Mediat franceze japin lajmin e bujshëm/ PSG kërkon yllin e Shqipërisë – CNA
Connect with us

Aktualitet

Mediat franceze japin lajmin e bujshëm/ PSG kërkon yllin e Shqipërisë

Publikuar

-

Situata e paqartë rreth të ardhmes së Elseid Hysajt, nëse do të rinovojë apo do të largohet nga Napoli, ka zgjuar interesimin e shumë klubeve rreth futbollistit të përfaqësueses shqiptare. Prej muajsh Chelsea i drejtuar nga Maurizio Sarri kërkon futbollistin, duke marrë gjithmonë një “jo” nga napolitanët. Por klubi anglez nuk është i vetmi.

Mediat franceze kanë pasqyruar gjatë këtyre ditëve gjerësisht situatën e Hysajt dhe për shumë prej tyre, aftësitë në lojën mbrojtëse të futbollistit shqiptar e bëjnë atë një kandidat të fortë për krahun e djathtë të prapavijës së parisienëve që mendojnë vetëm për Ligën e Kampioneve. Sipas mediave në Francë, Hysaj i intereson trajnerit Thomas Tuchel dhe fjalët e fundit të menaxherit të tij, që e sheh të mundshëm edhe një transferim në janar, e bëjnë një element shumë interesant për merkaton e parisienëve.

Problemi i vetëm në këtë mes mbetet çështja e Fair Play Financiar, duke llogaritur se PSG është ende nën hetim nga UEFA dhe nuk ka luksin që të shpenzoj shifra të m3ëdha, si 50 milionë eurot që kërkon Napoli për të. Gjithsesi, në Francë janë të bindur se drejtori sportiv, Antero Enrique, ka shënuar emrin e Hysajt në bllokun e tij dhe po monitoron me kujdes situatën te Napoli.

Aktualitet

110 milionë euro/ Barcelona ia ka vënë syrin super mesfushorit të rivalëve të mëdhenj

Publikuar

-

By

Barcelona synon të përforcohet me yllin e Atletico Madridit, mesfushorin Saul Niguez. Kampionët e La Liga-s dëshirojnë që mesfushori 24-vjeçar të jetë ‘armatimi’ i tyre i ri për sezonin e ardhshëm.

Pas transferimit të Frankie de Jong nga Ajax, Barcelona është duke punuar në mbylljen e marrëveshjes edhe me rivalët nga La Liga për Saul.

Katalanasit janë të gatshëm të shpenzojnë deri në 110 milionë euro për Saul, për ta bërë ata futbollistin më të shtrenjtë në historinë e Spanjës. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Urdhëri i ri për vizitat në spitale/ Vjen reagimi i parë nga PD

Publikuar

-

By

partia demokratike tirane

Tritan Shehu, i cili tashmë ka dorëzuar mandatin e deputetit, ka reaguar në lidhje me urdhërin e ri të Ministrisë së Shëndetësisë për vizitat e familjarëve në spitale.

Në një postim në rrjetet sociale, Tritan Shehu e ka cilësuar këtë urdhër si një “shprehje autokracie”, ndërsa shton se tashmë nuk mund të flitet më për autonomi të spitalore.

“Nje urdher jo vetem shterpe ne ide per spitalet e vendit ai qe u publikua sot, por dhe qe pasqyron nje mentalitet te Rilindjes ultra centralist e te rrezikshem ne terresi.  E pa imagjinueshme kjo qe po ndodh me sistemin tone shendetesor, tashme gati per tu shndruar me shume se dhe nje repart ushtarak ne centralizmin e tij.  Jo vetem nuk mund te flitet per autonomi spitalore, “spitali ndermarje” etj ide zhvilluese, por po kalohet nen nje trysni, qe edhe ne diktature nuk ishte mbi spitalet.

Pa asnje dyshim ky nuk eshte vetem nje gabim i thelle menaxherial spitalor, eshte shprehje e largimit teresor te Qeverise nga cdo element autonomie, decentralizimi, demokracie e ekonomie tregu. Eshte shprehje autokracie, jo larg diktatures! Te dashur miq, lexojeni vete, nuk do tu besoni syve…spitaleve te vendit u caktohen edhe oraret e vizitave, takimeve deri ne minuta, reanimacioneve po keshtu!!!”, shkruan Shehu./CNA.al

Regjimi i ri në spitale/ Unifikohen oraret e vizitave

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjyqtari i skandaleve/ Zbulohet lidhja e Arben Mickajt me Partinë Socialiste

Publikuar

-

By

Sistemi i drejtësisë, është i kapur nga politika. Nuk është më perceptim, por fakt.  Shembulli më i mirë që pasqyron lidhjet e politikës me drejtësinë është gjyqtari Arben Mickaj.

Ky i fundit është pjesë e Gjykatës së Shkallës së Parë të Tiranës.

