Jozefina Topalli mbështet protestat/  “Shuplakë” qeverisë dhe opozitës – CNA
Connect with us

Aktualitet

Jozefina Topalli mbështet protestat/  “Shuplakë” qeverisë dhe opozitës

Publikuar

-

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka reaguar në lidhje me protestat e studentëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Topalli shkruan se studentët sot po i japin një dritë shprese vendit të tyre.

“Sot studentet po i japin nje drite shprese Vendit te tyre.
Ata sot po protestojne kundra tarifave, por ne thelb Protesta e tyre eshte kundra varferise se shumefishuar, kundra pamundesise per te jetuar nje jete sic e enderron cdo i ri; ata sot protestojne kundra papunesise te prinderve te tyre, kundra pensioneve qesharake te gjysherve te tyre; protestojne kundra padrejtesise, kundra brutatlitetit; kundra korrupsionit qe ka kap cdo qelize te ketij shteti; ata protestojne kundra krimit e pasigurise; protestojne ne fakt kundra qeverise dhe oligarkeve”-shkruan Topalli.

LEXO EDHE:  Foto-Studentët sfidojnë të ftohtit/ Kalojnë natën para Kryeministrisë

Më tej, ish-kryeparlamentarja thekson se studentët po protestojnë edhe “kundra tradhetise se opozites dhe gjithe atyre qe pasurohen me karrigen politike qofshin ne pushtet apo opozite.”

Sipas Topalli, “Ata sot protestojne kundra nje sistemi te kalbur qe nuk ka asgje te perbashket me ate qe studentet e 8 Dhjetorit kerkuan 3 dekada me pare.

“Ata sot po i japin shprese famijeve te tyre , shtepise se tyre, vendit te tyre te dashur.
Ata po thojne : duam te jetojme ketu.. nuk duam te ikim si miliona shqiptare te tjere , vellezer e motra te tyre qe iken nga deshperimi. Bravooo studenta!”-përfundon postimin ish-kryeparlamentarja Topalli./CNA.al

Aktualitet

Festë tek ekipi zikaltër/ Gjykata rrëzon kërkesën e Juventusit dhe “rishpall” Interin kampion

Publikuar

-

By

Juventus-Inter dhe “Scudetto” 2006: Gjykata Supreme ka mbyllur çështjen. Interi e ka fituar atë. Shkalla e fundit e gjykimit njoftojnë se lidhur më “grindjen” e cila zgjati 12 vjet, çdo gjë ka përfunduar.

Këto ishin kohët e “Calciopoli”, dënimi ishte i madh për Juventusin duke e rrëzuar atë automatikisht në Serinë B dhe duke i hequr dy kampionatet e fituara në vitet 2005 dhe 2006. I pari iu caktua për këtë arsye edhe nuk iu dha, i dyti i caktuar për Interin për një sërë arsyesh.

Ka folur rreth kësaj çështje ish-presidenti i Interit, Morati ku ka thënë: “Të gjithë jemi të rregullt, tani Juventusi e pranon. Çdo gjë është e rregullt, pasojat e asaj çfarë ndodhi, por gjithsesi është gjithmonë një mburojë e sigurt, tani juvetinët duhet të pranojnë këtë fakt”.

LEXO EDHE:  Kujt i shërbeu bojkoti i opozitës ?!

Gjykata do të thotë se kampionati 2005-2006 do ti caktohen Interit, por Morati ka shtuar: “Isha i sigurt, A kamë bërë paqe me Anjelin? Ne gjithmonë kemi qenë miq, ne e themi këtë sepse kjo ndjenjë është më shumë se publike tashmë”- ka përfunduar ish presidenti i Interit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Di Caprio kthen mbrapsht trofeun e “Oscars”/ Arsyeja është e pabesueshme

Publikuar

-

By

Ndër vite aktori i famshëm hollivudian Leonardo Di Caprio ka qenë i nominuar 5 herë si kandidat për një çmim “Oscar” dhe pas shumë përpjekjesh arriti të rrëmbejë një të tillë.

Në vitin 2016, 44-vjeçari fitoi një “Oscars” si aktori më i mirë mashkull për filmin “The Revenant” por së fundmi u detyrua që ta kthente mbrapsht kupën që i’u dha nga Marlon Brando.

Ky i fundit është vlerësuar me këtë kupë në vitin 1954 për “On The Waterfront”. E njejta kupë i është dhuruar Di Caprios nga Red Granite si shenjë falenderimi për punën e tij në “The Wolf Of The Wall Street”. Kjo kupë është prodhuar nga Jho Low i cili momentalisht është duke u hetuar për mashtrim.

LEXO EDHE:  Anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD-së/ Deputetët e opozitës në konflikt interesi

Deri në fund të hetimit të tij të gjitha kupat e “Oscars” do të sekuestrohen, pasi tashmë janë pjesë e hetimit në lidhje me mashtrimin e inestimeve.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Renditja e kampionateve në Europë/ Nuk do ta besoni se në cilin vend pozicionohet Superliga shqiptare

Publikuar

-

By

Edhe pse këtë vit Superliga shqiptare duket sikur e ka rritur disi nivelin e saj në krahasim me vitet e tjera, sërish nuk mjafton për t’u krahasuar me kampionatete vendeve fqinje, për të mos thënë kampionatet kryesore në Europë.

Se fundmi të dhënat e përditësuara të qeverisë së futbollit kontinental e vendosin Kategorinë Superiore në një pozicion jo të mire, pikërisht në vendin e 36-të.

LEXO EDHE:  Foto-Studentët nuk dorëzohen/ Protesta zhvendoset sot tek parlamenti

Shqipëria ndodhet pas Maqedonisë dhe Moldavisë, pasi ka në total 7500 pikë, diçka e cila llogaritet nga paraqitja e skuadrave në Champions dhe në EuropaLeague në 5 sezonet e fundit.

Ndërkohë top 5 kampionatet më të forta vazhdojnë të mbeten Premier Liga, La Liga, Serie A, Bundesliga dhe Ligue 1. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:19 - 13 Dhjetor, 2018

Protesta në Shkodër/ Policia përplaset me qytetarët

Në protesta e zhvilluara pasditen e sotme, për taksat dhe çmimin e naftës në qytetin e Shkodrës ka pasur përplasje...

Aktualitet18:53 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Madhe/ Bashkia njofton prishjen e një ndërtese tjetër

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit i Bashkisë së Tiranës ka prishur ditën e sotme një tjetër godinë 3 katëshe në...

Aktualitet18:38 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga...

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Aktualitet13:51 - 13 Dhjetor, 2018

Përfundon seanca plenare/ Studentët zhvendosin protestën

Sapo ka mbaruar seanca plenare në Kuvend dhe studentët janë duke e spostuar protestën e tyre drejt Kryeministrisë. Që prej...

Aktualitet13:36 - 13 Dhjetor, 2018

Artisti “shpërthen” ndaj medias/ Rrini larg studentëve, po zbehni kauzën

Artisti Robert Aliaj i është bashkuar prapë sot protestës së studentëve, pavarësisht lajmeve se ndaj tij ka filluar një porcedim...

Aktualitet13:18 - 13 Dhjetor, 2018

Kërkoheshin nga Interpoli/ Arrestohen shqiptarët në Greqi

Dy shqiptarë të shpallur prej kohësh në kërkim janë arrestuar nga Interpol Tirana në Greqi. Nga policia bëhet me dije...

Aktualitet13:00 - 13 Dhjetor, 2018

Foto-Tym i zi te Ministria e Jashtme/ Çfarë po ndodh?

Shtëlluga të zeza tymi janë parë të dalin mesditën e sotme nga Ministria e Jashtme. Nga fotot shihet se në...

Aktualitet12:28 - 13 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj nuk ndalet/ Sfidon policinë

Ndonëse ndaj artistit Robert Aliaj ka filluar një porcedim penal, ai është shfaqur sërish sot pranë protestës së studentëve ....

