Çfarë ndodh nëse përdorni vetëm 10 minuta në ditë Facebook dhe Instagram? – CNA
Connect with us

Life Style

Çfarë ndodh nëse përdorni vetëm 10 minuta në ditë Facebook dhe Instagram?

Publikuar

-

Kufizimi i përdorimit të Facebook , Instagram dhe Snapchat drejtpërdrejt të çon në uljen e vetmisë dhe depresionit, sipas një studimi të kohëve të fundit të botuar nga studiuesit në Universitetin e Pensilvanisë.

Studimi titullohet “Kufizimi i mediave sociale zvogëlon vetminë dhe depresionin” dhe si pjesë e saj, studiuesit vëzhguan 143 studentë universitarë gjatë tre javëve.

Studentët u ndanë në dy grupe: njëri që vazhdoi të përdorte mediat sociale si normalisht dhe një tjetër që ishte i kufizuar në përdorimin e secilit shërbim social në 10 minuta në ditë. Studentët dërguan kërkues shkencorë për përdorimin e tyre të baterive të iPhone, që tregon se sa minuta shpenzohen për çdo aplikacion çdo ditë, për të ndjekur përdorimin e tyre të aplikacioneve.

Eksperimenti zbuloi se në mesin e grupit që kufizonte përdorimin e mediave sociale, studiuesit panë rënie të ndjeshme të simptomave depresive.

LEXO EDHE:  Një “kurth” nga Facebook? Ja pse nuk duhet ta bëni sfidën e 10 viteve në rrjetet sociale

Një nga studentët është shprehur:

Mos krahasimi i jetës sime me jetën e të tjerëve ka pasur një ndikim shumë më të fortë sesa prisja, dhe unë u ndjeva shumë më pozitiv për veten time gjatë atyre javëve”
Megjithëse studimet e tjera kanë gjetur korrelacione midis mediave sociale dhe çështjeve të shëndetit mendor, ky studim pretendon të jetë i pari “që të krijojë një lidhje të qartë shkakore midis zvogëlimit të përdorimit të mediave sociale dhe përmirësimeve në vetmi dhe depresion”.

Në fund të studimit thuhet:

Është ironike, por ndoshta jo e çuditshme, që zvogëlimi i mediave sociale, që premtoi se do të na ndihmojë të lidhemi me të tjerët, u ndihmon njerëzve të ndihen më pak të vetmuar dhe të depresuar”

Aktualitet

Mos i neglizhoni/Këto janë shenjat e para të tumoreve

Publikuar

-

kancer

Shenjat më të zakonshme dhe më të përhapura gjatë fazave të para të kancerit janë të veçanta për çdo zonë që prek sëmundja. Më poshtë po ju themi disa prej tyre. Nëse vini re se keni vështirësi në kapërximin e ushqimit, kjo mund të tregojë se jeni duke vuajtur nga kanceri në ezofag, ose në gojë, në raste shumë të rralla mund të jetë edhe tregues i kancerit në mushkëri.

Kolla kronike nga ana tjetër lidhet me tumoret e mushkërive si dhe me leuçeminë.

Frymëmarrja e rënduar, është një shenjë paraprake dhe thelbësore e tumorit në mushkëri. Ndërsa ndryshimet në thonj e nishane janë tregues të kancerit të lëkurës.

Nga ana tjetër thonjtë e bardhë mund të jenë një shenjë e kancerit në mëlçi,ndërsa kur këto të fundit janë të dobët në majë mund të shenjojnë fillimin e tumorit polmonar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mos u ndjeni më në faj/Blerjet reduktojnë stresin si dhe ju dobësojnë

Publikuar

-

blerje

Të dalësh për shopping është diçka shumë e shëndetshme, të paktën kështu,pohojnë studiuesit Australianë. Sipas tyre personat e moshës mbi 65 vjeç që bëjnë blerje në pesë nga shtatë ditë të javës, kanë një nivel vdekshmërie rreth 28   përqind më të ulët se sa personat që nuk bëjnë blerje.

Kjo ndodh pasi kur dalin për të blerë trupi qendron në lëvizje, kështu që ata nuk rrinë gjatë gjithë kohës në gjendje vegjetative. Për më tepër blerjet përmirësojnë edhe humorin. Kur bëjmë blerje marrim më shumë kohë për veten, kjo bën që të ulet niveli i stresit si dhe të rritet vetëbesimi.

LEXO EDHE:  Një “kurth” nga Facebook? Ja pse nuk duhet ta bëni sfidën e 10 viteve në rrjetet sociale

Sipas studiesve, blerjet janë një formë terapie kundër vetmisë, apo ndonje gjendje, tjetër, ata i përkufizojnë blerejet si një veprim natyral antistres.

Sigurisht që këshillohet që mos ta teproni. Kuleta juaj do t’ju jetë mirënjohëse./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Grave të forta nuk u bën “hije” askush

Publikuar

-

grua e forte

Gratë e forta dhe të pavarura janë ndryshe. Ato kanë një identitet të qartë dhe nuk pranojnë të fshihen nën hijen e askujt.

Jo të gjithë njerëzit mund të qendrojnë afër grave të tilla, sidomos kur bëhet fjalë për lidhjet romantike.

Për shumë kohë vajzave u është mësuar që të bindeshin ndaj dëshirave të burrave, për fat të keq ky rregull i pashkruar për shumë kohë i ka vendosur barriera potencialit të tyre. Të gjendura në kushte të tilla, me një shoqëri e cila pret që gruaja të përmbushë fillimisht detyrimet e vendosura nga stereotipet, gratë shpesh e kanë lënë pasdore veten  dhe ëndrrat e tyre.

Në fakt për shumë kohë grave u është dashur të shtiren dhe të pranojnë mediokritetin e jetës që jetonin, duke ju bindur rolit të shtëpiakes, kujdestares së fëmijëve, infermieres, apo profesioneve të tjera të “destinuara” për gra. Vite më parë, por edhe sot gratë e kanë pasur të pamundur të dilnin jashtë vorbullës të profesioneve, apo aktiviteteve të projektuara enkas për to.

LEXO EDHE:  Një “kurth” nga Facebook? Ja pse nuk duhet ta bëni sfidën e 10 viteve në rrjetet sociale

Sot gjërat janë duke ndryshuar. Kemi më shumë mundësi për të bërë atë që duam. Gjithsesi ka ende shumë punë për t’u bërë sa i takon barazisë gjinore, por duke parë progresin e bërë në 100-vjeçarin e fundit, mund të themi se jemi në rrugën e duhur.

Gjithnjë e më shumë gratë janë duke vendosur vetë për jetën e tyre pa u ndikuar aspak nga ajo që mendojnë të tjerët.

Këto gra të mençura, të motivuara, të shkolluara dhe të afta janë duke krijuar një rrugë të sigurtë për veten dhe për çdo vajzë tjetëe që do të ecë në hapat e tyre. Gratë e këtyre dimensioneve i vendosin vetë limitet e jetës së tyre, kjo bën që të fitojnë respekt dhe që të mos qendrojnë kurrë nën hijen e dikujt tjetër./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:20 - 17 Janar, 2019

Vizita e Putin në Serbi/ Tregon dy gabimet e Kosovës

Presidenti rus, Vladimir Putin i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Serbi. Nga konferenca me homologun e tij serb...

Aktualitet16:11 - 17 Janar, 2019

Kaos në Universitetin e Durrësit/ Pedagogët bashkohen me studentët

Pedagogët e Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës kanë firmosur një peticion për të mbështetur protestën e studentëve. Ndërsa, studentët prej...

presidenti rus vladimir putin presidenti rus vladimir putin
Aktualitet15:58 - 17 Janar, 2019

Putin në Serbi/ Reagojnë Oganizatat joqeveritare

Organizatat joqeveritare në Serbi kanë thënë sot se modeli i pushtetit autoritar që përdor presidenti rus, Vladimir Putin nuk duhet...

