Kur Jozefina ngrihej kundër ligjit të Arsimit të Lartë/ Beteja e saj në grup dhe në Parlament – CNA
Connect with us

Aktualitet

Kur Jozefina ngrihej kundër ligjit të Arsimit të Lartë/ Beteja e saj në grup dhe në Parlament

Publikuar

-

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka qenë një nga zërat më të fortë, që ka kundërshtuar ligjin e Arsimit të Lartë.

Topalli ka pasur një qëndrim zyrtar gjithmonë kundër Ligjit të Arsimit, ajo e ka kundërshtuar kudo, në mbledhjet e grupit por edhe në Parlament.

Madje ka debatuar ashpër edhe me Lulzim Bashën, i cili në atë kohë kishte hallin e intersave të Henri Çilit, kishte hallin e dashurisë me këtë të fundit.

Ndërkohë, që sot pas tri vitesh studentët janë ngritur në protestë. Topalli reagoi, Basha jo ai vazhdon të heshtë. Basha në atë kohë bëri disa lëvizje dhe tha se ligjin për Arsimin  lartë do e çonte në as në Gjykatën Kushtetuese, por nuk e çoi kurrë.

CNA.al (CityNews Albania) po sjell në vëmendje debatin e para tri vitesh midis Bashës dhe Topallit për ligjin e Arsimit të Lartë.

Debati:

Jozefina Topalli: U bë gjithë kjo kohë që ky ligj diskutohet ne s’kemi reaguar. Të gjithë e dinë që ky është një ligj klientelist. Në gjithë botën demokratike, kur bëhen reforma klienteliste, opozita proteston. Dhe në këtë rast, ku është opozita….

LEXO EDHE:  Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Lulzim Basha: “Jozefina ka të drejtë këtë çështje kisha lënë ta diskutonim në fund”. Por vetëm kaq, sepse Basha me këtë fjali thjeshtë ka bërë një shmangie aty për aty të një debati akoma më të gjatë…, dhe e ka deklaruar të mbyllur mbledhjen e përjavshme të grupit kuvendor demokrat.

Pak pas mbarimit të mbledhjes së grupit të PD-së, në atë kohë Topalli reagoi në rrjetet sociale.

“Ky ligj është për t’u hedhur në Bunë. Në mënyrë tinëzare ligji për Arsimin e Lartë është futur në agjendën e Parlamentit gjatë kohës së zgjedhjeve vendore, por edhe në komisione në shkelje të ligjit të Parlamentit. Ky ligj në fakt është paralajmëruar prej një viti. Ky ligj është shkatërrimi i Universiteteve. Ai nuk synon studentin dhe cilësinë e tij, por fitimin e parave nga disa grupe interesi. Studentët do të jenë të detyruar të paguajnë më shumë”, – shkroi ajo kështu e tri vite më parë./ CNA.al

Aktualitet

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Publikuar

-

By

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga projekti i Unazës së Madhe.

Përveç kësaj kauze tashmë ata kanë kërkuar edhe lirimin e 18-vjeçarit Daniel Dobraj, i cili u arrestua për plagosjen e oficeres së Reneas, Ina Nuka.

Protestuesit kërkuan lirimin e banorëve që mbahen ende në burg padrejtësisht sipas tyre dhe arrestimin e ministrit të Infrastrukturës Damian Gjiknuri dhe kreut të ARRSH Afrim Qëndro.

“Sot drejtësia e varur nga qeveria la në burg Danielin, atë studentin që duhet të ishte sot para kryeministrisë që të protestonte. Prapa hekurave duhet të jetë Damian Gjiknuri, Afrim Qendro, të gjithë ata që kanë abuzuar me fondet e shtetit. Prandaj tregojnë se sa të pavarur janë gjykatat në Shqipëri. Padrejtësisht rri në burg edhe Iliri edhe Dorjani. Prandaj lironi ata që janë të pafajshëm dhe fusni kriminelët në burg, ata që organizojnë vjedhje të tillë.”-tha një banor.

LEXO EDHE:  Robert Aliaj e thotë copë/ Hajde më vrisni, unë studentët do i mbështesë me zemër

Më tej ai deklaroi se do sulmohet çdo fandromë dhe punonjës i ARRSH-së e Bashkisë që do tentojë t’i afrohet banesave.

