Connect with Us

Në PD-në e Shkodrës ndodh çudia/ Namiku mund Ramizin

Aktualitet

Në PD-në e Shkodrës ndodh çudia/ Namiku mund Ramizin

Publikuar

-

/

Pas farsës zgjedhore që PD ka zhvilluar në disa degë të saj në rrethe, sot janë mbyllur zgjedhjet edhe për kreun e degës së PD në Shkodër.

Lulzim Basha për të mbrojtur Ramiz Çobajn, ndërkohë që kishte disa kandidatë me potenciale të mëdha politike, i vuri përballë një “Namik”,  ashtu si kundër në vitet ’90 Ramiz Alia gjeti Namik Doklen, si rival për president Republike.

Megjithëse nga dega e PD-së në Shkodër ishin shumë emra, mes tyre potenciale të vlefshme për PD-në, ata janë hequr dhe Ramiz Çobajt i është lënë gara e hapur për t’i vënë një rival që ai mund ta mundëte lehtësisht. Kandidati përballë Ramiz Çobajt është vënë Xhevdet Amuli.

Por mesa duket Bashës i ka dalë situata jashtë kontrollit dhe në Shkodër ka ndodhur çudia. Të gjithë faktorët politikë të degës janë bërë kundër tij.

LEXO EDHE:  Myslim Murrizi nuk përmbahet me “spurdhjakët” / I uroj suksese rikthimit të PD dhe LSI në parlament

Çdo kandidat që ka qënë në garë dhe i është hequr emri padrejtësisht, por edhe faktorë të tjerë brenda strukturave, duke parë qëndrimin e Lulzim Bashës dhe duke ju ardhur në majë të hundës me Ramiz Çobajn, të cilin e njihnin se kush ishte në të vërtetë, kanë shkuar sot në Kuvendin e degës dhe kanë votuar kundër tij. Dhe Xhevdet Amuli e ka mundur Ramiz Çobajn me 2 vota plus dhe tashmë është kryetar i degës së PD në Shkodër./ CNA.al

Zgjedhjet e Lulit/ Ramizi gjen Namikun e tij në Shkodër

Ramizi i Lulit, oficeri i diktaturës në shërbim të Ramiz Alisë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Basha i kapur nga Rama?/ Bylykbashi paralajmëron fakte të tjera, do të dalin së shpejti

Publikuar

-

Nga

Gafa e Ramës/ Bylykbashi kap mat RamënGafa e Ramës/ Bylykbashi kap mat Ramën

Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi, shprehet se Lulzim Basha është i kapur nga kryeministri Edi Rama.

Në një dalje për mediat, Bylykbashi  tha se ai personalisht ka fakte të tjera në lidhje me Bashën dhe se ato do të dalin

“Unë jam nga ata politikanë që dëshiroj të gjykoj në bazë të fakteve. Faktet dalin. Unë di fakte të tjera, por kemi zhvillime të fundit që po dëgjojmë, mbetet për t’u parë se si do dalin në lidhje me këto të ‘Toyota Yaris’. Janë fakte që dalin dhe mund t’i analizosh publikisht dhe në aspektin juridik. LEXO EDHE:  Punonjësi humbi jetën teksa punonte në pusetë/ Arrestohet përgjegjësi i ujësjellësit

LEXO EDHE:  Nga Andi BUSHATI/ Të godasësh me molotov për t’u kthyer aty ku ishe

Basha ka vepruar në një seri faktesh që e ka shtyrë nga një veprim i gabuar në tjetrin. Basha kërkon ta ketë mburojë PD”. /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Na çoi në konflikt me ndërkombëtarët”/ Bylykbashi flet me bindje: Basha shkarkohet më 11 Dhjetor

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i PD Oerd Bylykbashi, thekson se vendimet e gabuara strategjike që ka marrë Basha ndër vite kanë dërrmuar Partinë Demokratike, duke e çuar në konflikt edhe me ndërkombëtarët.

Në një dalje televizive, ai u shpreh se në Kuvendin e 11 dhjetorit do të votohet edhe për shkarkimin e Bashës.

 “Statuti e parashikon që kryetari shkarkohet nga kuvendi kombëtar. Kryetari i Partisë shkarkohet nga kuvendi. Tashmë nuk ka dyshim që e gjitha po projektohet drejt asaj për një seri veprimesh që ka marr zoti Basha që na kanë çuar edhe tek humbja e zgjedhjeve. LEXO EDHE:  Berisha apo Basha?/ Paloka: Ka vetëm një zgjidhje, si të shmanget shkatërrimi i PD  

LEXO EDHE:  I dënuar me burg për trafikim droge/ Arrestohet në Shkodër 32-vjeçari i shpallur në kërkim

Është e pa diskutueshme blerja masive e votës që ka bërë Rama, që është vepër penale, kriminale. Por nga ana tjetër kemi një Bashë që ka marr vendime strategjike të gabuara. Jo para 25 prillit, por duke filluar nga ngritja e çadrës e këtej që kanë çuar PD në turbulenca duke dërrmuar energjitë e partisë edhe në raport me ndërkombëtarët.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk pyet për Kushtetutë”/ Bylykbashi: E paralajmërova por donte të bëhej lider

Publikuar

-

Nga

Oerd bylykbashi, është shprehur se e ka paralajmëruar Lulzim Bashën për pasojat e djegies së mandateve.

Në një intervistë për mediat, deputeti PD, është shprehur se e dinte se çfarë do të ndodhte nëse do të digjeshin mandatet pasi ai vetë në vitin 2008 ishte ai që kishte parashikuar në kod zgjedhor një nen kundër djegies të mandateve.

“Në atë kohë unë jam kontestuar Bashës një muaj para se ai anonçonte djegien e mandateve. Ia kam kundërshtuar si, antikushtetues. Një kryetar që pretendon të bëhet lider mendon se mund të kapërcehet kushtetuta, dhe nuk e kishte problem atë që i thosha unë se është antikushtetuese.LEXO EDHE:  Analisti zbulon fatin “e zi” të LSI/Do zvogëlohet, do shkojë me …!

LEXO EDHE:  I dënuar me burg për trafikim droge/ Arrestohet në Shkodër 32-vjeçari i shpallur në kërkim

Të detyrosh deputetët të lënë mandatet është antikushtetues. Mandati është i deputetit është i popullit nuk është i kryetarit të partisë e as i partisë. Unë i kam thënë këtë, përveçse është antikushtetues e kjo mund të mos jetë në interesin tënd, më 14 janar 2019. Do të mbushet parlamenti, sepse unë me dy koleg kemi shkruar nenin ne kodin zgjedhor në vitin 2008 kundër djegies së mandateve. Është i hekurt. Do të prodhoje si pasojë mbushjen e parlamentit me pjesën e dytë listës. Këtë e bëmë kundër partisë socialiste sepse kërcënonte me djegie mandatesh./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE