Connect with Us

Ç’ndodh kur vendos një kub akulli në qafë?

Aktualitet

Ç’ndodh kur vendos një kub akulli në qafë?

Publikuar

-

Historikisht, qenia njerëzore është përpjekur të gjejë eliksirin e përjetësisë. Kushdo kërkon të qëndrojë përgjithmonë i ri! Por teksa orientohemi drejt mjeteve moderne harrojmë në fakt se metodat e vjetra janë gjithashtu çudibërëse, ndoshta edhe më shumë. Akupunktura dhe terapia e akullit, ndër shekuj kanë mundur të sjellin ndryshime të mëdha.

Shtrihuni me bark, relaksohuni dhe vendoseni kubin e akullit në mesin e qafës (pika Feng Fu). Lëreni për 15-20 minuta dhe rekomandohet të bëhet dy herë në ditë.

 

Nëse dëshironi mund ta mbështillni kubin me një leckë dhe ndonëse do të keni pak ftohtë në fillim, me kalimin e minutave do të arrini të ndjeni nxehtësi. (Mos harroni: Konsultohu me mjekun para se të provoni akupunkturë apo terapi akulli).

LEXO EDHE:  Pas sfidës më akull vjen sfida me gjoks

Mjekësia tradicionale kineze beson se kombinimi i pikës strategjike Feng Fu me akullin mundëson “rinovimin” e të gjithë trupit. Duke e stimuluar pikën në fjalë me një kub akulli do të mund të merrni më shumë energji se zakonisht si dhe të jeni më të shëndetshëm.

Më poshtë keni disa përfitime që do të merrni nga procedura në fjalë:

Redukton dhimbjet, veçanërisht atë të kokës

Feng Fu- ja është shëruese e dhimbjeve, marramendjes dhe lodhjes

Mban nën kontroll periudhën paramenstruale

Siguron gjumë të mirë

Redukton stresin

Të ndihmon me tretjen

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

LEXO EDHE:  Grimohu me akull gjate veres

LEXO EDHE:  Dhimbja e qafës/ Ja arsyet pse shkaktohet

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

LEXO EDHE:  Pas sfidës më akull vjen sfida me gjoks

LEXO EDHE:  "Kur kam lakun në qafë, unë iki me vrap"/ Balerina shqiptare publikon foton që i ati s’duhet t’ja shohë kurrë

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: