Connect with Us

Media amerikane i jep jehone protestës së studentëve/ Mijëra vetë në shesh

Aktualitet

Media amerikane i jep jehone protestës së studentëve/ Mijëra vetë në shesh

Publikuar

-

Qeveria shqiptare u tërhoq para kërkesave të studentëve dhe u anuloi VKM-në për pagesat  shtesë në lidhje me provimet e mbartura, kështu e nis shkrimin “Assotiated Press”. Më tej media e huaj ka cituar ministren Nikolla, e cila tha se nuk mund të bëjë asgjë për të ulur tarifën e Universiteteve Publike, pasi ato janë institucione të cilat vetërregullohen.

“Mijëra studentë të Universitetit Publik, kanë  protestuar përpara Ministrisë së Arsimit. Ata kanë thënë se do të bojkotojnë mësimin, deri në në momëntin kur të gjitha kërkesat e tyre do të plotësohen,” vijon shkrimi. Më tej shkrimi flet për protestat në rrethe.

LEXO EDHE:  Protesta kundër impiantit të plehrave/Një në pranga, një në kërkim

“Protesta vazhdojnë edhe në qytete të tjera , studentët ndër të tjera duan ta  ulin tarifën  vjetore

Në vazhdim  Associated Press, përmend deklaratën e Nikollës, për  shfuqizimin e  pikës 4 të VKM-së”, – shkruhet në këtë artikull.

“Ministrja tha se do të hiqet pagesa për provimet e prapambetura, por nuk mund të bëjë asgjë për pagesën e tarifës vjetore”.

Në vijim  raportimi shpreh dhe mendimin e studentëve pas anulimit të VKM-së. Media amerikane, i jep zë studentëve dhe kërkesave të tyre, duke e mbyllur shkrimin me premtimin e studentëve për të mos u tërhequr nga protesta derisa  të plotësohen të gjitha kërkesat e tyre./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Infektohet me Covid infermierja e burgut dhe dy edukatore në Berat

Publikuar

-

Nga

Infektohet me Covid infermierja e burgut dhe dy edukatore në Berat

Dy edukatore kanë rezultuar pozitive me Covid-19, njëra në një kopsht në Berat dhe tjetra në fshatin Poshnje në Urë-Vajgurore.

Disa ditë më parë u kryen testet, ndërkohë që ato ishin vetëkarantinuar në banesat e tyre që prej disa ditësh, kur edhe kishin shfaqur shenjat e para të infektimit. Edukatoret janë izoluar me familjet dhe nuk janë paraqitur asnjë ditë në punë.Një tjetër rast ne Covid-19 është regjistruar brenda ambienteve të IEPV Berat, ku pas infektimit të përgjegjësit të Regjimit të Brendshëm të burgut dhe një punonjëseje të administratës, edhe Infermierja e Burgut ka rezultuar pozitive me SarsCov2.

LEXO EDHE:  Video ekskluzive/ Protestë në Kamëz, bllokohet rruga nacionale

LEXO EDHE:  Protesta kundër impiantit të plehrave/Një në pranga, një në kërkim

Infermierja e është karantinuar që prej ditës së djeshme, ndërkohë që Inspektoriati i Higjienës ka dezinfektuar ambientet e burgut dhe ka mbyllur përkohësisht infermierinë dhe disa reparte të brendshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çfarë e lidh sekretaren e re të Lleshajt me Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

Çfarë e lidh sekretaren e re të Lleshajt me Lulzim Bashën

Pas skandalit të publikuar nga CNA.al për makinën luksoze të ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj, është larguar nga detyra sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Brendshme, Plarent Ndreca.

Ndërkohë vendin e Ndrecës e ka zënë Elena Pici. Elena Pici vajza rreth të 30-tave, që vjen nga Këshilli i Ministrave është një emër i panjohur, ndërsa sot fitoi vëmendjen e mediave, pasi u emërua sekretare e Përgjithshme e Ministrisë së Brendshme.

