Vendimet e Komisionit të Disiplinës/ Partizani pa tifozë kundër Kukësit, e pëson dhe Tirana – CNA
Connect with us

Aktualitet

Vendimet e Komisionit të Disiplinës/ Partizani pa tifozë kundër Kukësit, e pëson dhe Tirana

Publikuar

-

Komisioni i Disiplinës vazhdon të mbajë stadiumet e boshatisura në ndeshjet që duhet të shihen si të denja për kartolina dhe ku mundësitë që stadiumet të jenë plot, janë të mëdha. Kështu, në vendimet e bëra publike ditën e sotme, Partizani është dënuar me një ndeshje pa tifozë dhe do të jetë pikërisht takimi ndaj një rivali direkt si Kukësi, ndeshja te e cila do të dëgjohen vetëm udhëzimet e trajnerëve.

Sjellja e tifozerisë në derbi, ku u përdorën flakadanë dhe tymuese është vlerësuar nga Disiplina si një sjellje mjaft e gabuar dhe përveç dënimit të fushës, ‘Demat e kuq’ duhet të paguajnë edhe gjobë 200 mijë lek. Sakaq, e ka pësuar edhe Tirana që nga sjellja e tifozerisë, ka marrë një gjobë me vlerën e 100 mijë lekëve.

Vendimet e plota të Komisionit të Disiplinës:

Aktualitet

Arsimi i lartë/ Artan Fuga tregon masat që duhen marrë

Publikuar

-

By

Akademiku dhe Pedagogu i Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Artan Fuga, ka bërë disa sugjerime se çfarë nevojitet të bëhet me arsimin e lartë në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, pedagogu i rendit në nëntë pika masat që i duhen ndërrmarrë.

Krijimi i  Këshillit të Emergjencës në Ministrinë  e Arsimit është ndryshimi i parë që duhet bërë sipas profesorit Artan Fugës.

“1. Krijimi i një keshilli emergjence prane ministrise te arsimit ose edhe me lart per reformimin e arsimit te larte.

  1. Pergatittja e nje samiti a kongresi per arsimin e larte me te gjithe aktoret e interesuar sociale e politike dhe intelektuale te vendit. Urgjent.
  2. Amendime te ligjit per arsimin e larte
  3. Perpunimi i shpejte i modelit të universiteteve publike shqiptare
  4. Pezullimi i te gjithe bordeve universitare dhe agjencive të ministrisë per nje kohe te dyte derisa te perpunohet modeli i ri i administrimit.
  5. Pranimi i pageses me keste i detyrimeve financiare te studenteve
  6. Pranimi i perpunimit te nje ligji te integrimit te shkences dhe kultures e dijes ne shoqëri e sotme shqiptare.
  7. Planifikimi i nje studimi mbi gjendjen e arsimit te larte ne Shqiperi dhe paraqitja e tij si nje plan masash Kuvendit te Shqipërise.
  8. Bashkia Tiranë të ktheje ne destinacionin e perdorimit te aseteve te UT qe i jane uzurpuar ne menyre arbitrare.”- shkruan në postimin e tij akademiku Artan Fuga./CNA.al
LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Robert Aliaj ‘shuplakë’ Ramës/ E ka humbur kontaktin me realitetin

Publikuar

-

By

Artisti Robert Aliaj gjatë një interviste në emisionin “KafeIN” ka folur në lidhje me protestën e studentëve.

Aliaj paralajmëroi se opozita përpiqet të dëmtojë protestën  sepse kërkon të faktorizohet.

“Jam i  zhgënjyer nga Rama sepse ai e ka humbur  kontaktin me realitetin”, – tha artisti.

Gjithashtu  gjatë kësaj interviste, ai foli edhe për precedimin penal, pasi doli në protestë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Deklaratat për arsimin/ Gazetari: Rama ndodhet në botë tjetër

Publikuar

-

By

Gazetari Denis Dyrnjaja ka reaguar pas deklaratave të fundit që kryeminsitri Edi Rama bëri nga takimi me drejtuesit e universiteteve, ku tha se ishte i painformuar se çfarë kishte ndohur deri më tani me arsimin e lartë.

Në një postim në rrjetet sociale, Dyrnjaja shkruan se kryeministri di më mirë se çfarë ndodh me futbollistin Cristiano Ronaldon sesa çbëhet me arsimin në vend.

“Kryeministri di më shumë se çfarë ndodh me Cristiano Ronaldon se me studentët!’- thotë ai.

Më tej gazetari pyet se kush e ka fajkin që Rama nuk është i informuar se në çfarë gjendje është arsimi dhe se nuk e ka dittur që pagujnë edhe të verbërit.

“Kush e ka fajin që Kryeministri nuk paska patur dijeni për gjendjen në arsim sa nuk ka ditur që paguajnë edhe të verbërit?! Dikush duhet të përgjigjet por Kryeministri nuk thotë se kush ja ka fajin që se ka informuar.”- vijon Dyrnjaja.

Sipasi tij kryeministri Edi Rama do vetëm që të heqë përgjegjësitë nga vetja, duke thënë se nuk dinte gjë për dokumente false, apo për vjedhjen që kanë ndodhur në arsim.

“Se dija që ishte kjo gjendje në arsim, se dija që kishte një firmë fantazmë me dokumenta false që rrëmben 18 milion euro te unaza e re-thotë kryeministri. Atëherë meqë s’di asgjë merru me një punë tjetër se kryeministri nuk është hobi është detyrë, është përgjegjësi është përgjegjshmëri.”- shprehet gazetari.

Në fund të shkrimit ai thotë se nuk mund të vazhdohet më kështu, pasi deklaratat e sotme që kryemnistri bëri në takimin eme drejtuesit e universiteteve treguan se ai është i shkëputur nga realiteti.

“Nuk mund të kalohen dy mandate duke thënë më vjen keq…ose duke u habitur sesi paska qenë gjendja. Kjo tregon se shkëputur ose të kanë shkëputur nga realiteti.”- mbyll postimin në rrjetet sociale gazetari Denis Dyrnjaja./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:00 - 13 Dhjetor, 2018

Arsimi i lartë/ Artan Fuga tregon masat që duhen marrë

Akademiku dhe Pedagogu i Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Artan Fuga, ka bërë disa sugjerime se çfarë nevojitet...

Aktualitet19:19 - 13 Dhjetor, 2018

Protesta në Shkodër/ Policia përplaset me qytetarët

Në protesta e zhvilluara pasditen e sotme, për taksat dhe çmimin e naftës në qytetin e Shkodrës ka pasur përplasje...

Aktualitet18:53 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Madhe/ Bashkia njofton prishjen e një ndërtese tjetër

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit i Bashkisë së Tiranës ka prishur ditën e sotme një tjetër godinë 3 katëshe në...

Aktualitet18:38 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga...

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Aktualitet13:51 - 13 Dhjetor, 2018

Përfundon seanca plenare/ Studentët zhvendosin protestën

Sapo ka mbaruar seanca plenare në Kuvend dhe studentët janë duke e spostuar protestën e tyre drejt Kryeministrisë. Që prej...

Aktualitet13:36 - 13 Dhjetor, 2018

Artisti “shpërthen” ndaj medias/ Rrini larg studentëve, po zbehni kauzën

Artisti Robert Aliaj i është bashkuar prapë sot protestës së studentëve, pavarësisht lajmeve se ndaj tij ka filluar një porcedim...

Aktualitet13:18 - 13 Dhjetor, 2018

Kërkoheshin nga Interpoli/ Arrestohen shqiptarët në Greqi

Dy shqiptarë të shpallur prej kohësh në kërkim janë arrestuar nga Interpol Tirana në Greqi. Nga policia bëhet me dije...

Aktualitet13:00 - 13 Dhjetor, 2018

Foto-Tym i zi te Ministria e Jashtme/ Çfarë po ndodh?

Shtëlluga të zeza tymi janë parë të dalin mesditën e sotme nga Ministria e Jashtme. Nga fotot shihet se në...

Aktualitet12:28 - 13 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj nuk ndalet/ Sfidon policinë

Ndonëse ndaj artistit Robert Aliaj ka filluar një porcedim penal, ai është shfaqur sërish sot pranë protestës së studentëve ....

