Connect with Us

Efektet negative që mund të shkaktojë gjumi i tepërt

Life Style

Efektet negative që mund të shkaktojë gjumi i tepërt

Publikuar

-

Ekspertët thonë se gjumi është shumë i rëndësishëm dhe mungesa e tij sjell probleme serioze. Por, një gjumë i tepërt gjithashtu paraqet problem serioz.
Pavarësisht nëse keni etje, dhimbje koke dhe trupi, ka një arsye pse trupi juaj reagon pas një gjumi të gjatë.

Këto janë disa nga shenjat që trupi juaj i dërgon për t’ju tërhequr vërejtjen se keni fjetur shumë, transmeton KP.

Fitoni peshë

Nëse shtoni papritmas peshë, mund të jetë shkas gjumi i tepërt. Shumë studime kanë treguar se njerëzit që flenë më shumë se 9 orë gjatë natës mund të bëhen të trashë, në krahasim me njerëzit që flenë shtatë orë. Disa studiues mendojnë se shumë gjumë shkakton çrregullime hormonale që kontrollojnë oreksin, kështu që është e rëndësishme të fitoni sasinë e duhur të gjumit që trupi juaj ka nevojë për të vërtetë.

Ju ndiheni të dëshpëruar

Ekspertët nuk janë plotësisht të sigurt nëse tejkalimi i gjumit është simptomë e depresionit ose nëse ky i fundit shkakton shumë gjumë. Është shumë e zakonshme që kur të ndiheni të pakënaqur, mund të jetë e vështirë për ju të ngriheni dhe të filloni ditën. Nëse kjo ndodh një herë, ky nuk është një problem serioz. Por, nëse jeni vazhdimisht ndiheni letargjik dhe i pajetë, problemi mund të jetë se po bëni gjumë të tepërt. Një gjendje e tillë shpesh mund të ngatërrohet me depresionin.

LEXO EDHE:  Ja cilat janë efektet negative afatgjata që shkakton koronavirusi

Keni dhimbje koke kur zgjoheni

Marrëdhënia në mes të gjumit të gjumit dhe dhimbjes së kokës nuk është plotësisht e qartë. Dhimbje koke në mëngjes mund të lidhen me mënyrën se si truri juaj punon gjatë gjumit ose mund të tregojë se ju duhet të hani një mëngjes të shëndetshëm dhe të pini më shumë ujë. Ndiheni të lodhur pas një gjumi të gjatë

Nëse ndiheni të përgjumur dhe të lodhur, edhe pse keni fjetur mjaftueshëm, ju duhet të reduktoni një ose dy orë gjumë. Përpiquni të përfshini më shumë aktivitet fizik çdo ditë.

Shpesh keni humbje të kujtesës

Tejkalimi i gjumit shoqërohet me një reduktim të funksionit njohës dhe të të menduarit. Disa ekspertë të gjumit pohojnë se shtatë orë gjumë është më e mira për trupin dhe mendjen tuaj.

Ju ndjeni dhimbje në trupin tuaj

Nëse zgjoheni me dhimbjen dhe ngurtësinë në trupin tuaj, problemi mund të jetë se po flini shumë. Studimi zbuloi se gjumi i tepërt mund të rriste inflamacionin në trup, duke shkaktuar dhimbje.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Tifozja më “hot” e Instagramit/ Njihuni me “bishën ruse” që përvëlon me fotot e saj

Publikuar

-

Nga

Anna Chernova e njohur ndryshe si Anella Miller po i çmend të gjithë ndjekësit e saj në Instagram. Modelja ruse është mjaft e komentuar për linjat e saj perfekte si dhe për fotot fanatstike që ndan në Instagram.

Ajo njihet gjithashtu si një modele fitnesi si dhe një nga yjet e Instagramit. Famën e saj dhe 2.5 milionë ndjekës ajo i arriti duke pozuar shumë seksi në rrjetet sociale.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një “zjarr” si Kelly Galle/ Fotot më magjepsëse të yllit të pasarelave

Publikuar

-

Nga

Një “zjarr” si Kelly Galle/ Fotot më magjepsëse të yllit të pasarelave

Kelly Galle është një nga modelet më seksi të pasarelave. Kelly ka një trup tejet të tonifikuar dhe këtë e tregon në të gjitha fotot e saj me bikini.

Këmbë të tonifikuara dhe bark me muksuj, modelja ka trupin që çdo femër do të dëshironte.Bukuroshja është një nga modelet e Victoria Secret dhe nuk ndalet së provokuari me fotot e saj.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Modelja më provokuese e momentit/ Fotot më fantastike të Devin Brugman

Publikuar

-

Nga

Modelja më provokuese e momentit/ Fotot më fantastike të Devin Brugman

Devin Brugman është një modele amerikane e cila ka pushtuar Instagramin me fotot e saj provokuese. Ajo numëron mbi 1 milion ndjekës në rrjetet sociale të cilëve iu dhuron poza të nxehta.

29 vjecarja është një modele e famshme në Amerikë, por jo vetëm, sepse ajo njihet edhe si sipërmarrëse dhe blogere.Ndër të tjera, ajo është e njohur dhe në botën e futbollit amerikan, për shkak se në vitin 2013 ajo ka qenë e lidhur me Greg Little. Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE