Harrohet “Topi i Artë”/ Ronaldo fiton trofeun e parë individual me Juventusin – CNA
Connect with us

Aktualitet

Harrohet “Topi i Artë”/ Ronaldo fiton trofeun e parë individual me Juventusin

Publikuar

-

Ka shumë arsye të forta se pse tifozët e Juventus kanë përzgjedhur Cristiano Ronaldo si “Futbollistin më të Vlefshëm të muajit”, për nëntorin. Duke nisur nga shifrat dhe statistikat, me CR7 që tashmë ka arritur numra dyshifror në Seria A me 10 gola të shënuar deri tani, duke bashkëkryesuar klasifikimin e golashënuesve. Në krahasim me sezonin e tij të fundit te Real Madrid, Ronaldo sezonin e kaluar iu desh të luante ndeshjen e 23-të që të shënonte golin e tij të 10-të, më datë 10 shkurt kundër Real Sociedad.

Për të kuptuar edhe më mirë vlerën historike të kësaj arritje, përpara Ronaldos, debutuesi më i fundit i Juventus që kishte shënuar të paktën 10 gola në Serie A pas vetëm 14 ndeshjesh, ishte John Charles në 1957/58. Por nuk janë vetëm 10 golat. Bashkë me ato, CR7 numëron edhe 5 asiste në emrin e tij, sikurse edhe 99 gjuajtje në portë. Për të vijuar me performancën e tij, këtë muaj Ronaldo ka realizuar golin e jashtëzakonshëm, duke dhënë një assist fantastic për Mario Mandzukic në Champions League. Për të mos përmendur prezencën e tij në çdo aksion të Juventus. Kështu, mbrëmjen e të premtes, para përballjes Juventus-Inter, Ronaldo do të marrë të gjitha duartrokitjet në “Allianz Stadium” kur një anëtar i Juventus do t’i akordojë çmimin.

Aktualitet

Protesta/ Ish-kryeministri mbështet studentët

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri Sali Berisha ka nderuar studentët që sot ndodhen para Ministrisë së Arsimit, duke protestuar kundër ligjit për Arsimin e Lartë.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha shkruan se sot në vend vërshojnë lumenj revolte dhe pakënaqësie.

“Lumenj revolte dhe pakenaqesie ndaj Kakistokracise ne grahmat e fundit ne mbeshtetje te studenteve vershojne sot ne mbare Shqiperine. Nderim studenteve dhe revolucionit te tyre per drejtesi sociale.”-shkruan ish-kryeministri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Basha “thikë pas shpine” studentëve/ Këshilltari i PD zbulon skandalin

Publikuar

-

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar sot në lidhje me protestën e studentëve. Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruante se “Ndryshimi në arsimin e lartë fillon me shfuqizimin e ligjit të arsimit të lartë dhe dyfishimin e buxhetit të arsimit.”.

Por, pas këtij postimi ka reaguar këshilltari i djathtë në Bashkinë e Tiranës, Fabian Topollaj.

Në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se studentët nuk e kanë me Ramën, por me të gjithë bashkëpunëtorët e tij.

Më tej, Topollaj thekson se Basha duhet të përgjigjet se pse nuk e dërgoi ligjin në fjalë për ta anulluar në Gjykatën Kushtetuese, ndërkohë që i kishte të gjitha mundësitë.

Për më tepër, Topollaj shkruan se ishte vetë ai që kishte përgatitur dy materiale me argumenta për ta hedhur poshtë ligjin në fjalë, por që Basha nuk e dërgoi kurrë në Kushtetuese.

“Studentet nuk e kane vetem me Ramen por me te gjithe bashkepunetoret e tij.

LEXO EDHE:  Dallimi mes Juves dhe Realit, zhgënjimi nga "Topi i Artë", momenti më i vështirë i jetës/ Cristiano Ronaldo i rrëfen të gjitha

Sot Basha perseriti qe do te anulloje ligjin e arsimit te larte nese vjen ne pushtet, por nuk shpjegoi pse nuk perdori mundesine qe i jepte Kushtetuta opozites parlamentare per ta goditur ligjin ne Gjykate Kushtetuese edhe pse ka pasur ne kohen e miratimit te ligjit vetem nga une 2 materiale te pergatitura me argumenta te bollshem kushtetues per anullimin e tij.”-shkruan Topollaj.

