA AZEM HAJDARIT DHE LULZIM...BASHËS

Bushati i ka cilësuar dy vajzat, që mbanin pankartën, si dy të reja të të hijshme, të cilat me një slogan të vetëm se e kishin kuptuar këtë butafori që mundohet t’i gënjejë shqiptarët prej 5 vitesh.

“Dhe prandaj ato marshuan sot në rrugë. Jo vetëm dhe thjeshtë se nuk kanë një shtrat komod për të fjetur në konvikt. Jo vetëm dhe thjeshtë se nuk kanë para për një provim të prapambetur. Jo vetëm dhe thjeshtë për të përgjysmuar tarifën e studimit. Zaptimi i rrugëve të Tiranës dhe protesta që ka marrë përmasa të paimagjinuara, por tregon se ata studentë kanë kuptuar shumë më shumë. Se ata janë të ndërgjegjshëm që hajduti 3D po vjedh të ardhmen e tyre. Po vjedh shkollimin e sotëm, punësimin e nesërm, të ardhmen e lirë, një shoqëri me shance të njëjta dhe me mundësi të barabarta”, – vazhdoan ai.

Ndërsa në përfundim të këtij artikulli Bushati ka shkruar “Nuk ka më dyshim se ata e kanë kuptuar se nga u vjen e keqja. Dhe këtë nuk ka më talent dixhital që ta fshehë.”/ CNA.al

Aktualitet

Studentët e vënë me “shpatulla pas muri”/ Universiteti i Shkodrës u plotëson kërkesat

Publikuar

-

By

Krahas studentëve në Tiranë, protesta janë zhvilluar edhe në rrethe. Paraditen e sotme, të rinjtë e qytetit të Shkodrës mbushën rrugët, duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre.

Ndërkohë ka reaguar Universiteti i Shkodrës, i cili ka plotësuar tre kërkesat kryesore të studentëve, të cilët disa ditë më parë i ishin drejtuar Universitetit më një shkresë.

Janë 3 kërkesa në total nga studentët e Shkodrës, ku e para është ulja e notes mesatare nga 9 ne 7 për studimet ne master dhe doktoratur si dhe të mundësohet liria e zgjedhjes mes provimit dhe temës së diplomës.

Kërkesa e dytë ka të bejë me rimbursimet për ekspeditat që bëjnë studentet duke kërkuar që tërhiqen dhe të jene pjesë e buxhetit të universitetit.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ Edmond Tupe i jep mesazhin e fortë Qeverisë

Kërkesa e trete është vënia në funksion e godinës se re të universitetit të Shkodrës brenda janarit të vitit të ardhshëm.

Por pavarësisht se kërkesat e tyre kryesore janë plotësuar, studentët e Shkodrës shprehen se ata do të sensibilizohen me studentët në Tiranë në rast se nuk plotësohen kërkesat e këtyre të fundit, por edhe të tyre për tarifat.

Studentët e Shkodrës thonë se do udhëtojnë për në Tiranë në mbështetje të moshatarëve të tyre në kryeqytet.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Protesta/ Ish-kryeministri mbështet studentët

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri Sali Berisha ka nderuar studentët që sot ndodhen para Ministrisë së Arsimit, duke protestuar kundër ligjit për Arsimin e Lartë.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha shkruan se sot në vend vërshojnë lumenj revolte dhe pakënaqësie.

“Lumenj revolte dhe pakenaqesie ndaj Kakistokracise ne grahmat e fundit ne mbeshtetje te studenteve vershojne sot ne mbare Shqiperine. Nderim studenteve dhe revolucionit te tyre per drejtesi sociale.”-shkruan ish-kryeministri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Basha “thikë pas shpine” studentëve/ Këshilltari i PD zbulon skandalin

Publikuar

-

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar sot në lidhje me protestën e studentëve. Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruante se “Ndryshimi në arsimin e lartë fillon me shfuqizimin e ligjit të arsimit të lartë dhe dyfishimin e buxhetit të arsimit.”.

Por, pas këtij postimi ka reaguar këshilltari i djathtë në Bashkinë e Tiranës, Fabian Topollaj.

Në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se studentët nuk e kanë me Ramën, por me të gjithë bashkëpunëtorët e tij.

Më tej, Topollaj thekson se Basha duhet të përgjigjet se pse nuk e dërgoi ligjin në fjalë për ta anulluar në Gjykatën Kushtetuese, ndërkohë që i kishte të gjitha mundësitë.

Për më tepër, Topollaj shkruan se ishte vetë ai që kishte përgatitur dy materiale me argumenta për ta hedhur poshtë ligjin në fjalë, por që Basha nuk e dërgoi kurrë në Kushtetuese.

“Studentet nuk e kane vetem me Ramen por me te gjithe bashkepunetoret e tij.

