Çfarë nuk duhet të bëni nëse keni stomakun bosh – CNA
Connect with us

Life Style

Çfarë nuk duhet të bëni nëse keni stomakun bosh

Publikuar

-

Ajo që bëjmë para se të ushqehemi ndikon shumë në shëndetin tonë, e besoni ose jo. Nëse jeni me stomakun bosh nuk duhet kurrësesi të bëni veprimet e mëposhtme.

Të pish kafe

Të pish kafe pasi ke shmangur një vakt mund të sjellë mangësi të serotoninës, kjo mund të të bëjë të ndjehesh keq gjatë gjithë ditës. Kafeja pa kafeinë, gjithashtu mund të sjellë probleme si djegie të stomakut ose një mori problemesh të tjera. Nëse dëshiron të pish patjetër kafe mund ta kombinosh me qumësht ose ajkë qumështi, kështu do të jetë edhe më e lëhtë për stomakun.

Të diskutosh

Mos diskuto kurrë, nëse e ke stomakun bosh. Uria na heq qetësinë, sepse trupi ynë ka nevojë për energji në mënyrë që të ruajë kontrollin. Kur stomaku është bosh, kjo energji nuk ka se si të krijohet kështu që diskutimet mund të përfundojnë keq.

Të hash çimçakiz

Kur përtyp çimçakiz, trupi prodhon acid tretës, për fat të keq në stomak nuk ka asgjë për të tretur. Në rastin në fjalë duke qenë se në stomak nuk ka asgjë për t’u tretur acidi fillon të konsumojë membranën mbështjellëse të stomakut.

Të pish lëng agrumesh

Mendohu dy herë para se të pish lëng agrumesh, si limonatë ose lëng portokalli. Fibrat rezistente si dhe sasia e shtuar e përbërjes acide mund të jenë shumë të rrezikshme për stomakun. Nëse vuan nga gastriti, ky veprim është totalisht i pakëshillueshëm./Cna.al

Life Style

Bixhoz me dashurinë/ Bavjan e propozojnë për martesë, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Rudra e ka të vështirë ta pranojë diferencën e moshës mes tij dhe Bavjas. Shivai i tregon Rudrës se kur dashuron dikë gjërat e tjera nuk kanë rëndësi. Ai i sugjeron Rudrës të ndjekë zemrën. Shivai e dërgon Gorin në një kurs anglishteje. Ajo i kërkon të mos i tregojë Omit. Halla e Anikës shkon në shtëpinë Oberoi por Kana nuk e lejon të futet brenda. Gjyshja dhe Pinki e përzënë hallën e Anikës duke i kujtuar të këqijat që i ka bërë. Halla i ankohet Shivait për Pinkin. Shivai e fton hallën në shtëpi së bashku me disa të tjerë.

Gori informon Omin se duhet të largohet pasi ka një punë. Om bëhet kurioz. Halla e Anikës dhe të ftuarit hanë si të babëzitur në shtëpinë Oberoi. Gjyshja dhe Pinki kërkojnë Gorin. Om u tregon se ajo ka shkuar për një punë. Shivai i kërkon hallës kujdestarinë e Sahilit dhe e pyet çfarë do në këmbim. Pinki i thotë Shivait se Anika dhe halla e saj kanë bërë plan për ta mashtruar. Shivai përzë Pinkin dhe pyet hallën çfarë kërkon. Halla i kërkon një shtëpi dhe një pagë mujore. Shivai pranon. Komisar Kureshi dhe bashkëshortja e tij flasin me Bavjan për ta martuar me një djalë të quajtur Manav. Bavja u thotë se do bëjë siç duan ata. Ajo takohet me Manavin. Rudra telefon Bavjan por ajo nuk ja hap telefonin. Xhanvi kërcënon Zvetlanën se do e dërgojë në burg pasi e ka regjistruar bisedën me të. Rudra shkon në një takim me një vajzë por mendjen e ka tek Bavja. Bavja i thotë Manavit se e konsideron si shok dhe se duhet ta mendojë martesën e tyre.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Arzu vret Xhihanin dhe shpëton Xhenetin e Melisën, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Kaja dhe Arzu shkojnë në bregdet dhe përballen me Xhihanin. Arzu i lutet Xhihanit të lërë vajzat. Xhihan i thotë Kajas të ulet në gjunjë dhe i jep pistoletën Xhenetit. Ai i kërkon Xhenetit të vrasë babain e saj. Xhenet tronditet. Xhihan kërcënon Xhenetin se do vrasë Melisën. Xhenet është përballë një zgjedhje të vështirë. Arzu qëllon Kajan. Xhenet dhe Melisa përqafojnë Arzun. Xhihan dhe Kaja qëllojnë njëri-tjetrin. Kaja i kërkon falje Xhenetit. Xhenet vajton për vdekjen e të atit. Selim dhe Mahir mbërrijnë në vendngjarje me policinë. Melisa bën gati ftesat për dasmën e Xhenetit dhe Selimit. Ozlem e lind fëmijën por për të kujdeset Sema.

