Apeli i Manastirliut/ Denonconi dhunën, të drejtat e grave janë të drejta të njeriut – CNA
Connect with us

Aktualitet

Apeli i Manastirliut/ Denonconi dhunën, të drejtat e grave janë të drejta të njeriut

Publikuar

-

Në kuadër të 16 ditëve të sensibilizimit për dhunën ndaj grave, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, mori pjesë në Konferencën Kombëtare ‘Të drejtat e grave janë të drejtat e njeriut’, organizuar nga Linja e Këshillimit për Gra dhe Vajza.

“Sot një grua që denoncon dhunën është shumë më e mbrojtur sepse me ndryshimet ligjore që miratuam në Kuvend, garantojnë urdhrin e menjëhershëm të mbrojtjes për gratë viktima të dhunës në 24 orët e para të denoncimit”-tha ministrja.

Duke theksuar rëndësinë e parandalimit të dhunës, Manastirliu tha duhet të jemi të gjithë bashkë për të luftuar këtë fenomen.

“Gratë nuk lindin gra, ato lindin vajza ndaj që në vogëli duhet të punojmë për edukimin e tyre sepse arsimimi por edhe fuqizimi ekonomik i gruas janë elemente thelbësore për të reduktuar këtë fenomen, që për fat të keq, është ende i përhapur në shoqërinë tonë”.-u shpreh ajo.

Gjatë fjalës së saj Manastirliu tha se pas hapjes së qendrës së parë për trajtimin e viktimave të dhunës seksuale në Shqipëri LILIUM, puna do të vijojë për hapjen e qendrave të tjera LILIUM në të gjithë Shqipërinë.

Në fund Manastirliu tha se në këto 16 ditë të aktivizimit kundër dhunës, por jo vetëm këto ditë, ka vend për më shumë reflektim, në mbrojtje të grave, sepse të drejtat e grave janë të drejta të njeriut, e si të tilla duhet të respektohen./CNA.al

Aktualitet

Deklaratat për arsimin/ Gazetari: Rama ndodhet në botë tjetër

Publikuar

-

By

Gazetari Denis Dyrnjaja ka reaguar pas deklaratave të fundit që kryeminsitri Edi Rama bëri nga takimi me drejtuesit e universiteteve, ku tha se ishte i painformuar se çfarë kishte ndohur deri më tani me arsimin e lartë.

Në një postim në rrjetet sociale, Dyrnjaja shkruan se kryeministri di më mirë se çfarë ndodh me futbollistin Cristiano Ronaldon sesa çbëhet me arsimin në vend.

“Kryeministri di më shumë se çfarë ndodh me Cristiano Ronaldon se me studentët!’- thotë ai.

Më tej gazetari pyet se kush e ka fajkin që Rama nuk është i informuar se në çfarë gjendje është arsimi dhe se nuk e ka dittur që pagujnë edhe të verbërit.

“Kush e ka fajin që Kryeministri nuk paska patur dijeni për gjendjen në arsim sa nuk ka ditur që paguajnë edhe të verbërit?! Dikush duhet të përgjigjet por Kryeministri nuk thotë se kush ja ka fajin që se ka informuar.”- vijon Dyrnjaja.

Sipasi tij kryeministri Edi Rama do vetëm që të heqë përgjegjësitë nga vetja, duke thënë se nuk dinte gjë për dokumente false, apo për vjedhjen që kanë ndodhur në arsim.

“Se dija që ishte kjo gjendje në arsim, se dija që kishte një firmë fantazmë me dokumenta false që rrëmben 18 milion euro te unaza e re-thotë kryeministri. Atëherë meqë s’di asgjë merru me një punë tjetër se kryeministri nuk është hobi është detyrë, është përgjegjësi është përgjegjshmëri.”- shprehet gazetari.

Në fund të shkrimit ai thotë se nuk mund të vazhdohet më kështu, pasi deklaratat e sotme që kryemnistri bëri në takimin eme drejtuesit e universiteteve treguan se ai është i shkëputur nga realiteti.