Jemi të vendosur dhe do të sulmojmë çdo fadromë, çdo punonjës të ARRSH-së e Bashkisë. Do i sulmojmë tani sepse mbrojmë shtëpitë tona. nuk duam më dëmshpërblime por pezullimin e këtij projekti korruptiv”-tha banori i mbështetur edhe nga protestuesit e tjerë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Banda e politikës/Monika Kryemadhi oligarkja e madhe shqiptare

Publikuar

-

By

Në 48 orët fundit kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka marrë një rol mjaft të fortë politik. Dje në mëngjes, ajo propozoi dy ademente, për ndryshme në buxhetin e shtetit për të mbështetur studentët, të cilët prej 10 ditësh ndodhen në protestë.

Ndërkohë sot në mëngjes, doli dhe bërtiste në televizor dhe çirrej kundër Ramës dhe sulmoi bizneset. Nga ana tjetër bashkëshorti i saj, Ilir Meta, i cili është kryetari  zytar i LSI-së, de facto sepse de juro e kemi President të Republikës ktheu buxhetin e shtetit.

Të dy, apo tri qëndrimet e Monikës, apo qëndrimi i Metës do të dukeshin si një qëndrim pozitiv dhe do të vlerësoheshin nga qytetarët, por kurrësesi nuk mund të vlerësohen kur keto vijne nga Monika dhe Iliri.

Dhe për këtë ka disa aryse. Së pari Monika Kryemadhi hiqet sikur i do studentët, por nuk e thotë në asnjë rast dhe në asnjë çast se ajo dhe LSI kanë votuar dhe mbështetur Ligjin e Arsimit të Lartë në vitin 2015.

Së dyti një argument tjetër, që flet kundër Monikës në lidhje me studentët është se fëmijët  e saj studiojnë në Angli, me një kosto mijëra euro në vit në shkolla të shtrenjta dhe jo në shkollat tona publike, po ti digjej barku per arsimin e studentet ketu i mbate ketu femijet, ne universitetet shqiptare te cileve ju ka bere ligje si deputete dhe kryeministre.

Ku i gjeti paratë Monika për t’i shkolluar fëmijët në Angli? Si deputete apo nga rroga e birrut?

Ndërkohë gjatë gjithë jetës së tyre, as Monika dhe as Iliri nuk kanë bërë asgjë. Ata thjesht dhe vetëm kanë punuar në politikë, ose kanë qenë rrogëtar tek PS-ja ose rrogëtar në Parlamentit, të paguar nga taksat e shqiptarëve.

Në paktën 27 vite aktive në politikë në qoftë ka përgjegjës, për këtë sistem dhe për këtë gjendje të arsimit në Shqipëri dhe sistemin politik, që ne kemi emrat e Monikës dhe Ilir janë dy kryesorët.

Monika që flet për oligarkët, do të kishte shumë vlerë ashtu siç CNA.al e ka thënë shumë shpesh se Lulzim Basha dhe Monika janë miliarderë, që flasin për oligarkë.

LEXO EDHE:  Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

A nuk janë këta oligarkë?! Ku i gjeti paratë Monika Kryemadhi për jeten prej miliarderi, vilat luksoze, pa hyre tek ato qe nuk duken.

Ku i gjeti paratë dhe lekët për luksin e shfrenuar dhe jetën e saj, apo për të krijuar një parti private dhe pasi e krijon partinë e përdor njëherë me Saliun e njëherë me Ramën?

E pasur edhe pse nuk ke punuar një ditë dbe pasuar në kurriz të shqitarëve.

Monika Kryemadhi është oligarkja e politikës shqiptare së bashku me Ilir Metën.

Ata janë nga përgjegjësit kryesor të këtij sistemi dhe nga  përgjegjësit kyesor të përdorimit të parave për blerjen e votash në politikë, janë njërëzit kryesor që kanë investuar në kalbëzimin e sitemit politikë dhe në shkatërrimin e sistemit universitar, të cilin tre vjet më parë e votuan dhe sot bërtasin kundër tij.

Fëmijët i shkollojnë në Angli e duke jetuar e shpenzuar milionat e lusksit që janë burim nga taksat e shqiptarëve dhe  këto janë para të vjedhura nga xhepat e shqiptarëve.

CNA.al sjell shpesh me fakte dhe dokumente se cila është banda e Ilir Metës, sot president dhe kryetar de facto i LSI-së sepse detyrën e ushtron Monika, e cila ndoshta di të mbledh më shumë dhe të përfitojë më shumë se Iliri nga taksat ai shqiptarëve.

Ai Ilir që i “humbi” thesari në Kërrabë, ai  Ilir që fitoi në gjyq 5 me 0 edhe pse u kap me video, me zë dhe figurë në pazare prej 700 mijë eurosh. Ai Ilir apo ajo Monikë e sarajeve dhe e pazareve të fëqillura, por sot fatkeqësit avokatinë e studentëve po e bën Monika, e cila nuk shërben për gjë tjetër veçe për fikjen e zjarrit të studentëve.

Shqiptarët e njohin dhe e dinë kush janë ata, pasi shqiptarët kanë 27 vite që paguajnë taksa dhe këto taksa kanë pasuar Monika Kryemadhin dhe Ilir Metën që ende t’iu broçkullisin dhe t’u flasin në emër të ndershmërisë….

Ky është rasti, kur krye hajdutët e politikës japin leksione ndershmërie./ CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mustafaj “kryqëzon” Ramën/ S’ka dialog, anëtarët e FRESH bënë spektakël

Publikuar

-

By

Ish-ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj gjatë një interviste në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 ka folur në lidhje me protestën e studentëve.

Sipas ish-ministrit kërkesat e studentëve janë shumë minimaliste dhe shumë shpejt theksoi se do të vijë kohë kur kërkesat e tyre do të marrin një përgjigje pozitive.

Më tej ai ka komnetuar edhe intervistën e kryeministrit Edi Rama në emisionin “Top Show” në Top Channel. Për këtë Mustafaj tha se anëtarët e FRESH, bënë thjesht një spektakël.

“Fjalimi i Edi Ramës përballë rektorëve dhe dekanëve jo shpresëdhënës. Fillimisht ka patur entuziazëm. Kërkesat e studentëve kanë qenë minimaliste dhe nuk shoh një protestë kaq të madhe përballë këtyre kërkesave. Kjo  protestë në mënyrë të vullnetshme po izolohet. Mua më bën shumë përshtypje, që edhe studentët e universiteteve private nuk janë bashkuar as për shenjë solidariteti. Po behët një protestë horizontale. Do vijë ajo po-ja, dhe është e lehtë për ti realizuar. Rama e njeh mirë me sa duket mentalitetin e tyre dhe po pret të shkërmoqet pak nga pak. Sot kemi ishuj protestash në të gjithë Shqipërinë. Nuk ka një dialog për aq kohë sa nuk ka përfaqësi. Nuk bëhet me anëtarët e FRESH, të cilët bënë spektakël në një televizion.  Problemi qëndron se vatra e protestës është tek studentët. Mua më duket një rast i mrekullueshëm, për Shqipërinë, nëse ky rast do fitojë është gjë e mirë për vendin. Ka një tendencë të qartë për ta mbajtur jashtë politikës  protestën për të mos i bërë dëm kryeministrit”, – vazhdoi ai./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Robert Aliaj e thotë copë/ Hajde më vrisni, unë studentët do i mbështesë me zemër

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:38 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga...

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Aktualitet13:51 - 13 Dhjetor, 2018

Përfundon seanca plenare/ Studentët zhvendosin protestën

Sapo ka mbaruar seanca plenare në Kuvend dhe studentët janë duke e spostuar protestën e tyre drejt Kryeministrisë. Që prej...

Aktualitet13:36 - 13 Dhjetor, 2018

Artisti “shpërthen” ndaj medias/ Rrini larg studentëve, po zbehni kauzën

Artisti Robert Aliaj i është bashkuar prapë sot protestës së studentëve, pavarësisht lajmeve se ndaj tij ka filluar një porcedim...

Aktualitet13:18 - 13 Dhjetor, 2018

Kërkoheshin nga Interpoli/ Arrestohen shqiptarët në Greqi

Dy shqiptarë të shpallur prej kohësh në kërkim janë arrestuar nga Interpol Tirana në Greqi. Nga policia bëhet me dije...

Aktualitet13:00 - 13 Dhjetor, 2018

Foto-Tym i zi te Ministria e Jashtme/ Çfarë po ndodh?

Shtëlluga të zeza tymi janë parë të dalin mesditën e sotme nga Ministria e Jashtme. Nga fotot shihet se në...

Aktualitet12:28 - 13 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj nuk ndalet/ Sfidon policinë

Ndonëse ndaj artistit Robert Aliaj ka filluar një porcedim penal, ai është shfaqur sërish sot pranë protestës së studentëve ....

Aktualitet09:44 - 13 Dhjetor, 2018

Trenat përplasen kokë më kokë/ Humbin jetën 7 persona, dhjetëra të plagosur

Shtatë të vdekur dhe 46 të plagosur është bilanci i aksidentit të shkaktuar nga përplasja e dy trenave në kryeqytetin...

Aktualitet20:07 - 12 Dhjetor, 2018

Krijimi i KLGJ dhe KLP/ Reagon Ambasada Amerikane

Pas krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorëve, ka ardhur edhe reagimi Ambasadës Amerikane në...

Aktualitet19:52 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët ndezin zjarr, sfidojnë të ftohtin

Studentët që kanë mbi nëntë ditë duke prostuar po përgatiten për të kaluar natën para Kryeministrisë dhe Ministrisë së Arsimit.Të...

Aktualitet18:46 - 12 Dhjetor, 2018

Gjermania ultimatum Kosovës/ Anullo ose pezulloni tarifën ndaj mallrave serbe

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i ka vënë ultimatumin Kosovës për të anuluar tarifë 100%  ndaj  mallrave serb. Ka...

Aktualitet18:20 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet e KLGJ-së/ Zbulohen tre antarët e parë

Janë zgjedhur tre nga gjashtë antarët e parë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Emrat të cilët janë votuar nga gjyqtarët...

Aktualitet18:14 - 12 Dhjetor, 2018

Studentët nxjerrin foton/ Zbulohet kush e merr fondin e ekselencës

Gjatë protestës së sotme studentët kanë bërë publik një tjetër denoncim. Pas zbulimit të emrave të pedagogëve që marrin para...

Aktualitet18:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët me batanije në rrugë

Studentët vazhdojnë të qëndrojnë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë, duke këmbëngulur në plotësimin e nëntë pikave të kërkesës së...

Aktualitet16:10 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Senati i UT kundër Ramës

Pas plot  nëntë ditësh protestë nga ana e studentëve, ka ardhur edhe reagimi i Senatit Akademik të Universitetit të Tiranës....

Aktualitet16:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta / Tupja: Mashtron, Rama nuk është i gatshëm për dialog

Profesori Edmond Tupja ka qenë pasditen e sotme i ftuar në emisionin Top Talk në Top-channel, ku ka folur për...

Aktualitet15:41 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Bulqizë/ Minatorët paralajmërojnë grevë urie

Protestat e studentëve në Tiranë dhe në shumë qytetet të tjera të vendit kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve ditët...

Aktualitet15:21 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Vijon qëndresa e studentëve

Studentët vazhdojnë protestën e tyre që prej orës 10:00 të mëngjesit. Ata kanë vendosur që të ndahen në dy vende...

Aktualitet15:18 - 12 Dhjetor, 2018

Prezantohet projekti / Përmirësimi i raportimit gjatë fushatës për zgjedhjet vendore

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer (KAS) dhe Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin...

Aktualitet15:01 - 12 Dhjetor, 2018

Mentor Kikia hedh akuza të rënda/ Pedagogët po kërcënohen

Pedagogu i gazetarisë në Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Mentor Kika, ka hedhur akuza të rënda...

Aktualitet14:47 - 12 Dhjetor, 2018

Edmond Tupja “sfidon” policinë/ Bashkohet me studentët

Profesori Edmond Tupja është bashkuar ditën e sotme me studentët që ndodhen në protestë përpara Kryeministrisë. Tupja sfidon policinë, e...

Aktualitet14:41 - 12 Dhjetor, 2018

Studimi i dytë demografik/ Ministria e Shëndetësisë publikon rezultat

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Instituti Kombëtar i Statistikave (INSTAT) publikojnë rezultatet e Studimit të dytë Demografik dhe...

Aktualitet14:22 - 12 Dhjetor, 2018

Studenti i përgjigjet Ramës/ O babi investo te arsimi im

Një student i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama, i cili në një reagim të tij e krahasoi qeverinë me prindërit...

Aktualitet14:12 - 12 Dhjetor, 2018

Procedimet penale për protestën/ Sqaron policia

Policia ka bërë me dije sot se gjatë protestave të zhvilluara në Tiranë dhe në disa qytete të tjera janë...

Aktualitet13:36 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet për KLGJ-në/ Reagon ambasadori i BE-së

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, ka përshendetur procesin për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor....

Trending

Read previous post:
Zhduket gruaja në Fier/ Familja apel për ndihmë

Një grua 56 vjeçe nga qyteti i  Fierit rezulton e zhdukur prej 24 orësh. Shtetësja Liljana Tafa nga fshati Zhupan...

Close