LEXO EDHE:  Protestë masive/ Këto janë rrugët që do bllokojnë studentët

Sot Basha perseriti qe do te anulloje ligjin e arsimit te larte nese vjen ne pushtet, por nuk shpjegoi pse nuk perdori mundesine qe i jepte Kushtetuta opozites parlamentare per ta goditur ligjin ne Gjykate Kushtetuese edhe pse ka pasur ne kohen e miratimit te ligjit vetem nga une 2 materiale te pergatitura me argumenta te bollshem kushtetues per anullimin e tij.”-shkruan Topollaj.

Më tej, Topollaj thekson se tashmë ka përfunduar afati ligjor për kundërshtimin e këtij ligji në Gjykatë.

“Sot kjo mundesi nuk ekziston me, sepse ka kaluar afati i kundershtimit te ketij ligji ne Gjykate.
Kjo eshte arsyeja qe sot studentet nuk e pranojne opoziten zyrtare ne protesten e tyre dhe e konsiderojne ate njesoj fajtore per situaten. Lufta e opozites duhej te qe bere ne kohen e miratimit te ligjit te arsimit te larte, sot opozita formale eshte jashte kohe….”-përfundon postimin e tij Topollaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:24 - 10 Dhjetor, 2018

Mesazhi i Ambasadës së SHBA/ Zhvilloni proces të lirë zgjedhor për KLP dhe KLGJ

Ambasada Amerikane në Tiranë ka kërkuar që sistemi i drejtësisë në vend të jetë tërësisht funksional. Në një postim në...

Aktualitet18:38 - 10 Dhjetor, 2018

Ndryshimet klimatike/ Jepet alarmi në Poloni: Bota përballet me një krizë të madhe

Në Poloni u zhvillua një Samitin për Klimën organizuar nga Kombet e Bashkuara. Gjatë këtij Samiti është dhënë alarmi se...

Aktualitet17:11 - 10 Dhjetor, 2018

Artan Fuga hedh akuza të forta/ Zbulon kush po rrjep studentët

Për akademikun dhe profesorin e  njohur, Artan Fuga, Bordit të Menaxhimi të Universiteteve janë ata që po rrjepin pedagogë e...

Aktualitet16:26 - 10 Dhjetor, 2018

Protesta në Kavajë e Shkodër/ Shoferët kundër çmimit të karburantit

Shoferët në qytetin e Kavajës dhe të Shkodrës kanë bllokuar rrugët dhe janë  duke protestuar për çmimin e  lartë të...

Aktualitet15:35 - 10 Dhjetor, 2018

Amnistia/ Të dënuarit në Burrel, letër Ministrisë së Drejtësisë

Plot 55  të dënuar në burgun e Burrelit i kanë dërguar sot një letër Ministrisë së Drejtësisë, për shkak të...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

70 vjet zyrtarizim i të drejtat të njeriut/ Çpo ndodh me lirinë e barazinë

70 vjet Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut. Në celebrimin e përvjetorit, Michelle Bachelet, Komisarja e Lartë e OKB...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

Foto- Studentët vijojnë protestën/ Tubim masiv para Ministrisë së Arsimit

Pavarësisht ftesës së Ramës për dialog, studentët nuk tërhiqen por vijojnë të qëndrojnë duke protestuar në mënyrë paqësore para Ministrisë...

Aktualitet22:38 - 9 Dhjetor, 2018

Zëri i Amerikës/ Trajtimi i rasteve të korrupsionit në Kosovë

Në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, organizatat e shoqërisë civile në Kosovë thonë se edhe gjatë vitit 2018, me gjithë përmirësimet...

Aktualitet19:51 - 9 Dhjetor, 2018

Protestat/ Franca-Trump: Mos ndërhy në çështjet tona të brendshme

Ministri i Jashtëm i Francës i bëri thirrje Presidentit amerikan Donald Trump të dielën, që të mos ndërhyjë në politikën...

Aktualitet18:27 - 9 Dhjetor, 2018

“Merkeli mbetet kancelare”

E vogël përparësia, me të cilën u zgjodh Annegret Kramp-Karrenbauer kryetare e re e CDU-së. E besuara e Merkelit duhet...

Aktualitet18:01 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta e Astirit/ Basha: Policia po ushtron dhunë ndaj banorëve

Banorët e zonës së Astirit kanë dalë sërish pasditen e sotme në protestë për të mos lejuar shembjen e banesave...

Aktualitet17:31 - 9 Dhjetor, 2018

Përfundon protesta e studentëve/ Nesër sërish para Ministrisë së Arsimit

Sapo është mbyllur protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit. Pas refuzimit që i bënë ftesës për dialog nga kryeministri...

Aktualitet15:16 - 9 Dhjetor, 2018

Studentët shkresë Ramës e Ruçit/ Kërkesat të panegociueshme

Këshillat studentorë i kanë drejtuar një letër kryeministrit Edi Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruci, Ministrisë së Arsimit dhe Universiteteve...