Më tej, Topollaj thekson se tashmë ka përfunduar afati ligjor për kundërshtimin e këtij ligji në Gjykatë.

“Sot kjo mundesi nuk ekziston me, sepse ka kaluar afati i kundershtimit te ketij ligji ne Gjykate.
Kjo eshte arsyeja qe sot studentet nuk e pranojne opoziten zyrtare ne protesten e tyre dhe e konsiderojne ate njesoj fajtore per situaten. Lufta e opozites duhej te qe bere ne kohen e miratimit te ligjit te arsimit te larte, sot opozita formale eshte jashte kohe….”-përfundon postimin e tij Topollaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Green Coast mbështet studentët ekselentë të Turizmit/ Jepet bursa e parë që paraprin punësimin

Publikuar

-

By

Kristjano Kola nga qyteti i Vlorës, i cili studion në Fakultetin e Ekonomisë në Universitetin e Tiranës, dega Menaxhim Turizmi, u shpall fitues i një burse studimi të ofruar nga kompania Green Coast, e cila operon në sektorin e turizmit elitar. Ky kontribut vjen në kuadër të aktiviteteve të organizuara nga kjo kompani, në ndërmarrjen e hapave konkretë për krijimin e një turizmi të qëndrueshëm.

Arritja e rezultateve të larta gjatë vitit të parë të studimeve master ishte kriteri kryesor në përzgjedhjen e tij për të përfituar bursën e ekselencës për vitin akademik 2018 – 2019.

Me qëllim mbështetjen dhe promovimin e studentëve të zonës së Jugut, si një potencial për t’u punësuar pranë strukturave të Green Coast në përfundim të studimeve, shoqëria Green Coast vlerësoi origjinën e tij si një kriter tjetër përzgjedhës.

Zhvillimi i platformës së turizmit të qëndrueshëm, nis me zhvillimin e burimeve njerëzore, ngritjen dhe zhvillimin e kapaciteteve të zonës, krijimin e standardit të profesionalizmit, me qëllim rritjen e punësimit lokal” – u shpreh Ermelinda Nezaj, Drejtore e Departamentit të Burimeve Njerëzore, në kompaninë Green Coast.

Duke marrë shkas nga rritjet e niveleve të emigrimit dhe nga vështirësitë reale që po has kompania në terren, Green Coast e shikon me prioritet dhe në tërësi çështjen e identifikimit të kontigjentit të duhur e më tej edhe të përgatitjes me trajnime të specializuara të këtij kontigjenti. Të gjithë këtë përfshirje, kjo kompani e konsideron jo vetëm një investim të drejtpërdrejtë për të patur një forcë pune të vetën të kualifikuar në zonën e Jugut të vendit, por edhe një kontribut me vlerë për mbështetjen e mëtejshme të kësaj zone.

LEXO EDHE:  Deklarata e bujshme e yllit të madh/ Me Messin për “Topin e Artë” garonte Pérez, jo Ronaldo

Bursa për studentin Kristjano Kola, është bursa e parë që Green Coast po jep për të vlerësuar dhe mbështetur Turizmin”,- u shpreh Evis Çeliku, Drejtore Ekzekutive e Green Coast Resort. “Kjo bursë do të pasohet me bursa të tjera në vitet e ardhshme duke e kthyer këtë nismë në një traditë në mbështetje të turizmit kombëtar dhe zhvillimit të kapaciteteve njerëzore” – tha ajo.

Green Coast Resort me vlerë 100 milionë Euro, është investimi më i rëndësishëm i Grupit Balfin, grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon. Projekti elegant, ndërtuar në mënyrë strategjike në Palasë, në një prej fshatrave më të bukur të Rivierës Shqiptare, është një resort i rrallë jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për të gjithë rajonin e Mesdheut.

Për më shumë informacion mbi projektin Green Coast, vizitoni faqen www.greencoast.al,  kontaktoni në [email protected]/ ose në numrat: +355 698034444/0692020073.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:24 - 10 Dhjetor, 2018

Mesazhi i Ambasadës së SHBA/ Zhvilloni proces të lirë zgjedhor për KLP dhe KLGJ

Ambasada Amerikane në Tiranë ka kërkuar që sistemi i drejtësisë në vend të jetë tërësisht funksional. Në një postim në...

Aktualitet18:38 - 10 Dhjetor, 2018

Ndryshimet klimatike/ Jepet alarmi në Poloni: Bota përballet me një krizë të madhe

Në Poloni u zhvillua një Samitin për Klimën organizuar nga Kombet e Bashkuara. Gjatë këtij Samiti është dhënë alarmi se...

Aktualitet17:11 - 10 Dhjetor, 2018

Artan Fuga hedh akuza të forta/ Zbulon kush po rrjep studentët

Për akademikun dhe profesorin e  njohur, Artan Fuga, Bordit të Menaxhimi të Universiteteve janë ata që po rrjepin pedagogë e...

Aktualitet16:26 - 10 Dhjetor, 2018

Protesta në Kavajë e Shkodër/ Shoferët kundër çmimit të karburantit

Shoferët në qytetin e Kavajës dhe të Shkodrës kanë bllokuar rrugët dhe janë  duke protestuar për çmimin e  lartë të...

Aktualitet15:35 - 10 Dhjetor, 2018

Amnistia/ Të dënuarit në Burrel, letër Ministrisë së Drejtësisë

Plot 55  të dënuar në burgun e Burrelit i kanë dërguar sot një letër Ministrisë së Drejtësisë, për shkak të...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

70 vjet zyrtarizim i të drejtat të njeriut/ Çpo ndodh me lirinë e barazinë

70 vjet Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut. Në celebrimin e përvjetorit, Michelle Bachelet, Komisarja e Lartë e OKB...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

Foto- Studentët vijojnë protestën/ Tubim masiv para Ministrisë së Arsimit

Pavarësisht ftesës së Ramës për dialog, studentët nuk tërhiqen por vijojnë të qëndrojnë duke protestuar në mënyrë paqësore para Ministrisë...

Aktualitet22:38 - 9 Dhjetor, 2018

Zëri i Amerikës/ Trajtimi i rasteve të korrupsionit në Kosovë

Në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, organizatat e shoqërisë civile në Kosovë thonë se edhe gjatë vitit 2018, me gjithë përmirësimet...

Aktualitet19:51 - 9 Dhjetor, 2018

Protestat/ Franca-Trump: Mos ndërhy në çështjet tona të brendshme

Ministri i Jashtëm i Francës i bëri thirrje Presidentit amerikan Donald Trump të dielën, që të mos ndërhyjë në politikën...

Aktualitet18:27 - 9 Dhjetor, 2018

“Merkeli mbetet kancelare”

E vogël përparësia, me të cilën u zgjodh Annegret Kramp-Karrenbauer kryetare e re e CDU-së. E besuara e Merkelit duhet...

Aktualitet18:01 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta e Astirit/ Basha: Policia po ushtron dhunë ndaj banorëve

Banorët e zonës së Astirit kanë dalë sërish pasditen e sotme në protestë për të mos lejuar shembjen e banesave...

Aktualitet17:31 - 9 Dhjetor, 2018

Përfundon protesta e studentëve/ Nesër sërish para Ministrisë së Arsimit

Sapo është mbyllur protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit. Pas refuzimit që i bënë ftesës për dialog nga kryeministri...

Aktualitet15:16 - 9 Dhjetor, 2018

Studentët shkresë Ramës e Ruçit/ Kërkesat të panegociueshme

Këshillat studentorë i kanë drejtuar një letër kryeministrit Edi Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruci, Ministrisë së Arsimit dhe Universiteteve...

Aktualitet14:55 - 9 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj kërkesë studentëve/ Qëndroni të pastër, jo si ata të 90-ës

Protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit ditën e sotme i është bashkuar, edhe artisti Robert Aliaj. Duke folur para...

Aktualitet14:37 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta në Bruksel/ Arrestohen 400 persona

Pas Parisit protesta të dhunshme kanë nisur edhe në Bruksel. Mësohet se më shumë se 400 njerëz janë arrestuar pas...