Aktualitet09:44 - 13 Dhjetor, 2018

Trenat përplasen kokë më kokë/ Humbin jetën 7 persona, dhjetëra të plagosur

Shtatë të vdekur dhe 46 të plagosur është bilanci i aksidentit të shkaktuar nga përplasja e dy trenave në kryeqytetin...

Aktualitet20:07 - 12 Dhjetor, 2018

Krijimi i KLGJ dhe KLP/ Reagon Ambasada Amerikane

Pas krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorëve, ka ardhur edhe reagimi Ambasadës Amerikane në...

Aktualitet19:52 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët ndezin zjarr, sfidojnë të ftohtin

Studentët që kanë mbi nëntë ditë duke prostuar po përgatiten për të kaluar natën para Kryeministrisë dhe Ministrisë së Arsimit.Të...

Aktualitet18:46 - 12 Dhjetor, 2018

Gjermania ultimatum Kosovës/ Anullo ose pezulloni tarifën ndaj mallrave serbe

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i ka vënë ultimatumin Kosovës për të anuluar tarifë 100%  ndaj  mallrave serb. Ka...

Aktualitet18:20 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet e KLGJ-së/ Zbulohen tre antarët e parë

Janë zgjedhur tre nga gjashtë antarët e parë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Emrat të cilët janë votuar nga gjyqtarët...

Aktualitet18:14 - 12 Dhjetor, 2018

Studentët nxjerrin foton/ Zbulohet kush e merr fondin e ekselencës

Gjatë protestës së sotme studentët kanë bërë publik një tjetër denoncim. Pas zbulimit të emrave të pedagogëve që marrin para...

Aktualitet18:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët me batanije në rrugë

Studentët vazhdojnë të qëndrojnë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë, duke këmbëngulur në plotësimin e nëntë pikave të kërkesës së...

Aktualitet16:10 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Senati i UT kundër Ramës

Pas plot  nëntë ditësh protestë nga ana e studentëve, ka ardhur edhe reagimi i Senatit Akademik të Universitetit të Tiranës....

Aktualitet16:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta / Tupja: Mashtron, Rama nuk është i gatshëm për dialog

Profesori Edmond Tupja ka qenë pasditen e sotme i ftuar në emisionin Top Talk në Top-channel, ku ka folur për...

Aktualitet15:41 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Bulqizë/ Minatorët paralajmërojnë grevë urie

Protestat e studentëve në Tiranë dhe në shumë qytetet të tjera të vendit kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve ditët...

Aktualitet15:21 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Vijon qëndresa e studentëve

Studentët vazhdojnë protestën e tyre që prej orës 10:00 të mëngjesit. Ata kanë vendosur që të ndahen në dy vende...

Aktualitet15:18 - 12 Dhjetor, 2018

Prezantohet projekti / Përmirësimi i raportimit gjatë fushatës për zgjedhjet vendore

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer (KAS) dhe Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin...

Aktualitet15:01 - 12 Dhjetor, 2018

Mentor Kikia hedh akuza të rënda/ Pedagogët po kërcënohen

Pedagogu i gazetarisë në Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Mentor Kika, ka hedhur akuza të rënda...

Aktualitet14:47 - 12 Dhjetor, 2018

Edmond Tupja “sfidon” policinë/ Bashkohet me studentët

Profesori Edmond Tupja është bashkuar ditën e sotme me studentët që ndodhen në protestë përpara Kryeministrisë. Tupja sfidon policinë, e...

Aktualitet14:41 - 12 Dhjetor, 2018

Studimi i dytë demografik/ Ministria e Shëndetësisë publikon rezultat

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Instituti Kombëtar i Statistikave (INSTAT) publikojnë rezultatet e Studimit të dytë Demografik dhe...

Aktualitet14:22 - 12 Dhjetor, 2018

Studenti i përgjigjet Ramës/ O babi investo te arsimi im

Një student i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama, i cili në një reagim të tij e krahasoi qeverinë me prindërit...

Trending

Read previous post:
Tentuan të kalojnë kufirin/ Kapen dhjetëra refugjatë në Kapshticë

Rreth 18 emigrantë të paligjshëm janë ndaluar ditën e sotme në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës. Mësohet se emigrantët...

Close