Connect with Us

Një lajm i mirë për prindërit: Kush ka vajza jeton më gjatë!

Kuriozitete

Një lajm i mirë për prindërit: Kush ka vajza jeton më gjatë!

Publikuar

-

Baballarët që kanë vajza jetojnë shumë më gjatë, janë njerëz më të mirë dhe kanë sukses në karrierë.

Sipas një studimi nga Harvard Business School, vajzat i ndihmojnë shumë baballarët që ta shohin jetën në një tjetër këndvështrim, duke bërë kështu që ata të jenë më të kuptueshëm edhe me bashkëshortet e tyre.

Në studim u përfshinë 50 baballarë të cilëve iu dhanë disa pajisje regjistrimi ndërsa në krahë mbanin djemtë apo vajzat e tyre. Analizat e studimit ishin të qarta, vajzave baballarët u kushtonin 60 për qind më shumë kohë sesa djemve.

LEXO EDHE:  Infektohet nga COVID-i ylli i filmave indianë bashkë me vajzën 8-vjeçare

Edhe pse shumica e baballarëve në Shqipëri duan që bashkëshortja e tyre të lindë djalë, një gjë është e sigurt: “Kush ka vajza, botën ka”!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTO-Zbulohet planeti i çuditshëm me tre diej

Publikuar

-

Nga

FOTO-Zbulohet planeti i çuditshëm me tre diej

Me dy diej në qiellin e saj, planeti me shtëpi në “Luke Skywalker Tatooine” në “Star Wars” duket vërtet i huaj për ne adhuruesit e diellit të vetëm në Tokë. Së fundi është zbuluar nga Nasa një planet që orbiton rreth një ylli në një sistem me Tre-diej. Shkencëtarët thonë se bota e huaj, e cila është afërsisht 1800 vjet dritë larg, është një gjigant gazi afërsisht sa gjysma e madhësisë së Saturnit, ose shtatë herë më i madh se Toka.

Është emëruar KOI-5Ab pas sistemit të pazakontë të yjeve të trefishtë, në të cilin formon një pjesë, KOI-5.Planeti u gjet më shumë se një dekadë më parë në ditët e para të misionit të Nasa-s për gjueti planetësh Kepler. “KOI-5Ab u braktis sepse ishte i ndërlikuar dhe ne kishim mijëra kandidatë (planet),”  tha astronomi i Nasa, Dr David Ciardi . “Kishte zgjedhje më të lehta se KOI-5Ab, dhe ne po mësonim diçka të re nga Kepler çdo ditë, në mënyrë që KOI-5 të harrohej kryesisht.

Vëzhgimet më të fundit i kanë lejuar shkencëtarët të konfirmojnë ekzistencën e tij dhe të marrin një kuptim më të mirë të botës misterioze. Gjigandi i gazit lë yllin e tij çdo pesë ditë në një orbitë, kjo gjë arriti kulmin e interesit të shkencëtarëve. “Ne nuk dimë për shumë planetë që ekzistojnë në sistemet me tre yje, dhe ky është jashtëzakonisht i veçantë sepse orbita e tij është e zhdrejtë“, tha Dr Ciardi.

KOI-5Ab është një ekzoplanet, një botë që rrotullohet rreth një ylli jashtë Sistemit Diellor. Ekzoplanetët brenda sistemeve me shumë yje, të cilët nganjëherë referohen si planetë ‘Tatooine’, janë të pazakontë, por jo të padëgjuar. Mendohet se nga më shumë se 4,300 ekzoplanetë të konfirmuar deri më tani, më pak se 10 përqind i përkasin sistemeve me shumë yje. Në gjetjen dhe studimin e ekzoplanetëve veçanërisht kuriozë si KOI-5Ab, Nasa shpreson të hedhë më shumë dritë se si ekzistojnë botët e huaja.

LEXO EDHE:  Përse vajza ekzekutoi prindërit dhe motrën/ Zbardhet dëshmia e kushëririt

LEXO EDHE:  Përse vajza ekzekutoi prindërit dhe motrën/ Zbardhet dëshmia e kushëririt

Ne kemi akoma shumë pyetje rreth asaj se si dhe kur planetët mund të formohen në sisteme me shumë yje dhe si pronat e tyre krahasohen me planetët në sistemet me një yll”, tha Dr Ciardi. “Duke studiuar këtë sistem në detaje më të mëdha, ndoshta ne mund të fitojmë pasqyrë se si Universi bën planetë“, shtoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

8 ngjarjet që janë ende një mister, madje edhe për shkencëtarët

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët në të gjithë botën e kanë gjetur veten në humbje përballë disa zbulimeve misterioze. Qytetërimet e panjohura të së kaluarës, artefakte enigmatike, madje edhe monolitë e pashpjegueshme janë paraqitur të gjitha dhe asnjë shpjegim nuk është gjetur akoma.

