Nuk duhet të prekni asnjëherë telefonin e dikujt tjetër, për këtë arsye! – CNA
Connect with us

Life Style

Nuk duhet të prekni asnjëherë telefonin e dikujt tjetër, për këtë arsye!

Publikuar

-

Kur miku juaj ju jep smartphone-in e tij për ti bërë një foto, duhet të tregoheni të kujdesshëm. Ju nuk duhet të prekni telefonat e të tjerëve dhe a e dini pse?

Smartphone-t kanë pothuajse 7 herë më shumë baktere sesa tualetet. Këto bakterie vijnë pikërisht nga pronarët dhe higjena e tyre. Kompania “Higjena e larjes së smartphonëve” ka zbuluar se smartphone-t që kanë kapak lëkure, mbajnë lagështirë dhe krijojnë vend për shumë baktere.

Kjo kompani ka zbuluar se telefonat mbajnë rreth 1479 baktere ndërkohë që WC-të kanë mesatarisht 220 baktere.

LEXO EDHE:  Bananja ju shpëton nga këto sëmundje

Profesori Hugh Pennington ka thënë se një smartphone ka një numër të lartë bakteresh të cilat mund të shkaktojnë sëmundje të rënda tek njerëzit, për këtë arsye këshillohet që të mos preken telefonat e të tjerëve. Këto baktere shkaktohen nga uji dhe ajri që ndodhet pikërisht në kapakët e telefonit. Nëse ata janë prej gome terreni për krijimin e baktereve është më favorizues.

Duhet të keni parasysh se telefonat tuaj nuk duhet ti përdorni gjatë kohës që ushqeheni apo kur shkoni në tualet.

Kuriozitete

Këto janë shenjat e fshehura të depresionit, sëmundjes që vret në heshtje

Publikuar

-

Depresioni është një gjendje që nuk lidhet as me gjininë e as me statusin ekonomik, të personave, të gjithë janë të predispozuar që të vuajnë nga depresioni.

Një ndër  problemet kryesore që lidhen me depresionin është fakti që shpesh i neglizhojmë shenjat, ose nuk arrijmë t’i dallojmë. Më poshtë ju sjellim disa prej shenjave të cilat do t’ju ndihmojnë që ta pikasni herët këtë sëmundje.

Nuk je në humor

Depresioni nuk është nje gjendje e lehtë, nëse nuk trajtohet në kohë mund të shkaktojë edhe vdekjen. Nëse shumicen e kohës ndjehesh i trishtuar ekziston mundësia që të jesh duke rënë në depresion.

Humbje e interesit

Kur je i trishtuar humori të ndryshon totalisht, mund të irritohesh edhe nëse dëgjon zërin e partnerit, apo këngën e preferuar në radio.

LEXO EDHE:  Bananja ju shpëton nga këto sëmundje

Nuk mund të durosh asgjë, çka të pëlqente më herët, tani të duket e pakuptimtë. E vetmja gjë që do është të hysh në dhomën tënde, të flesh dhe të lësh gjithçka jashtë.

Ndjehesh i izoluar

Depresioni të bën të ndjesh pasiguri, ke frikë të dalësh pasi frikësohesh nga paragjykimet mbi mënyrën se si ndjehes, ndaj bën ç’është e mundur për ta fshehur atë që po të ndodh.

Nuk mund të përqëndrohesh

Nuk mund të përqëndrohesh në studimet e tua, as në punë, fantazmat të përndjekin, e ke të pamundur të zbatosh detyrat e tua e nuk mundesh, as të marrësh vendime. Gjithë kjo situatë të bën të ndjehesh në faj dhe i paaftë./Cna.al

LEXO TE PLOTE

Femra

Këto janë mënyrat më të tmerrshme të ndarjes

Publikuar

-

T’i japësh fund një raporti nuk është e lehtë, vetëm mendimi të bën të ndjehesh keq. T’i thuash personit me të cilin ke ndarë kohë të bukura që dëshiron të ndahesh nuk është diçka e lehtë.

Nuk ekziston një manual  për mënyrën e ndarjes,vetëm se ka disa mënyra të cilat duhen shmangur, sepse je një njeri i pjekur dhe personi tjetër e meriton një shpjegim.