Aktualitet11:40 - 17 Janar, 2019

Në kujtim të aktorit korçar Jani Riza

Kujtojme sot 73 vjetorin e lindjes se aktorit te mirenjohur Korcar Jani Riza qe per fat te keq eshte ndare...

Aktualitet08:53 - 17 Janar, 2019

Putin sot në Beograd/ Mitrovica “pushtohet” nga flamujt dhe shkrimet ruse

Në ditën kur presidenti rus Vladimir Putin pritet të vizitojë Beogradin, në veri të Mitrovicës janë vendosur gjithandej flamuj të...

kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate
Aktualitet20:37 - 16 Janar, 2019

Brexit/ Theresa May fiton në mocionin e mosbesimit

Parlamenti britanik nuk e ka miratuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Theresa May. Pas votimit, kryeministrja Theresa May tha...

stema e ushtrise clirimtare te kosoves stema e ushtrise clirimtare te kosoves
Aktualitet18:44 - 16 Janar, 2019

Krimet e luftës/ Komandanti i UÇK-së përpara Gjykatës Speciale

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku ka përfunduar ditën e sotme intervistimin nga Prokuroria Speciale e Hagës. Pas...

ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat
Aktualitet15:58 - 16 Janar, 2019

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë/ Zbulohet qëndrimi i Rusisë

Rusia ka ngritur një pikëpyetje në lidhje me marrëveshjen e ndryshimit të emrit të Maqedonisë. Ministri i Jashtëm i Rusisë,...

ish-komandanti thirret nga gjykata speciale ish-komandanti thirret nga gjykata speciale
Aktualitet15:41 - 16 Janar, 2019

Akuza për krime lufte/ Ish-komandanti në Gjykatën Speciale

Komandanti i Brigadës 124 të Rahovecit, Ismet Tara, i njohur si “komandant Hoxha”, është  thirrur nga Gjykata Speciale. Tara është...

voa, zeri i amerikes ne shqip voa, zeri i amerikes ne shqip
Aktualitet10:58 - 15 Janar, 2019

E quajti kazan/ “Zëri i Amerikës” i përgjigjet Ramës

Media amerikane më e madhe dhe më jetëgjatë, në Shqipëri, “Zëri i Amerikës” mbushi  sot 75-vjet transmetim. Ditën e djeshmje...

masakra ku u vrane 45 vete ne recak masakra ku u vrane 45 vete ne recak
Aktualitet10:47 - 15 Janar, 2019

Masakra e Reçakut/ Ende nuk ka drejtësi

20-vjet kanë kaluar nga masakra në Reçak të Shtimës në Kosovë dhe asnjë shenjë nuk ka që të bëjë lidhjen...

Aktualitet13:54 - 13 Janar, 2019

Foto/ Zgjidhet ministri i ri i Mbrojtjes në Greqi

Është zgjedhur personi i cili do të drejtojë Ministrinë e Mbrojtjes në Greqi. Menjëherë pas dorëheqjes së Panos Kammenos nga...

Aktualitet13:30 - 13 Janar, 2019

Paralajmëron drejtori i Policisë/ Çfarë do ndodhë me grupet kriminale

106-vjetori i krijimit të Policisë së Shtetit është festuar edhe në Drejtorinë Vendore të qyetit të Elbasanit. Drejtori i Policisë...

Aktualitet11:43 - 13 Janar, 2019

Dorëhiqet ministri i Mbrojtjes në Greqi

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos ka dhënë dorëheqjen. Kammenos, i cili njëkohësisht është edhe lider i partisë ANEL, ka...