Monolitë misterioze me origjinë të panjohur

Këto 2 monolite metali u zbuluan në raste të ndara në nëntor 2020. Një në një zonë të largët të Parkut Shtetëror Red Rock Canyon, Utah, i cili që atëherë është zhdukur në mënyrë misterioze siç është dukur. Një tjetër në  Piatra Neamt , Rumani.Askush nuk ka marrë përgjegjësi për instalimin e tyre. Disa mendojnë se i ngjan monolitit në romanin 2001: Një Odisea Hapësinore , e instaluar në Tokë 3 milion vjet më parë nga një garë aliene për të zhvilluar një jetë inteligjente. Pavarësisht nëse është një lloj instalimi pop-art apo diçka me origjinë jashtëtokësore, ajo ka ngjallur interes dhe debat të madh në të gjithë planetin.

E kaluara tropikale e Antarktidës

Antarktida është e njohur mirë si kontinenti më i ftohtë dhe më i largët në botë. Pra, është vërtet e panatyrshme të imagjinohet se është ndonjëherë një rajon i ngrohtë me gjelbërim të harlisur, i banuar nga zogj, kafshë detare dhe madje dinosaurë. Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që zbulimet e fundit tregojnë e të fosileve dhe pyjeve tropikale.Disa prej mbetjeve të fosilizuara të mbledhura në  ishullin James Ross në Gadishullin Antarktik datojnë  71 milion vjet më parë.

Qytetërimi i humbur në shkretëtirën e Kalahari

Në fund të shekullit të 19-të William Leonard Hunt (aka Farini i Madh) doli në një ekspeditë në shkretëtirën Kalahari, i shoqëruar nga djali i tij i birësuar Lulu. Ata bënë fotografi dhe skicuan zonën që mbuluan. Në udhëtimin e tyre, Farini pretendoi se kishte hasur në rrënojat antike të një civilizimi të humbur. Ky zbulim i pretenduar ngjalli interes të madh në mesin e eksploruesve të kohës. Ekspedita të shumta janë nisur në kërkim të qytetit të humbur, megjithatë, asnjë nuk ishte i suksesshëm.

Gdhendjet antike që janë “larë” në bregdetin e Meksikës

Petroglyph Sinaloa , siç njihen nga publiku, ndodhen në bregdetin e Oqeanit Paqësor, në pjesën Jugore të shtetit të Sinaloa, Meksikë. Eshtë një grup gurësh të rrumbullakosur me  origjinë vullkanike . Ato janë të mbuluara me gravura dhe përshkruajnë figura njerëzore, shtazore dhe abstrakte, si dhe qarqe, spirale dhe kryqe.Origjina, si dhe kuptimi i gdhendjeve, ende nuk është deshifruar, pasi ato datojnë midis 1000 pes dhe 300 er . Kjo lë një potencial të madh për gjuetarët e misterit të sotëm për të lënë gjurmët e tyre në histori dhe për të zgjidhur këtë enigmë të ditëve tona.

Gjurmët e këmbëve të një krijese gjigande në një tempull sirian

Tempulli Sirian Ain Dara është i famshëm, ndër të tjera, për disa gjurmë të mëdha gdhendura në të gjithë hyrjen e tij. Madhësia e gjurmëve të këmbëve është 3 herë më e madhe se ajo e një këmbe njerëzore, por është e diskutueshme nëse ato supozohet të jenë nga një gjigand, një njeri apo një kafshë. Është ende e paqartë se kush duhet të përfaqësojë shtypi i gdhendur, por shumë besojnë se ato janë shenja të një hyjnie hyjnore që po hynte në tempull gjatë rrugës për në fron brenda.

LEXO EDHE:  Përse vajza ekzekutoi prindërit dhe motrën/ Zbardhet dëshmia e kushëririt

LEXO EDHE:  Çmendën publikun, por ku janë sot 11 velinat dhe vajzat imazh që s’i shohim më në Tv

Teknologjia e përparuar e marrë nga oqeani pas një mijëvjeçari

Ky mekanizëm u rikuperua në  1901 nga një  mbytje anijesh afër ishullit Antikythera, prandaj dhe emri i tij. Është përdorur për të ndjekur ciklet e Sistemit Diellor. Ai ndoqi lëvizjen e Diellit, Hënës, Merkurit, Venusit, Marsit, Jupiterit dhe Saturnit. “Ora qiellore” madje shpjegoi se cilat yje u ngritën dhe u vendosën në data të caktuara. Teknologjia e instrumentit ishte shumë e përparuar dhe nuk u pa për një mijëvjeçar tjetër. Origjina e mekanizmit mbetet një mister për shkencën moderne.