Arzus nuk i hiqet nga mendja momenti kur vdiq Kaja. Xhenet e kupton se Arzun e shqetëson diçka dhe e pyet çfarë ka. Arzu e përlotur i tregon se Kajan e solli ajo për të shpëtuar atë dhe Melisën. Xhenet i thotë se ka marrë vendimin e duhur. Arzu i tregon se e pa kur Xhihan i drejtoi armën Kajas por heshti. Ajo thotë se ishte koha që të shpëtonte nga ai. Xhenet i thotë Arzus ta lë pas të shkuarën dhe i tregon se është e lumtur që tani janë bashkë. Nilgyn i kërkon falje Selimit dhe i thotë se do vetëm që ai të jetë i lumtur. Selim e fal të ëmën dhe e përqafon. Arzu sheh një ëndërr sikur Kaja u kthye. Kaja i thotë në ëndërr Arzus se ai e meritonte të vdiste dhe i jep lamtumirën.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Trendet e 2019-ës që duhet t’i bëjmë pjesë të gardërobës

Publikuar

-

trende 2019

Është koha që të bëjmë disa ndryshime në gardërobë! Trendet e 2019-ës kanë filluar të trokasin fuqishëm dhe ne duhet t’i përshtatemi atyre në mënyrë që të shkëlqejmë gjithë kohën.

Ju sugjerojmë që të shikoni fotot e mëposhtme për të pasur disa ide të mira në kokë, kur të bëni blerje të caktuara.

Çdo gjë që do shikoni në vijim është moda vetë, prandaj mos hezitoni që ta shpërndani këtë artikull edhe me mikeshat tuaja më të mira që janë të apasionuara pas trendeve.

Fustane deri tek kyçet e këmbëve  

Atlete me gomë të trashë

Jeshile e zbehtë

Paliçeta

Neon

Kostume

Printe kafshësh

Rroba banjo të zeza

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Aktualitet23:20 - 9 Mars, 2019

“Është sakrificë”/Grida Duma tregon çfarë ndodhi kur la mandatin

Në muajin shkurt deputetët e opozitës firmosën deklaratat për lënien e mandatit si ligjvënës të parlamentit. Të parët që firmosën...

Aktualitet22:44 - 9 Mars, 2019

Aeroplani përfshihet nga flakët në Kolumbi/ Humbin jetën 12 pasagjerët

Ditën e sotme në Kolumbi është rrëzuar një aeroplan me 12 pasagjerë. Fatkeqësisht asnjë nga personat në bord nuk ka...

Aktualitet21:59 - 9 Mars, 2019

Vulin qetëson serbët/ Ushtria është gati

President i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka qenë kundër miratimit të Platformës për Dialog me Kuvendin e Kosovës. Sipas tij, platforma...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet20:50 - 9 Mars, 2019

Paralajmëron Vuçiç/ Mos bëni filma me Serbinë, është shumë më e fuqishme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se Serbia është e gatshme t’i bëjë ballë çdo sfide. Sipas Vuçiç, Serbia...

Aktualitet19:18 - 9 Mars, 2019

Hand: Një marrëveshje e nxituar mes Kosovës dhe Serbisë, do të kishte pasoja

Robert Hand, këshilltar politik i Komisionit të Helsinkit thotë se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të ngusin Kosovën dhe Serbinë...

Aktualitet14:22 - 9 Mars, 2019

Gara në Tiranë/ Një grua fituese e Konkursit Ndërkombëtar të Dirigjentëve

Deliana Lazarova dirigjentja fituese e NRTA Conducting Competition. Pas drejtimit të tre konkurrentëve  juria e përbërë nga personalitete ndërkombëtare të...

Aktualitet14:00 - 9 Mars, 2019

Tarifat dhe bisedimet me Serbinë/ Zyrtari i lartë amerikan në Prishtinë

Zëvendës sekretari amerikan i shtetit, David Hale, po qëndron të shtunën në Prishtinë “për të nënvizuar mundësinë historike për të...

Trending

Read previous post:
Zhduket gruaja në Fier/ Familja apel për ndihmë

Një grua 56 vjeçe nga qyteti i  Fierit rezulton e zhdukur prej 24 orësh. Shtetësja Liljana Tafa nga fshati Zhupan...

Close