Përse fetusi shkelmon barkun e nënës…e zbulojnë studiuesit – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Përse fetusi shkelmon barkun e nënës…e zbulojnë studiuesit

Publikuar

-

Fetuset shpesh lëvizin dhe godasin në barkun e nënës. Dhe sigurisht kjo e ka një shpjegim.

Sipas studiuesve kur fetuset lëviznin gjymtyrët e tyre, u zbulua se çdo lëvizje aktivizonte një zonë të trurit. Për më tepër, kjo marrëdhënie ka qenë më e dukshme në foshnjat e lindura para kohe. Studiuesit morën në hulumtim 19 fëmijë të lindur në mes të javës 30 dhe 40 të shtatzënisë, duke matur rrudhat e trurit të fetuseve.

LEXO EDHE:  Rita Ora rrëfen për herë të parë si u ndje kur mësoi se nëna ishte sëmurë me kancer

Përfundimi i arritur nga shkencëtarët në bazë të këtyre të dhënave është se lëvizjet e fetusit në fazat e fundit të shtatzënisë ndihmojnë zhvillimin e zonave të trurit përgjegjëse për informacion ndijor dhe për t’i ndihmuar ata të bëhen të vetëdijshëm për trupin e tyre.

Sipas studiuesve, ky studim mund të ndihmojë në ndërtimin e një mjedisi optimal të spitalit për foshnjat e lindura para kohe.

Kuriozitete

Mund t’ju duket e çuditshme, por ja 8 gjërat që pamja e jashtme thotë për ju!

Publikuar

-

Një shprehje e famshme thotë: “Mos e gjykoni një libër nga kopertina”! Por, në fakt pamja e dikujt mund t’ju informojë për shumë gjëra, nga sa mund t’i besoni një personi nëse ai ose ajo është një perfeksionist ose jo. Aparenca juaj mund të tregojë edhe sëmundje të ndryshme nga të cilat mund të vuani. Mësoni këtu më shumë!

1
Rrudhat lidhen me sëmundjet e zemrës
Sipas një studimi të kryer në vitin 2012-të, problemet e shëndetit të zemrës ndikojnë në cilësinë e lëkurës. Shkencëtarët krahasuan numrin e rrudhave dhe fytyrat e një grupi njerëzish me prindër që jetonin gjatë dhe një grupi të rastësishëm njerëzish të së njëjtës moshë. Rezultatet treguan se gratë që kanë një rrezik më të ulët të sëmundjes kardiovaskulare, duken dy vjet më të reja se mosha e tyre. Në të kundërt, gratë prindërit e të cilëve kanë probleme me zemrën, kanë më shumë rrudha.
2
Struktura e kockave të fytyrës ndikon në mendimet e njerëzve për fuqinë tuaj fizike
Shkencëtarët i kërkuan pjesëmarrësve një eksperiment për të vlerësuar aftësitë fizike të një burri të bazuar vetëm në një fotografi të fytyrës së tij ose gjysmës së sipërme të trupit të tij. Në të njëjtën kohë, njerëzit fotografitë e të cilëve u treguan pjesëmarrësve u testuan fizikisht më parë. Doli se subjektet e testit më të saktë treguan fuqinë e vërtetë të burrave. U zbulua gjithashtu se njerëzit kanë tendencë të vlerësojnë forcën e një personi jo në bazë të muskulozitetit të këmbëve të tij, por në bazë të gjerësisë së kraharorit dhe vëllimit të bicepsit të tij.
3
Një fytyrë e gjerë lidhet me një nivel të lartë të agresionit
Pjesëmarrësit e këtij studimi kanë parë fotot e burrave me shprehje të fytyrës neutrale për 1200 milisekonda për të vlerësuar agresionin e tyre. Rezultatet u konfirmuan përsëri nga hulumtime të mëtejshme, në të cilat pjesëmarrësit shikuan në fotografi për vetëm 39 milisekonda. U zbulua se një pjesë e caktuar e lartësisë dhe gjerësisë së fytyrës mund të jetë një tregues i agresionit. Me një nivel më të lartë të testosteronit, vërehet një formë më e gjerë e fytyrës. Ky studim i referohet vetëm burrave.
4
Pikat në fytyrë mund të tregojnë probleme shëndetësore
Në mjekësinë lindore, besohet se pikat në lëkurë janë pasojë e çështjeve të problemeve me organet e brendshme dhe me sëmundje të ndryshme. Pikat në zonën mes vetullat (në urën e hundës) mund të tregojnë problemet e mëlçisë. Më shpesh, pikat nën sy janë të lidhura me problemet me veshkat dhe gjëndrat e veshkave. Pikat në pjesën e sipërme të mollëzave tregojnë problemet e stomakut. Pikat mbi buzë mund të jetë një sinjal i problemeve kardiovaskulare.
5
Sytë tuaj mund të parashikojnë rreziqet tuaja të melanomës
Sytë nuk janë vetëm pasqyra e shpirtit. Ata gjithashtu mund të parashikojnë rrezikun tuaj të kancerit. Njerëzit me sy të ndritshëm kanë një rrezik në rritje të melanomës uveal për shkak të sasisë së ulët të pigmentit mbrojtës në sy. Duhet të theksohet se rreziku i llojeve të tjera të melanoma, si kanceri i lëkurës, nuk ka gjasa të përcaktohet nga sytë.
6
Gjatësia juaj flet për aftësitë tuaja në lidearship
Kur takoheni me një person të ri, truri juaj gjykon lartësinë e tij ose të saj. Kjo ndodh sepse truri juaj dëshiron të arrijë në një përfundim për aftësinë e tij ose të saj për të qenë përgjegjës. Një person i gjatë supozohet nga truri që të jetë një udhëheqës. Është gjithashtu interesante se njerëzit në foto që kanë fytyra të gjata konsiderohen automatikisht nga ne si të gjatë.
7
Forma e fytyrës zbulon tiparet e personalitetit tuaj
Forma e fytyrës si diamant: Njerëzit me këtë formë fytyre janë përsosës. Ata duan të komandojnë dhe komunikojnë mirë me njerëzit. Forma e rrumbullakët e fytyrës: Një person me këtë formë të fytyrës i vë interesat e njerëzve të tjerë mbi të vetat. Forma e fytyrës si zemër: Këta njerëz janë shumë kokëfortë, energjik dhe intuitive. Ata kanë aftësi krijuese. Forma e fytyrës ovale: Njerëzit me këtë formë fytyre janë super-mikpritës. Prandaj, shumë shpesh i bëjnë njerëzit për vete. Forma e fytyrës drejtkëndëshe: Përfaqësuesit e këtij lloji janë të njohur për logjikën e tyre. Ata me kujdes planifikojnë veprimet e tyre dhe rrallë flasin për ndjenjat.
8
Shprehja juaj e fytyrës përcakton dominimin, besueshmërinë dhe atraktivitetin tuaj
Sipas një studimi psikologjik, njerëzit mund të vlerësojnë dominimin, atraktivitetin dhe besueshmërinë tuaj me shprehjen tuaj të fytyrës. Këtu janë shprehjet që mund t’ju ndihmojnë: Atkraktivitet i ulët: rrudhja e hundës, tërheqja e buzëve të hapura dhe shtrëngimi i qepallave, sipas class. Aktraktivitet të lartë: ulje dhe ngritje e vetullës, duke tërhequr buzët në një buzëqeshje të vogël. Besueshmëri e ulët: ngushtimi i syve dhe zgjerim i hundës. Besueshmëria e lartë: thellimi i linjave midis gojës dhe hundës.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kur ujëvara “merr” flakë, ky është fenomeni i mahnitshëm që po i lë turistët pa fjalë