Emri i gjyqtarit Mickaj, po së fundmi është lakuar dhe një tjetër skandal. Në një video virale që qarkullon në rrjetet sociale, gjyqtari Mickaj dëgjohet duke u tallur dhe ironizuar një qytetare.

Thënë më qartë gjyqtari Mickaj përdor zyrën e Gjykatës për të kaluar kohën për shaka, për t’u tallur me qytetarët.

Mickaj paguhet me taksat e qytetarëve, jo për t’i shërbyer drejtësisë, por për t’u shërbyer interesave të tij.

Gjithashtu emri i gjyqtarit Arben Mickaj u lakua së fundmi pas daljes në dritë të vendimit skandaloz për rastin e Ardit Gjoklaj.

Ky i fundit u gjet i vrarë në impiantin e përpunimit të mbeturinave në landfillin e Sharrës, mirëpo gjyqtari Mickaj dhe dy kolegët e tij, Gerd Hoxha dhe Petrit Çomo “e vranë”  për së dyti.

ARTUR MICKAJ

Në vendimin e firmosur prej tyre, ata aludonin se 17 -vjeçari ishte vrarë jashtë landfillit të Sharrës, duke amnistuar kështu vrasësit e vërtetë të Arditit.

Në fakt për rastin e Ardit Gjoklaj, përgjegjës bëhej edhe kryebashkiaku Erion Veliaj, por prokuroria dhe gjykata  dyshohet se janë kujdesur ta  mbajnë larg këtij procesi.

Një tjetër fakt që vërteton lidhjen e Mickajt me politikën dhe kryesisht me PS është djali i tij i cili rezulton drejtues i lartë  i Forumit Rinor të Partisë Socialiste.

Kujtojmë se gjyqtari Arben Micko shpalli fajtorë studentët e shkencave sociale, të cilët goditën me vezë kryeministrin Edi Rama gjatë një vizite që ai zhvilloi në Fakultetin e Shkencave Sociale.

Mediat kanë raportuar më herët se djali i tij, Artur Mickaj u emërua nga kryeministri Edi Rama në postin e Drejtorit të Shërbimit Kombëtar të Punësimit që në vitin 2013, kohë kur socialistët morën pushtetin politik. Mickaj qëndroi në këtë detyrë për rreth 5 vjet, deri në shkarkimin e tij, në mars të këtij viti.

Megjithë largimin nga detyra shtetërore, Mickaj ka qëndruar në pozicionin e drejtuesit të lartë të FRESH.

Artur Mickaj, drejtues i lartë i Forumit Rinor të Partisë Socialiste dhe Drejtor i Shërbimit Kombëtar të Punësimit deri pak kohë më parë, tashmë ka hyrë në tregun e shit-blerjes së energjisë elektrike.

Ndërsa sa i përket anës pasurore,referuar të dhënave të marrë nga CNA.al pranë ILDKPKI-së, rezulton se gjyqtari Micka ka marrë dy kredi, njërën në shumën 5 000 000 lekë për të blerë një apartament dhe 50.000 euro, për të blerë pasuri të paluajtshme.

 

Deklarata e pasurisë për vitin 2016

Gjendje jashtë sistemit bankar në shumën 1 350 000 lek.

Të ardhura nga paga si gjyqtar për vitin 2016 në shumën 1 144 258 lekë, të ardhura nga paga e bashkëshortes 552 000 lekë.

Ai deklaron një kredi që e ka marrë më herët në shumën 5 000 000 lekë, për blerjen e një apartamenti me sipërfaqe 66 metër katror.

Gjithashtu ai ka deklaruar se ka marrë një hua me 12 nëntor 2014 në shumën 50.000 euro, për të blerë pasuri të paluajtshme./CNA.al

Video-Skandal/ Gjyqtari dhe prokurori tallen me qytetaren

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Kosova & Rajoni18:53 - 22 Shkurt, 2019

Ndryshimi i kufijve/ Media gjermane zbulon datën e nënshkrimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Arritja e marrëveshjes, midis Serbisë dhe Kosovës, ka tërhequr vëmëndjen e mediave europiane dhe atyre ndërkombëtare . Më të angazhuar...

Aktualitet18:06 - 22 Shkurt, 2019

Grushti i shtetit/ Rikthehen arrestimet masive në Turqi

Qindra ushtarakë janë venë nën pranga gjatë ditës së sotme, pasi më parë policia ka kryer bastisje nëpër shtëpitë e...

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Trending

Read previous post:
“Digjen” Athina e Selaniku/ Protesta të dhunshme antiqeveritare

Dhunë e bomba zjarri kanë shoqëruar protestat e grekëve në 10-vjetorin e vrasjes së 15-vjeçarit Aleksis Grigoropulos. Në mediat vendase...

Close