Çiftet e zodiakut, të cilët kanë lidhje për t’u pasur zili – CNA
Connect with us

Life Style

Çiftet e zodiakut, të cilët kanë lidhje për t’u pasur zili

Publikuar

-

Dihet që jo të gjitha çiftet janë perfekte, por secili ka një ide të personit ideal, me të cilin mund ta krijojë një çift të tillë. Më poshtë ju sjellim kombinimet më të mira, sipas zodiakut.

Binjakët dhe Ujori

Si Binjakët, ashtu dhe Ujori kanë personalitete ekstreme, të cilat neutralizohen në prani të njëri-tjetrit.  Të dyve u pëlqen ta jetojnë jetën deri në limitet e saj. Ata janë shumë entuziastë, nëse diçka komplikohet të dy do të kenë energjinë e duhur për ta zgjidhur. Binjakët e jetojnë netën në mënyrë sporadike, ndërsa Ujori është i rreptë dhe i organizuar. Kjo kundërshti e personaliteteve të tyre bën që të plotësojnë njëri-tjetrin dhe të krijojnë një çift perfekt.

Peshorja dhe Akrepi  

Fillimisht ata do të bëhen miq të ngushtë,ekziston një kimi e natyrshme mes tyre, e cila vështirë se mund të gjendet në raportet e tjera. Akrepat janë obsesivë dhe pasionantë, ndërsa Peshores i pëlqen të dojë. Ja pse kjo lidhje është e bukur në të gjitha aspektet. Mund të marrë pak kohë derisa të lindë shkëndija por kur ndodh është përgjithmonë.

LEXO EDHE:  Dhjetë këshilla për të pasur një lidhje perfekte

Virgjëresha dhe Demi

Ka shumë pak çifte të cilët mund të plotësojnë njëri-tjetrin si Virgjëresha dhe  Demi. Ata arrijnë të adaptohen shumë mirë me partnerët respektivë. Janë partnerë idealë,duke qenë se janë dhe miq idealë sipas shenjave të horoskopit. Demi ka tendencën e të qenurit ambicioz dhe i orientuar drejt qëllimeve,ndërsa Virgjëresha është e thjeshtë dhe e qartë. Luajnë shumë me njëri-tjetrin dhe kjo i jep lidhjes së tyre energjinë që i duhet./Cna.al

Aktualitet

Insektet po zhduken, njerëzimi rrezikon shfarosjen

Publikuar

-

Raporte të ndryshme tregojnë se popullatat e insekteve nëpër botë po tkurren ndjeshëm, por si i prek kjo njerëzit? Një studim i kohëve të fundit tregon se bletët, milingonat dhe brumbujt po zhduken tetë herë më shpejt se gjitarët, shpendët dhe zvarranikët.

Një nga arsyet kryesore për këtë fenomen konsiderohet intensifikimi i bujqësisë, përdorimi i pesticideve dhe ndryshimet klimaterike. Por për botën ku ne jetojmë, ky nuk është lajm i mirë.

“Nëse ikin insektet, praktikisht ikin dhe njerëzit” thonë kërkues si Sylvia Myers qe shpjegon dhe arsyen perse ata janë kaq të rëndësishëm.

Nga sa tregon ajo, insektet janë në fundin e zinxhirit ushqimor dhe prej tyre varen shumë gjallesa, shpendë, gjitarë e njerëzit vetë. Insektet konsiderohen tejet të rëndësishëm në prodhimin ushqimit; janë përgjegjës per pllenimin; rreth 75% e kulturave bujqësore të globit pllenohen prej tyre, dhe ndonëse një pjesë e tyre përshtaten me ndryshimet që po sjell klima apo urbanizimi, kjo nuk ndodh me të gjithë.