Aktualitet09:44 - 13 Dhjetor, 2018

Trenat përplasen kokë më kokë/ Humbin jetën 7 persona, dhjetëra të plagosur

Shtatë të vdekur dhe 46 të plagosur është bilanci i aksidentit të shkaktuar nga përplasja e dy trenave në kryeqytetin...

Aktualitet20:07 - 12 Dhjetor, 2018

Krijimi i KLGJ dhe KLP/ Reagon Ambasada Amerikane

Pas krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorëve, ka ardhur edhe reagimi Ambasadës Amerikane në...

Aktualitet19:52 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët ndezin zjarr, sfidojnë të ftohtin

Studentët që kanë mbi nëntë ditë duke prostuar po përgatiten për të kaluar natën para Kryeministrisë dhe Ministrisë së Arsimit.Të...

Aktualitet18:46 - 12 Dhjetor, 2018

Gjermania ultimatum Kosovës/ Anullo ose pezulloni tarifën ndaj mallrave serbe

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i ka vënë ultimatumin Kosovës për të anuluar tarifë 100%  ndaj  mallrave serb. Ka...

Aktualitet18:20 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet e KLGJ-së/ Zbulohen tre antarët e parë

Janë zgjedhur tre nga gjashtë antarët e parë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Emrat të cilët janë votuar nga gjyqtarët...

Aktualitet18:14 - 12 Dhjetor, 2018

Studentët nxjerrin foton/ Zbulohet kush e merr fondin e ekselencës

Gjatë protestës së sotme studentët kanë bërë publik një tjetër denoncim. Pas zbulimit të emrave të pedagogëve që marrin para...

Aktualitet18:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët me batanije në rrugë

Studentët vazhdojnë të qëndrojnë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë, duke këmbëngulur në plotësimin e nëntë pikave të kërkesës së...

Aktualitet16:10 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Senati i UT kundër Ramës

Pas plot  nëntë ditësh protestë nga ana e studentëve, ka ardhur edhe reagimi i Senatit Akademik të Universitetit të Tiranës....

Aktualitet16:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta / Tupja: Mashtron, Rama nuk është i gatshëm për dialog

Profesori Edmond Tupja ka qenë pasditen e sotme i ftuar në emisionin Top Talk në Top-channel, ku ka folur për...

Aktualitet15:41 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Bulqizë/ Minatorët paralajmërojnë grevë urie

Protestat e studentëve në Tiranë dhe në shumë qytetet të tjera të vendit kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve ditët...

Aktualitet15:21 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Vijon qëndresa e studentëve

Studentët vazhdojnë protestën e tyre që prej orës 10:00 të mëngjesit. Ata kanë vendosur që të ndahen në dy vende...

Aktualitet15:18 - 12 Dhjetor, 2018

Prezantohet projekti / Përmirësimi i raportimit gjatë fushatës për zgjedhjet vendore

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer (KAS) dhe Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin...

Aktualitet15:01 - 12 Dhjetor, 2018

Mentor Kikia hedh akuza të rënda/ Pedagogët po kërcënohen

Pedagogu i gazetarisë në Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Mentor Kika, ka hedhur akuza të rënda...

Aktualitet14:47 - 12 Dhjetor, 2018

Edmond Tupja “sfidon” policinë/ Bashkohet me studentët

Profesori Edmond Tupja është bashkuar ditën e sotme me studentët që ndodhen në protestë përpara Kryeministrisë. Tupja sfidon policinë, e...

Aktualitet14:41 - 12 Dhjetor, 2018

Studimi i dytë demografik/ Ministria e Shëndetësisë publikon rezultat

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Instituti Kombëtar i Statistikave (INSTAT) publikojnë rezultatet e Studimit të dytë Demografik dhe...

Trending

Read previous post:
Video-Bush përlotet gjatë fjalimit të lamtumirës/ Im atë na dha besim

Ish- presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xhorxh Bush, u përlot teksa mbante fjalimin e lamtumirës për të atin,...

Close