Më poshtë ju sjellim tre mënyrat që nuk duhet t’i përdorni kurrë për tu ndarë

Mesazhi

E dimë  të gjithë, ËhatsApp-i është revolucion, por një mesazh  mbetet mënyra më e keqe  e përfundimit të një raporti, sado e avancuar të jetë teknologjia. Kjo sepse përmes mesazhit nuk je i aftë ti shpjegosh personit tjetër arsyen pse je duke u ndarë prej tij. Nuk je dhjetë vjeç, je një njeri i pjekur dhe duhet të përballesh me të.

LEXO EDHE:  Bananja ju shpëton nga këto sëmundje

Të zhdukesh

Të gjithë duam të zhdukemi në një moment të caktuar të jetës, por nëse ndonjëherë ke pasur respekt për partnerin është e mira mos ta bësh, Para se të japësh një shpjegim kujto kohët e bukura që keni kaluar bashkë. Kjo do të ndihmojë që ta përmbyllësh më lehtë këtë fazë.

Të mos thuash të vërtetën

Shprehjet e  e famshme “ nuk je ti problemi,jam unë,” apo “kemi nevojë për një pauzë,” nuk të ndihmojë që të përballesh me të vërtetën, kështu që duhet të përballesh me faktet dhe t’i thuash partnerit që dëshiron t’i japësh fund marrëdhënies./Cna.al

 

LEXO TE PLOTE

Histori

Mjafton ky truk i vogël që jeta intime t’ju shkojë vaj

Publikuar

-

Njerëzit shpesh herë koordinojnë hapat e tyre me një të panjohur që është duke ecur në krah, rrahjet e zemrës së nënave sinkronizohen me rrahjet e zemrës së fëmijëve të tyre.

Kjo praktikë rastësore mund të jetë shumë e dobishme për ju nëse jeni në një lidhje romantike. Në një studim të publikuar nga Journal of Social and Personal Relationships, thuhet se koordinimi i lëvizjeve mes partnerëve e rrit intimitetin mes tyre. Sipas studimit çiftet, të cilat sinkronizonin veprimet e tyre më të thjeshta si frymëmarrja apo ecja ndjeheshin më afër njëri-tjetrit si dhe kishin dëshira më të mëdha seksuale për partnerët respektivë.

 

LEXO EDHE:  Bananja ju shpëton nga këto sëmundje

Studimi doli në përfundimin se lëvizjet e sinkronizuara në çifte lidheshin me ndjesi të forta intime karshi partnerit.

Kështu që nëse jeni duke këruar që të krijoni një lidhje më të fortë me partnerin tuaj, zhvilloni aktivitete si ecja në sinkron dhe bëni ushtrime të frymëmarrjes së koordinuar./Cna.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Aktualitet13:51 - 13 Dhjetor, 2018

Përfundon seanca plenare/ Studentët zhvendosin protestën

Sapo ka mbaruar seanca plenare në Kuvend dhe studentët janë duke e spostuar protestën e tyre drejt Kryeministrisë. Që prej...

Aktualitet13:36 - 13 Dhjetor, 2018

Artisti “shpërthen” ndaj medias/ Rrini larg studentëve, po zbehni kauzën

Artisti Robert Aliaj i është bashkuar prapë sot protestës së studentëve, pavarësisht lajmeve se ndaj tij ka filluar një porcedim...

Aktualitet13:18 - 13 Dhjetor, 2018

Kërkoheshin nga Interpoli/ Arrestohen shqiptarët në Greqi

Dy shqiptarë të shpallur prej kohësh në kërkim janë arrestuar nga Interpol Tirana në Greqi. Nga policia bëhet me dije...

Aktualitet13:00 - 13 Dhjetor, 2018

Foto-Tym i zi te Ministria e Jashtme/ Çfarë po ndodh?

Shtëlluga të zeza tymi janë parë të dalin mesditën e sotme nga Ministria e Jashtme. Nga fotot shihet se në...

Aktualitet12:28 - 13 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj nuk ndalet/ Sfidon policinë

Ndonëse ndaj artistit Robert Aliaj ka filluar një porcedim penal, ai është shfaqur sërish sot pranë protestës së studentëve ....

Aktualitet09:44 - 13 Dhjetor, 2018

Trenat përplasen kokë më kokë/ Humbin jetën 7 persona, dhjetëra të plagosur

Shtatë të vdekur dhe 46 të plagosur është bilanci i aksidentit të shkaktuar nga përplasja e dy trenave në kryeqytetin...

Aktualitet20:07 - 12 Dhjetor, 2018

Krijimi i KLGJ dhe KLP/ Reagon Ambasada Amerikane

Pas krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorëve, ka ardhur edhe reagimi Ambasadës Amerikane në...

Aktualitet19:52 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët ndezin zjarr, sfidojnë të ftohtin

Studentët që kanë mbi nëntë ditë duke prostuar po përgatiten për të kaluar natën para Kryeministrisë dhe Ministrisë së Arsimit.Të...

Aktualitet18:46 - 12 Dhjetor, 2018

Gjermania ultimatum Kosovës/ Anullo ose pezulloni tarifën ndaj mallrave serbe

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i ka vënë ultimatumin Kosovës për të anuluar tarifë 100%  ndaj  mallrave serb. Ka...

Aktualitet18:20 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet e KLGJ-së/ Zbulohen tre antarët e parë

Janë zgjedhur tre nga gjashtë antarët e parë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Emrat të cilët janë votuar nga gjyqtarët...

Aktualitet18:14 - 12 Dhjetor, 2018

Studentët nxjerrin foton/ Zbulohet kush e merr fondin e ekselencës

Gjatë protestës së sotme studentët kanë bërë publik një tjetër denoncim. Pas zbulimit të emrave të pedagogëve që marrin para...

Aktualitet18:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët me batanije në rrugë

Studentët vazhdojnë të qëndrojnë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë, duke këmbëngulur në plotësimin e nëntë pikave të kërkesës së...

Aktualitet16:10 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Senati i UT kundër Ramës

Pas plot  nëntë ditësh protestë nga ana e studentëve, ka ardhur edhe reagimi i Senatit Akademik të Universitetit të Tiranës....

Aktualitet16:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta / Tupja: Mashtron, Rama nuk është i gatshëm për dialog

Profesori Edmond Tupja ka qenë pasditen e sotme i ftuar në emisionin Top Talk në Top-channel, ku ka folur për...

Aktualitet15:41 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Bulqizë/ Minatorët paralajmërojnë grevë urie

Protestat e studentëve në Tiranë dhe në shumë qytetet të tjera të vendit kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve ditët...

Aktualitet15:21 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Vijon qëndresa e studentëve

Studentët vazhdojnë protestën e tyre që prej orës 10:00 të mëngjesit. Ata kanë vendosur që të ndahen në dy vende...

Aktualitet15:18 - 12 Dhjetor, 2018

Prezantohet projekti / Përmirësimi i raportimit gjatë fushatës për zgjedhjet vendore

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer (KAS) dhe Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin...

Aktualitet15:01 - 12 Dhjetor, 2018

Mentor Kikia hedh akuza të rënda/ Pedagogët po kërcënohen

Pedagogu i gazetarisë në Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Mentor Kika, ka hedhur akuza të rënda...

Aktualitet14:47 - 12 Dhjetor, 2018

Edmond Tupja “sfidon” policinë/ Bashkohet me studentët

Profesori Edmond Tupja është bashkuar ditën e sotme me studentët që ndodhen në protestë përpara Kryeministrisë. Tupja sfidon policinë, e...

Aktualitet14:41 - 12 Dhjetor, 2018

Studimi i dytë demografik/ Ministria e Shëndetësisë publikon rezultat

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Instituti Kombëtar i Statistikave (INSTAT) publikojnë rezultatet e Studimit të dytë Demografik dhe...

Aktualitet14:22 - 12 Dhjetor, 2018

Studenti i përgjigjet Ramës/ O babi investo te arsimi im

Një student i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama, i cili në një reagim të tij e krahasoi qeverinë me prindërit...

Aktualitet14:12 - 12 Dhjetor, 2018

Procedimet penale për protestën/ Sqaron policia

Policia ka bërë me dije sot se gjatë protestave të zhvilluara në Tiranë dhe në disa qytete të tjera janë...

Aktualitet13:36 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet për KLGJ-në/ Reagon ambasadori i BE-së

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, ka përshendetur procesin për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor....

Aktualitet13:24 - 12 Dhjetor, 2018

Projekti i Unazës së Madhe/ Prishen ndërtesa të tjera

Në zonën e Unazës së Re paraditen e sotme janë shembur edhe dy ndërtesa të tjera. Pavarësisht skandalit me kompaninë...

Trending

Read previous post:
Protestat masive në Francë/ Tërhiqet qeveria, anullohet taksa për karburantin

Qeveria franceze ka vendosur që të pezullojë rritjen e taksës së karburantit për disa muaj. Mësohet se vendimi erdhi pas...

Close