Kujdes! Këto janë gjërat që nuk duhet t’i postoni kurrë në rrjete sociale – CNA
Connect with us

Aktualitet

Kujdes! Këto janë gjërat që nuk duhet t’i postoni kurrë në rrjete sociale

Publikuar

-

Çdo ditë e më shumë, njerëzit e vendosin veten e tyre dhe familjarët në rrezik edhe pa e kuptuar fare. Mjafton një postim të cilit ju nuk i vendosni shumë rëndësi dhe menjëherë nga kjo nisin problemet. Rrjetet sociale janë krijuar për t’ju argëtuar dhe për t’ju lidhur me njerëzit, por jo për t’ju shkatërruar jetën. Mbajeni mend këtë! Jeni ju që i përdorni rrjetet sociale dhe jo rrjetet sociale t’ju përdorin juve. Ndaj kini kujdes në çdo postim që bëni.

Më poshtë do t’ju rendisim 9 gjëra për të cilat nuk duhet të postoni kurrë në rrjete sociale sepse siguria juaj do të vendoset në rrezik.

  1. Planet për pushime

E dimë të gjithë se është një dëshirë e jashtëzakonshme për të treguar se ku do të shkoni me pushime. Por mos e bëni! Nëse ju postoni 2 javë përpara destinacionin tuaj, do t’i lini kohë mjaftueshëm dikujt që ka dëshirë t’ju bëjë keq që të përgatitet mirë. Ju mund të postoni fotografi nga pushimet tuaja, ose idealja do të ishte t’i postonit pasi të ktheheshit, megjithatë kategorikisht jo përpara.

  1. Biletat fituese

Nëse ju jeni me fat dhe keni fituar ndonjë lotari apo bingo, mos e shpërndani këtë në rrjete sociale! Do t’ua bëni shumë të thjeshtë grabitësve t’ju gjejnë dhe t’ju vjedhin sapo të kenë mundësinë. Mos harroni se në rrjete sociale, asnjëherë nuk e dini saktësisht se sa sy jo shohin, kështu që bëni kujdes kur tregoni se keni fituar para apo ndonjë gjë tjetër, sepse ka njerëz të cilët me zor i presin këto raste për të bërë keq.

  1. Adresën e shtëpisë apo vendndodhjen e saktë

Ju mund të mendoni se nuk është aspak problem që të vendosni adresën e shtëpisë apo vendndodhjen tuaj të saktë, sepse thjesht po vendosni në dijeni miqtë tuaj. Por çfarë mendojnë grabitësit për këto gjëra? Ju thjesht po ua bëni atyre më të thjeshtë për t’ju vjedhur. Ju nuk e dini kurrë nëse jeni në fokusin e ndonjë grabitësi, ndaj bëni kujdes kur jepni të dhëna që mund të kthehen në rrezikun tuaj personal, por edhe të njerëzve që ju doni më shumë.

  1. Informacione për llogarinë tuaj bankare

Nëse ju keni ndonjë problem me kartën tuaj të bankës, nuk është mirë që këto probleme t’i ndani në rrjete sociale, aq më keq duke treguar edhe informacione të brendshme dhe personale. Nëse keni një problem, drejtojuni bankës sepse askush më mirë se personeli nuk do t’ju qartësojë, as miqtë tuaj virtualë! Në qoftë se ju postoni informacione nga llogaria bankare, mendoni se sa hakera me zor e presin këtë moment për të bërë disa blerje në emrin tuaj…

  1. Problemet dhe statusin e lidhjes tuaj

E dimë shumë mirë se ju me zor prisni të postoni një fotografi në çift sepse dukeni bukur dhe doni t’u tregoni të tjerëve për lumturinë tuaj. Mirëpo, sipas studimeve, rrjetet sociale kanë prishur rreth 48% të lidhjeve, në një mënyrë apo tjetër. Ne nuk po themi që t’i mbani partnerët tuaj sekret, por nuk është e nevojshme të shkruani gjithçka për ta. Lidhja juaj nuk duhet të jetë në syrin e të gjithë ndjekësve virtualë, ju asnjëherë nuk e dini se cilat janë interesat e të gjithë atyre.

