Connect with Us

Ja pse do t’ju qajë syri për një Samsung Galaxy S10

Aktualitet

Ja pse do t’ju qajë syri për një Samsung Galaxy S10

Publikuar

-

Sipas të dhënave që kanë rrjedhur nga gjigandi korean i teknologjisë, Samsung galaksi S10, veç  statusit do të ketë edhe disa elemente të tjera shtesë.

Samsung galaksi s10, do të jetë celulari për të cilin do të na qajë syri,me 12GB Ram si dhe me 1 TB memorie e brendshme, këto dhe shumë të tjera janë elementet që e shndrrojnë s10 në një nga celularët më të mirë që priten të lançohen.

Edhe Samsung galaxy s9, u fol për një memorie të brendshme prej 1 TB, por bëhej fjalë për 512 GB memorie të brendshme, ndërsa pjesa tjetër mund të shtohet përmes kartës së memories.

LEXO EDHE:  FOTO/ Apple së shpejti në tregun e makinave

Sa i takon ramit  prej 12 GB, në krahasim me 8 GB të telefonave të zakonshëm, s10 pritet të jetë më i shpejtë në veprime si dhe do t’i lejojë përdoruesve të tij që të veprojnë me një shumcë aplikacionesh në të njëjtën kohë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Uragani” Berisha nesër në Berat/ Mesazhi për demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri dhe lideri historik i demokratëve, Sali Berisha do të zhvillojë nesër “Foltoren” e radhës.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha bën të ditur se “Foltorja” e Beratit do të mbahet të premten në orën 17:00, në Pallatin e Kulturës.Nesër ditën e premte me datën 22 tetor në ora 17:00 në Pallatin e Kulturës të qytetit të Beratit do mbahet “Foltorja: Për një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë, më të hapur”.-shkruan Berisha.

LEXO EDHE:  WhatsApp bën ndryshime/ Ja cili është tipari i ri i aplikacionit

LEXO EDHE:  WhatsApp bën ndryshime/ Ja cili është tipari i ri i aplikacionit

Kujtojmë këtu se deri tani Berisha ka zhvilluar 10 takime me demokratët, në 10 qarqe. Fillimisht në Tiranë, më pas në Fier, në Vlorë, në Durrës, në Elbasan, në Gjirokastër, Shkodër, Korçë, Kukës dhe Dibër. Ndërsa nesër do të ndalet në Berat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Banka Credins anëtarësohet në UN Global Compact

Publikuar

-

Nga

Banka Credins ka kënaqësinë të informojë që jemi anëtarësuar në UN Global Compact, duke mbështetur 10 Parimet bazuar në 4 shtyllat kryesore: të drejtat e njeriut, punësimi, mjedisi dhe antikorrupsioni. Nëpërmjet këtij anëtarësimi, ne shprehim angazhimin tonë për t’i zbatuar këto principe.

Maltin Korkuti, Drejtor i Përgjithshëm i bankës Credins thekson: “Ne jemi të angazhuar për t’i bërë UN Global Compact dhe parimet e saja, pjesë të strategjisë sonë, të kulturës dhe mënyrës tonë të përditshme të të punuarit dhe të angazhohemi në projekte bashkëpunuese për të ndihmuar në avancim dhe zhvillim të mëtejshëm të objektivave të UN dhe veçanërisht atyre për një Zhvillim të Qëndrueshëm”.

Anëtarësimi në UN Global Compact si “participants” pra me të drejta të plota, duke u bërë korporata e dytë në Shqipëri që anëtarësohemi me këtë status dhe e nënta në total të bizneseve të anëtarësuara në vend, ne kemi besimin e plotë që ky anëtarësim na sjell përfitime të shumta për suksesin e mëtejshëm të bankës Credins duke forcuar më shumë imazhin e brandit tonë dhe rritur mbështetjen e aksionarëve.

Ky anëtarësim dhe zbatimi i projekteve që do të ndërmerren, sjell vetëm zhvillime pozitive për të gjithë shoqërinë, duke na dhënë mundësinë ne si Institucion për t’u diferencuar dhe për të qenë një model për shume biznese përsa i takon mundësive që do të sjellim për një botë më të mirë në rrugëtimin tonë të Zhvillimit të Qëndrueshëm. Banka Credins do të përfitojë nga ndarja e eksperiencave dhe praktikave më të mira të të gjitha korporatave anëtare nga 160 vende të ndryshme në botë, për të ndërmarrë iniciativa në të 4 shtyllat kryesore të mbështetura të cilat kanë  qenë dhe do të vazhdojnë të jenë në fokus të strategjisë tonë për një Zhvillim të Qëndrueshëm.

