Morali pa moral i opozitës/ Pse duhet të qëndrojë larg protestës së studentëve – CNA
Connect with us

Aktualitet

Morali pa moral i opozitës/ Pse duhet të qëndrojë larg protestës së studentëve

Publikuar

-

Monika Kryemadhi Lulzim Basha ne deklarate per mediat

Prej tre ditësh studentët e universiteteve publike kanë filluar një protestë, duke kërkuar plotësimin e katër kërkesave, të cilat janë:

Shfuqizimi i VKM nr 288 pika numër 4, për tarifat shtesë për provimet e mbarutura.
Mbështetur në nenin 99 mbi Keshillet studentore, Ligji i Arsimit të lartë pika 2 kërkojmë që Bordi i Administrimit të IAL-ve të ketë numër të barabartë votash si nga Ministria e Arsimit dhe Sportit dhe IAL-te, dhe të shtohet një përfaqësues në këtë bord nga studentët.
3. Përmiresimi i kushteve të konvikteve.
4. Përgjysmimi i tarifës së studimit mbështetur në nenin 99 pika 5.
Ndërkohë në një reagim publik, Ministria e Arsimit u tërhoq për pikën e parë. Më pas në një tjetër reagim u tha se do të ngrihet një grup pune edhe për të dytën.

Pra, për herë të parë në këto pesë vite të Rilindjes, studentët kanë vënë me shpatulla pas muri qeverinë e Edi Ramës, e kanë kapur gafil dhe i kanë treguar dhëmbët, duke treguar se ata janë porta që mund ta shpartallojnë për 24 orë.

Një protestë që ka tronditur qeverinë e Edi Ramës, e ka vënë në pikëpyetje të madhe dhe pritet largimi i ministres Nikolla, e cila nga dje dhe sot ka pasur qëndrime të kundërta, një reagim të vonuar, gjë që ka sjellë kosto të madhe politike.

Përballë saj qëndron opozita. LSI-ja nga njëra anë e cila del me shpatë në dorë në mbështetje të protestës, por në fakt është po aq përgjegjëse sa Edi Rama dhe Lindita Nikolla për atë ligj dhe për kostot që kanë studentët. Ligji për arsimin e lartë është miratuar edhe me votat e LSI-së në vitin 2014, kur partia e Monikës, që në atë kohë drejtohej nga bashkëshorti i saj Ilir Meta, ishte në koalicion me Edi Ramën.

Por, po të kthehemi pak në kohë, edhe PD-ja bëri një lojë të dyfishtë. Në atë kohë, PD-ja zyrtare heshti për ligjin e arsimit të lartë, përjashtuar ndonjë zë ndryshe.

LEXO EDHE:  Çfarë e ndryshoi Lulin në dy muaj?!

Lulzim Basha tha se do ta çonte në Gjykatë Kushtetuese ligjin për arsimin e lartë për ta hedhur poshtë dhe u tha se afati i fundit ishte data 6 dhjetor, por kjo nuk ndodhi kurrë, ndërsa sot bën moral për protestën.

Kjo është hipokrizia e opozitës dhe e qeverisë bashkë. Të gjitha palët janë të zhytur në llum kundër studentëve. Qeveria që përgatiti ligjin, LSI-ja që bashkë me të e votoi dhe opozita që heshti dhe nuk e çoi kurrë në Gjykatën Kushtetuese për ta anulluar.

Prandaj, opozita duhet të qëndrojë larg, sepse vetëm studentët mund ta rrëzojnë qeverinë. Dhe ashtu siç tha dje profesor Fuga në një shkrim  të tij, që” studentët kanë të drejtë dhe pike”, vërtetë studentët kanë të drejtë dhe pikë, dhe opozita duhet të qëndrojë larg dhe pikë.

Nëse afrohet opozita, Lulzim Basha do të shërbejë si zjarrfikës i protestës kundër Ramës, ashtu sikurse e ka treguar edhe më parë. Prandaj opozita duhet të qëndrojë larg protestës.

Luli premtoi se do ta çojë në Gjykatë Kushtetuese, por nuk e bëri kurrë dhe më pas doli dhe gënjeshtër sepse Basha ka futur në PD njerëz të UET-it, përjashtuar disa koka që në atë kohë dolën kundër. Fakti që nuk e çoi në Gjykatën Kushtete e vërteton se Luli ishte totalisht pro ligjit për Arsimin e Lartë.

