Connect with Us

Tërhiqet Nikolla/ Anullohet VKM për provimet e mbartura

Aktualitet

Tërhiqet Nikolla/ Anullohet VKM për provimet e mbartura

Publikuar

-

Pas tre ditësh protesta nga studentët për heqjen e tarifave për provimet e mbartura, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka zhvilluar një takim me rektorët e universiteteve ku është marrë vendimi për këtë pakënaqësi të studentëve.

Në një deklaratë për mediat Nikolla ritheksoi edhe njëherë se ndryshimin e tarifave e kanë në dorë vetë universitet dhe jo qeveria.

“Qeveria nuk bën as ulje as ngritje të tarifave të studimit, janë unuiversitetet ata që vendosin për çdo tarifë. Sot buxheti i shtetit mbulon mbi 70% të kostos reale të studimit të 80% të programeve të studimit.”-tha ministrja.

Në fund të fjalës së saj ministrja bëri me dije se qeveria do shfuqizojë vendimin për tarifën për provimet e mbartura.

LEXO EDHE:  “Një tallje ekzemplare”/ Zbulohet mashtrimi i Ramës dhe Nikollës

“Ndërkohë që sot qeveria do shfyqëzojë vendimin për tarifën e provimeve të mbartura.”-mbylli fjalën e saj Nikolla./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Aktualitet

“Shqipëria s’ka më asnjë kusht”/ PE: Të caktohet data për Konferencën Ndërqeveritare

Publikuar

-

Nga

“Shqipëria s’ka më asnjë kusht”/ PE: Të caktohet data për Konferencën Ndërqeveritare

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, pas kthimit nga Brukseli, deklaroi se Parlamenti Europian do të diskutojë dhe miratojë në ditët në vijim Raportin e përgatitur nga Raporterja për Shqipërinë Isabel Santos, ku i kërkohet Këshillit caktimi i datës dhe mbajtja pa humbur kohë e Konferencës së Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë.

Balla theksoi se raporti rikonfirmon vlerësimin shterues të Komisionit Europian se Shqipëria nuk ka më as kushte dhe asnjë detyrë të papërmbushur.

“Parlamenti Europian do të diskutojë dhe miratojë në ditët në vijim Raportin e përgatitur nga Raporterja për Shqipërinë Isabel Santos, ku i kërkohet Këshillit caktimi i datës dhe mbajtja pa humbur kohë e Konferencës së Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë, duke rikonfirmuar vlerësimin shterues të Komisionit Europian se Shqipëria nuk ka më as kushte dhe asnjë detyrë të papërmbushur. Ishte një kënaqësi si gjithmonë takimi me Presidentin Parlamentit Europian David Sassoli, një mik i shkëlqyer i Shqipërisë”, tha Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Akuzohen për korrupsion dhe pastrim parash/ Nis seanca gjyqësore për Enkelejda Hoxhën dhe Edvin Priftin

Publikuar

-

Nga

Akuzohen për korrupsion dhe pastrim parash/ Nis seanca gjyqësore për Enkelejda Hoxhën dhe Edvin Priftin

Ka nisur seanca gjyqësore në apelin e Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar  ndaj gjyqtares Enkelejda Hoxha, mjekut Edvin Prifti, sekretares Manuela Mallkuci, avokatit Aldo Tabaku dhe 6 personave te tjerë. Këta shtetas akuzohen për korrupsion dhe pastrim parash.

Këta shtetas apeluan vendimin e shakllës së pare, ku më 14 shkurt  Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar caktoi ndaj tyre masat e sigurimit arrest në burg.

Përpara gjykatës në apel kanë dalë Enkeleida Hoxha, gjyqtare, Aldo Tabaku, avokat, Manuela Mallakuçi, sekretare, Shkëlqim Korbi, ekspert psikiatriko-ligjor, Sajmir Petani, i dënuari për vrasje që do të lirohej, Bledar Petani, vëllai i të dënuarit, si dhe Altin Skëndaj, Gazmir Nezaj, Gentjan Nezaj dhe Isuf Tanuzi.

LEXO EDHE:  Librat falas/ Lindita Nikolla reagon ndaj akuzave të opozitës

LEXO EDHE:  Lindita Nikolla nuk ndalet/ Ministrja e Arsimit regjistron gafën e radhës

Prokuroria kërkon që të lihet në fuqi vendimi i shkalles së parë, për masën arrest me burg./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto-Shkrumbohet një makinë në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Një makinë është shrkumbuar nga flakët sot në Tiranë

Mësohet se ngjarja ka ndodhur pranë qendrës “Kristal”, ndërsa nuk ka persona të lënduar. Mjeti tip “Benz A Class”, me targa AA 110 GT është përfshirë nga flakët dhe me gjithë ndërhyrjen e zjarrikësve është djegur plotësisht.

Policia ndodhet në vendin e ngjarjes dhe ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE