Këto ushqime mund të “shpëtojnë” flokët tuaj – CNA
Connect with us

Life Style

Këto ushqime mund të “shpëtojnë” flokët tuaj

Publikuar

-

Këto ushqime mund të “shpëtojnë” flokët tuaj

Është e mundur që të keni flokë të shkëlqyeshëm dhe të butë, jo vetëm duke përdorur produkte të kushtueshme bukurie, por edhe duke përdorur produkte të thjeshta që gjenden në kuzhinë. Të tregojmë se çfarë duhet të përdorësh.

Bananja

Është një frut i pasur me minerale të cilin mund ta vendosësh në flokë si maskë kundër majave dyshe. Bananja i minimozon ato si dhe shërben për të eleminuar zbokthin.

LEXO EDHE:  Ja se çfarë ndodh me ju kur nuk konsumoni më sheqer

Avokado

Përmban yndyrna të mira,të cilat hidratojnë dhe ndriçojnë flokët. Mund ta përdorësh si maskë për flokët njëherë në javë.

Papaja

Merr pak papaja dhe vendose mbi rrënjët e flokëve duke e masazhuar. Kjo maskë funksionon si skrub dhe shërben për të hequr yndyrën e tepërt të flokur.

Luleshtrydhe

Përmban vitaminat C dhe K, të cilat ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave si dhe i japin jetë flokut dhe stimulojnë rritjen./Cna.al

 

 

Life Style

Bixhoz me dashurinë/ Shivai ndalon martesën dhe shpëton Anikën, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Anika i kërkon Vikramit t’i japin fund sepse ata nuk mund të martohen. Vikram i tregon Anikës se ka përgatitur vendin për tu martuar. Ajo habitet dhe i thotë Vikramit të mos bëjë shaka të tilla. Por shumë shpejt Anika kupton se nuk është shaka kur sheh Ragnin. Anika mëson se Vikram po bashkëpunon me Ragnin. Ragni i thotë Anikës se do futet sërish në jetën e Shivait pas martesës së tyre. Anika tenton të telefonojë Shivain dhe t’i tregojë çfarë po ndodh por Ragni e shtyn. Vikram thyen telefonin e Anikës.

Shivai ndjen se diçka e keqe po i ndodh Anikës. Pinki telefonon Shivain dhe i thotë se Vikram ka ndërruar tempullin ku do të martohen. Shivai menjëherë e kupton se diçka nuk shkon siç duhet. Shivai telefonon Vikramin por ai nuk i përgjigjet. Gori i kërkon Bavjas të gjejë vendndodhjen e Anikës. Texh përballet me Zvetlanën. Ai mëson se Zvetlana ka vrarë Narenin. Ajo e kërcënon se do e fusë në burg. Çiftet Oberoi shkojnë në dasmën e Anikës dhe Vikramit të maskuar si bandë muzikantësh. Vikram u thotë të largohen. Shivai shtyn Vikramin. Ata zihen me njëri-tjetrin. Ragni merr një litar dhe lidh Anikën. Shivai rreh Vikramin dhe zgjidh Anikën. Çiftet Oberoi nisen për në shtëpi. Ata u tregojnë familjarëve se dasma u anulua. Të gjithë gëzohen përveç Pinkit. Shivai i kërkon sërish Anikës t’i tregojë të vërtetën që i mban të fshehtë por Anika nuk pranon. Shivai vendos ta zbulojë vetë.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Arzu shpëton Melisën dhe e lë Xhenetin të vdesë, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Xhenet dhe Melisa bëjnë aksident dhe përfundojnë jashtë rruge. Melisa vjen në vete dhe e gjen Xhenetin pa ndjenja. Xhenet zgjohet dhe të dyja përpiqen të hapin dyert e makinës pasi kanë ngecur brenda. Melisa i kërkon falje Xhenetit që nuk u bë as motër dhe as shoqe e saj. Xhenet i jep shpresa se nuk do vdesin. Melisa humb ndjenjat. Arzu mbërrin në vendngjarje dhe tronditet. Makina fillon të marrë flakë. Arzu shuan flakët me fikësen e zjarrit. Xhenet i pret rripin e sigurimit Melisës dhe Arzu arrin ta nxjerrë nga makina. Xhenet mbetet vetëm në makinë. Një kalimtar ofron ndihmë dhe shpëton Xhenetin. Arzu shkon me Melisën në spital. Kaja mallkon veten. Ai arrin në vendngjarje por mëson se personat e aksidentuar ndodhen në spital.

