Connect with Us

Roboti i dërguar nga NASA mbërrin në Mars pas 7 muajsh! Dërgon selfie-n e parë

Aktualitet

Roboti i dërguar nga NASA mbërrin në Mars pas 7 muajsh! Dërgon selfie-n e parë

Publikuar

-

NASA ka raportuar uljen me sukses të robotit të saj në planetin e kuq, Mars, dhe ka dërguar foton e parë, pas një udhëtimi të tmerrshëm.

Fotografia shënon një sukses të një udhëtimi që zgjati shtatë muaj nga Toka dhe arriti kulmin me disa orë nervoze pasi InSight u përplas me atmosferën e planetit.

Sonda InSight synon të studiojë brendësinë e planetit të kuq dhe ta bëjë atë planetin e vetëm, përveç Tokës, që është ekzaminuar në këtë mënyrë.

“Sot, me sukses u ulëm në Mars për të tretën herë në historinë njerëzore”, tha administratori i NASA-s Jim Bridenstine.

“InSight do të studiojë brendësinë e Marsit ndërsa përgatitemi për të dërguar astronautët në Hënë dhe më vonë në Mars.”

InSight, ose Exploration Interior do të eksplorojë një pjesë të Marsit për të cilën ne dimë shumë pak, brendësinë e saj.

LEXO EDHE:  Gjurmët e ujit në Mars

Ai u lëshua më 5 maj dhe do të qëndrojë dy vite në planetin e kuq. Anija me robotin InSight fluturoi për pothuajse 500 milionë kilometra, teksa ndiqej nga dy satelitë kuboidë, të cilët do të japin të dhëna për robotin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Jeni bërë tup i botës me Lul pisin”/ Demokratët ngrejnë dyshimet për lidhjen e Bashës me laboratorin e drogës në Xibrakë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i PD-së, Enkelejd Albieaj, ka postuar në rrjete sociale urimin e deputetit socialist Bujar Çela, me foton e ish diktatorit Enver Hoxha, për ditën e pavarësisë.

Alibeaj, krenohet se i ka kthyer përgjigjen e merituar dhe më pas e hedh në rrjete sociale.

“Është turp i madh dhe pashpirtësi njerëzore ky akt”, është përgjigjja e Alibeajt.

Mirëpo për demokratët, edhe Alibeaj është njësoj si deputeti socialist.

Dhjetra komente kanë vërshuar në postimin e Alibeajt nga demokratët, të cilët i kujtojnë atij, se deputeti në fjalë dhe kolegë e tij, janë në pushtet prej tyre.

Jeni bërë turpi i botës me gjithë Lul pisin…Kush do ta dekomunistizojë ju edhe Lulzim Basha që po mbani në parlament ca mbetje të komunizmit dhe që mbani në pushtet Edi Ramën”, shkruajnë demokratët.

LEXO EDHE:  Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

LEXO EDHE:  Asteroidi me përmasat e një piramide po i afrohet tokësReagimi i demokratëve nuk ndalet më kaq. Ata vijojnë më tej duke e personifikuar Bashën me Enverin.

Ata heqin paralale mes Bashës dhe nipit të Enverit, që disa kohë më parë u kap me laborator droge.

“Një pyetje kam për ty z. Alibeaj. Çfarë lidhje kanë nipi i Enverit ai që kishte laborator droge me Lulin e PD-së? ..Lideri demokrat e ka mendjet me ngjy flokët por kokën e ka bosh…me këta do të bëni bashkëqeverisje”, shkruajnë më tej demokratët.

Më poshtë po sjellim reagimet që demokratëve, me të cilat fundosin deputetin e Bashës, Enkelejd Alibeaj dhe njëherësh vërtetojn se janë pro 11 Dhjetorit për mbajtjen e Kuvendit Kombëtar të PD-së./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Zyrtarisht në dimër/ Zbuloni surprizat që rezervon moti gjatë kësaj jave

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Sipas MeteoAlb, vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, të cilat do të sjellin rreshje shiu në pjesën më të madhe të vendit tonë por në vijim pritet që të kemi prezente edhe rreshjet e dëborës.

Në një pjesë të mirë të zonës malore temperaturat e ajrit gjatë kësaj jave do të pësojnë ulje të ndjeshme duke bërë që në zonat malore të zbresin edhe në – 8 gradë Celsius, ndërsa maksimumi nuk pritet të shkojë më shumë se 17 gradë Celsius.

LEXO EDHE:  Ky shef i ri robotik kuzhine mund të gatuajë pjatën perfekte

LEXO EDHE:  NASA ndan foto mahnitëse të stacionit të saj hapësinor “Lunar Gateway”Po ashtu parametri i erës pritet që të jetë probematik këtë javë duke bërë që në det të hapur të shkojë në shpejtësi deri në 100 km/orë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Artan Fuga publikon portretin e rrallë të Skëndërbeut/ “Atë duhet të varim në mure”

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Profesori dhe akademiku i njohur, Artan Fuga ka publikuar një portret të rrallë të Gjergj Kastriotit (Skëndërbeu”.

Në një postim në rrjetet sociale, Fuga shkruan se Gjergj Kastrioti ishte në radhë të parë një mendimtar i madh, ai formësoi në ide kombin politik shqiptar, krijoi shtetin kombëtar të shqiptarëve shumë kohë përpara sesa atribuohet, përkrahu dhe u mbështet te intelektualë që gjuhën shqipe e futën në institucione, ishte në lartësinë e mendimit- humanist të kohës, dhe pastaj ishte shtetar, dhe pastaj edhe luftëtar që udhëhoqi bashkëkohësit e tij në beteja.

Sipas tij, ky është portreti që duhet të varim në mure në shtëpitë tona.

Po kjo a ju pëlqen?

Ky është mbret, jo thjesht kordhëtar!

Pyes ata të shkretë që ngatërrojnë gjininë e portretit, ku kapet thelbi psikologjik i personit, me fotografinë, dhe që analizën psikologjike të imazhit e zëvendësojnë me fyerje, me çjerrje, shkulje flokësh, etj. !

Mua më pëlqejnë më shumë këto sesa ato ku e paraqesin heroin tonë si body bilding.

Janë më njerëzore.Shihini me kujdes! A nuk kanë ngjasime fizionomie dy portretet?

Gjergj Kastrioti ishte në radhë të parë një mendimtar i madh, ai formësoi në ide kombin politik shqiptar, krijoi shtetin kombëtar të shqiptarëve shumë kohë përpara sesa atribuohet, përkrahu dhe u mbështet te intelektualë që gjuhën shqipe e futën në institucione, ishte në lartësinë e mendimit- humanist të kohës, dhe pastaj ishte shtetar, dhe pastaj edhe luftëtar që udhëhoqi bashkëkohësit e tij në beteja!

Ai nuk luftonte kot, por në radhë të parë sepse kishte një ide.

Nuk ishte palla e tij magjike, nuk ishte as thjesht krahu i tij muskuloz sepse të fortë fizikisht kishte gjithandej, por ishte shpirti dhe mendja e tij që diti të frymëzojë, të udhëheqë si strateg, të bëjë diplomaci, që duhet të dalë në radhë të parë!

Këto portrete të lëna pas dore nëpër muzera nuk duhen lënë mënjanë sepse na shërbejnë!

Unë mendoj se ato duhet të varim në mure, si stërnipër që jemi!

Përse të sillemi si “derra”?”-shkruan Artan Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE