Samsung Galaxy S10 pritet të bëjë namin/ Ja se çfarë surprize na pret – CNA
Connect with us

Life Style

Samsung Galaxy S10 pritet të bëjë namin/ Ja se çfarë surprize na pret

Publikuar

-

Samsung galaksi  S10, pritet të jetë celualari më i mirë i prodhuar ndonjëherë nga gjigandi korean. Sipas informacioneve paraprake celulari pritet të vijë në 4 modele, duke përfshirë edhe një version ekonomik. Ai do të ketë 6 kamera,ekran shumë të madh si dhe pafundësi ngjyrash.

Në bashkëpunim me Verizon dhe AT&T, Samsung-u do të hedhë në treg në gjysmën e parë të vitit që vjen  një smartphonë që do të punojë me teknologjinë 5G.

“5G nuk do të jetë thjesht shpejtësi interneti. Blerësit do të mund të lidhen me internetin në kohë reale duke shfrytëzuar kështu të mirat e teknologjisë,” tha David Christopher, president i AT&T Mobility.

“Bashkë me Samsungun, planifikojmë të sjellim më të mirën e teknologjisë dhe inovacionit për blerësit tanë. E ardhmja është 5G,ky është vetëm fillimi,” vijoi ai.

Ai ka të drejtë, 5G është teknologji shumë e shpejtë dhe gjithashtu shumë e vështirë për t’u inkorporuara në një telefon celular,gjithsesi jemi më të qetë duke ditur se Samsungu është duke e testuar këtë teknologji prej disa kohësh tashmë./Cna.al

 

Kuriozitete

Mund t’ju duket e çuditshme, por ja 8 gjërat që pamja e jashtme thotë për ju!

Publikuar

-

Një shprehje e famshme thotë: “Mos e gjykoni një libër nga kopertina”! Por, në fakt pamja e dikujt mund t’ju informojë për shumë gjëra, nga sa mund t’i besoni një personi nëse ai ose ajo është një perfeksionist ose jo. Aparenca juaj mund të tregojë edhe sëmundje të ndryshme nga të cilat mund të vuani. Mësoni këtu më shumë!