Në 1 Janar 2016, 17 Objektivat për Zhvillim të Qëndrueshëm, të Axhendës së 2030 për Zhvillim të Qëndrueshëm, – u adaptuan nga liderët botërorë (Shtator 2015) në një sumit historik të UN dhe hynë në fuqi me objektiv që këto principe të zbatohen në mënyrë universale në të gjitha vendet, duke u mobilizuar bashkërisht në luftën kundër varfërisë, pabarazisë, apo ndryshimeve klimaterike. Për të qenë të suksesshëm, ne duhet të kthejmë objektivat globale në objektiva lokale të çdo biznesi.

LEXO EDHE:  Apple prezanton kompjuterin më të avancuar në botë/ Mund të përdoret edhe si aparat fotografik

LEXO EDHE:  Samsung nxjerr në treg Ativ Book 9

Rreth Credins BankCredins Bank operon prej 19 vitesh në Shqipëri duke u renditur sot banka e parë për totalin e portofolit të kredisë dhe e dyta në madhësi për total asetesh dhe depozitash. Një bankë universale që ofron produkte dhe shërbime bankare që mbulojnë 360 gradë kërkesat e mbi 350,000 klientëve të bankës. Prezente anembanë Shqipërisë me 57 degë dhe agjenci dhe me 1,000 të punësuar, i qëndrojmë besnike misionit tonë për të qenë zgjedhja numër një e çdo shqiptari.

Rreth UN Global Compact

Është themeluar 20 vjet më parë, si një pakt i vendeve anëtare të United Nations, për të inkurajuar bizneset në të gjithë botën, për të miratuar politika për një zhvillim social dhe të qëndrueshëm duke krijuar dhe një metodologji raportimi mbi aksionet e ndërmarra dhe implementimin e tyre. UN mbështet korporatat për të bërë një biznes të përgjegjshëm në linjë me strategjinë e 10 Principeve si dhe të ndërmarrin nisma në të mirë të gjithë shoqërisë.

Misioni i UN GC është që të mobilizojë një lëvizje globale të kompanive të qëndrueshme dhe stakeholderave për te krijuar një botë më të mirë që ne duam. Të reduktojmë varfërinë, të luftojmë pabarazinë, të ndikojmë për të shmangur ndryshimet klimaterike etj., dhe për këtë duhet të jemi të gjithë në një lëvizje të përbashkët.

Global Compact ka sot mbi 12.000+ Organizata anëtare, ku mbi 8,000 janë biznese, dhe 4,000 janë Organizata jo fitimprurëse nga gjithë bota. Në Shqipëri, ka 9 anëtarë, 7 me pjesëmarrje të limituar dhe 2 me pjesëmarrje të plotë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Biznesmeni rrahu kryebashkiakun socialist/ Zbardhen detaje nga konflikti në Vlorë

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Policia ka raportuar sot se kryetari i Bashkisë Selenicë është dhunuar nga një 57 vjeçar, i cili tashmë është arrestuar.

Sipas policisë, gjithçka ka ndodhur për shkak të detyrës, por ndërkohë kanë dalë në dritë detaje të reja.

Raportohet se Binaj është dhunuar nga një  biznesmen, i identifikuar si P.B që merret me transportin e  udhëtarëve në Vlorë.

LEXO EDHE:  Portofoli i ri i Samsung për të konkuruar Apple Pay

LEXO EDHE:  Portofoli i ri i Samsung për të konkuruar Apple PayShkak mësohet të jetë bërë konflikti për linjën e trasnportit të udhëtarëve në Vlorë dhe konkretisht për linjën e furgonave Vlorë-Sevaster.

Bashkia ia ka dhënë të drejtën për këtë linjë një kompanie e tjetër dhe pas kësaj biznesmeni ka shkuar për t’u sqaruar me kryebashkiakun dhe ka përfunduar duke e rrahur. Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Vlorës./CNA.al

LEXO TE PLOTE