Tragjedia e emigrantëve/ Tre të vdekur nga i ftohti në kufirin greko-turk – CNA
Connect with us

Aktualitet

Tragjedia e emigrantëve/ Tre të vdekur nga i ftohti në kufirin greko-turk

Publikuar

-

Mediat greke raportojnë se tre emigrantë kanë gjetur vdekjen nga të ftohtit në fshatrat e Evros afër kufirit greko-turk.

Agjencia turke “Anadoli”, ka shkruar se autoritetet e vendit kanë identifikuar trupat e tre emigrantëve klandestin në periferi të Adrianopojës, pranë kufirit Evros.

Sipas informacioneve të para, të tre trupat pa jetë ishin gjetur në fshatra të ndryshëm në territorin turk shumë pranë kufirit grek dhe ndoshta kishin për qëllim të kalonin në Evros.

Emigrantët duket se kanë ngrirë deri në vdekje për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të ulëta që mbizotërojnë në zonë.

Trupat e tyre u transferuan në një shërbim mjeko-ligjor në Stamboll për të verifikuar kushtet e tyre të vdekjes.

Bëhet e ditur se njëri nga emigrantët është shtetas afgan ndërkohë që po punohet për identifikimin e dy të tjerëve si dhe zbulimin e rrethanave të ngjarjes.

 

 

 

Aktualitet

Vijon të shtohen numri i protestuesve/ Qëllohet me vevë godina e Ministrisë së Arsimit

Publikuar

-

By

Vijon të shtohet numri i studentëve protestues para Ministrisë së Arsimit.

Për herë të parë pas 28 vitesh, Rrugët e Tiranës janë me të rinj e të reja që kanë nisur një lëvizje të madhe për plotësimin e kërkesave të tyre.

Mijëra të rinj e të reja me flamuj shqiptarë, amerikanë apo edhe BE dhe me parulla të shumta në duar kanë bllokuar rrugët. Studentët i kanë drejtuar 8 kërkesa qeverisë, kanë larguar çdo elementët partiak nga protesta duke mos pranuar politizim dhe i kanë lënë qeverisë ultimatum për plotësimin e kërkesave deri në orën 16:00 të ditës së sotme.

Ndërkohë, studentët kanë qëlluar me veze dhe objekte të tjera në drejtim të godinës së Ministrisë së Arsimit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Hipokrit, frikacak”/ Rama sulmon Kryeministrin

Publikuar

-

By

Protesta masive që po zhvillohet para ambienteve të Ministrisë së Arsimit, ka sjellë reagimin e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama ka sulmuar Kryeministrin, duke e quajtur hipokrit dhe frikacak, pasi ditën e parë të protestës studentët i quajti ‘ngelës’, ndërsa sot i fton për dialog.

“Hipokrit dhe frikacak!

Studentët kanë tre vjet që protestojnë, po askush nuk i dëgjoi, askush nuk i pyeti!
Dhe kur u mblodhën sërish disa ditë më parë, Kryeministri i quajti ngelës, u tall dhe qeshi me ta!
Ndërsa sot “ngelësit” i fton për dialog, iu kërkon urë komunikimi me qeverinë e tij!
Hipokrit dhe frikacak”,- shkruan Luan Rama./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Protestat e studentëve/ Deputeti i LSI thur disa vargje për kryeministrin

Publikuar

-

By

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, nëpërmjet disa vargjeve, ka shprehur opinionin e tij në lidhje me protestat e studentëve dhe rolin e kryeministrit Edi Rama në krijimin e kësaj situate.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se Rama është problemi, sëmundja e turpi ndërsa studentët janë zgjidhja e shërimi.

“Edi Rama eshte problemi studentetet jane zgjidhja

Edi Rama eshte semundja studentet jane sherimi.

Edi Rama eshte turpi studentet jane nderi.

Edi Rama eshte erresira studentet jane drita.

Edi Rama eshte humnere e zeze studentet jane fusha me lule.”-shkruan deputeti i LSI-së në postimin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:24 - 10 Dhjetor, 2018

Mesazhi i Ambasadës së SHBA/ Zhvilloni proces të lirë zgjedhor për KLP dhe KLGJ

Ambasada Amerikane në Tiranë ka kërkuar që sistemi i drejtësisë në vend të jetë tërësisht funksional. Në një postim në...

Aktualitet18:38 - 10 Dhjetor, 2018

Ndryshimet klimatike/ Jepet alarmi në Poloni: Bota përballet me një krizë të madhe

Në Poloni u zhvillua një Samitin për Klimën organizuar nga Kombet e Bashkuara. Gjatë këtij Samiti është dhënë alarmi se...

Aktualitet17:11 - 10 Dhjetor, 2018

Artan Fuga hedh akuza të forta/ Zbulon kush po rrjep studentët

Për akademikun dhe profesorin e  njohur, Artan Fuga, Bordit të Menaxhimi të Universiteteve janë ata që po rrjepin pedagogë e...

Aktualitet16:26 - 10 Dhjetor, 2018

Protesta në Kavajë e Shkodër/ Shoferët kundër çmimit të karburantit

Shoferët në qytetin e Kavajës dhe të Shkodrës kanë bllokuar rrugët dhe janë  duke protestuar për çmimin e  lartë të...

Aktualitet15:35 - 10 Dhjetor, 2018

Amnistia/ Të dënuarit në Burrel, letër Ministrisë së Drejtësisë

Plot 55  të dënuar në burgun e Burrelit i kanë dërguar sot një letër Ministrisë së Drejtësisë, për shkak të...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

70 vjet zyrtarizim i të drejtat të njeriut/ Çpo ndodh me lirinë e barazinë

70 vjet Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut. Në celebrimin e përvjetorit, Michelle Bachelet, Komisarja e Lartë e OKB...

Aktualitet13:37 - 10 Dhjetor, 2018

Foto- Studentët vijojnë protestën/ Tubim masiv para Ministrisë së Arsimit

Pavarësisht ftesës së Ramës për dialog, studentët nuk tërhiqen por vijojnë të qëndrojnë duke protestuar në mënyrë paqësore para Ministrisë...

Aktualitet22:38 - 9 Dhjetor, 2018

Zëri i Amerikës/ Trajtimi i rasteve të korrupsionit në Kosovë

Në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, organizatat e shoqërisë civile në Kosovë thonë se edhe gjatë vitit 2018, me gjithë përmirësimet...

Aktualitet19:51 - 9 Dhjetor, 2018

Protestat/ Franca-Trump: Mos ndërhy në çështjet tona të brendshme

Ministri i Jashtëm i Francës i bëri thirrje Presidentit amerikan Donald Trump të dielën, që të mos ndërhyjë në politikën...

Aktualitet18:27 - 9 Dhjetor, 2018

“Merkeli mbetet kancelare”

E vogël përparësia, me të cilën u zgjodh Annegret Kramp-Karrenbauer kryetare e re e CDU-së. E besuara e Merkelit duhet...

Aktualitet18:01 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta e Astirit/ Basha: Policia po ushtron dhunë ndaj banorëve

Banorët e zonës së Astirit kanë dalë sërish pasditen e sotme në protestë për të mos lejuar shembjen e banesave...

Aktualitet17:31 - 9 Dhjetor, 2018

Përfundon protesta e studentëve/ Nesër sërish para Ministrisë së Arsimit

Sapo është mbyllur protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit. Pas refuzimit që i bënë ftesës për dialog nga kryeministri...

Aktualitet15:16 - 9 Dhjetor, 2018

Studentët shkresë Ramës e Ruçit/ Kërkesat të panegociueshme

Këshillat studentorë i kanë drejtuar një letër kryeministrit Edi Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruci, Ministrisë së Arsimit dhe Universiteteve...

Aktualitet14:55 - 9 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj kërkesë studentëve/ Qëndroni të pastër, jo si ata të 90-ës

Protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit ditën e sotme i është bashkuar, edhe artisti Robert Aliaj. Duke folur para...

Aktualitet14:37 - 9 Dhjetor, 2018

Protesta në Bruksel/ Arrestohen 400 persona

Pas Parisit protesta të dhunshme kanë nisur edhe në Bruksel. Mësohet se më shumë se 400 njerëz janë arrestuar pas...

Aktualitet08:45 - 9 Dhjetor, 2018

Video-Kaos nga protestat në Paris/ Kulla Eifel dhe muzetë qëndrojnë të mbyllura

Protesta  e  ‘jelekëve të verdhë’ në Paris është përshkallëzuar. Mësohets e Kulla Eifel, dyqanet, restorantet dhe muzetë vijojnë të qëndrojnë...

Aktualitet17:39 - 8 Dhjetor, 2018

Media e huaj tregon skandalin/ Shqipëria publikon të dhëna të agjentëve sekretë

“The Independent” ka bërë publike një skandal të Shqipërisë që rrezikon sigurinë e vendit dhe atë ndërkombëtare. Në raportimin e...

Aktualitet16:56 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta te Bregu i Lumit/ Banori: Shtëpitë tona nuk i lëmë pa gjak

Banorët e “Bregut të Lumit” kanë nisur sërish sot protestën e tyre për mbrojtjen e banesave nga shembja për ndërtimin...

Aktualitet15:46 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studenti: Zyrtarët e Ministrisë së Arsimit na provokuan

Një student i Fakultetit të Ekonomisë ka folur në studion e Report Tv për protestën dhe kërkesate tyre ndaj Ministrisë...

Aktualitet15:14 - 8 Dhjetor, 2018

Foto-Përleshje gjatë protestave në Paris/ Policia hedh gaz lotsjellës

Policia franceze hodhi gaz lotsjellës të shtunën mbi protestuesit me “jelekë të verdhë” në Champs Elysees. Demonstruesit po protestojnë kundër...

Aktualitet15:00 - 8 Dhjetor, 2018

Foto/ Përurohet në Vjenë romani në gjuhën gjermane “1803” i autorit Besim Xhelili

Shkrimtari nga Tetova me banim në Vjenë të Austrisë Besim Xheli, të premten në mbrëmje, më 7 dhjetor 2018,  në...

Aktualitet14:02 - 8 Dhjetor, 2018

Vlerësimi i ARRSH/ Ulet numri i objekteve që preken nga Unaza e Madhe

Autoriteti Rrugor Shqiptar, ALUIZNI, Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, IKMT dhe Bashkia Tiranë kanë përmbyllur fazën finale të...

Aktualitet12:45 - 8 Dhjetor, 2018

Protesta/ Policia kordon për ndarjen e banorëve të Astirit nga studentët

Protestës së studentëve për uljen e tarifave të studimit para Ministrisë së Arsimit i janë bashkuar edhe banorët e zonës...

Aktualitet00:01 - 8 Dhjetor, 2018

Zvicra injoron ultimatumin e BE-së, për firmosjen e traktatit të bashkëpunimit

Qeveria zvicerane do të konsultojë me agjentët e brendshëm të energjisë, një projekt-traktat që përcakton lidhjet me Bashkimin Evropian, duke...

Aktualitet23:58 - 7 Dhjetor, 2018

Kriza e Makron në Francë, një rrezik për mbarë Evropën

Nga Natalie Nougayrède Për hir të Evropës, Emanuel Makron ka nevojë për ndihmën, dhe jo neverinë apo urrejtjen tonë. Një...

Aktualitet22:42 - 7 Dhjetor, 2018

I ftohti ekstrem ‘pushton’ Kinën/ Jep alarmi i kuq

Në Kinë është dhënë alarmi i kuq se dimri i këtij viti, do të jetë më i ftoht se kurrë...

Aktualitet22:23 - 7 Dhjetor, 2018

Mes lotëve, Merkel mesazh politikës/ Koha për një kapitull të ri

Delegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg, ku do të zgjidhet pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel,...

Aktualitet11:53 - 7 Dhjetor, 2018

“Luftove fort me atë sëmundje të mallkuar!”/Ndahet nga jeta gazetarja e kronikës pas sëmundjes së rëndë

Sot është një ditë e trishtë për median shqiptare, pasi raportohet për ndarjen nga jeta të gazetares së kronikës, Sonila...

Trending

Read previous post:
Vdekja e George H.W Bush/ E mërkura ditë zie në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e shpalli të mërkurën ditë zie shtetërore, në nderim të ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara...

Close