Sfera guri në Kosta Rika

Këto monumente gjigande të sferës prej guri janë puna e një civilizimi para-kolumbian që disa mund të datojnë që nga viti 600 para erës sonë. Sipas arkeologut që i gjeti këto gurë, ata ishin gdhendur duke përdorur gurë të tjerë më të vegjël. Disa jo-ekspertë madje spekulojnë se këta gurë janë përdorur për të treguar drejtime ose për qëllime astronomike. Qëllimi i tyre i vërtetë është ende një mister sepse civilizimi që i bëri këto sfera u zhduk shumë kohë më parë.

Gobekli Tepe

Arkeologët zbuluan një  vendbanim në Turqi, të quajtur Gobekli Tepe, që duket të jetë një tempull. Kjo mund të jetë një shenjë se njerëzit në të vërtetë filluan të ndërtojnë tempuj shumë më parë se të fillonin të vendoseshin në qytete të përhershme.Gobekli Tepe ka shtylla guri me skena të gdhendura të kafshëve që madje datojnë në mijëvjeçarin e 10 para erës sonë dhe kjo e bën atë tempullin më të vjetër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

13 miliardë vite dritë larg nga Toka/ Shkencëtarët zbulojnë vrimën e zezë supermasive

Publikuar

-

Nga

13 miliardë vite dritë larg nga Toka/ Shkencëtarët zbulojnë vrimën e zezë supermasive

Vrima e zezë supermasive më e largët sipas shkencës, është zbuluar nga astronomët  dhe është më shumë se 13 miliardë vite drite larg nga Toka.

Ekspertët nga Universiteti i Arizonës thonë se kuazari, i cili është një formë e vrimës së zezë super masive energjike u formua kur universi ishte vetëm 670 milion vjet i vjetër.

Kuazaret ndodhin kur graviteti i fuqishëm i një vrime të zezë supermasive në bërthamën e një galaktike tërheq materialin përreth që formon një disk orbitues të materialit të mbinxehur rreth vrimës së zezë, duke lëshuar sasi të jashtëzakonshme energjie.

Ekuivalente me masën prej 1.6 miliardë masa diellore dhe më shumë se 1.000 herë më të ndritshme se e gjithë Galaktika jonë. Koha kur u zbulua dhe madhësia e saj sjell në diskutim teoritë aktuale që vrimat e zeza supermasive formohen nga grupe yjesh të shembura, me astronomë që sugjerojnë se ato mund të formohen nga gazi i ftohtë i hidrogjenit. E quajtur J0313-1806, nëse vrima e zezë supermasive do të ishte formuar vetëm 100 milion vjet pas Big Bang dhe do të rritej sa më shpejt që të ishte e mundur do të duheshin të paktën 10,000 masa diellore për të filluar, zbuloi studimi.

LEXO EDHE:  Video e Spiropalit me familjarët e vajzës së mitur/ Gjosha: Shkelje flargante e ligjit

LEXO EDHE:  Njihuni me të famshmit shqiptarë që mbajtën sekret lajmin se do të bëheshin prind

Për krahasim, vrima e zezë në qendër të Rrugës së Qumështit është bërë kryesisht e fjetur dhe vetë galaktika prodhon yje me rreth një masë diellore në vit, ndërsa galaktika që ndodhet në këtë vrimë të zezë ka 200 masa diellore në vit.

Autori kryesor,Feige Wang tha: ‘Kjo është një normë relativisht e lartë e formimit të yjeve, e ngjashme me atë të vërejtur në kuazarë të tjerë të moshës së ngjashme, dhe na tregon se galaktika pritëse po rritet shumë shpejt.’

Studiuesit presin që të gjejnë edhe disa kuazarë të tjerë nga e njëjta periudhë duke përfshirë edhe rekorder të rinj të mundshëm.  Por studiuesit shpresojnë të zbulojnë më shumë rreth sekreteve të kuazarit duke përdorur Teleskopin Hapësinor James Webb të NASA-s që do të nisë më 31 Tetor.

Studiuesit po paraqesin gjetjet e tyre në një takim virtual të Shoqatës Amerikane Astronomike. Ato gjithashtu do të botohen në Astrophysical Journal Letters./ CNA.al

LEXO TE PLOTE