Aktualitet14:49 - 12 Janar, 2019

Shpërthim i fuqishëm në Paris/ 2 të vdekur 30 të plagosur

Parisi u trondit nga një shpërthim i fuqishëm mëngjesin e sotëm. Shpërthimi ndodhi si rezultat i rrjedhjes së gazit në...

Aktualitet10:02 - 12 Janar, 2019

Shpërthim në qendër të Parisit/ Raportohet për disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen Opera, në Paris. Mësohet...

Aktualitet19:46 - 11 Janar, 2019

Kuvendi çan bllokadën e votave/ Miratohet emri Maqedonia e Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi sot  ndryshimin e Kushtetutës për marrëveshjen me Greqinë në lidhje me çështjen e ndryshimit...

Aktualitet18:53 - 11 Janar, 2019

Skandali në Pashaliman/ Reagon Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura ka reaguar pas vjedhjes së tre armëve automatike në bazën ushtarake të Pashalimanit...

Aktualitet15:29 - 11 Janar, 2019

Thirrja e Alia Asllanit më aktuale se kurrë/ Mbushni xhepe, mbushni arka, të “pabrek” ju gjeti dreka, milionier ju gjeti darka!

Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o burra, hani,...

Aktualitet13:49 - 11 Janar, 2019

Debati për Cakajn/ Albin Kurti zë ngushtë Ramën

Debati për mosdekretimin e Gent Cakaj ka përfshirë të gjithë spektrin politik në Kosovë. Pas refuzimit të Presidentit Ilir Meta,...

Aktualitet13:09 - 11 Janar, 2019

Dëbora izolon Kukësin/ Ndërhyn ushtria

Forcat e ushtrisë janë nisur drejt fshatit Tërshenë të Kukësit, ku që prej mbrëmjes së djeshme një 50-vjeçar është shumë...

Aktualitet10:10 - 11 Janar, 2019

“$525,000+ për Shqipërinë në 3 minuta”, Albanian Scholarship Effort

Nga Besart Çopa * Në moshën 15 vjecare unë isha Shqiptari i parë që iku në një nga gjimnazet më...

Kultura09:19 - 11 Janar, 2019

Konkurs poetik, për dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi”...

Aktualitet01:08 - 11 Janar, 2019

VIDEO-Përplasje në fakultetin e drejtësisë/ Policia futet në ambientet ku janë ngujuar studentët

Policia private qe ruan godinen, është futur rreth ores 00.30 minuta, në ambientet e brendëshme të Fakultetit të Drejtësisë, ku...

Aktualitet21:02 - 9 Janar, 2019

Themeluesi i Amazon ndahet nga gruaja, bien aksionet e kompanisë në bursat ndërkombëtare

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos dhe gruaja, Mc Kenzie, do të ndahen. Ata të dy do të ndahen pas 25...

Aktualitet17:57 - 9 Janar, 2019

Administrata e Trump degradon misionin e BE në SHBA

Administrata e presidentit Donald Trump ka degraduar vitin e kaluar statusin e misionit të Bashkimit Europian pa bërë asnjë njoftim....

drejtesia, vettingu, kalimi drejtesia, vettingu, kalimi
Aktualitet11:18 - 9 Janar, 2019

Kreu i Gjykatës së Kurbinit del para Vettingut/ KPK zbulon pasurinë e fshehur

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit, do të japë sot vendimin për Kryetarin e Gjykatës së Kurbinit, Alfred Gjonin, vendim i...

Aktualitet09:42 - 9 Janar, 2019

Video/ Festivali i akullit dhe borës

Në Kinë është hapur Festivali ndërkombëtar i Harbinit, i skulpturave të akullit dhe borës. I vendosur në provincën e Heilongjangut...

Trending

Read previous post:
Armatimet/ Trump paralajmëron bisedë me Putin dhe Xi

Pas deklarimit të SHBA-së për daljen nga marrëveshja e rëndësishme për çarmatim bërthamor me Rusinë, nga Uashingtoni vjen sinjal pajtimi....

Close