Duka i rrëfen të gjitha/ Nga Panucci e De Biasi, te mbyllja e basteve që do të dështojë… – CNA
Connect with us

Aktualitet

Duka i rrëfen të gjitha/ Nga Panucci e De Biasi, te mbyllja e basteve që do të dështojë…

Publikuar

-

Presidenti i FSHF-së Armand Duka ishte i ftuar mbrëmjen e djeshme në Ora News, ku foli për shumë tema, duke nisur që nga shorti i kualifikuesve të Euro 2020 dhe deri te një mundësi e rikthimit të ish-trajneri Gianni De Biasi.

Numri një i Federatës Shqiptare të Futbollit analizoi dhe ecurinë e trajnerit Christian Panucci, duke veçuar arsyet se pse ai i besoi projektit të tij. Duka po ashtu nuk la jashtë vëmendjes edhe temën e mbylljes së basteve.

President, si e komentoni shortin për Shqipërinë?
Nuk ka grupe të lehta, të gjitha grupet janë të balancua në një lloj mënyre, me skuadra shumë të forta, mesatare dhe me më pak të forta. Mund të ishte dhe më keq, nëse do të qëllonim në një grup me Gjermaninë dhe Holandën, që ta bëjnë të pamundur objektivin. Jemi në një grup ku mund të pretendojë kemi kundërshtarë me të cilët mund të luajmë, mund të arrijmë një vend fitues, vendin e parë ose të dytë.

Ka ndonjë përfitim që ne do të ndeshemi me Francën, sa i përket të drejtës televizive?
Nuk ndryshon asgjë. Të drejtat e transmetimit janë të grumbulluara nga UEFA dhe shpërndahen në një mënyrë të përcaktuar. Nuk ka të bëjë me ekipet e mëdha apo të vogla në short. I vetmi interes është ai sportiv, ku mendon se është më e kalueshme apo më pak e kalueshme.

Sa shanse kemi të kualifikohemi?
Pas kualifikimit në 2016 bëhet akoma dhe më e vështirë, pasi e ka vendosur aty stekën. Të gjithë kërkojnë që ne të jemi pjesëmarrës vazhdimisht, por ne mbetemi një përfaqësuese modeste, edhe pse kemi filluar të bëjmë mirë dhe duhet të vlerësojmë çdo kundërshtar. Sytë të gjithë i kanë tek Islanda dhe Turqia, por për mua duhet të vlerësohet dhe Andorra shumë, pasi vlejnë sa pikët ndaj Francës dhe mund t’i humbësh nëse do të shkosh në fushë me mendje që i ke të fituara. Duke punuar seriozisht dhe duke pasur në dispozicion të gjithë ekipin, pasi dihet që në 2018 kemi pasur shumë mungesa. Edhe një ekip i madh, po marr rastin e Barcelonës nëse i heqim Mesin mund të humbasë një ndeshje me Zhironën. Ne kemi pasur 4-5 mungesa dhe kjo gjë do të reflektohej edhe në fushë.

E ndiqini përfaqësuesen e Kosovës?
Patjetër që po. Ndjek çdo përfaqësuese në Europë dhe në Botë, por akoma dhe më shumë skuadrën e Kosovës sepse e ndjej pas Shqipërisë.

Çfarë ju bindi që e rikonfirmuar Panucin?
Nuk mund të them se ishte një zhgënjim. Sa më lart të ngjitesh aq më e vështirë bëhet. Pritshmëritë janë të mëdha kur merr pjesë në Europian dhe më pas renditesh në vendin e tretë në një grup me Italinë dhe Spanjën. Kishte specifikat e veta, edhe komepticioni dhe grupi jonë që ishte me tre, mjaft i vështirë, për të rikuperuar qoftë dhe një gabim. Shqipëria mbeti në Ligën C, çka tregon se nuk ishim një prej skuadrave më të këqija të ligës.

