Fiks Fare publikon skandalin/ ALUIZNI e shpall pronar të pronës që ia bleu 113 milionë lekë, Bashkia ia shemb – CNA
Connect with us

Aktualitet

Fiks Fare publikon skandalin/ ALUIZNI e shpall pronar të pronës që ia bleu 113 milionë lekë, Bashkia ia shemb

Publikuar

-

Arben Myzeqari ka paguar 113 milionë lekë pas kontratës së lidhur me ALUIZNI-n që të kalojë pronësia e një objekti nga shtet në emër të tij, por bashkia ia prish objektin.

Në kontratë ALUIZNI deklaronte se garanton kryerjen e procedurave të regjistrimit. Ndërkohë prokuroria asokohe hapi një hetim me kallëzim të Arben Myzeqarit, por që kallëzuesi nuk e pranon ta ketë bërë.

Në Fiks Fare u ankua Arben Myzeqari pasi kishte 4 vjet që ende nuk e kishte gjetur arsyen se pse iu prish lokali i tij që e kishte në lagjen “11 Janari” në Fier.

Prona iu prish nga bashkia edhe pse kishte lidhur një kontratë me ALUIZNI-n, ky institucioni merrte përsipër regjistrimin e objektit. Faturat e shkëmbyera midis Myzeqarit dhe ALUIZNI-t për kalimin e pronësisë nga shtet ne emër të tij, kapin shumën prej 113 milion lekë të vjetra.

” Në 2011 doli VKM, që kjo pronë shtet të kalonte në pronësi të nënës sime, nënshkruam dhe kontratën me ALUIZNI-n, paguam dhe 113 milionë lekë, por asnjëherë nuk u pajisëm me dokumente, akoma më e rëndë është se Bashkia Fier e prishi objektin që ALUIZNI me kontratë më quajti pronar të objektit pas shumës që pagova ” tregon Myzeqari.

Ai tregon për Fiks Fare se ka vite që endet gjykatave, por më e rëndësishmja është se ka katër vite që Prokuroria Fier ka sekuestruar dosjen pranë ALUIZNI-t.

Motivi i sekuestrimit te dosjes sipas prokurorisë është se Arben Myzeqari ka bërë një kallëzim për punonjësit e Aluiznit. Motiv të cilin Arben Myzeqari e mohon për gazetarët e Fiksit.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Ëndrra e një fshati të tërë: Duam vetëm një rrugë

“Si mund të bëja unë kallëzim për pronën që unë e pagova tek ALUIZNI. Prej këtij vendimi ka 4 vite që prokuroria mban dosjen. Dhe unë dhe familja ime paguajmë kredinë që morëm për të paguar faturat te ALUIZNI” tregon Arbeni.

Ai kërkon nga emisioni Fiks Fare vetëm të dalë e vërteta.

Gazetarët e Fiksit trokitën në të gjitha institucionet ku Arben Myzeqari ishte mbajtur pa përgjigje.

Ish drejtori i ALUIZNI-t thotë për Fiksin se meqë dosja është në prokurori, është pezulluar edhe procesi i legalizimit, në momentin që dosja kthehet, do vazhdojmë procedurat.

Ndërkohë prokuroria konfirmoi për Fiksin se dosja është kthyer tek ALUIZNI.

Të gjendur para këtij fakti gazetarët iu ridrejtuan ALUIZNI-t, ku ky i fundit kërkoji një kërkesë me shkrim, pasi dosja ishte voluminoze.

Emisioni Fiks Fare u drejtua edhe në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive Fier, për të mësuar mbi statusin juridik të pronës dhe nëse ai ka ndryshuar ndonjëherë. Institucioni kthen përgjigje se kjo tokë është tokë shtet dhe statusi i saj nuk ka ndryshuar asnjëherë. Gjithashtu ZRPP Fier pranon se e njëjta përgjigje i është kthyer edhe ALUIZNI-t në vitin 2010, kur ka kërkuar statusin e pronës.

Dera e fundit ku gazetarët e Fiksit trokitën ishte ajo e Bashkisë Fier , për të mësuar se mbi cilin vendim doli urdhri i prishjes se lokalit të zotit Arben, por ky institucion nuk u përgjigj.

Aktualitet

Interi e dëshironte me çdo kusht/ Ylli i Realit i lë me “gisht në gojë”

Publikuar

-

By

Luka Modric do të rinovojë me Realin e Madridit. Sipas asaj që bën të ditur “Marca”, kroati ka arritur marrëveshje me klubin për të vazhduar me kryeqytetasit deri në fund të sezonit 2020-2021. Interi është ekipi më i interesuar për shërbimet e nënkampionit të botës.

Duket se Modric me këtë lëvizje i ka shuar të gjitha zërat që e dërgonin atë në Itali. Reali ka siguruar shërbimet e mesfushorit deri kur ai të jetë plot 36-vjeç.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Ëndrra e një fshati të tërë: Duam vetëm një rrugë

Ai mbërriti në Madrid në vitin 2012 nga Tottenham dhe gjatë këtyre viteve ka fituar gjithçka me madrilenët. 2018 ka qenë viti më magjik i kroatit, ku aktualisht është edhe fituesi i “Topit të Artë” duke thyer hegjemoninë Ronaldo-Messi pas një dekade. Te Interi bëjnë mirë të mendojnë tani për dikë tjetër dhe ta harrojnë fantazistin kroat. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Berisha lëshon “bombën”/ Ky është rrezik kombëtar

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri Sali Berisha ka vijuar sot të hedhë akuza të forta në drejtim të kreut aktual të qeverisë.

Në një prononcim për mediat, Berisha është shprehur se çdo javë e Ramës në pushtet është rrezik kombëtar.

“Ky është revolucioni i filluar nga studentët. Ata kanë meritë historike spese guxuan e mbushën sheshet, por edhe spese në çdo sallë e nxorën “lakuriq” Ramën me zi se në plazhet e botës, sepse nxorën shpirtin e tij katran, tani e kanë marrë fjalën qytetarët nga mbarë Shqipëria”.-tha Berisha.

Më tej, ai drejtoi një thirrje të fortë ndaj socialistëve, mediave dhe shoqërisë civile, për largimin e Ramës.

“Thirrje socialistëve, mediave dhe shoqërisë civile, çdo javë e Ramës në pushtet është rrezik kombëtar”-tha Berisha.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Ëndrra e një fshati të tërë: Duam vetëm një rrugë

Gjithashtu ai tha se “Rama është një kufomë politike. Ai ka gjashtë vite që poshtëron shqiptarë, prandaj thirrja tani është ik dhe vetëm ik”.

Më tej, Berisha tha se opozita po bën përgatitje për zgjedhjet, por siguroi se zgjedhje me Ramën nuk do të ketë.

“Opozita po bën përgatitje të forta për zgjedhjet, por ju garantoj se zgjedhje me Edi Ramën nuk do të ketë”-tha ndër të tjera Berisha.

Më tej, Berisha e cilësoi Ramën si njeriun më të rrezikshëm që ka pasur Shqipëria, pas Enver Hoxhës dhe përsëriti thirrjen ndaj socialistëve, për ta larguar./CNA.al

Berisha parashikon fundin e rëndë/ Apel të fortë socialistëve

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Berisha parashikon fundin e rëndë/ Apel të fortë socialistëve

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka drejtuar sot një thirrje të fortë socialistë, për të rrëzuar nga pushteti kryeministrin Edi Rama.

Në një prononcim për mediat, Sali Berisha e cilësoi largimine Ramës si një emergjencë kombëtare, ndërsa paralajmëroi se fundi i tij është afër dhe ndëshkimi do të jetë i rëndë.

“Çdo gjë ka një fund dhe ky fund është i afërt. Me këë rast i bëj thirrje socialistëve, që në interesin më të mirë të tyre dhe të shqipërisë të largojnë me urgjencë Edi Ramën dhe klikën e tij nga pushteti. E them me bindjen më të thellë se urrejtja ndaj Edi Ramës dhe regjimit të tij bëhet cdo ditë e më e kufishme. Ata duhet ta dinë se unë kam konstatuar me datë 16 dhe dje në masat e gjëra protestuese atë urrejtje që e kam takuar vetëm në vitin 1990-1991 ndaj diktaturës.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Ëndrra e një fshati të tërë: Duam vetëm një rrugë

Në këto kushte u bëj thirrje socialistë të mos nënvlerësojnë situatën sepse ndëshkimi ndaj Ramës do të jetë i sigurtë dhe tepër i rëndë”-deklaroi Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Aktualitet20:10 - 10 Shkurt, 2019

“Jelekverdhët” përmbytin bulevardin “Champs Elysees”

Nё Francё sёrish lёvizja “jelekverdhёt” organizoi protesta nё rrugё pёr tё 13 herё. Disa mijёra vetё marshuan nё Paris nga...

Aktualitet19:55 - 10 Shkurt, 2019

Shkundet koalicioni qeverisës/ Qindra mijёra protestues nё Romё

Jo vetëm Serbia por edhe kryeqyteti italan, Roma, është pëtfshirë nga protesta masive ku janë pjesëmarrë qindra mijëra vetë. Sikurse...

Trending

Read previous post:
NATO ultimatum Rusisë/ Lironi urgjentisht anijet dhe marinarët ukrainas

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg  i ka vënë ultimatumin Rusisë. Stoltenberg ka kërkuar, që autoriteteve ruse të lirojnë...

Close