Publikuar

-

Parku Kombëtar “Yosemite” në Kaliforni i ka mahnitur edhe një herë vizitorët me fenomenin spektakolar vjetor të “zjarrit”.

Për vetëm disa ditë në muajin shkurt, rrezet e diellit në perëndim shtrihen në ujëvarën Horsetail, duke e bërë atë të shkëlqejë si një kaskadë me lavë të shkrirë.

Fenomeni i çuditshëm tërheq me mijëra njerëz çdo vit në atraksionin turistik të cilët mundohen për të gjetur një vend pranë ujëvarës për shijuar “spektaklin” nga afër.

LEXO EDHE:  Rita Ora rrëfen për herë të parë si u ndje kur mësoi se nëna ishte sëmurë me kancer

Ujëvara Horsetail rrjedh vetëm në dimër ose në pranverë, kur ka shi dhe bora të mjaftueshme.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Hiq dorë sa nuk është vonë/Këto janë zakonet vetëshkatërruese që po ju “marrin në qafë”

Publikuar

-

zakonet veteshkaterruese

Fajësimi i të tjerëve për dështimet tona

Askush nuk mohon episodet negative, traumat e papritura që mund të minojnë gjendjen emocionale si dhe gjendjen mendore. Duke menduar se e gjitha është faji i të tjerëve jo vetëm që gaboni por qendroni i burgosur në të kaluarën.

Mos i përdorni më kurrë këto fraza

  1. Jam i dështuar
  2. Nuk do të punoj kurrë më në jetën time
  3. Të gjitha mua më ndodhin
  4. Nuk kam fat
LEXO EDHE:  Rita Ora rrëfen për herë të parë si u ndje kur mësoi se nëna ishte sëmurë me kancer

Mos kërko perfeksionin
Jo vetëm sepse askush nuk është perfekt, por edhe sepse koncepti i perfeksionit të çon drejt sjelljeve të gabuara. Në momentin kur dështon perfeksioni është gati për të ngritur akuza drejt teje./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Aktualitet20:10 - 10 Shkurt, 2019

“Jelekverdhët” përmbytin bulevardin “Champs Elysees”

Nё Francё sёrish lёvizja “jelekverdhёt” organizoi protesta nё rrugё pёr tё 13 herё. Disa mijёra vetё marshuan nё Paris nga...

Aktualitet19:55 - 10 Shkurt, 2019

Shkundet koalicioni qeverisës/ Qindra mijёra protestues nё Romё

Jo vetëm Serbia por edhe kryeqyteti italan, Roma, është pëtfshirë nga protesta masive ku janë pjesëmarrë qindra mijëra vetë. Sikurse...

Trending

Read previous post:
Maqedoni/ Gjykata merr vendimin për Nikolla Gruevskin

Gjykata në Maqedoni ka marrë vendimin për ish-kryeministrin e arratisur Nikolla Gruevski. Për të u dha vendimi i 30 ditëve...

Close