1
Rrudhat lidhen me sëmundjet e zemrës
Sipas një studimi të kryer në vitin 2012-të, problemet e shëndetit të zemrës ndikojnë në cilësinë e lëkurës. Shkencëtarët krahasuan numrin e rrudhave dhe fytyrat e një grupi njerëzish me prindër që jetonin gjatë dhe një grupi të rastësishëm njerëzish të së njëjtës moshë. Rezultatet treguan se gratë që kanë një rrezik më të ulët të sëmundjes kardiovaskulare, duken dy vjet më të reja se mosha e tyre. Në të kundërt, gratë prindërit e të cilëve kanë probleme me zemrën, kanë më shumë rrudha.
2
Struktura e kockave të fytyrës ndikon në mendimet e njerëzve për fuqinë tuaj fizike
Shkencëtarët i kërkuan pjesëmarrësve një eksperiment për të vlerësuar aftësitë fizike të një burri të bazuar vetëm në një fotografi të fytyrës së tij ose gjysmës së sipërme të trupit të tij. Në të njëjtën kohë, njerëzit fotografitë e të cilëve u treguan pjesëmarrësve u testuan fizikisht më parë. Doli se subjektet e testit më të saktë treguan fuqinë e vërtetë të burrave. U zbulua gjithashtu se njerëzit kanë tendencë të vlerësojnë forcën e një personi jo në bazë të muskulozitetit të këmbëve të tij, por në bazë të gjerësisë së kraharorit dhe vëllimit të bicepsit të tij.
3
Një fytyrë e gjerë lidhet me një nivel të lartë të agresionit
Pjesëmarrësit e këtij studimi kanë parë fotot e burrave me shprehje të fytyrës neutrale për 1200 milisekonda për të vlerësuar agresionin e tyre. Rezultatet u konfirmuan përsëri nga hulumtime të mëtejshme, në të cilat pjesëmarrësit shikuan në fotografi për vetëm 39 milisekonda. U zbulua se një pjesë e caktuar e lartësisë dhe gjerësisë së fytyrës mund të jetë një tregues i agresionit. Me një nivel më të lartë të testosteronit, vërehet një formë më e gjerë e fytyrës. Ky studim i referohet vetëm burrave.
4
Pikat në fytyrë mund të tregojnë probleme shëndetësore
Në mjekësinë lindore, besohet se pikat në lëkurë janë pasojë e çështjeve të problemeve me organet e brendshme dhe me sëmundje të ndryshme. Pikat në zonën mes vetullat (në urën e hundës) mund të tregojnë problemet e mëlçisë. Më shpesh, pikat nën sy janë të lidhura me problemet me veshkat dhe gjëndrat e veshkave. Pikat në pjesën e sipërme të mollëzave tregojnë problemet e stomakut. Pikat mbi buzë mund të jetë një sinjal i problemeve kardiovaskulare.
5
Sytë tuaj mund të parashikojnë rreziqet tuaja të melanomës
Sytë nuk janë vetëm pasqyra e shpirtit. Ata gjithashtu mund të parashikojnë rrezikun tuaj të kancerit. Njerëzit me sy të ndritshëm kanë një rrezik në rritje të melanomës uveal për shkak të sasisë së ulët të pigmentit mbrojtës në sy. Duhet të theksohet se rreziku i llojeve të tjera të melanoma, si kanceri i lëkurës, nuk ka gjasa të përcaktohet nga sytë.
6
Gjatësia juaj flet për aftësitë tuaja në lidearship
Kur takoheni me një person të ri, truri juaj gjykon lartësinë e tij ose të saj. Kjo ndodh sepse truri juaj dëshiron të arrijë në një përfundim për aftësinë e tij ose të saj për të qenë përgjegjës. Një person i gjatë supozohet nga truri që të jetë një udhëheqës. Është gjithashtu interesante se njerëzit në foto që kanë fytyra të gjata konsiderohen automatikisht nga ne si të gjatë.
7
Forma e fytyrës zbulon tiparet e personalitetit tuaj
Forma e fytyrës si diamant: Njerëzit me këtë formë fytyre janë përsosës. Ata duan të komandojnë dhe komunikojnë mirë me njerëzit. Forma e rrumbullakët e fytyrës: Një person me këtë formë të fytyrës i vë interesat e njerëzve të tjerë mbi të vetat. Forma e fytyrës si zemër: Këta njerëz janë shumë kokëfortë, energjik dhe intuitive. Ata kanë aftësi krijuese. Forma e fytyrës ovale: Njerëzit me këtë formë fytyre janë super-mikpritës. Prandaj, shumë shpesh i bëjnë njerëzit për vete. Forma e fytyrës drejtkëndëshe: Përfaqësuesit e këtij lloji janë të njohur për logjikën e tyre. Ata me kujdes planifikojnë veprimet e tyre dhe rrallë flasin për ndjenjat.
8
Shprehja juaj e fytyrës përcakton dominimin, besueshmërinë dhe atraktivitetin tuaj
Sipas një studimi psikologjik, njerëzit mund të vlerësojnë dominimin, atraktivitetin dhe besueshmërinë tuaj me shprehjen tuaj të fytyrës. Këtu janë shprehjet që mund t’ju ndihmojnë: Atkraktivitet i ulët: rrudhja e hundës, tërheqja e buzëve të hapura dhe shtrëngimi i qepallave, sipas class. Aktraktivitet të lartë: ulje dhe ngritje e vetullës, duke tërhequr buzët në një buzëqeshje të vogël. Besueshmëri e ulët: ngushtimi i syve dhe zgjerim i hundës. Besueshmëria e lartë: thellimi i linjave midis gojës dhe hundës.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Këto janë kombinimet e shenjave të horoskopit që nuk funksionojnë si çift

Publikuar

-

Ndonjëherë karakteristikat e shenjave të horoskopit ndihmojnë për të kuptuar se me cilët persona mund të funksionojë një lidhje ose jo.

Për të gjithë ata që janë të dhënë pas karakteristikave të shenjave, ja cilat janë kombinimet që nuk rezultojnë si lidhje të suksesshme në dashuri.

Luani dhe Demi

Për këto dy shenja kryeneçe mund të ketë vetëm miqësi dhe respekt, por jo dashuri. Secila prej tyre ka prioritet e veta, të ndryshme nga tjetra. Personat e lindur në shenjën e Luanit dëshirojnë famë dhe pasuri, por një Dem dëshiron thjesht stabilitet dhe siguri.

Dashi dhe Gaforrja

Personat e lindur në shenjën e Dashit janë kryesisht të paqëndrueshëm dhe energjikë. Kjo është një nga arsyet kryesore se përse Dashi nuk përshtatet me shenjat konservatore  dhe të ndjeshme, si Gaforrja. Ndonëse thuhet se të kundërtat tërhiqen një lidhje Dash-Gaforre do të jetë vërtet zhgënjyese pasi këto shenja kanë prioritete të ndryshme.