  1. Jetesën e mirë dhe të shtrenjtë

Nëse personazhet publike e ekspozojnë jetën e tyre luksoze, e bëjnë sepse nga prapa kanë një industri të tërë që merret vetëm me sigurinë e tyre, kështu që mos merrni shembuj të tillë! Në rast se postoni sende apo gjëra që keni blerë dhe kanë një çmim të lartë, hajdutët virtualë do të jenë në ndjekjen tuaj. Kini kujdes!

  1. Fotografi nudo dhe materiale seksuale

Duhet ta dini se një nga shantazhet më të përhapura në ditët e sotshme janë ato me fotografitë nudo që ju keni ndarë në rrjete sociale. Jo vetëm në profilin tuaj por edhe në mesazhe private duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur vendosni të ndani foto të tilla. Mos u besoni të panjohurve dhe tregohuni të zgjuar për të mos zbuluar asnjëherë fytyrën.

  1. Problemet familjare

Ashtu sikurse edhe në lidhjen tuaj, rrjetet sociale do të ngatërrojnë edhe më tepër problemet familjare që mund të keni. “Mamaja ime e urren punën që bën” mund të mjaftojë që mamaja juaj të shkarkohet nga puna ditën tjetër. Gjithashtu ju asnjëherë nuk e dini se sa njerëz duan të përfitojnë në jetën reale nga çështjet tuaja familjare, ndaj mos i ndani problemet virtualisht.

  1. Deklarata që mund t’ju përdoren kundër në të ardhmen

Ndryshe këto deklarata janë edhe antireklamë. Nëse ju sot shani një bankë apo një kompani tjetër, kujdes kur nesër të shkoni për  një intervistë pune pikërisht në ato kompani sepse mundësia që të pranoheni është shumë e ulët. Gjithashtu deklaratat politike apo fetare duhet t’i mendoni mirë përpara se t’i shpërndani pasi ato mbeten gjithnjë në “server”-at e rrjeteve sociale.

Aktualitet

Klodiana Lala “zë ngushtë” kreun e KLP-së

Publikuar

-

By

Gazetarja Klodiana Lala, ne deklarate per mediat

Grupet parlamentare të opozitës, depozituan në datë 29 janar një kallëzim penal për Kryeprokuroren e Përkohshme Arta Marku dhe i kërkuan KLP-së shkarkimin e saj, për shkelje ligjore sipas tyre në zgjedhjen e Bujar Sheshit anëtar të KLP-së, i cili ka rezultuar se ka qenë bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit.

Por, sot Këshilli i Lartë i Prokurorisë duke ju përgjigjigjur këskesës së partive opozitare PD-LSI, u deklarua se ky vendim nuk është në kompetencat e tij.

Ndërkohë, në një pronocim për mediat pas përfundimit të mbledhjes, kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi është “zënë ngushtë” nga gazetarja Klodiana Lala, e cila e pyeti disa herë se nëse jo KLP-ja, kush është institucioni kompetent për shkarkimin e Kryeprokurores së Përkohme.

Por, Ibrahimi është justifikuar duke thënë se shkresa do të publikohet nesër. Edhe pas insistimit disa herë nga gazetarja, sërish Ibrahimi nuk ka kthyer përgjigje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Myslym Murrizi si përfaqësues i lëvizjes Duma-Salianji/ Grida drejt një partie të re?

Publikuar

-

By

Deputeti demokrat dhe kryetari i PD-së në Lushnje, Myslym Murrizi refuzoi të dorëzonte dje mandatin e deputetit. Ai pati disa reagime të forta mediatike, duke sqaruar dhe pozicionin e tij përballë vendimit të Lulzim Bashës.

Murrizi solli si argument faktin se PD mund ti kishte djegur mandatet në dhjetor, por shkoi në parlament dhe tani pas gati dy muajsh ndryshoi gjithçka.

Ai theksoi se janë 7-8 deputetë të PD-së, të cilët ndajnë të njëjtin mendim më të, dhe djegia e mandateve sipas Murrizit ishte një vendim i pakonsultuar dhe i nxituar.