Aktualitet08:45 - 9 Dhjetor, 2018

Video-Kaos nga protestat në Paris/ Kulla Eifel dhe muzetë qëndrojnë të mbyllura

Protesta  e  ‘jelekëve të verdhë’ në Paris është përshkallëzuar. Mësohets e Kulla Eifel, dyqanet, restorantet dhe muzetë vijojnë të qëndrojnë...

Aktualitet17:39 - 8 Dhjetor, 2018

Media e huaj tregon skandalin/ Shqipëria publikon të dhëna të agjentëve sekretë

“The Independent” ka bërë publike një skandal të Shqipërisë që rrezikon sigurinë e vendit dhe atë ndërkombëtare. Në raportimin e...

Aktualitet16:56 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta te Bregu i Lumit/ Banori: Shtëpitë tona nuk i lëmë pa gjak

Banorët e “Bregut të Lumit” kanë nisur sërish sot protestën e tyre për mbrojtjen e banesave nga shembja për ndërtimin...

Aktualitet15:46 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studenti: Zyrtarët e Ministrisë së Arsimit na provokuan

Një student i Fakultetit të Ekonomisë ka folur në studion e Report Tv për protestën dhe kërkesate tyre ndaj Ministrisë...

Aktualitet15:14 - 8 Dhjetor, 2018

Foto-Përleshje gjatë protestave në Paris/ Policia hedh gaz lotsjellës

Policia franceze hodhi gaz lotsjellës të shtunën mbi protestuesit me “jelekë të verdhë” në Champs Elysees. Demonstruesit po protestojnë kundër...

Aktualitet15:00 - 8 Dhjetor, 2018

Foto/ Përurohet në Vjenë romani në gjuhën gjermane “1803” i autorit Besim Xhelili

Shkrimtari nga Tetova me banim në Vjenë të Austrisë Besim Xheli, të premten në mbrëmje, më 7 dhjetor 2018,  në...

Aktualitet14:02 - 8 Dhjetor, 2018

Vlerësimi i ARRSH/ Ulet numri i objekteve që preken nga Unaza e Madhe

Autoriteti Rrugor Shqiptar, ALUIZNI, Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, IKMT dhe Bashkia Tiranë kanë përmbyllur fazën finale të...

Aktualitet12:45 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Policia kordon për ndarjen e banorëve të Astirit nga studentët

Protestës së studentëve për uljen e tarifave të studimit para Ministrisë së Arsimit i janë bashkuar edhe banorët e zonës...

Aktualitet00:01 - 8 Dhjetor, 2018

Zvicra injoron ultimatumin e BE-së, për firmosjen e traktatit të bashkëpunimit

Qeveria zvicerane do të konsultojë me agjentët e brendshëm të energjisë, një projekt-traktat që përcakton lidhjet me Bashkimin Evropian, duke...

Aktualitet23:58 - 7 Dhjetor, 2018

Kriza e Makron në Francë, një rrezik për mbarë Evropën

Nga Natalie Nougayrède Për hir të Evropës, Emanuel Makron ka nevojë për ndihmën, dhe jo neverinë apo urrejtjen tonë. Një...

Aktualitet22:42 - 7 Dhjetor, 2018

I ftohti ekstrem ‘pushton’ Kinën/ Jep alarmi i kuq

Në Kinë është dhënë alarmi i kuq se dimri i këtij viti, do të jetë më i ftoht se kurrë...

Aktualitet22:23 - 7 Dhjetor, 2018

Mes lotëve, Merkel mesazh politikës/ Koha për një kapitull të ri

Delegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg, ku do të zgjidhet pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel,...

Aktualitet11:53 - 7 Dhjetor, 2018

“Luftove fort me atë sëmundje të mallkuar!”/Ndahet nga jeta gazetarja e kronikës pas sëmundjes së rëndë

Sot është një ditë e trishtë për median shqiptare, pasi raportohet për ndarjen nga jeta të gazetares së kronikës, Sonila...

Trending

Read previous post:
“Digjen” Athina e Selaniku/ Protesta të dhunshme antiqeveritare

Dhunë e bomba zjarri kanë shoqëruar protestat e grekëve në 10-vjetorin e vrasjes së 15-vjeçarit Aleksis Grigoropulos. Në mediat vendase...

Close