Xhenet niset për në shtëpi me personin që i shpëtoi jetën. Gjatë rrugës asaj i kujtohet momenti kur Arzu shpëtoi Melisën dhe atë e la në makinë. Xhenet është shumë e lënduar dhe mendon se Arzu e la të vdiste. Kaja arrin në spital por zihet me Arzun. Ajo e akuzon në sy të policëve. Kaja nuk e pranon dhe thotë se po kërkon vajzën e tij. Polici njofton Kajan se në spital ka ardhur vetëm Melisa. Kaja habitet kur mëson se Arzu e ka lënë Xhenetin atje. Selim pret për Xhenetin por ajo nuk vjen dhe nuk i hap telefonin. Selim shkon në shtëpinë e Mukadezit. Xhenet mbërrin atje. Selim habitet kur sheh Xhenetit dhe mëson se ajo ka bërë aksident. Kaja telefonon Mukadezin dhe e pyet për Xhenetin. Mukadez e njofton se Xhenet është pranë saj dhe kështu do jetë gjithmonë. Xhenet u tregon Selimit dhe Mukadezit se Arzu e la të vdiste. Arzu akuzon Kajan se i preu frenat e makinës ndërsa Kaja akuzon Arzun se e la Xhenetin të vdiste. Kaja i thotë Arzus se do e zgjidhin vetëm për vetëm këtë çështje. Melisa i përgjon. Xhenet i thotë Mukadezit dhe Selimit se sot nëna e saj e vrau.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Hiq dorë sa nuk është vonë/Këto janë zakonet vetëshkatërruese që po ju “marrin në qafë”

Publikuar

-

zakonet veteshkaterruese

Fajësimi i të tjerëve për dështimet tona

Askush nuk mohon episodet negative, traumat e papritura që mund të minojnë gjendjen emocionale si dhe gjendjen mendore. Duke menduar se e gjitha është faji i të tjerëve jo vetëm që gaboni por qendroni i burgosur në të kaluarën.

Mos i përdorni më kurrë këto fraza

  1. Jam i dështuar
  2. Nuk do të punoj kurrë më në jetën time
  3. Të gjitha mua më ndodhin
  4. Nuk kam fat
LEXO EDHE:  Shafrani dhe mjalti bëjnë mrekulli për shëndetin tuaj

Mos kërko perfeksionin
Jo vetëm sepse askush nuk është perfekt, por edhe sepse koncepti i perfeksionit të çon drejt sjelljeve të gabuara. Në momentin kur dështon perfeksioni është gati për të ngritur akuza drejt teje./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Aktualitet20:10 - 10 Shkurt, 2019

“Jelekverdhët” përmbytin bulevardin “Champs Elysees”

Nё Francё sёrish lёvizja “jelekverdhёt” organizoi protesta nё rrugё pёr tё 13 herё. Disa mijёra vetё marshuan nё Paris nga...

Aktualitet19:55 - 10 Shkurt, 2019

Shkundet koalicioni qeverisës/ Qindra mijёra protestues nё Romё

Jo vetëm Serbia por edhe kryeqyteti italan, Roma, është pëtfshirë nga protesta masive ku janë pjesëmarrë qindra mijëra vetë. Sikurse...

Trending

Read previous post:
Video-Bush përlotet gjatë fjalimit të lamtumirës/ Im atë na dha besim

Ish- presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xhorxh Bush, u përlot teksa mbante fjalimin e lamtumirës për të atin,...

Close