Armatimet/ Trump paralajmëron bisedë me Putin dhe Xi – CNA
Connect with us

Aktualitet

Armatimet/ Trump paralajmëron bisedë me Putin dhe Xi

Publikuar

-

Pas deklarimit të SHBA-së për daljen nga marrëveshja e rëndësishme për çarmatim bërthamor me Rusinë, nga Uashingtoni vjen sinjal pajtimi. Presidenti Donald Trump shkruan në twitter me kortezi, por mbetet i paqartë.

Presidenti i SHBA-së Donald Trump, sikurse shprehet, synon bisedime çarmatimi me Rusinë dhe me Kinën. Në shërbimin e lajmeve të shkurtëra Twitter ai shkruan, se është i sigurtë, që “presidenti Xi (Jingping) dhe unë bashkë me presidentin rus (Vladimir) Putin dikur në të ardhmen do të flasim për ndalimin e arsyeshëm të këtij armatimi të madh dhe të pakontrollueshëm”, raporton DW.

Mesazhi pason samitin e G20 në fundjavë në Buenos Aires, ku Trump dhe Xi sulmuan njeri-tjetrin në grindjen tregtare mes dy vendeve. Trump në mesazhin e tij shtoi: “SHBA sivjet kanë shpenzuar 716 miliardë Dollarë (për ushtrinë e tyre) – çmenduri!” Kjo shifër bazohet megjithatë në buxhetin e vitit 2019, që ka nisur në tetor.

Në tetor Trump deklaroi, se SHBA-ja do të dalë nga marrëveshja INF e vendosur më 1987 me Bashkimin Sovjetik. Një datë për daljen  nuk është komunikuar ende.

Sfondi ka të bëjë me armatimin e ri rus të tipit SSC-8, që sipas vlerësimeve të amerikanëve përbën shkelje të marrëveshjes. Moska e hedh poshtë këtë vlerësim. Marrëveshja INF ndalon ndërtimin dhe posedimin e raketave me rreze të mesme veprimi, të cilat mund të pajisen në mënyrë bërthamore.

Ministrat e jashtëm të vendeve të NATO-s të martën (04.12) diskutojnë për pasojat e mundshme pas shkeljes sikurse mendohet të marrëveshjes nga Rusia.

Aktualitet

Shpërthejnë skandalet në drejtësi/ “Klani” i Arta Markut instalon terrin informativ

Publikuar

-

By

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, ka vendosur një ditë më parë  që mbledhjet t’i zhvillojë me dyer të mbyllura.

Në këtë mënyrë, në mbledhjet e ardhshme nuk do të lejohen mediat, pavarësisht skandaleve që mund të prodhohen në atë Këshill.

Në një kohë kur pjesa më  madhe anëtarëve të KLP janë të kontestuar, merret vendimi për instalimin e territ informativ.

Gent Ibrahimi, apo më shumë se me emrin e tij ai njihet si kunati i ish-ministres, ka gjetur një mënyrë skandaloze e mediokre për t’u justifikuar.

Ai pretendon se transparenca do të bëhet në faqen zyrtare të KLP, ndërkohë që një faqe e tillë nuk ekziston.

                                         Keshilli i Lartë i Prokurorisë

 “I qëndrojmë fort urdhërimit kushtetues për transparencë, pasi gjithçka që thuhet në këtë mbledhje brenda 24 orëve hidhet në faqen e Këshillit. Duke pasur parasysh edhe përcaktimet e tjera ligjore për të ruajtur privatësinë e të dhënave të disa prej subjekteve, çështjet e të cilëve bëhen objekt trajtimi në mbledhjet e Këshillit, ne i balancojmë këto dy kërkesa,” tha Ibrahimi në fillim të mbledhjes plenare.

Në nenin 23 të Kushtetutës garantohet e drejta e informimit dhe i jepet të drejtë kujtdo që të ndjekë mbledhjet e organeve të zgjedhura kolektive.

Nga ana tjetër Ligji Nr. 115/2016 detyron KLP -në të publikojë nuk  e përcakton se si do të zhvillohen mbledhjet audion e mbledhjeve por nuk përcakton se si bëhen mbledhjet me dyer të mbylluara apo ta hapura.

Por, edhe ky ligj thotë që audio publikohet në faqen e KLP, por kjo faqe nuk ekziston.

“Regjistrimi audio i mbledhjes plenare bëhet publik në faqen zyrtare të Këshillit brenda 24 orëve nga dita e mbledhjes. Përpara publikimit, nën përgjegjësinë e Kryetarit, administrata kujdeset për redaktimin e materialit, duke fshirë çdo referencë tek emrat konkretë, përveç emrave të anëtarëve të Këshillit dhe emrave të prokurorëve, mbi të cilët janë vendosur masa disiplinore të pezullimit dhe të shkarkimit

Procesverbali me përmbledhjen e diskutimeve bëhet publik në faqen zyrtare të internetit të Këshillit pasi miratohet nga mbledhja plenare pasardhëse e Këshillit”, thuhet në nenini 167 të Ligjit Nr. 115/2016  mbi dokumentimin e mbledhjes plenare të Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Rroftë reforma në drejtësisë, se skandalet vijojnë të prodhohen më keq se më parë.