Aktualitet14:55 - 9 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj kërkesë studentëve/ Qëndroni të pastër, jo si ata të 90-ës

Protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit ditën e sotme i është bashkuar, edhe artisti Robert Aliaj. Duke folur para...

Aktualitet14:37 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta në Bruksel/ Arrestohen 400 persona

Pas Parisit protesta të dhunshme kanë nisur edhe në Bruksel. Mësohet se më shumë se 400 njerëz janë arrestuar pas...

Aktualitet08:45 - 9 Dhjetor, 2018

Video-Kaos nga protestat në Paris/ Kulla Eifel dhe muzetë qëndrojnë të mbyllura

Protesta  e  ‘jelekëve të verdhë’ në Paris është përshkallëzuar. Mësohets e Kulla Eifel, dyqanet, restorantet dhe muzetë vijojnë të qëndrojnë...

Aktualitet17:39 - 8 Dhjetor, 2018

Media e huaj tregon skandalin/ Shqipëria publikon të dhëna të agjentëve sekretë

“The Independent” ka bërë publike një skandal të Shqipërisë që rrezikon sigurinë e vendit dhe atë ndërkombëtare. Në raportimin e...

Aktualitet16:56 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta te Bregu i Lumit/ Banori: Shtëpitë tona nuk i lëmë pa gjak

Banorët e “Bregut të Lumit” kanë nisur sërish sot protestën e tyre për mbrojtjen e banesave nga shembja për ndërtimin...

Aktualitet15:46 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studenti: Zyrtarët e Ministrisë së Arsimit na provokuan

Një student i Fakultetit të Ekonomisë ka folur në studion e Report Tv për protestën dhe kërkesate tyre ndaj Ministrisë...

Aktualitet15:14 - 8 Dhjetor, 2018

Foto-Përleshje gjatë protestave në Paris/ Policia hedh gaz lotsjellës

Policia franceze hodhi gaz lotsjellës të shtunën mbi protestuesit me “jelekë të verdhë” në Champs Elysees. Demonstruesit po protestojnë kundër...

Aktualitet15:00 - 8 Dhjetor, 2018

Foto/ Përurohet në Vjenë romani në gjuhën gjermane “1803” i autorit Besim Xhelili

Shkrimtari nga Tetova me banim në Vjenë të Austrisë Besim Xheli, të premten në mbrëmje, më 7 dhjetor 2018,  në...

Aktualitet14:02 - 8 Dhjetor, 2018

Vlerësimi i ARRSH/ Ulet numri i objekteve që preken nga Unaza e Madhe

Autoriteti Rrugor Shqiptar, ALUIZNI, Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, IKMT dhe Bashkia Tiranë kanë përmbyllur fazën finale të...

Aktualitet12:45 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Policia kordon për ndarjen e banorëve të Astirit nga studentët

Protestës së studentëve për uljen e tarifave të studimit para Ministrisë së Arsimit i janë bashkuar edhe banorët e zonës...

Aktualitet00:01 - 8 Dhjetor, 2018

Zvicra injoron ultimatumin e BE-së, për firmosjen e traktatit të bashkëpunimit

Qeveria zvicerane do të konsultojë me agjentët e brendshëm të energjisë, një projekt-traktat që përcakton lidhjet me Bashkimin Evropian, duke...

Aktualitet23:58 - 7 Dhjetor, 2018

Kriza e Makron në Francë, një rrezik për mbarë Evropën

Nga Natalie Nougayrède Për hir të Evropës, Emanuel Makron ka nevojë për ndihmën, dhe jo neverinë apo urrejtjen tonë. Një...

Aktualitet22:42 - 7 Dhjetor, 2018

I ftohti ekstrem ‘pushton’ Kinën/ Jep alarmi i kuq

Në Kinë është dhënë alarmi i kuq se dimri i këtij viti, do të jetë më i ftoht se kurrë...

Aktualitet22:23 - 7 Dhjetor, 2018

Mes lotëve, Merkel mesazh politikës/ Koha për një kapitull të ri

Delegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg, ku do të zgjidhet pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel,...

Aktualitet11:53 - 7 Dhjetor, 2018

“Luftove fort me atë sëmundje të mallkuar!”/Ndahet nga jeta gazetarja e kronikës pas sëmundjes së rëndë

Sot është një ditë e trishtë për median shqiptare, pasi raportohet për ndarjen nga jeta të gazetares së kronikës, Sonila...

Trending

Read previous post:
“Luftove fort me atë sëmundje të mallkuar!”/Ndahet nga jeta gazetarja e kronikës pas sëmundjes së rëndë

Sot është një ditë e trishtë për median shqiptare, pasi raportohet për ndarjen nga jeta të gazetares së kronikës, Sonila...

Close