Pra, të gjithë janë bashkëfajtorë dhe morali i opozitës në lidhje me këtë çështje është veçse hipokrizi. Ata duhet vetëm të qëndrojnë larg dhe ti lënë studentët të protestojnë në të drejtën e tyre dhe në kauzën e tyre./CNA.al

Meta dhe Kryemadhi “thikë” pas shpine studentëve/ Si votuan ligjin për arsimin e lartë

Aktualitet

Çfarë e ndryshoi Lulin në dy muaj?!

Publikuar

-

By

Lulzim Basha ne deklarate per mediat nga selia blu

Lulzim Basha duke përdorur protestën e 16 shkurtit, e cila kishte qëllim rrëzimin e Edi Ramës, pas mbylljes, në një konferencë deklaroi se opozita do dorëzonte mandatet e deputetëve, duke theksuar se kishte lexuar mesazhin e popullit.

Në fakt në protestë askush nuk i kishte kërkuar të dorëzonte mandatet, megjithëse kishte zëra të fortë për radikalizim të lëvizjeve të opozitës.

Lulzim Basha ka qenë një nga zërat kryesorë kundër djedies së mandateve, kundër kanë qenë edhe ata që luanin blofin politik në publik.

Por, në daljet e tij mediatike në shtator fillimisht dhe deri në fund të dhjetorit, Luli kishte qëndrim të fortë kundër djegies së mandateve. Në emisionin Oponion apo tek Të paekspozuarit, Basha theksonte se djegia e mandateve ishte një hap që nuk duhej bërë kurrë, pasi kjo do e izolonte PD-në në marrdhënien e saj me ndërkombëtarët dhe do ishte vetëvrasje politike.

LEXO EDHE:  Opozita drejt kryesisë së Kuvendit/ Rama del nga zyra e Ruçit

Erdhi janari dhe Lulzim Basha ndryshoi. Për 3 apo 4 muaj akuzonte, sulmonte shpifte për këdo që i kërkonte djegie mandatesh, për më tepër i shpallte dhe armiq që nuk donin PD-në dhe qëllimi i tyre ishte shkatërrimi i saj. Pa folur për argumentat me ndërkombëtarë dhe deri tek telefonantat nga Merkel dhe Trump./ CNA.al

Lulit i realizohet “ëndrra”  

Për revolucionin: Mos e merrni Lul Bashën në telefon/ Një lutje presidentit Trump dhe kancelares Merkel

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çmenduri!/ Pep Guardiola trajner në Serie A?

Publikuar

-

By

Massimiliano Allegri është në fund të aventurës së tij te Juventusi. Trajneri italian mund të largohet nga kampionët e Serie A, nëse eliminohet nga Atletico Madrid nga Liga e Kampionëve.

‘Tuttosport’ ka sjellë një listë të emrave si kandidatë të mundshëm për të zëvendësuar Allegrin në bankinën e Bianconerëve. Në mesin e tyre është edhe Pep Guardiola, trajneri i Manchester Cityt.

LEXO EDHE:  Kryemadhi thirrje për dhunë/ Flet për djegie institucionesh

Emrat tjerë janë: Jurgen Klopp, Zinedine Zidane dhe Didier Deschamps. Tifozët e Juventusit bëjnë mirë të bëhen gati për një verë të “nxehtë”, pasi ndryshime të mëdha pritet të ndodhin në ekipin e tyre. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

E rëndë/ 25-vjeçari vetëvritet në qelinë e paraburgimit

Publikuar

-

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Elbasan, ku 25-vjeçar ka mbërritur pa shenja jetë në spital.

Viktima është 25-vjeçari, Bledar Doda, ndërsa dyshohet se ai është vetëvrarë në qelinë e paraburgimit.

Për ngjarjen e rëndë kanë nisur hetimet.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Aktualitet20:10 - 10 Shkurt, 2019

“Jelekverdhët” përmbytin bulevardin “Champs Elysees”

Nё Francё sёrish lёvizja “jelekverdhёt” organizoi protesta nё rrugё pёr tё 13 herё. Disa mijёra vetё marshuan nё Paris nga...

Aktualitet19:55 - 10 Shkurt, 2019

Shkundet koalicioni qeverisës/ Qindra mijёra protestues nё Romё

Jo vetëm Serbia por edhe kryeqyteti italan, Roma, është pëtfshirë nga protesta masive ku janë pjesëmarrë qindra mijëra vetë. Sikurse...

Trending

Read previous post:
Zhduket gruaja në Fier/ Familja apel për ndihmë

Një grua 56 vjeçe nga qyteti i  Fierit rezulton e zhdukur prej 24 orësh. Shtetësja Liljana Tafa nga fshati Zhupan...

Close