Për me tëpër skandalet janë ulur këmbëkryq në KLP, nëse kujtojmë këtu se disa anëtarë të KLP, ende nuk kanë kaluar Vettingut, dikush dyshohet për korrupsion, ndërsa një tjetër si bashkëpunëtor i ish-sigurimit të Shtetit.

Po një ditë më parë pasi njoftuan për instalimin e errëssirës, KLP, u përfshi dhe në një tjetër skandal, duke u bërë pjesë e shkeljeve të Prokurores së Përgjithshme të përkohshme Arta Marku.

Grupet parlamentare të PD dhe LSI me 29 Janar depozituan një kallëzim penal për kryeprokuroren e përkohshme Arta Marku, për shkelje ligjore në zgjedhjen e Bujar Sheshit anëtar të KLP-së.

Por, dje Këshilli i Lartë i Prokurorisë shpalli moskompetencë ndaj kërkesës së partive opozitare PD-LSI, për shkarkimin e Kryeprokurores, Arta Marku.

Dhe, natyrisht nuk kishte si të mungonte një justifikim i tipit Gent Ibrahimi.

“Këshilli vendosi që t’ia delegojë kryetarit të drejtën që t’i përgjigjet shkresës së ardhur nga Kuvendi në mënyrë administrative, sepse Këshilli nuk është orga që del me rozoluta, del me diskutime, por Këshilli merr vendime”. ka thënë Ibrahimi për mediat.

Sipas Ligjit Nr. 97/2016 mbi procedurën e përzgjedhjes dhe emërimit të përzgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm në nenin 28  përcaktohet se organi përgjegjës për përzgjedhjen është Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe se ky i fundit përzgjedh kandidaturat për Prokuror të Përgjithshëm, ndër ata që përmbushin kushtet e parashikuara në këtë ligj.

Thënë më qartë KLP ashtu siç ka kompetenca për emërim dhe për shkarkim. Por duket se nuk guxojnë ta bjën një gjë të tillë ndaj Arta Marku, apo më saktë politika po i shantazhon me skandalet që mbartin mbi supe./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çfarë po ndodh me Sadikun?/ Trajneri i ekipit zbulon sekretin e bomberit kuqezi

Publikuar

-

By

Trajneri i Luganos, Fabio Celestini, ka folur në lidhje me sulmuesin shqiptar Armando Sadiku para ndeshjes që ekipi i tij do të luajë ndaj kryesuesve të Young Boys-it. Numri një i stolit ka shpjeguar se nuk e kishte aktivizuar shqiptarin me qëllimin për të shënuar, por elbasanasi e ka surprizuar.

I pyetur nga gazetarët në lidhje me gjendjen e 27-vjeçarit të afruar në merkaton e janarit nga Levante, ai u shpreh: “Armandos ende i mungon diçka, por javën e kaluar ishte koha për ta hedhur në fushë. Unë e zgjodha për shpirtin e tij, sepse ai nuk heq dorë kurrë.

“Ai di si t’i tërheqë shokët në sulm. Nuk e zgjodha për të shënuar, por nëse e bën dhe këtë është fantastike”, – tha tekniku Celestini. Sadiku i rikthye tek ish-ekipi i tij në Zvicër, pasi nuk kishte hapësira te Levante. Me Luganon ka luajtur 3 ndeshje deri tani dhe ka shënuar 1 gol. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

110 milionë euro/ Barcelona ia ka vënë syrin super mesfushorit të rivalëve të mëdhenj

Publikuar

-

By

Barcelona synon të përforcohet me yllin e Atletico Madridit, mesfushorin Saul Niguez. Kampionët e La Liga-s dëshirojnë që mesfushori 24-vjeçar të jetë ‘armatimi’ i tyre i ri për sezonin e ardhshëm.

Pas transferimit të Frankie de Jong nga Ajax, Barcelona është duke punuar në mbylljen e marrëveshjes edhe me rivalët nga La Liga për Saul.

Katalanasit janë të gatshëm të shpenzojnë deri në 110 milionë euro për Saul, për ta bërë ata futbollistin më të shtrenjtë në historinë e Spanjës. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Kosova & Rajoni18:53 - 22 Shkurt, 2019

Ndryshimi i kufijve/ Media gjermane zbulon datën e nënshkrimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Arritja e marrëveshjes, midis Serbisë dhe Kosovës, ka tërhequr vëmëndjen e mediave europiane dhe atyre ndërkombëtare . Më të angazhuar...

Aktualitet18:06 - 22 Shkurt, 2019

Grushti i shtetit/ Rikthehen arrestimet masive në Turqi

Qindra ushtarakë janë venë nën pranga gjatë ditës së sotme, pasi më parë policia ka kryer bastisje nëpër shtëpitë e...

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Trending

Read previous post:
Ushtria e Kosovës alarmon Serbinë/ Kundërpërgjigjet Vuçiç

"Do të kenë pasoja katastrofike, nëse dikush nuk e vetëdijëson Prishtinën sa më shpejt që është e mundur",- kështu është...

Close