“Nuk mund të kalohen dy mandate duke thënë më vjen keq…ose duke u habitur sesi paska qenë gjendja. Kjo tregon se shkëputur ose të kanë shkëputur nga realiteti.”- mbyll postimin në rrjetet sociale gazetari Denis Dyrnjaja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shokohet bota e futbollit/ Ylli i ekipit të njohur tërhiqet për shkak të bixhozit

Publikuar

-

By

Kishim dëgjuar që shumë futbollistë janë tërhequr për shkak të dëmtimeve, problemeve shëndetësore, familjare, etj… por sot të gjithë kanë mbetur të shokuar nga lajmi që ylli i ekipit të njohur skocez, Celtic, do të tërhiqet për shkak të bixhozit.

Trajneri i Celtic, Brendan Rodgers ka deklaruar se nuk do te ketë në dispozicion sulmuesin kryesor të tij,  Leih Grifiths. Ish-trajneri i Liverpoolit ka bërë me dije se sulmuesi skocez do të mungojë te ekipi i tij për një kohë të pacaktuar pasi ka disa probleme personale të cilat duhen zgjidhur fillimisht.

Mediat skoceze janë vënë në ndjeke të lajmit duke zbuluar të vërtetën lidhur me këtë çështje. Sipas burimeve nga gazetat e shumta, Grifiths ka probleme me bixhozin. Ai ka krijuar në varësi të madhe kundrejt lojës së fatit, dhe kjo së bashku me disa dëmtime, që rrjedhimisht kanë bërë që gjendja mendore e lojtarit të jetë e paqëndrueshme. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Duam paratë tona”/ Nisin protestat dhe në Fier

Publikuar

-

By

Edhe në qytetin e Fierit kanë nisur protestat. Mësohet se banorët e këtij qyteti kanë bllokuar punimet e by-pass-it të Fierit.

Gjithashtu këta banorë kanë bllokuar aksin rrugor, Fier- Seman dhe kanë kërkuar, që qeveria t’u japë dëmshpërblimet e tokës se prekur nga ndërtimi.

Me thirrjet “Duam paratë tona”, protestuesit kanë bllokuar punimet dhe kanë thënë se protesta e tyre nuk është politike./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:19 - 13 Dhjetor, 2018

Protesta në Shkodër/ Policia përplaset me qytetarët

Në protesta e zhvilluara pasditen e sotme, për taksat dhe çmimin e naftës në qytetin e Shkodrës ka pasur përplasje...

Aktualitet18:53 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Madhe/ Bashkia njofton prishjen e një ndërtese tjetër

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit i Bashkisë së Tiranës ka prishur ditën e sotme një tjetër godinë 3 katëshe në...

Aktualitet18:38 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga...

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Aktualitet13:51 - 13 Dhjetor, 2018

Përfundon seanca plenare/ Studentët zhvendosin protestën

Sapo ka mbaruar seanca plenare në Kuvend dhe studentët janë duke e spostuar protestën e tyre drejt Kryeministrisë. Që prej...

Aktualitet13:36 - 13 Dhjetor, 2018

Artisti “shpërthen” ndaj medias/ Rrini larg studentëve, po zbehni kauzën

Artisti Robert Aliaj i është bashkuar prapë sot protestës së studentëve, pavarësisht lajmeve se ndaj tij ka filluar një porcedim...

Aktualitet13:18 - 13 Dhjetor, 2018

Kërkoheshin nga Interpoli/ Arrestohen shqiptarët në Greqi

Dy shqiptarë të shpallur prej kohësh në kërkim janë arrestuar nga Interpol Tirana në Greqi. Nga policia bëhet me dije...

Aktualitet13:00 - 13 Dhjetor, 2018

Foto-Tym i zi te Ministria e Jashtme/ Çfarë po ndodh?

Shtëlluga të zeza tymi janë parë të dalin mesditën e sotme nga Ministria e Jashtme. Nga fotot shihet se në...

Aktualitet12:28 - 13 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj nuk ndalet/ Sfidon policinë

Ndonëse ndaj artistit Robert Aliaj ka filluar një porcedim penal, ai është shfaqur sërish sot pranë protestës së studentëve ....