Akrepi dhe Dashi

Natyra e pavarur e të dyve do të çoj në përplasje mes një Akrepi dhe Dashi. Ndonëse mes tyre ka shkëndija në shtrat por edhe ato do të shuhen shumë shpejt. Dashi është natyrë flirtuese, ndërsa Akrepi priret drejt një natyre xheloze që do ta çojë në mosbesim dhe ndarje përfundimtare.

Gaforrja dhe Ujori

Jeta aktive dhe emocionuese e personave në shenjën e  Ujorit mund të jetë në fillim tërheqëse për Gaforren, por diçka e tillë nuk do të zgjasë shumë. Ndërkohë Ujorët mërziten shpejt, gjë e cila do të çojë në zënka dhe ndonjë pabesi të mundshme.

Binjakët dhe Gaforrja

Gaforret kanë një natyrë shumë të ndjeshme dhe të brishtë për të përballuar persona si binjakët. Ata nuk janë të ndjeshëm dhe diçka e tillë mund të thyejë zemrën e një gaforre.

Virgjëresha dhe Luani

Luani dashuron të shpenzojë sa më shumë para, ndërkohë që natyra kursimtare e Virgjëreshës nuk e pranon diçka të tillë. Natyra ekstravagante e Luanit patjetër që do të përplaset me anën konservatore dhe të qetë të Virgjëreshës.

Peshorja dhe Bricjapi

Natyra kontrolluese e Bricjapit do të përfitojë nga zemërgjërësia e Peshores. Ndonëse kjo dyshe është kaq e kundërt, mund të ketë një shans të dytë në rast se të dyja palët e duan vërtet shumë këtë lidhje.

Demi dhe Ujori

Këto dy shenja janë kaq të vendosura në rrugën e tyre saqë do të jetë e vështirë për njërin të përfshihet në nevojat dhe kërkesat e tjetrit. Demët duan stabilitet ndërsa Ujorët  janë shpirtra të lirë.  Demi ka tendencën të jetë jashtëzakonisht posesiv, gjë e cila nuk kombinohet fare me natyrën e lirë të Ujorëve.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Insektet po zhduken, njerëzimi rrezikon shfarosjen

Publikuar

-

Raporte të ndryshme tregojnë se popullatat e insekteve nëpër botë po tkurren ndjeshëm, por si i prek kjo njerëzit? Një studim i kohëve të fundit tregon se bletët, milingonat dhe brumbujt po zhduken tetë herë më shpejt se gjitarët, shpendët dhe zvarranikët.

Një nga arsyet kryesore për këtë fenomen konsiderohet intensifikimi i bujqësisë, përdorimi i pesticideve dhe ndryshimet klimaterike. Por për botën ku ne jetojmë, ky nuk është lajm i mirë.

“Nëse ikin insektet, praktikisht ikin dhe njerëzit” thonë kërkues si Sylvia Myers qe shpjegon dhe arsyen perse ata janë kaq të rëndësishëm.

Nga sa tregon ajo, insektet janë në fundin e zinxhirit ushqimor dhe prej tyre varen shumë gjallesa, shpendë, gjitarë e njerëzit vetë. Insektet konsiderohen tejet të rëndësishëm në prodhimin ushqimit; janë përgjegjës per pllenimin; rreth 75% e kulturave bujqësore të globit pllenohen prej tyre, dhe ndonëse një pjesë e tyre përshtaten me ndryshimet që po sjell klima apo urbanizimi, kjo nuk ndodh me të gjithë.

Një nga gjerat që njerëzit mund të bëjnë sipas Myers për të frenuar zhdukjen e tyre, është krijimi i liqeneve te vogla apo pellgjeve sepse shume insekte e nisin aty jetën e tyre.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Aktualitet20:10 - 10 Shkurt, 2019

“Jelekverdhët” përmbytin bulevardin “Champs Elysees”

Nё Francё sёrish lёvizja “jelekverdhёt” organizoi protesta nё rrugё pёr tё 13 herё. Disa mijёra vetё marshuan nё Paris nga...

Aktualitet19:55 - 10 Shkurt, 2019

Shkundet koalicioni qeverisës/ Qindra mijёra protestues nё Romё

Jo vetëm Serbia por edhe kryeqyteti italan, Roma, është pëtfshirë nga protesta masive ku janë pjesëmarrë qindra mijëra vetë. Sikurse...

Trending

Read previous post:
NATO paralajmëron Kosovën/ Do përballet me pasoja serioze nëse e krijon ushtrinë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar Kosovën se  do të “përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me...

Close