LEXO EDHE:  Lum kush i ka afër/ Këto janë shenjat më zemërmira të horoskopit

Një nga gjerat që njerëzit mund të bëjnë sipas Myers për të frenuar zhdukjen e tyre, është krijimi i liqeneve te vogla apo pellgjeve sepse shume insekte e nisin aty jetën e tyre.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kur ujëvara “merr” flakë, ky është fenomeni i mahnitshëm që po i lë turistët pa fjalë

Publikuar

-

Parku Kombëtar “Yosemite” në Kaliforni i ka mahnitur edhe një herë vizitorët me fenomenin spektakolar vjetor të “zjarrit”.

Për vetëm disa ditë në muajin shkurt, rrezet e diellit në perëndim shtrihen në ujëvarën Horsetail, duke e bërë atë të shkëlqejë si një kaskadë me lavë të shkrirë.

Fenomeni i çuditshëm tërheq me mijëra njerëz çdo vit në atraksionin turistik të cilët mundohen për të gjetur një vend pranë ujëvarës për shijuar “spektaklin” nga afër.

LEXO EDHE:  Lum kush i ka afër/ Këto janë shenjat më zemërmira të horoskopit

Ujëvara Horsetail rrjedh vetëm në dimër ose në pranverë, kur ka shi dhe bora të mjaftueshme.

 

LEXO TE PLOTE

Life Style

Bixhoz me dashurinë/ Shivai ndalon martesën dhe shpëton Anikën, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Anika i kërkon Vikramit t’i japin fund sepse ata nuk mund të martohen. Vikram i tregon Anikës se ka përgatitur vendin për tu martuar. Ajo habitet dhe i thotë Vikramit të mos bëjë shaka të tilla. Por shumë shpejt Anika kupton se nuk është shaka kur sheh Ragnin. Anika mëson se Vikram po bashkëpunon me Ragnin. Ragni i thotë Anikës se do futet sërish në jetën e Shivait pas martesës së tyre. Anika tenton të telefonojë Shivain dhe t’i tregojë çfarë po ndodh por Ragni e shtyn. Vikram thyen telefonin e Anikës.

Shivai ndjen se diçka e keqe po i ndodh Anikës. Pinki telefonon Shivain dhe i thotë se Vikram ka ndërruar tempullin ku do të martohen. Shivai menjëherë e kupton se diçka nuk shkon siç duhet. Shivai telefonon Vikramin por ai nuk i përgjigjet. Gori i kërkon Bavjas të gjejë vendndodhjen e Anikës. Texh përballet me Zvetlanën. Ai mëson se Zvetlana ka vrarë Narenin. Ajo e kërcënon se do e fusë në burg. Çiftet Oberoi shkojnë në dasmën e Anikës dhe Vikramit të maskuar si bandë muzikantësh. Vikram u thotë të largohen. Shivai shtyn Vikramin. Ata zihen me njëri-tjetrin. Ragni merr një litar dhe lidh Anikën. Shivai rreh Vikramin dhe zgjidh Anikën. Çiftet Oberoi nisen për në shtëpi. Ata u tregojnë familjarëve se dasma u anulua. Të gjithë gëzohen përveç Pinkit. Shivai i kërkon sërish Anikës t’i tregojë të vërtetën që i mban të fshehtë por Anika nuk pranon. Shivai vendos ta zbulojë vetë.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Aktualitet20:10 - 10 Shkurt, 2019

“Jelekverdhët” përmbytin bulevardin “Champs Elysees”

Nё Francё sёrish lёvizja “jelekverdhёt” organizoi protesta nё rrugё pёr tё 13 herё. Disa mijёra vetё marshuan nё Paris nga...

Aktualitet19:55 - 10 Shkurt, 2019

Shkundet koalicioni qeverisës/ Qindra mijёra protestues nё Romё

Jo vetëm Serbia por edhe kryeqyteti italan, Roma, është pëtfshirë nga protesta masive ku janë pjesëmarrë qindra mijëra vetë. Sikurse...

Trending

Read previous post:
Video-Bush përlotet gjatë fjalimit të lamtumirës/ Im atë na dha besim

Ish- presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xhorxh Bush, u përlot teksa mbante fjalimin e lamtumirës për të atin,...

Close