Nuk ishte i njëjti besim edhe për trajnerët e skuadrave të moshave që u ndryshuan?
Ndryshimet nuk ishin emocionale apo pas një rezultati jo të mira. Nuk ishte një ndryshim i menjëhershëm. I kanë pasur mundësitë për të punuar akoma dhe më shumë, për të marrë rezultate. Kur nuk kanë ardhur rezultatet dhe performanca nuk ka qenë e duhur, patjetër që ka pasur ndryshime. Stafi aktual ka vetëm një vit në krye të Kombëtares. Nuk ka pasur të gjithë potencialin e mundshëm. Them se ka vend për përmirësim dhe unë kam kritikat e mia, por jo deri aty sa për të ndryshuar diçka. Jemi para një kompeticioni shumë të rëndësishëm dhe nuk kemi kohë për eksperimente, pasi në mars kemi ndeshjet e para zyrtare.

Jeni i kënaqur me Panuccin deri tani, pavarësisht rezultateve?
Jo, duke qenë se mbahen mend rezultatet, duke qenë se rezultatet nuk kanë qenë edhe aq të kënaqshme. Me të drejtë njerëzit presin rezultat dhe kërkojnë që të shënjestrojnë atë që nuk e merr rezultatin. Në futboll shënjestrohet gjithnjë atë që nuk jep rezultatin. Në futboll zakonisht shënjestrohet trajneri, pasi është e vështirë që ta ndryshosh skuadrën. Në kushtet që jemi them se kemi marrë vendimin e duhur.

Pas largimit të Canës, duket se ka një debat të hapur për shiritin e kapitenit…
Kemi zgjedhur një kapiten, siç duhet është Mërgim Mavraj, Hysaj është i dyti, por kemi dhe një të tretë.

Kalojmë pak te kampionati ynë, ka pasur shumë akuza për blerje e shitje ndeshjes…
Ku ka gjë këtu në Shqipëri që nuk akuzohet për blerje dhe për shitje. Shqipëria ka krizë besimi në çdo aktivitet, akoma dhe më shumë në një lojë. Kam dëgjuar njerëz që luajnë skedona e baste nja një mijë apo nga dy mijë lekë dhe kur e humbasin thonë e shiti Mesi dhe Ronaldo. Nuk them se nuk ka vend për përmirësim, pro jo për të errësuar me gjuhën e një bastexhiu të rëndomte.

Mund të ulet ky fenomen tani që do të mbyllen pikat e basteve?
Pikat e basteve do të mbyllen aq sa është ndaluar pirja e cigareve në lokale.

Kemi parë shumë herë që Komisioni i Disiplinës mbyll dyert e stadiumeve, është një tregues i dhunës në futbollin tonë?
Ne duhet të kemi një nivel të kulturuar, ku të vijnë edhe femrat. Duhet të mbajmë përgjegjësi ne që të krijojmë një klimë të pranueshme. Nuk mund ta etiketoj kampionatin si një kampionat të dhunshëm.

Ka pasur ndonjë moment të vështirë Duka apo ndonjë dështim gjatë periudhës që drejton FSHF-në?
Nëse nuk dështon, nuk arrin të bësh sukses. Gabimet dhe pengesat të bëjnë që të mësosh dhe të ecësh para dhe mbase të arrish dhe te suksesi.

Deputeti Braçe ka dalë shumë herë kundër jush….
Nuk është vetëm Braçe që është kundërshtar, pastaj kritika do të ketë për çdo person që bën një detyrë publike. Nga të gjitha kritikat nëse ka diçka që duhet ta korrigjosh, duhet të korrigjohet. Duhet t’i marrim me sportivitet.

Si e komentoni largimin e policisë së shtetit nga shkallët e stadiumit?
Nuk ka qenë një kërkesë e jona dhe nuk kemi qenë shumë pro vendimit të marrë nga shteti në lidhje me largimin e policisë së shtetit. Jemi munduar që të bëjmë më të mirën. Nuk është koha që të bëjmë krahasime me Anglinë, apo Spanjën. Ne e kemi të vështirë.

De Biazin e shohim gati çdo ndeshje në stadium kur luan Kombëtarja, si rrallë ndonjë trajner. Mund të themi se është një dashuri e madhe në mes e pakushtëzuar?
Suksesin më të madh të jetës së tij e ka arritur me Shqipërinë dhe ndihet mirë. Shqiptarët e respektojnë shumë pasi ne arritëm rezultate historike me të. përderisa ndihet mirë dhe nuk ka angazhimet e tij të tjera, vjen e sheh ekipin, takon miqtë e tij.

Ka pasur keqardhje kur u largua ish-trajneri, pse erdhi kjo lëvizje?
Them se ishte fundi i një cikli. Kishte nisur një edicion tjetër jo aq i suksesshëm. Ishte një marrëveshje e dyanshëm, por një konsensus që ky bashkëpunim të ndërpritet dhe të vijë dikush tjetër.

Mund të kemi një rikthim të De Biasit në të ardhmen?
Është një diskutim që nuk na çon aksin sot. Kemi një trajner dhe një staf të kompletuar gati për të nisur një kompeticion të ri.

 

Aktualitet

Gara për audiencën mes Berishës dhe Ramës/ Ja kush e fiton

Publikuar

-

By

Mbrëmjen e sotme ish kryeministri Sali Berisha ishte i ftuar përballë një paneli gazetarësh në studion e emisionit “Opinion” në TV Klan.

Ndërkohë po në të njëjtin emision një javë më parë ishte edhe kryeministri Edi Rama.

Një pyetje e cila shtrohet është se kush kishte më shumë audiencë?

CNA.al ka mësuar se garën e audiencës e  ka fituar kryeministri edi rama sipas matjes të telemtrix.

Ndërsa gara në rrjetet sociale është fituar nga ish kryeministri Sali Berisha i cili arriti maksimumin prej 5.6 mijë ndjekësish njëkohësisht kundrjet 3.4 të kryeministrit Edi Rama një javë më parë./CNA.al

Rezultati i Edi Ramës:

Rezultati i Sali Berishës:

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çfarë nuk di tjetër Edi Rama?/ Kujtim Gjuzi zbulon dy sekrete të reja

Publikuar

-

By

Pas qepjes së pantallonave tek ai, kur ishte i ri, Kujtim Gjuzi. deputeti i të djathtës opozitare në Parlament, njëheresh dhe kryetar i Partisë Konstervatore, nga emisioni “360 Gradë” ka zbuluar dhe dy sekrete të tjera lidhur me kryeministri Edi Rama. Se ai nuk di ti japë biçikletës, por as makinës.

Madje Gjuzi solli një situatë kur Edi Rama kishte ardhur më skuadrën kombëtare në Tiranë dhe i ishin bërë pantallonat me njollë.

Që Rama nuk di të qepë, një dhe që nuk di ti japë biçikletës, dy besoj se e dini…  Atëherë po ju them kur ju lini bicikletën para Bashkisë së sotme pse nuk e merrnit bicikletën zoti Rama.  Unë kam qenë pronar i një autoshkolle. Nëse do kishte ardhur për të mësuar makinën me instruktorët e mi Rama do kishte mësuar edhe do ta drejtonte shumë mirë shtetin. Kur keni qenë në skuadrën kombëtar, babi jot të ka dërguar me skuadrën kombëtare të luash dhe ke ardhur me pantallona zhinse dhe atlete të bardha në Tiranë dhe pasi tu bënë me njollë, dhe the si t’ja bëjmë me këtë njollë se nuk hiqet. Të mësova të hiqje njollat dhe i kthyem pantallonat së papthi“,- tregoi deputeti Kujtim Gjuzi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nga Mero Baze/ Mbi dialogun postar mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës!

Publikuar

-

By

mero baze

Kishte një shans që Lulzim Basha të mos i përgjigjej Edi Ramës dhe të krijonte idenë se “po mendohej”. E keni parasysh atë skenën kur Bujar Nishani si President, bënte sikur mendohej para çdo dekreti dhe mbështetësit e PD mendonin se më në fund ai do bënte ndonjë mrekulli.

Por Lulzim Basha u përgjigj dhe magjia ra.

Tani i vetmi debat postar mes tij dhe Edi Ramës, është se kush do të fitojë si i fortë më 30 Qershor, Edi Rama duke ruajtur kutitë e votimit, apo Lulzim Basha duke sulmuar kutitë e votimit.

Edhe pse duket pak e frikshme po ta mendosh, në të vërtetë është një nga ato situatat absurde tragji-komike të vitit ’97, ku i humbur dilte ai që sulmonte i pari. Dhe të gjithë vetëm kërcënonin, pa dalë nga shtëpia.

Por në mënyrë paradoksale, rreziku më i madh për Partinë Socialiste dhe integritetin e zgjedhjeve, nuk është dhuna e PD, apo ndonjë grupi paramilitar të saj. Ajo është çështje ligjore. Nga pikëpamja politike ajo viktimzon shumicën dhe i jep asaj më shumë të drejta se sa ka sot të bëjë zgjedhje.

Rrezik real për Partinë Socialiste është që PD të mos bëjë asgjë, të qëndrojë në shtëpi, të marrë rolin e “gandistit” që refuzon sistemin, dhe t’u thotë socialistëve “bëni ç’të doni”.

Kështu si e kanë nisur socialistët që kanë frikë dhe nga të pavarurit apo nga kandidatët e Bindjes Demokratike, mund t’i prishin zgjedhjet më mirë vetëm, se sa me ndihmën e PD.

Lënia bosh e fushës, edhe pse është një kërkesë torturuese për PD, është në fakt i vetmi akt që i bën ata jo fajtorë për procesin nëse dështon.

Dhuna, sado sporadike të jetë, qoftë dhe në dhjetë qëndra votimi, legjitimon procesin zgjedhor, dhe e kthen atë nga një proces votimi, në një sakrificë për demokracinë.

Kjo është fiks situata që humbet ai që sulmon i pari, jo ai që shkruan letër i pari. Armiku real i PS më 30 qershor është heshtja e vdekur në qendra votimi dhe jo lufta. Lufta i jep asaj legjitimitetin e mbrojtjes së demokracisë.

Dhuna e paralajmëruar e opozitës, po i kthehet në pasuri politike socialistëve, një pasuri e dhuruar nga opozita. Ajo po legjitimon keqqeverisjen dhe defektet e procesit zgjedhor dhe po kalon në plan të parë rrezikun për prishjen e rregullave të lojës.

Ndaj Edi Rama nuk është i shqetësuar për dhunën, dhe bën rolin e viktimës, për ta tërhequr PD-në pikërisht tek dhuna. Nuk ka gjë, që i jep më shumë forcë dhe arsye për të vazhduar më tej një politikani, në një sistem demokratik, se sa një opozitë talebane, që thotë “do sulmojnë kutitë e votimit ditën e zgjedhjeve”. Gjëra të tilla kanë bërë talebanët në Afganistan, grupet maoiste në Sri Lanka, dhe xhihadistët e Boko Haram në Nigeri.

Edi Rama po e ushqen këtë gjë përmes dialogut të tij postar me Lulzim Bashën, një mënyrë mizore se si mund t’i ofrosh një tavolinë ëndrrash, në mes të drekës, dikujt që është duke mbajtur ramazan. Dhe kjo padyshim që e xhindos Lulzim Bashën. Edi Rama e bën pikërisht për këtë gjë. Dhe pas kësaj, ai vërshon me terminologjinë e dhunës, me premtimet për jetë e vdekje, me thirrjet për përmbysje. Është ekzaktësisht ajo që ja legjitimon 30 Qershorin, qoftë dhe fare vetëm Edi Ramës.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Trending

Read previous post:
Cilësitë individuale që e shndërruan në lider George H. W Bush

Ish-ambasadori, Agim Nesho, është shprehur se George Herbert Walker Bush, pavarësisht se vinte nga një familje e madhe në SHBA,...

Close