Aktualitet09:44 - 13 Dhjetor, 2018

Trenat përplasen kokë më kokë/ Humbin jetën 7 persona, dhjetëra të plagosur

Shtatë të vdekur dhe 46 të plagosur është bilanci i aksidentit të shkaktuar nga përplasja e dy trenave në kryeqytetin...

Aktualitet20:07 - 12 Dhjetor, 2018

Krijimi i KLGJ dhe KLP/ Reagon Ambasada Amerikane

Pas krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorëve, ka ardhur edhe reagimi Ambasadës Amerikane në...

Aktualitet19:52 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët ndezin zjarr, sfidojnë të ftohtin

Studentët që kanë mbi nëntë ditë duke prostuar po përgatiten për të kaluar natën para Kryeministrisë dhe Ministrisë së Arsimit.Të...

Aktualitet18:46 - 12 Dhjetor, 2018

Gjermania ultimatum Kosovës/ Anullo ose pezulloni tarifën ndaj mallrave serbe

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i ka vënë ultimatumin Kosovës për të anuluar tarifë 100%  ndaj  mallrave serb. Ka...

Aktualitet18:20 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet e KLGJ-së/ Zbulohen tre antarët e parë

Janë zgjedhur tre nga gjashtë antarët e parë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Emrat të cilët janë votuar nga gjyqtarët...

Aktualitet18:14 - 12 Dhjetor, 2018

Studentët nxjerrin foton/ Zbulohet kush e merr fondin e ekselencës

Gjatë protestës së sotme studentët kanë bërë publik një tjetër denoncim. Pas zbulimit të emrave të pedagogëve që marrin para...

Aktualitet18:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët me batanije në rrugë

Studentët vazhdojnë të qëndrojnë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë, duke këmbëngulur në plotësimin e nëntë pikave të kërkesës së...

Aktualitet16:10 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Senati i UT kundër Ramës

Pas plot  nëntë ditësh protestë nga ana e studentëve, ka ardhur edhe reagimi i Senatit Akademik të Universitetit të Tiranës....

Aktualitet16:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta / Tupja: Mashtron, Rama nuk është i gatshëm për dialog

Profesori Edmond Tupja ka qenë pasditen e sotme i ftuar në emisionin Top Talk në Top-channel, ku ka folur për...

Aktualitet15:41 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Bulqizë/ Minatorët paralajmërojnë grevë urie

Protestat e studentëve në Tiranë dhe në shumë qytetet të tjera të vendit kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve ditët...

Aktualitet15:21 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Vijon qëndresa e studentëve

Studentët vazhdojnë protestën e tyre që prej orës 10:00 të mëngjesit. Ata kanë vendosur që të ndahen në dy vende...

Aktualitet15:18 - 12 Dhjetor, 2018

Prezantohet projekti / Përmirësimi i raportimit gjatë fushatës për zgjedhjet vendore

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer (KAS) dhe Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin...

Aktualitet15:01 - 12 Dhjetor, 2018

Mentor Kikia hedh akuza të rënda/ Pedagogët po kërcënohen

Pedagogu i gazetarisë në Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Mentor Kika, ka hedhur akuza të rënda...

Aktualitet14:47 - 12 Dhjetor, 2018

Edmond Tupja “sfidon” policinë/ Bashkohet me studentët

Profesori Edmond Tupja është bashkuar ditën e sotme me studentët që ndodhen në protestë përpara Kryeministrisë. Tupja sfidon policinë, e...

Aktualitet14:41 - 12 Dhjetor, 2018

Studimi i dytë demografik/ Ministria e Shëndetësisë publikon rezultat

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Instituti Kombëtar i Statistikave (INSTAT) publikojnë rezultatet e Studimit të dytë Demografik dhe...

Aktualitet14:22 - 12 Dhjetor, 2018

Studenti i përgjigjet Ramës/ O babi investo te arsimi im

Një student i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama, i cili në një reagim të tij e krahasoi qeverinë me prindërit...

Trending

Read previous post:
Zhduket gruaja në Fier/ Familja apel për ndihmë

Një grua 56 vjeçe nga qyteti i  Fierit rezulton e zhdukur prej 24 orësh. Shtetësja Liljana Tafa nga fshati Zhupan...

Close