Sekretarja e re e Përgjithshme e kësaj ministrie, Elena Pici para se të merrte këtë post ka qenë koordinatore e Engjëll Agaçit dhe njihet si një nga njerëzit e afërt të tij. Më parë ka qenë dhe figurante nëpër klipe këngëtarësh të njohur si Alban Skënderaj. Elena Pici është vajza me flokë të zeza, e cila shfaqej në klip në rolin e kamarieres që shërbente kafen. Pas eksperiencës si modele në klip ajo ka fituar një post të rëndësishëm në Ministrinë e Brendshme.

LEXO EDHE:  Video ekskluzive/ Protestë në Kamëz, bllokohet rruga nacionale

LEXO EDHE:  Protesta/ LSI kundër skenarit të Bashës?

Mirëpo çfarë ka njësoj Elona Pici me kreun e PD, Lulzim Basha.Po t’i bëjmë një krahasim Pici dhe Basha kanë disa të përbashkëta duke filluar nga profesioni si juristë. Por më e rëndësishmja është përvoja e tyre si kamarierë. Kujtojmë se Luli ka qenë kamarier dhe më pas karriera e tij ka shkuar deri në kandidat për kryeminister.

Ndryshimi mes tyre qendron se Elona Pici ka marrë pjesë vetëm në spot si kamariere ndërsa Basha ka punuar vërtet në Rinas. Por, nuk përjashtohet mundësia që edhe Elona Pici të ketë të gjitha gjasat që duke punuar me kapter Lleshaj, një ditë të mund të bëhet kryeministre.

Por më e pakta që mund të bëjë, Elona Pici duhet të na kursejë ndonjë BMW luksoze që ministri i do nga 50 mijë euro dhe që qarkullojnë me targa false dhe pa dokumenta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Breshëri armësh te hotel “Voloreka”/ Lihen në burg tre të akuzuarit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Tiranës ka rivlerësuar masat e sigurimit për tre të arrestuarit në lidhje me dy sulmet me breshëri plumbash në drejtim të hotel “Voloreka” në Tushemisht të Pogradecit.

Gjykata vendosi masën ‘arrest me burg’ për Anterio Kaloshin, Meardi Berberin si shtetasin Ervin Kalaja. Mësohet se Kaloshi është mik i Orges Bilbili, i cili akuzohet se ka bërë edhe sulmin në fjalë, ndërsa ishte në shoqërinë e tij kur u arrestua. Ata akuzohen për armbajtje pa leje, kundështim të policisë, falsifikim dokumentesh.Tre të dyshuarit u arrestuan në kryeqytet, më 13 gusht. Cështja erdhi në Gjykatën Penale të Tiranës për shkak se gjykata e Pogradecit shpalli moskompetencë territoriale. Meardi Berberi, 34 vjeç, banues në Pogradec (person me precedent të theksuar kriminal në fushën e krimeve kundër jetës dhe pronës);Anterio Kaloshi, 29 vjeç, banues në Lushnjë (person me precedent të theksuar kriminal në fushën e krimeve kundër jetës dhe pronës) dhe Ervin Kalaja, 40 vjeç, banues në Tiranë (i dënuar më parë për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”) u arrestuan gjatë një operacioni të mirëorganizuar nga Shërbimet e Forcave Operacionale në zonën e Linzës, Tiranë, në garazhin e shtetasit Ervin Kalaja.

LEXO EDHE:  Alibeaj thirrje policisë/ Mbështesni qytetarët në protestë

LEXO EDHE:  Alibeaj thirrje policisë/ Mbështesni qytetarët në protestë

Gjatë kontrollit të ushtruar në këtë ambient, këtyre shtetasve iu gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale 4 armë zjarri tip pistoletë, 1 armë gjuetie, 1 thikë, krehra, sasi municioni luftarak, të cilat i posedonin pa leje, dokumente të dyshuara si të falsifikuara, sasi monetare në lek dhe euro./CNA.al

LEXO TE PLOTE