Disa nga emrat kryesorë që ishin kundër djegies së mandateve janë edhe deputetja Grida Duma dhe Ervin Salianji. Të dy këta emra prej kohësh janë në një përballje me Lulzim Bashën pas bllokimit që kreu i PD-së ju bëri për të kandiduar në postet e sekretariatit.

Më pas Duma dhe Salianji, si një dyshe e pandarë u përfol se do fillonin një tur takimesh në bazë dhe gjithçka do fillonte nga Lushnja me mbështetjen e Myslym Murrizit, por dalja në protesta e ndali turin e tyre.

Sot pas më shumë se një muaji janë pa mandate deputetësh, pa poste sekretarësh dhe i vetmi që ka ngelur në krah të tyre është Myslym Murrizi. Ky i fundit duket të jetë dhe përfaqësuesi i tyre në parlament me mundësinë që si deputet mund të krijojë një forcë politike dhe në çdo përplasje më Lulzim Bashën, të dalë levizja e re më Gridën kryetare e cila gëzon mjaft simpati në opinionin publik.

Grida Duma nuk ka folur aspak për djegien e mandateve, përtej qëndrimeve të saj publike ajo u shfaq e nxirë në mbledhjen e Këshillit Kombëtar dhe nuk tha asnjë fjalë në Kryesi dhe mbledhjen e grupit parlamentar.

Ervin Salianji nga ana tjetër ishte kundër djegies së mandateve në mbledhjen e grupit parlamentar, por më pas në media tentoi ta fshihte këtë qëndrim të tij.

Murrizi me qëndrimin e tij së jane 8 deputetë kunder djegies së mandateve tregoi se 20% e grupit të PD-së është kundër  vendimit të Bashës.

Luli mesa duket ka përballë një klan të ri që mund ta rivalizojë brenda dhe jashtë PD-së./CNA.al

Ekskluzive-Salianji kundër djegies së mandateve/ Si gënjen publikisht deputeti i Bashës

Grida Dumës nuk i del inati me Lulzim Bashën

Ekskluzive/ Murrizi flet për CNA.al: Pse nuk e dorëzoj mandatin

Akuza e Murrizit/ Genc Pollo dhe Alibeaj sabotuan fushatën e PD

 

Nuk ndalet Murrizi/ Shpërthen kundër Kryesisë së PD-së

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zbulohet sekreti/ Francezët fituan Botërorin falë… çamçakëzëve!

Publikuar

-

By

Franca ia doli të triumfonte në Botërorin Rusi 2018, duke dërguar për herë të dytë në histori kupën e botës në Paris. Didier Dechamps arriti të ndërtonte një grup fantastik dhe një formacion të frikshëm. Të shumta ishin shkaqet e fitores së kombëtares franceze, por “Le Parisien” zbulon dhe një detaj të çuditshëm.

Rreth 120 paketime me çamçakëzë me kapsula prej 50-100 miligram kafeinë janë përdorur nga lojtarët e kombëtares franceze. Kafeina nuk konsiderohet një substancë dopingu që nga viti 2005, pavarësisht se mbetet në listën e produkteve të mbikëqyrura nga Agjencia Botërore Anti-Doping.

Përdorimi i kafes është bërë trend në kampionatin francez, pasi atë e përdorin shumë ekipet e Marsejës dhe Reimsit, sidomos në pushimin e ndeshjeve. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Aktualitet20:10 - 10 Shkurt, 2019

“Jelekverdhët” përmbytin bulevardin “Champs Elysees”

Nё Francё sёrish lёvizja “jelekverdhёt” organizoi protesta nё rrugё pёr tё 13 herё. Disa mijёra vetё marshuan nё Paris nga...

Aktualitet19:55 - 10 Shkurt, 2019

Shkundet koalicioni qeverisës/ Qindra mijёra protestues nё Romё

Jo vetëm Serbia por edhe kryeqyteti italan, Roma, është pëtfshirë nga protesta masive ku janë pjesëmarrë qindra mijëra vetë. Sikurse...

Trending

Read previous post:
Nis ‘hakmarrja’ serbe/ Mbyllet terminali doganor në Preshevë

Pas tarifës 100% ndaj mallrave serb, ka nisur hakmarrja nga Beogradi zyrtar për Kosovën. Mësohet se qeveria serbe ka mbyllur...

Close